Jump to content

Φορολογια, τι ισχυει;


tina_
 Share

Recommended Posts

Γνωριζει καποιος τι ισχύει με τα βιβλία που εκδίδουμε;

 

Το πρώτο μου βιβλίο, όπως έγραψα και σε αλλο τοπικ, λόγω άγνοιας το εξέδωσαν με πολύ άσχημος όρους για εμένα,  δηλαδή κάλυψα το κόστος της έκδοσης και δεν είχα και κανένα οικονομικό όφελος. Πώς μπορώ να διαπιστώσω αν φορολογουμαι εγώ τα έσοδα του βιβλίου;

 

Τώρα, για το δεύτερο βιβλίο, μετά από πολλές προτάσεις και συζητήσεις κατεληξα σε έναν εκδοτικο που μου έκανε πρόταση να καλύψει συνολικά το κόστος της έκδοσης αλλά χωρίς εγώ να έχω κάποιο όφελος από τις πωλήσεις. Επειδή ξέρω ότι έτσι κι αλλιώς το κέρδος που μπορείς να βγάλεις , ως νέος συγγραφέας τουλάχιστον, είναι σχετικά μικρό, δεν μου φάνηκε ασχημη πρόταση, αλλά την ίδια στιγμή με προβληματισε που δεν θέλουν να υπογράψουμε καποιο συμφωνητικό αλλά όπως μου είπε ο εκδότης, προτιμούν τις προφορικές συμφωνίες γιατί, όπως ισχυρίζεται, δεν είχαν ως τώρα κανένα πρόβλημα με τους συγγραφείς.

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αν κυριολεκτικά δεν είχες κανένα όφελος δεν έχεις να φορολογηθείς σε κάτι. Αν εννοείς ότι δεν είχες κέρδη είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα. Αν έκανες τα έξοδα άλλα τα έσοδα ήταν πιο λίγα δεν έχεις κέρδος αλλά αυτό δεν προκύπτει αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και πρέπει να φορολογηθείς για τα κέρδη. σου έστειλε ο εκδοτικός ποτέ κάποιο έγγραφο να σε ενημερώνει για κέρδη; Υπάρχει ένας τρόπος για να δεις αν δήλωσε κέρδη στο όνομά σου αλλά περιλαμβάνει χρήση του συστήματος της ΑΑΔΕ και δεν ξέρω πόσο άνεση έχεις με αυτό. Αν θες μπορώ να σου πω τη διαδικασία.

Το να μη θέλει γραπτή συμφωνία, κατ' εμέ, είναι αιτία δυσπιστίας απέναντί του, δείχνει κακές προθέσεις μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει η λεγόμενη συμφωνία κυρίων και οι προφορικές συμφωνίες δεν έχουν δεσμευτικότητα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, WILLIAM said:

Αν κυριολεκτικά δεν είχες κανένα όφελος δεν έχεις να φορολογηθείς σε κάτι. Αν εννοείς ότι δεν είχες κέρδη είναι λίγο πιο περίπλοκο το θέμα. Αν έκανες τα έξοδα άλλα τα έσοδα ήταν πιο λίγα δεν έχεις κέρδος αλλά αυτό δεν προκύπτει αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και πρέπει να φορολογηθείς για τα κέρδη. σου έστειλε ο εκδοτικός ποτέ κάποιο έγγραφο να σε ενημερώνει για κέρδη; Υπάρχει ένας τρόπος για να δεις αν δήλωσε κέρδη στο όνομά σου αλλά περιλαμβάνει χρήση του συστήματος της ΑΑΔΕ και δεν ξέρω πόσο άνεση έχεις με αυτό. Αν θες μπορώ να σου πω τη διαδικασία.

Το να μη θέλει γραπτή συμφωνία, κατ' εμέ, είναι αιτία δυσπιστίας απέναντί του, δείχνει κακές προθέσεις μιας και στην Ελλάδα δεν υπάρχει η λεγόμενη συμφωνία κυρίων και οι προφορικές συμφωνίες δεν έχουν δεσμευτικότητα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. 

Στην έκδοση του πρώτου βιβλίου, επειδή δυστυχώς δεν είχα την παραμικρή ιδέα, υπέγραψα ένα συμφωνητικό της πλάκας, χωρις καμία αναφορά σε πνευματικά δικαιώματα ή κέρδη για εμένα και κάλυψα και όλα τα έξοδα της έκδοσης. Δεν υπηρχε εξαρχης συμφωνια δλδ για απολαβες που θα επαιρνα εγω.

