Jump to content

Μία εντελώς νέα προσπάθεια


apostoleas
 Share

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους του λάτρεις του φανταστικού. Είναι η πρώτη φορά που μπαίνω σε ένα τέτοιο φόρουμ και βλέποντας το αναρωτιέμαι , γιατί δεν το είχα κάνει νωρίτερα.

(Προεραιτικό σημείωμα: Επειδή μου αρέσει να δημιουργώ εικόνες και συναισθήματα, αν θες, πριν διαβάσεις το παρακάτω, προτείνω να βάλεις αυτό το κομμάτι. )

 

Πάμε λοιπόν στο προκείμενο. Πρόσφατα τελείωσα το πρώτο μου βιβλίο. Πρόκειται για ένα δημιούργημα επικής φαντασίας, σε έναν εντελώς πρωτότυπο κόσμο, χωρίς ανθρώπους, με πλάσματα διαφορετικά, που έχουν διαφορετικούς τρόπους, ήθη και έθιμα. Ξεκινάω από την αρχή, από την δημιουργία του σύμπαντος και ακολουθώ την ιστορία της πρώτης συνείδησης, αυτής που ξύπνησε την ζωή στο σύμπαν, αλλά και πώς το μπλέξιμο της με τα ιδια της τα δημιουργήματα την έκανε να κατρακυλήσει σε θνητά πάθη και να οδηγηθεί σε μια τρομερή τραγωδία. Μια τραγωδία όμως, που το τέλος της, δεν είναι παρά μια νέα αρχή, στην ροή των ατελείωτων δυναμικών απέραντης πραγματικότητας.

Αναρωτιέμαι λοιπόν, μιας και είναι το πρώτο μου ολοκληρωμένο έργο, αν θα σας ενδιέφερε να διαβάσετε μια ιστορία χωρίς ανθρώπους, μια ιστορία αρχαίων εξωγήινων, χωρίς όμως την παραδοσιακή τους απεικόνιση με πιστολάκια λέιζερ και διαστημόπλοια. Αν θα σας ενδιέφερε να διαβάσετε την ιστορία του πρώτου πολιτισμού στο συμπάν, που είχε το άγγιγμα της ίδιας της θεάς της ζωής, και των όσων ακολούθησαν όταν το θνητό, ενώθηκε με την θεική υπόσταση, σε έναν κόσμο που μοιάζει, αλλά και δεν μοιάζει με τον δικό μας. 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλώς όρισες στο φόρουμ. Μπορείς ίσως να ανεβάσεις στη βιβλιοθήκη ένα ή δύο κεφάλαια, όπου και άλλοι ανεβάζουν τα διηγήματα τους, αν θέλεις να ακούσεις μια γνώμη. Λέω ένα ή δύο κεφάλαια για να δεις πως θα πάει στην αρχή. 

Edited by Ghost
Προσθήκη link στην λέξη βιβλιοθήκη.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας. Θα ανεβάσω ναι, αν και βρίσκομαι ήδη σε συνομιλίες με εκδοτικούς και δεν ξερω πως λειτουργεί αυτό. Με δικαιώματα κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2022 at 2:01 PM, apostoleas said:

Αναρωτιέμαι λοιπόν, μιας και είναι το πρώτο μου ολοκληρωμένο έργο, αν θα σας ενδιέφερε να διαβάσετε μια ιστορία χωρίς ανθρώπους, μια ιστορία αρχαίων εξωγήινων, χωρίς όμως την παραδοσιακή τους απεικόνιση με πιστολάκια λέιζερ και διαστημόπλοια. 

 

Ἄμα δὲν ἔχει πιστολάκια λέιζερ καὶ διαστημόπλοια, ... 😁
Σοβαρά τώρα, νομίζω ὅτι ἐδῶ μέσα θὰ ἔχει μεγαλύτερη προσέγγιση ἀπὸ τὰ Μέλη παρὰ στὸ γενικό ἀναγνωστικὸ κοινό.  Θὰ συμφωνοῦσα με τὴν Ἰρμάντα νὰ ἀνέβαζες, Ἀποστολέα, κάποια ἐνδεικτικὰ ἀποσπάσματα - μοῦ φαίνεται ἀπίθανο νὰ διαφωνήσουν οἱ ὅποιοι τυχὸν ἐκδότες σου (σοῦ εὔχομαι ὁλόψυχα νὰ τὸ δεχτοῦν καὶ νὰ τὸ προμοτάρουν κατάλληλα!), διότι θὰ τὸ δοῦν σὰν μία πρώτη διαφήμιση.  Ρῶτα τους!

Link to comment
Share on other sites

On 7/9/2022 at 3:28 PM, Ἀπόστολος Βρανᾶς said:

Ἄμα δὲν ἔχει πιστολάκια λέιζερ καὶ διαστημόπλοια, ... 😁
Σοβαρά τώρα, νομίζω ὅτι ἐδῶ μέσα θὰ ἔχει μεγαλύτερη προσέγγιση ἀπὸ τὰ Μέλη παρὰ στὸ γενικό ἀναγνωστικὸ κοινό.  Θὰ συμφωνοῦσα με τὴν Ἰρμάντα νὰ ἀνέβαζες, Ἀποστολέα, κάποια ἐνδεικτικὰ ἀποσπάσματα - μοῦ φαίνεται ἀπίθανο νὰ διαφωνήσουν οἱ ὅποιοι τυχὸν ἐκδότες σου (σοῦ εὔχομαι ὁλόψυχα νὰ τὸ δεχτοῦν καὶ νὰ τὸ προμοτάρουν κατάλληλα!), διότι θὰ τὸ δοῦν σὰν μία πρώτη διαφήμιση.  Ρῶτα τους!

Καλημέρα σας.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Φυσικά θα ανεβάσω ενα απόσπασμα, αν και ακομα δεν εχω βρει εκδοτικό. ΤΟ φαντασι στην Ελλάδα ειναι σχεδον ανυπαρκτο δυστυχώς. Εντούτοις, πιστευω οτι μπορεί να βρει τον δρόμο του, γιατι πιστευω οτι αξιζει να διαβαστεί.

 

ΥΓ Όχι, δεν υπάρχουν λειζαράκια και διαστημόπλοια. παρά μόνη μια πρωτότυπη ιστορία πλασμάτων που δημιούργησα με το νου μου, που ξεκάνει από την αρχή του σύμπαντος (ισως και λίγο πριν την αρχη)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ἀνάρτησε ἕνα κεφάλαιο στὴ Βιβλιοθήκη, στὴ θέση Fantasy, καὶ ζήτα σχολιασμό. Ἐναλλακτικά ἢ παράλληλα,στεῖλε ἀποσπάσματα σὲ κάποιο/α ἔμπειρο/α Μέλος/η μας.

Link to comment
Share on other sites

Επιστημονική φαντασία δεν είναι; έχουμε άλλη βιβλιοθήκη γι' αυτή!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@WILLIAM, ἂς ἀνεβάσει ἕνα ἀπόσπασμα στὴ Βιβλιοθήκη εἴτε στὸ 'ράφι' τῆς Ἐπιστημονικῆς Φαντασίας εἴτε σ'αὐτὸ τοῦ Fantasy ...  Νὰ δοῦμε πῶς κυλάει τὸ κείμενο ...

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..