Jump to content

Fantasy Novels, TOP 5


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

1. Χόμπιτ

2. Lord of the Rings

3. Illuminati

Προς το παρόν δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο εξαιτίας της ώρας. Θα σας πω αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε,

 

1)ASOIAF series by GRRM :worshippy:

2)Tales of Malazan Book of the Fallen by Steven Ericson(Τα διάβασα πρόσφατα. Απίστευτα!!! :thumbsup: )

3)ΤIGANA by G.G.Kay

4)The Voyage of the Jerle Shannara trilogy by Terry Brooks(Δυστυχώς είναι τα μόνα καλά της σειράς. :( )

5)Dragonlance Chronicles and Legends, trilogies by Weis and Hickman(Κυρίως λόγω αναμνήσεων. Ήταν τα πρώτα fantasy που διάβασα.)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

1.Το Σπήλαιο των Ιδεών του Χοσέ Κάρλος Σόμοθα

2. Βιβλιομανία, του Γκυστάβ Φλωμπέρ(ισχύουν τα ίδια με το αποκάτω...)

3.Η Σταύρωση του Απόκληρου, Γουίλιαμ Μπάτλερ Γέητς(είναι διήγημα, αλλά απλά δεν μπορώ να βάλω στη θέση του κανένα μυθιστόρημα που έχω διαβάσει..)

4.Ο Δράκος της Παγωνιάς(Le Chevalier Leon, μικρό, ευκολοδιάβαστο και πολύ φορτισμένο, σε αντίθεση με ότι άλλο έχω διαβάσει από αυτόν...)

5.Το Χόμπιτ(κατά τη γνώμη μου¨:κλάσεις ανώτερο από οποιδήποτε άλλο "σοβαρό" του Τόλκιν, γιατί απλά δεν είναι τόσο "βαρύγδουπο")

Επιφυλάσσομαι για τα παραπάνω δύο τελευταία, γιατί δεν έχω διαβάσει Έλρικ και Γαιθάλασσα...ακόμα...

μπόνους η Δίκη του Φράντς Κάφκα...Αν και όχι φανταστικό με τη συνήθη εννοια, πολύ περίεργο, πολύ σκοτεινό.

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

1:Michel Moorcoc (ολα τα βιβλια του)

2:Tolkien (ολα τα βιβλια του με πρωτο το Σιλμαριλιον)

Τα υπολοιπα ειναι περιτα μιας και τα στυλ FR και Dragonlance δεν εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον. ;)

Link to comment
Share on other sites

1 και καλύτερό:απαντα του Έλρικ του Μελνιμπονε

2 Σιλμαρίλλιον

3 Αρχοντας Των Rings

4 Hobbit εκεί και πίσω πάλι

5 και ένα που πραγματικά αγαπώ αλλά κανένας όλως περιέργως δεν το ανέφερε:Αρμπεναρκ Η επιστροφή των Θεων

Link to comment
Share on other sites

5 και ένα που πραγματικά αγαπώ αλλά κανένας όλως περιέργως δεν το ανέφερε:Αρμπεναρκ Η επιστροφή των Θεων

 

Ποιός διαβάζει τέτοια παρακμιακά πράγματα; :blink:

 

:bangin: :bangin: :bangin: :bangin:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαινω τον χαρακτηρισμο "παρακμιακα" αλλα θα μου πεις για να τα διαβαζει ο Asgaroth...

κατι δε θα ξερει.

τωρα χωρις πλακα πιστευω -αν και εχω διαβασει μονο την εισαγωγη- οτι ειναι αριστουργημα το "Η Επιστροφη των Θεων".good work Βαρδε :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ετσι για να ξαναρθει στην επιφανεια το τοπικιον!

1. Ελρικ(ειδικα το τελευταιο-"Stormbringer"!)

