Jump to content

Συγγραφικοί Στόχοι 2023


WILLIAM
 Share

Recommended Posts

Το 2022 τελείωσε, ό,τι κάναμε κάναμε. Προσωπικά έφερα εις πέρας πολλά έργα και δεν ολοκλήρωσα απλά το Στιλέτο Της Απογνώσεως μέσα στο 2022. Δεν πειράζει, θα γίνει φέτος. Πέρα από αυτό, τι άλλο σκέφτομαι να κάνω; Λοιπόν οι στόχοι μου για το 2023 είναι οι εξής:
1.    Το Στιλέτο Της Απογνώσεως, μια περιπέτεια φαντασίας που συνεχίζει τις ιστορίες της Έρεμορ.
2.    Το τέταρτο βιβλίο των Χρονικών της Έρεμορ για έκδοση.
3.    Την επιμέλεια της Αγγλικής έκδοσης της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί.
4.    Ένα βιβλιοπαιχνίδι.
5.    Μια περιπέτεια εν μέσω μιας σφοδρής καταιγίδας.
6.    Το επόμενο βιβλίο στη σειρά της Επιχείρησης Ιωνία.
7.    Το επόμενο βιβλίο για την Έρεμορ.
8.    Μια ιστορική περιπέτεια στο Βυζάντιο, το ποια θα είναι ακριβώς έχει ακόμα να αποφασιστεί μιας και έχω τρία σενάρια κατά νου.
9.    Πιθανώς μια ιστορία για το 1922.
10.    Τη συνέχεια της ιστορίας με τις Σταυροφορίες που ολοκλήρωσα χθες.
11.    Μερικά ποιητικά έργα.
12.    Το ιστολόγιο, είναι και αυτό ένα έργο αρκετών λέξεων.
13.    Κάτι που δεν είναι συγγραφή αλλά είναι σχετικό, μια πλατφόρμα για δημοσίευση έργων μου.
Εσείς τι σχέδια έχετε για το 2023;

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1. 4ο ντραφτ του Ελους

2. 5ο ντραφτ

3. 6ο ντραφτ

4. 1ο ντραφτ Λυκων

5. 2ο ντραφτ Λυκων

6. 4 διηγηματα

7. 1 εκδοση Ελλαδα επι πληρωμη

8. 1 εκδοση εξωτερικο επι πληρωμη.

Edited by Roubiliana
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ωχ λαθος αριθμηση. Μηπως να προσθεσω στοχο; οκ το διορθωσα.

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα πως το έκανες το λάθος αλλά δεν μπορούσα να μη σε πειράξω!

Ε δεν έβαζες ένα στόχο ακόμα; Κάτι θα κάνεις σίγουρα!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2023 ο ελεύθερος χρόνος μου θα είναι περιορισμένος, οπότε θέλω να:


1. Γράψω δύο νέα διηγήματα.

2. Στείλω τις τρεις φρέσκες νουβέλες μου.

3. Μετατρέψω σε μυθιστόρημα τη μία παλιά και να τη στείλω.

4. Δω επιτέλους στα ράφια τη συλλογή διηγημάτων μου.

5. Πουλήσω κάτι ακόμα σε μεγάλο περιοδικό στα αγγλικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά στόχοι ειδικά αφού λες ότι ο χρόνος θα λείπει, απαιτητική δουλειά συν οικογένεια είναι ένας δύσκολος συνδυασμός συνήθως.

Έχεις πουλήσει έξω διήγημα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πέρσι δεν έθεσα στόχους και κατάφερα πέντε πραγματάκια... Λέω φέτος να προκαλέσω την τύχη μου.

 

1. Να εκδώσω κάτι ολόδικό μου ή έστω να υπογράψω για έκδοση. Στην Ελλάδα.

2. Να βγάλω δύο τουλάχιστον διηγήματα σε συλλογές στην Ελλάδα (δεν θα μετρήσω την έκδοση στο Everlies 3, φυσικά).

3. Να διορθώσω δύο τουλάχιστον διηγήματα που έχω στα αγγλικά, κι αν αυτό συμβεί να βγάλω κάτι στα αγγλικά.