Με το δεύτερο που είχα περίπου 37 θετικές προτασεις, πολλές από αυτές συνεκδοσεις και με μοίρασμα εσόδων, κατάλαβα ότι με έπιασαν κορόιδο.  Δεν έχω βρει το θάρρος να πω κάτι στον πρώτο εκδότη,  με τον οποίο κρατάω περιστασιακή επαφή, αλλά μου έχει θίξει έμμεσα ότι δεν έχει ενημερωθεί ακόμα για τις πωλήσεις (σαχλή δικαιολογία βεβαια γιατί το βιβλίο κυκλοφορεί εδώ και τέσσερα χρονια) και έχει "παραπονεθεί " ότι το βιβλίο δεν κινείται.  Αυτο συμβαίνει γιατί ουδεποτε το προωθησε, οπως ειχε πει οτι θα κανει, κι εγώ από ένα σημείο και μετά βαρέθηκα να ασχολούμαι.  

 

Δεν εχω πραγματικά ιδέα αν έχω φορολογηθεί κάτι, αλλά αν έχει συμβεί, θα κινηθώ νομικά. Ο λόγος που προς το παρόν κρατάω μετριοπαθη στάση απέναντι του ειναι επειδή σε αυτό το χώρο, καλό είναι να μην κάνεις τόσο εύκολα εχθρούς γιατι ολοι λειτουργούν με δημόσιες σχέσεις. 

 

Τωρα, στο δεύτερο, επειδή με κούρασαν πάρα πολύ όλες αυτές οι συζητήσεις που είχα και κατάλαβα ότι οι περισσότεροι οίκοι σε βλέπουν καθαρά ως προϊόν και δεν ενδιαφέρονται ουτε για τα δικαιώματά σου ούτε για το έργο σου, ήμουν στα πρόθυρα να το διαθέσω δωρεάν στο διαδίκτυο μέσω ενός ανεξαρτήτου οίκου, μέχρι που είχα την πρόταση για την έντυπη έκδοση που σας ανέφερα παραπάνω. 

 

Κι εμένα με προβληματίζει που έσπευσε να αναφέρει ότι κάνουν μόνο προφορικές συμφωνίες, αλλά τι μπορεί να κρύβει; Αφου δεν θα μου πάρουν καν λεφτα; Η αλήθεια είναι ότι ο οίκος τους δεν είναι πολύ δημοφιλής, κάποια βιβλία τους φαίνονται εξαντλημένα, κάποια όχι. Σε διευκρινήσεις που ζήτησα πάνω σε πνευματικά δικαιώματα πχ, μου απάντησαν ότι ανήκουν πλήρως σε εμένα και πως μπορώ ακόμα και να προχωρήσω και σε έκδοση με άλλον οίκο μελλοντικά, αν το θέλω, αφού εξαντληθούν τα αντίτυπα. Μου είπαν βεβαια έναν υποπτο αριθμό πρώτης έκδοσης, 500 αντίτυπα (20 δικα μου), που μου φαίνεται υπερβολικος γιατί η στάνταρ έκδοση πάει στα 300 πάνω κάτω. Αλλά μου λένε ότι πιστεύουν πολύ το κείμενο. Τι να πω, δεν ξερω, είμαι κι εγώ προβληματισμενη. 

 

Υγ: Για τη φορολογία ναι, με ενδιαφέρει αν μπορείς να μου πεις τα βήματα και δεν σου ειναι κοπος, μήπως και βγάλω ακρη. Οικογενειακό μου πρόσωπο δικηγόρος λέει ότι θα έκοβαν τιμολόγιο στο όνομά μου αν το φορολογουμαι εγω, αλλά και πάλι, πώς θα μπορούσα να το ξερω αυτο;

 

 

Edited by tina_
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είσαι επαγγελματίας δεν θα έχουν κόψει τιμολόγιο αλλά θα σου έχουν κάνει εκκαθάριση. Ακόμα και αν δεν στην έστειλαν θα έχουν κάνει το απαραίτητο έγγραφο στην ΑΑΔΕ. αν πας στο αντίστοιχο έτος στην φορολογία εισοδήματος και δεις την βεβαίωση για τα εισοδήματα θα λέει αν έχεις τέτοια εισοδήματα (από δικαιώματα θα λέει και πάροχος θα είναι ο εκδοτικός οίκος).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , το κοίταξα και δεν έχω βρει κάτι, βέβαια δεν είμαι σίγουρη ότι το έκανα σωστά. Επιπλεον, έχει μόνο μετα το 2020 επιλογή να τσεκάρεις. Θα το ξαναδώ μετά προσεκτικοτερα.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα, το ISBN όταν πρόκειται για παραδοσιακή έκδοση και όχι αυτοεκδοση, εκδίδεται πάλι στο όνομά μας ή στο όνομα της εκδοτικής; 

Edited by tina_
Link to comment
Share on other sites

Αν πας από την φορολογία εισοδήματος σε κάθε χρονιά έχει από κάτω μια επικαιροποιημένη βεβαίωση αποδοχών.

Αν δεν βρίσκεις τίποτα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο λογικά.

Για το ISBN δεν ξέρω να σου απαντήσω σίγουρα, έκανα μια αναζήτηση με ένα δικό μου και μου έβγαλε το δικό μου όνομα αλλά τους είχα βγάλει εγώ κιόλας.

Κάνε μια αναζήτηση να δεις τι θα σου βγάλει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..