2. Σιλμαριλλιον

3. Eternal Champion(η "εισαγωγικη" τριλογια με τον Ερεκοζι)

4. Αρχοντας των δακτυλιδιων

5. :argue: Γινεται σφαγή για την τιμητικη πεμπτη θεση . Μαλλον το "Song of ice and fire" που διαβαζω ακομη. Αν και δεν έχω διαβάσει Ερικσον...τόσο καλός ειναι?!?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω διαβάσει κάμποσα βιβλία, απο τότε που απάντησα στο συγκεκριμένο θέμα, ξαναφτιάχνω τη λίστα μου:

 

1) A Tale of the Malazan Book of the Fallen series - Steven Erikson

2) A Song of Ice and Fire series - George R.R. Martin

3) His Dark Materials Trilogy - Philp Pullman

4) Momo - Michael Ende

5) Neverending Story - Michael Ende

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

δε μπορω να τα βαλω με τπτ σε σειρα αλλα οριστε τα 5 αγαπημενα μου

 

A tale of the malazan book of the fallen

Farseer Trilogy

Liveship traders trilogy

Προς το Σαραντιον

Lord of the Rings

 

 

και καπου εκει κοντα το his dark materials trilogy

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καρφιτσωνω κι αυτο το "τοπ 5" οπως και τα αλλα για να μην ψάχνονται τα νεα μελη.

 

Ουτως η άλλως αυτο συνηθιζεται με "προτασεις για αναγνωση"! :)

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πέντε εντάξει, θα περιοριστώ στα πέντε, αλλά θα είναι με τυχαία σειρά και θα εξαιρέσω τον άρχοντα (που εντάξει προφανώς είναι μέσα) για να χωρέσει κάποιο άλλο.

 

Η μπαλάντα του Πανδοχέα, Beagle

Το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου, Martin (αν και λέει novels το θέμα και είναι από μόνο του περισσότερο από πέντε νουβέλες :p)

Αστερόσκονη, Gaiman

Η κόρη του βασιλιά της χώρας των ξωτικών, Ντανσανύ

Η κόρη των λύκων, Λόβενμπρακ

 

 

Αυτό δε σημαίνει πως είναι τα αγαπημένα μου βεβαίως, δεν τα πάω καθόλου καλά με τις ερωτήσεις λευκώματος, οπότε είναι απλά πέντε που μαρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα,παρεπιπτοντως ο Μουρκοκ θεωρει ως το χειροτερο βιβλιο που εχει γραψει αυτο με τον Ερεκοζι.Με την εννοια οτι ναι μεν ηταν απο εκει που αρχισαν ολα κτλ κτλ αλλα πιστευει οτι ειναι κακογραμμενο.

Φυσικα αμα τα κοιταει ο ηλικιωμενος και υπερεμπειρος πλεον Μουρκοκ ειναι λογικο να λεει "κοιτα ποσο χαλια εγραφα τοτε".Αλλα εμενα μου αρεσει οπως και να το κανουμε.

 

Ο Ρασπ ΑΚΟΜΗ να κατασταλαξει???Ποσες μερες κατασταλαζεις βρε χαμερπη?Γυρω στις 700?!?

Link to comment
Share on other sites

Να είμαι ειλικρινής, δε νομίζω ότι θα κατασταλλάξω ποτέ. Αν σας πω να πάρουμε όσοι έχουμε ήδη πει κάτι και να κάνουμε το μακράν ωριμότερο πράγμα που ξεκίνησε στο subforum της ΕΦ θα φταίω;! Μιλάμε για τον άνθρωπο (moi) που δεν έχει ουσιαστικές προτιμήσεις σε πολλά πράγματα; Για να το πω και αλλιώς, δεν καταλήγω να πω ότι το πιο αγαπημένο μου πράγμα είναι αυτό, αφού είναι πάρα πολλά τα πράγματα που έχω αγαπήσει.

 

Αν μη τι άλλο, καλύτερο το σύστημα με τα nominations και μετά να βάζουμε μια κριτική/βαθμολογία/χώσιμο/φτυάρισμα/*BEEP*...

Link to comment
Share on other sites

Μα το ειπαμε ηδη οτι μετα την ΕΦ, θα κάνουμε το ίδιο και για το φάνταζυ ;)

 

Για να δω εγω λοιπον....Αρχοντας, Σιλμαριλιον, Μαύρος Πϋργος, Γεωθάλασσα, Αμπερ, Αρχοντας των Γριφων, τα του Μάρτιν...Διαλέγετε οποιαδήποτε πεντάδα απ αυτα κ παίρνετε :p. (και σιγουρα ξέχασα κάποια)

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει τρομερή εντύπωση που δεν έχω ήδη απαντήσει σε αυτό το τόπικ.