4. Να διορθώσω ένα από τα μυθιστορήματα που έχω στο συρτάρι, τουλάχιστον ως το τέλος του δεύτερου ντραφτ. Αν αυτό το μυθιστόρημα είναι το πρώτο από τα ποντιακά μου, ακόμα καλύτερα, αλλά δεν θα με χαλάσει αν είναι κάποιο άλλο.

 

Σταματώ εδώ. Καλά θα ήταν να διορθώσω και τίποτε ελληνικά διηγήματα, ή να γράψω κάτι εντελώς καινούργιο που έχωνα το κάνω καιρό, αλλά δε θέλω να γίνομαι πλεονέκτρα, νο, νο, νο. Άντε και καλή χρονιά, παλικάρια μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα pinned this topic
  • 2 weeks later...

Σαράντα μέρες περάσανε ήδη, το ένα ένατο του χρόνου. Ας κάνουμε έναν απολογισμό, τι κάναμε ως εδώ; Έχουμε μια καλή αρχή; 

 

Προσωπικά προς το παρόν έχω να αναφέρω τα εξής:

1.    Το Στιλέτο Της Απογνώσεως, μια περιπέτεια φαντασίας που συνεχίζει τις ιστορίες της Έρεμορ. (γράφεται και πάει για την ολοκλήρωση)
2.    Το τέταρτο βιβλίο των Χρονικών της Έρεμορ για έκδοση (ξεκίνησε η επιμέλεια)
3.    Την επιμέλεια της Αγγλικής έκδοσης της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί. (δακτυλογραφείται)
4.    Ένα βιβλιοπαιχνίδι. (πρώτοι σχεδιασμοί)
5.    Μια περιπέτεια εν μέσω μιας σφοδρής καταιγίδας. 
6.    Το επόμενο βιβλίο στη σειρά της Επιχείρησης Ιωνία. (σχεδιάζεται)
7.    Το επόμενο βιβλίο για την Έρεμορ. (σχεδιάζεται)
8.    Μια ιστορική περιπέτεια στο Βυζάντιο, το ποια θα είναι ακριβώς έχει ακόμα να αποφασιστεί μιας και έχω τρία σενάρια κατά νου. (γίνεται η ιστορική έρευνα)
9.    Πιθανώς μια ιστορία για το 1922. 
10.  Τη συνέχεια της ιστορίας με τις Σταυροφορίες . (σχεδιάζεται)
11.   Μερικά ποιητικά έργα. (γράφτηκαν ήδη δύο)
12.  Το ιστολόγιο, είναι και αυτό ένα έργο αρκετών λέξεων. (1205 αυτή τη στιγμή)
13.  Κάτι που δεν είναι συγγραφή αλλά είναι σχετικό, μια πλατφόρμα για δημοσίευση έργων μου. (τεχνολογικές εργασίες)

 

Εσείς πως τα πάτε; Για πείτε!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 12:26 PM, Roubiliana said:

1. 4ο ντραφτ του Ελους

2. 5ο ντραφτ

3. 6ο ντραφτ

4. 1ο ντραφτ Λυκων

5. 2ο ντραφτ Λυκων

6. 4 διηγηματα

7. 1 εκδοση Ελλαδα επι πληρωμη

8. 1 εκδοση εξωτερικο επι πληρωμη.

Το 1ο ντραφτ λυκων κ 1,5 διηγημα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά Ρούμπι προχώρα για το άλλο μισό διήγημα και τα υπόλοιπα μετά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και από εμένα! Πρώτο ποστ στο φόρουμ και είπα να γράψω πάνω σε τι δουλεύω συτόν τον καιρό και έχω σκοπό να δουλέψω το 2023

Ολοκλήρωση του business book Χτίσε τον Ψηφιακό σου Εγκέφαλο (είναι στην επιμέλεια, θα εκδοθεί Μάιο)

Συγγραφή 2 ακόμα business book "Δικτυώσου σαν επαγγελματίας", "Πως να γράψεις ένα Business Book"

Αυτά από το κομμάτι της δουλειάς. Φέτος όμως αποφάσισα να ξεκινήσω μια σειρά από μικρές ιστορίες επιστημονικής φαντασίας και τρόμου. Ο στόχος είναι να έχω 10 ιστορίες έως το καλοκαίρι και μετά να ασχοληθώ με το νέο μου βιβλίο το οποίο θα είναι λογοτεχνικό αλλά στοχευμένο σε κοινό αυτοβελτίωσης.

