Jump to content

Είμαι Συγγραφέας/Εκδότης. ΑΜΑ (Ask Me Anything)


Dimitrios Gkirgkiris
 Share

Recommended Posts

Γεια σας!
Με λένε Δημήτρη και γράφω LitRPG/Fantasy εδώ k κάποια χρονια.

Τα βιβλία μου είναι διαθέσιμα μέσω Amazon, και Audible στα Αγγλικά (γράφω στα Αγγλικά) ενώ για τις Γερμανικές μεταφράσεις μου, έχω αρχίσει να δοκιμάζω κι εκτος Amazon.
Το 2021 ξεκίνησα ένα μικρό εκδοτικό οίκο στο Βερολίνο όπου μένω με σκοπό να φέρνω βιβλία Αγγλόφωνων συγγραφέων στη Γερμανική αγορά.

Σύνολο πρέπει να είναι κοντά στους 60 τίτλους ως τώρα.

Εάν κάποιος έχει ερωτήσεις όσων αφορά την αυτοέκδοση μέσω Amazon, Ask Με Anything. Μπορεί να μη ξέρω τίποτα όσων αφορά τα φορολογικά καθότι δε μένω Ελλάδα αλλα προσπαθώ να μένω κοντά στον παλμό της indie publishing κοινότητας, τουλάχιστον στο genre μου, και αν δε ξέρω κάτι, μπορώ να ρωτήσω και να μάθω την απάντηση ώστε να τη μεταφέρω εδώ.
Ελπίζω αυτό το post να βοηθήσει κάποιους που θέλουν να δοκιμάσουν τη τύχη τους στην Amazon ή που απλά δε μπορούνε να ξεχωρίσουνε τις σωστές από τις λάθος πληροφορίες στο 20Booksto50k group.

PS: Τα εξώφυλλα είναι απλά για attention ^_^

 

5 covers.jpg

Edited by Dimitrios Gkirgkiris
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Δημήτρη, πολύ ωραία εξώφυλλα!! LitRPG/Fantasy... να υποθέσω στο Kindle Unlimited?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Estel. Ευχαριστώ πολύ!
Ναι Kindle Unlimited σε όλους τους τίτλους.
Πρόσφατα έβγαλα το πρώτο  βιβλίο μιας από τις μεταφρασμένες σειρές μου από ΚU και το έκανα wide για να πειραματιστώ.

Στο είδος μου, είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό εσόδων από ΚU.

Edited by Dimitrios Gkirgkiris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, από όσο ξέρω το niche αυτό είναι πολύ δημοφιλές στο KU. Τώρα τελευταία το βλέπω αρκετά και στο Google Play, αλλά μάλλον δεν μπορεί να αντικαταστατήσει το κέρδος από το KU. Να μας πεις πώς θα πάει ο πειραματισμός με τις μεταφράσεις! Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τη γερμανική αγορά e-book.

Εγώ έβγαλα τα βιβλία μου από το ΚU πριν από 16 μήνες και τα κέρδη μου πλέον έχουν σχεδόν τριπλασιαστεί αλλά δεν γράφω σε τόσο niche, ήξερα πως υπάρχει καλή αγορά έξω από Αμερική/Ηνωμένο Βασίλειο για το είδος (UF).

Link to comment
Share on other sites

Αν γράφεις στα Αγγλικά το έχεις λύσει το πρόβλημα κατά πολύ, αν δεν γράφεις είναι ένα δύσκολο θέμα η μετάφραση.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Estel said:

Ναι, από όσο ξέρω το niche αυτό είναι πολύ δημοφιλές στο KU. Τώρα τελευταία το βλέπω αρκετά και στο Google Play, αλλά μάλλον δεν μπορεί να αντικαταστατήσει το κέρδος από το KU. Να μας πεις πώς θα πάει ο πειραματισμός με τις μεταφράσεις! Μόνο καλά λόγια έχω ακούσει για τη γερμανική αγορά e-book.

Εγώ έβγαλα τα βιβλία μου από το ΚU πριν από 16 μήνες και τα κέρδη μου πλέον έχουν σχεδόν τριπλασιαστεί αλλά δεν γράφω σε τόσο niche, ήξερα πως υπάρχει καλή αγορά έξω από Αμερική/Ηνωμένο Βασίλειο για το είδος (UF).

Στο είδος μου σε καμια περίπτωση δε συμφέρει wide.
Όσο για τη Γερμανική αγορά, σαν LitRPG πάει πολύ καλά αλλα για αλλα είδη, είδωμεν :)
Με τι name γραφεις UF αν επιτρέπεται? Ο Anderle k σία παίζει πολύ δυνατά Γερμανία σε UF.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, WILLIAM said:

Αν γράφεις στα Αγγλικά το έχεις λύσει το πρόβλημα κατά πολύ, αν δεν γράφεις είναι ένα δύσκολο θέμα η μετάφραση.

Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να μεταφράσω μια σειρά fantasy της μάνας μου από Ελληνικά σε Αγγλικά και ήταν και πολύ δύσκολο να βρω μεταφραστή και πολύ χρονοβόρο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, WILLIAM said:

Και κοστίζει κιόλας.

Ακριβώς. Υπάρχει η δυνατότητα να βρείς καλύτερες τιμές πλέον λόγω DeepL αλλα και πάλι μικραίνουν τα περιθώρια από άποψη κερδών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Ποσο % πιο φτηνά?

Link to comment
Share on other sites

Το έθεσα σε ποσοστά επειδή έχω δει και προτάσεις μετάφρασης με αμοιβή ποσοστών επί των κερδών.

Αν είναι τιμές, για τι ύψους αμοιβές μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να μη δουλεύω με ποσοστά γιατί θέλω τη πίτα ολόκληρη :)
Aπο $1500 ως $5000 ανα 100.000 λεξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά αυτό είναι ένα μεγάλο ποσό, οπότε η μετάφραση με αμοιβή είναι μάλλον αδύνατη για τους περισσότερους και τα ποσοστά η μόνη δυνατή διέξοδος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όπως είπε κι ο φίλος William πιο πάνω, από τη στιγμή που γράφεις στα αγγλικά έχεις λύσει πολλά προβλήματα, τα οποία εμείς οι υπόλοιποι (δυστυχείς, τολμώ να πω...) θα δυσκολευτούμε να υπερκεράσουμε... Όπως είχε γράψει κι ο ποιητής Κώστας Μόντης, « Ελάχιστοι μας διαβάζουν/ ελάχιστοι ξέρουν τη γλώσσα μας / μένουμε αδικαίωτοι κι αχειροκρότητοι / σ' αυτή τη μακρινή γωνιά/ όμως αντισταθμίζει που γράφουμε ελληνικά» (παρηγοριά στον άρρωστο, θα προσέθετα)

Από ότι (ψιλό-) καταλαβαίνω, το μέλλον βρίσκεται σε kindle και audio books; Θα μπορούσες, ως πιο έμπειρος, να μας αναπτύξεις την άποψή σου επί τούτου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Auguste Dupin said:

όπως είπε κι ο φίλος William πιο πάνω, από τη στιγμή που γράφεις στα αγγλικά έχεις λύσει πολλά προβλήματα, τα οποία εμείς οι υπόλοιποι (δυστυχείς, τολμώ να πω...) θα δυσκολευτούμε να υπερκεράσουμε... Όπως είχε γράψει κι ο ποιητής Κώστας Μόντης, « Ελάχιστοι μας διαβάζουν/ ελάχιστοι ξέρουν τη γλώσσα μας / μένουμε αδικαίωτοι κι αχειροκρότητοι / σ' αυτή τη μακρινή γωνιά/ όμως αντισταθμίζει που γράφουμε ελληνικά» (παρηγοριά στον άρρωστο, θα προσέθετα)

Από ότι (ψιλό-) καταλαβαίνω, το μέλλον βρίσκεται σε kindle και audio books; Θα μπορούσες, ως πιο έμπειρος, να μας αναπτύξεις την άποψή σου επί τούτου.

 

Καταλαβαίνω τι εννοείς. Να προσθέσω ότι τα Αγγλικά δεν είναι μητρική μου αλλα με κάθε βιβλίο που έγγραφα στα Αγγλικά, η editor με βοηθούσε να γίνω και καλύτερος. Θέλει δουλειά πολύ δυστυχώς και είναι ένα επίπεδο extra από το ποσο δύσκολο είναι να γραφεις γενικότερα.

Όσο για την ερώτηση σου, εξαρτάται από το genre. Σαν LitRPG που γνωρίζω, δεν υπάρχει πιθανότητα να βρει κάποιος παραδοσιακό εκδότη ούτε να βγάλει καλύτερα χρήματα αν έχει τα βιβλία του wide καθώς το ποσοστό εσόδων από Kindle Unlimited είναι τεραστιο. Το ίδιο και με τα audiobook.
Για Scifi ξέρω λιγότερα πράγματα βεβαια, αλλα νομίζω ότι και εκεί το Kindle Unlimited είναι δυνατό, ειδικά σε space opera και military. Το ίδιο και Urban Fantasy, αν και εκεί μπλέκονται με Paranormal Romance λίγο.
Όσο για καθαρό fantasy, πολύ δύσκολα τα πράγματα γενικότερα. Αν δεν είναι progression fantasy τουλάχιστον, πολύ δύσκολο ένα νέο όνομα, indie published, να ξεκινήσει δυνατά. Εκεί θέλει όντως πολύ υπομονή μέχρι να έρθουν τα πρώτα καλά αποτελέσματα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..