Τέλος παντων, θα εξαιρέσω κι εγώ τον Τόλκιν για να χωρέσω άλλα όχι τόσο γνωστά. Ο Τόλκιν είναι θεός και δεν χρειάζεται να αναφερθεί. Εννοείται

 

His Dark Materials Trilogy - Philp Pullman

Η τριλογία Lirael -Sabriel - Abhorsen - Garth Nix

Jonathan Strange and mr Norrel - Susanna Clark

Dragonflight - Ann McCaffrey

Harry Potter - J. K. Rowling (και πείτε ό,τι θέλετε, εμένα μου αρέσει)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

1) Κόναν ο Βάρβαρος: Πιστεύω ότι πλέον θα μ' έχετε μάθει. Ύστερα από πολλά χρόνια, ξανάρχισα να διαβάζω τις ιστορίες του ανίκητου βάρβαρου. Θα γράψω σχόλιο για την κάθε μία, όταν τις τελειώσω στο αντίστοιχο topic.

 

2) Έλρικ του Μελνιμπονέ: Έχω διαβάσει την βασική πενταλογία που έβγαλε ο Αίολος, και μου άρεσαν όλα εκτός από ''Το Κάστρο του Μαργαριταριού'' που μου φάνηκε λίγο παιδικό. Θα πρέπει κάποια στιγμή να πάρω και τα δύο άλλα που βγήκαν.

 

3) Η Κόρη του Βασιλιά της Χώρας των Ξωτικών: Ο μεγάλος Λόρδος Ντάνσανι μας προσφέρει ένα ανεπανάληπτο αριστούργημα, αντάξιο της πολύ μεγάλης του κλάσης. Είναι πραγματικά ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς του ονειρικού φάντασυ.

 

4) Η Ετοιμοθάνατη Γη: Το πρώτο βιβλίο είναι πολύ καλό, αν και πολύ παράξενο και μπορεί να ξενίσει λίγο τον αναγνώστη. Το τέταρτο ωραίο είναι, αλλά μπορεί άνετα να ζήσει κανείς και χωρίς αυτό. Τα δύο άλλα όμως είναι ο ορισμός της λέξης υπέροχο. Ο Κουζέλ είναι μακράν του δευτέρου, ο πιο πανούργος χαρακτήρας που έχω συναντήσει ποτέ μου σε βιβλίο, και οι ξεκαρδιστικές περιπέτειες του θα ξαναδιαβαστούν πολλές φορές. Να σημειώσω μόνο ότι δεν είναι καθαρό φάντασυ, αλλά sci-fi.

 

5) Η Ονειρική Αναζήτηση της Άγνωστης Καντάθ: Ο Λάβκραφτ εκτός από τον τρόμο, με το μοναδικό του πόνημα διέπρεψε και στο φάντασυ. Ένα εκπληκτικό βιβλίο που διαβάζεται μονομιάς.

 

Δεν έχω διαβάσει -ακόμη- ο τεμπέλης ASoFaI, Annals of the Black Company, την πρώτη πενταλογία της Άμπερ, τον Κέιν του Βάγκνερ, και διάφορα άλλα καλούδια που υπάρχουν εκεί έξω. Όταν με το καλό έρθει η ώρα τους, πρώτο υποψήφιο για να πάρει τον μπούλο από την πεντάδα, είναι ο Έλρικ. Για τα άλλα, εκτός φυσικά από τα Κόναν που είναι αμετακίνητα, δεν ξέρω, θα εξαρτηθεί από το πόσο θα μου αρέσουν εκείνα που έπονται. Αυτά πάνω- κάτω από εμένα, εσείς;

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδή μιλάμε για novels αφήνω εκτός συλλογές διηγημάτων, ακόμα κι αν γράφτηκαν ως σπονδυλωτά μυθιστορήματα από τον συγγραφέα (έτσι πχ βγαίνει εκτός το Swords against Death του Leiber). Επίσης, από πολυλογίες θα επιλέγω μόνο το βιβλίο που θεωρώ καλύτερο.