Ο βασικός, καθημερινός στόχος όμως είναι 1500 με 2000 λέξεις αποκλειστικά για τα βιβλία μου. 

Ήμουν και παλαιότερα μέλος του φόρουμ αλλά αυτήν την φορά είπα να συστηθώ ξανά. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1500 λέξεις κάθε μέρα είναι αρκετά δύσκολο για κάθε μέρα. 

Φιλόδοξα σχέδια βλέπω πάντως, καλή επιτυχία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκατό μέρες περάσανε από την αρχή του χρόνου, τι κάναμε σε αυτές τις μέρες αγαπητοί μου συνάδερφοι συγγραφείς;

Προσωπικά προς το παρόν έχω να αναφέρω τα εξής:

1.    Το Στιλέτο Της Απογνώσεως, μια περιπέτεια φαντασίας που συνεχίζει τις ιστορίες της Έρεμορ. (γράφεται, λίγες σελίδες μείνανε)
2.    Το τέταρτο βιβλίο των Χρονικών της Έρεμορ για έκδοση (ξεκίνησε η επιμέλεια)
3.    Την επιμέλεια της Αγγλικής έκδοσης της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί. (στην επιμέλεια)
4.    Ένα βιβλιοπαιχνίδι. (πρώτοι σχεδιασμοί)
5.    Μια περιπέτεια εν μέσω μιας σφοδρής καταιγίδας. 
6.    Το επόμενο βιβλίο στη σειρά της Επιχείρησης Ιωνία. (σχεδιάστηκε και μέσα στις μέρες του Πάσχα θα το αρχίσω)
7.    Το επόμενο βιβλίο για την Έρεμορ. (σχεδιάζεται)
8.    Μια ιστορική περιπέτεια στο Βυζάντιο, το ποια θα είναι ακριβώς έχει ακόμα να αποφασιστεί μιας και έχω τρία σενάρια κατά νου. (γίνεται η ιστορική έρευνα)
9.    Πιθανώς μια ιστορία για το 1922. 
10.  Τη συνέχεια της ιστορίας με τις Σταυροφορίες . (σχεδιάζεται)
11.   Μερικά ποιητικά έργα. (γράφτηκαν ήδη δύο και ένα τρίτο είναι εν εξελίξει)
12.  Το ιστολόγιο, είναι και αυτό ένα έργο αρκετών λέξεων. (3472 αυτή τη στιγμή)
13.  Κάτι που δεν είναι συγγραφή αλλά είναι σχετικό, μια πλατφόρμα για δημοσίευση έργων μου. (τεχνολογικές εργασίες)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/15/2023 at 5:20 AM, Naroualis said:

1. Να εκδώσω κάτι ολόδικό μου ή έστω να υπογράψω για έκδοση. Στην Ελλάδα. - Οι πιθανότητες αρχίζουν να μειώνονται εκθετικά, δυστυχώς...

2. Να βγάλω δύο τουλάχιστον διηγήματα σε συλλογές στην Ελλάδα (δεν θα μετρήσω την έκδοση στο Everlies 3, φυσικά). - Τα Εverlies #3 κυκλοφορούν. Επίσης ψήνεται κάτι ακόμη.  Καλά τα πάμε.

3. Να διορθώσω δύο τουλάχιστον διηγήματα που έχω στα αγγλικά, κι αν αυτό συμβεί να βγάλω κάτι στα αγγλικά. Το ένα διορθώθηκε, αλλά πήρε πολύ feedback και βρέθηκε τρόπος να ξεπεραστούν επιτέλους τα προβλήματά του.

4. Να διορθώσω ένα από τα μυθιστορήματα που έχω στο συρτάρι, τουλάχιστον ως το τέλος του δεύτερου ντραφτ. Αν αυτό το μυθιστόρημα είναι το πρώτο από τα ποντιακά μου, ακόμα καλύτερα, αλλά δεν θα με χαλάσει αν είναι κάποιο άλλο. - Πολύ χλομό το τοπίο, ομολογουμένως.