  1. The First Book of Amber - R. Zelazny (όχι, δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο από τα πέντε βιβλία, διαβάζονται σαν εννιαίο έργο)
  2. Stormbringer - M. Moorcock
  3. A Storm of Swords - G.R.R.Martin
  4. The Transformation of Martin Lake - Jeff Vandermeer
  5. The Hobbit - J.R.R.Tolkien

Σε συλλογές τώρα:

  1. Conan Chronicles - R.E.Howard (εννοώ το μεγάλο μαύρο με τα άπαντα του θείου Μπομπ)
  2. Swords Against Death - Fr. Leiber (ή, ακόμα καλύτερα, το Lankhmar με το άσπρο εξώφυλλο που έχει και τα 4 πρώτα βιβλία, αν και το τρίτο και το τέταρτο ρίχνουν λίγο τον μέσο όρο)
  3. Η Οδύσσεια του Κιουζέλ - J. Vance
  4. The Last Wish - A. Sapkwoski
  5. The Stealer of Souls - M. Moorcock

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μεταφραστεί τελικά η Άμπερ, είμαι αποφασισμένος να κάτσω να ξεσκιστώ και να διαβάσω στο πρωτότυπο. Με έχετε ιντριγκάρει όλοι σας πάρα πολύ άσχημα, μ' όλα αυτά που γράφετε εδώ μέσα. Και αυστηρά για μυθιστορήματα στις επιλογές μου 1, 2 και 4, βάζω αντιστοίχως: Κόναν η Ώρα του Δράκου, Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας και Η Οδύσσεια του Κουζέλ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μεταφραστεί τελικά η Άμπερ, είμαι αποφασισμένος να κάτσω να ξεσκιστώ και να διαβάσω στο πρωτότυπο. Με έχετε ιντριγκάρει όλοι σας πάρα πολύ άσχημα, μ' όλα αυτά που γράφετε εδώ μέσα. Και αυστηρά για μυθιστορήματα στις επιλογές μου 1, 2 και 4, βάζω αντιστοίχως: Κόναν η Ώρα του Δράκου, Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας και Η Οδύσσεια του Κουζέλ.

για την αμπερ δεν το βλεπω. διαβασα τα 2 πρωτα τα οποία ειναι τελειως ανομοια. το πρωτο θεικο στο 2ο βαρεθηκα

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μεταφραστεί τελικά η Άμπερ, είμαι αποφασισμένος να κάτσω να ξεσκιστώ και να διαβάσω στο πρωτότυπο. Με έχετε ιντριγκάρει όλοι σας πάρα πολύ άσχημα, μ' όλα αυτά που γράφετε εδώ μέσα. Και αυστηρά για μυθιστορήματα στις επιλογές μου 1, 2 και 4, βάζω αντιστοίχως: Κόναν η Ώρα του Δράκου, Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας και Η Οδύσσεια του Κουζέλ.

για την αμπερ δεν το βλεπω. διαβασα τα 2 πρωτα τα οποία ειναι τελειως ανομοια. το πρωτο θεικο στο 2ο βαρεθηκα

 

Όταν εννοούσα για μετάφραση, δεν αναφερόμουν στην Parsec που έβγαλε τα δύο πρώτα μέρη. Αυτοί δεν πρόκειται να ολοκληρώσουν την σειρά, κάποιον άλλον εκδοτικό οίκο είχα στο μυαλό μου. Όσο για το πως θα μου φανεί τελικά, θα δούμε. Έχω πάντως έτοιμο το omnibus για καλό και για κακό.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μεταφραστεί τελικά η Άμπερ, είμαι αποφασισμένος να κάτσω να ξεσκιστώ και να διαβάσω στο πρωτότυπο. Με έχετε ιντριγκάρει όλοι σας πάρα πολύ άσχημα, μ' όλα αυτά που γράφετε εδώ μέσα. Και αυστηρά για μυθιστορήματα στις επιλογές μου 1, 2 και 4, βάζω αντιστοίχως: Κόναν η Ώρα του Δράκου, Ταξιδιώτης στις Θάλασσες της Μοίρας και Η Οδύσσεια του Κουζέλ.

για την αμπερ δεν το βλεπω. διαβασα τα 2 πρωτα τα οποία ειναι τελειως ανομοια. το πρωτο θεικο στο 2ο βαρεθηκα

 

Όταν εννοούσα για μετάφραση, δεν αναφερόμουν στην Parsec που έβγαλε τα δύο πρώτα μέρη. Αυτοί δεν πρόκειται να ολοκληρώσουν την σειρά, κάποιον άλλον εκδοτικό οίκο είχα στο μυαλό μου. Όσο για το πως θα μου φανεί τελικά, θα δούμε. Έχω πάντως έτοιμο το omnibus για καλό και για κακό.

και εγω δεν εννοεουσα την parsec. μακαρι να βγει ολοκληρωμενο, οπως και το malazan. το πως φαινεται του καθενος ειναι προσωπικο θεμα φυσικα. απλα σου ειπα την αποψη μου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..