 

Άρα μισό νο2 και μισό νο3, ίσως ένα στα τέσσερα. Για πρώτο τρίμηνο, πολύ καλά τα πράγματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία δεν θα γκρινιάξουμε, ακόμα, περιμένουμε το επόμενο τρίμηνο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/2/2023 at 12:26 PM, Roubiliana said:

1. 4ο ντραφτ του Ελους

2. 5ο ντραφτ

3. 6ο ντραφτ

4. 1ο ντραφτ Λυκων

5. 2ο ντραφτ Λυκων - κοντευει να τελειωσει.

6. 4 διηγηματα 3 διηγηματα

7. 1 εκδοση Ελλαδα επι πληρωμη

8. 1 εκδοση εξωτερικο επι πληρωμη. στελνω ασταματητα

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απολαύσατε το τριήμερο; Ελπίζω πως ναι γιατί δεν έχει άλλο φέτος μέχρι τα Χριστούγεννα. Ελπίζω επίσης να γράψατε μέσα σε αυτό το τριήμερο και να μην πιάσατε μόνο το Μάη.

Μαζί με το τριήμερο μας τελείωσε και το πρώτο τρίτο του χρόνου οπότε είναι καιρός για μια ανασκόπηση πεπραγμένων. Τι κάναμε; Προσωπικά έχω να αναφέρω:

1.    Το Στιλέτο Της Απογνώσεως, μια περιπέτεια φαντασίας που συνεχίζει τις ιστορίες της Έρεμορ. (ολοκληρώθηκε)
2.    Το τέταρτο βιβλίο των Χρονικών της Έρεμορ για έκδοση (είναι στην η επιμέλεια)
3.    Την επιμέλεια της Αγγλικής έκδοσης της Επιχείρησης Ιωνία για να εκδοθεί. (στην επιμέλεια)
4.    Ένα βιβλιοπαιχνίδι. (πρώτοι σχεδιασμοί)
5.    Μια περιπέτεια εν μέσω μιας σφοδρής καταιγίδας. 
6.    Το επόμενο βιβλίο στη σειρά της Επιχείρησης Ιωνία. (το ξεκίνησα)
7.    Το επόμενο βιβλίο για την Έρεμορ. (σχεδιάζεται)
8.    Μια ιστορική περιπέτεια στο Βυζάντιο, το ποια θα είναι ακριβώς έχει ακόμα να αποφασιστεί μιας και έχω τρία σενάρια κατά νου. (γίνεται η ιστορική έρευνα)
9.    Πιθανώς μια ιστορία για το 1922. 
10.  Τη συνέχεια της ιστορίας με τις Σταυροφορίες . (σχεδιάζεται)
11.   Μερικά ποιητικά έργα. (γράφτηκαν ήδη δύο και ένα τρίτο είναι εν εξελίξει)
12.  Το ιστολόγιο, είναι και αυτό ένα έργο αρκετών λέξεων. (4566 αυτή τη στιγμή)
13.  Κάτι που δεν είναι συγγραφή αλλά είναι σχετικό, μια πλατφόρμα για δημοσίευση έργων μου. (τεχνολογικές εργασίες)

14. Ένα διήγημα φαντασίας (στα τελειώματα)

15. Μετάφραση του ως άνω για να πάει μια βόλτα στην Αγγλία (στα τελειώματα)

16. Μια συγγραφική μελέτη (ολοκληρώθηκε).

 

Για πείτε και εσείς τα νέα σας;

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τέλη μήνα τα δικά μου για να έχω και κάποια ουσιαστική πρόοδο να πω. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, WILLIAM said:

Απολαύσατε το τριήμερο; Ελπίζω πως ναι γιατί δεν έχει άλλο φέτος μέχρι τα Χριστούγεννα. Ελπίζω επίσης να γράψατε μέσα σε αυτό το τριήμερο και να μην πιάσατε μόνο το Μάη.

Μαζί με το τριήμερο μας τελείωσε και το πρώτο τρίτο του χρόνου οπότε είναι καιρός για μια ανασκόπηση πεπραγμένων. Τι κάναμε;

Ρε @WILLIAM γιατί μας τρως το Άγιο Πνεύμα; (Δευτέρα 5 Ιουνίου) Δεν μας θεωρείς πνευματικούς ανθρώπους;

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έβαλα στο λογαριασμό γιατί δεν είναι αργία για όλους, φίλε μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..