Jump to content

Φρανκ Σέτσινγκ (Frank Schätzing)


nikospapadimitriou
 Share

Recommended Posts

Ο Φρανκ Σέτσινγκ, γεννημένος το 1957, δημοσίευσε το πρώτο του μυθιστόρημα "Θάνατος και διάβολος" το 1995. Μετά από άλλα τρία μυθιστορήματα και έναν τόμο με διηγήματα, το 2004 εκδίδει το διεθνές μπεστ σέλερ "Το σμήνος" (μτφ. Στέφανος Τζαννετάτος, εκδ. Καστανιώτη 2007). Το "Limit" εκδόθηκε στη Γερμανία τέλη του 2009 και γνωρίζει επίσης πολύ μεγάλη επιτυχία. Ο Φρανκ Σέτσινγκ ζει και εργάζεται ως διαφημιστής στην Κολωνία. Το 2002 κέρδισε το βραβείο λογοτεχνίας της Κολωνίας, το 2004 το βραβείο Corine και το 2005 το Γερμανικό Βραβείο Επιστημονικής Φαντασίας. Οι συνολικές εκδόσεις των βιβλίων του, τα οποία έχουν μεταφραστεί σε περισσότερες από 27 γλώσσες, φτάνουν τα 10 εκατομμύρια αντίτυπα. Το "Ειδήσεις από ένα άγνωστο σύμπαν" βραβεύτηκε από το περιοδικό Bild der Wissenschaft ως το καλύτερο επιστημονικό βιβλίο της χρονιάς 2006 στην κατηγορία "Ψυχαγωγία".

Δείτε τα βιβλία του και διαβάστε κριτικές γι' αυτά, στο Goodreads.

Βιβλία του συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά:

01. Limit - Limit (Εκδόσεις Καστανιώτη, 2011)
02. Nachrichten aus einem Unbekannten Universum: Eine Zeitreise durch die Meere - Ειδήσεις από ένα άγνωστο σύμπαν (Εκδόσεις Καστανιώτη, 2009)
03. Der Schwarm - Το σμήνος (Εκδόσεις Καστανιώτη, 2007)

Πηγή: biblionet

 


Limit.thumb.jpg.e8594eecbf7158736d0ba95ac9f10820.jpg

Μόλις τελείωσα το Limit, του Σετσινγ, συγγραφέα του Σμήνους.

Να πω την αμαρτία το βαρέθηκα αφάνταστα. Κατά την γνώμη μου έπρεπε να ήταν οι μισές σελίδες (1338 σελ ήταν υπερβολικά πολλές).

Ίσως δεν μου ταιριάζει και ο συγγραφέας, το ίδιο μου συνέβει και με το  Σμήνος

Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κανείς, αλλά θα ηθελα μια ανταλλαγή απόψεων

 

Edited by Ghost
Προστέθηκαν: βιογραφία, βιβλιογραφία και το εξώφυλλο του βιβλίου του συγγραφέα.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Limit - Frank Schätzing

1460799860_.thumb.jpg.6080b0e74edda4bee89bf57b6b06bca6.jpg

Διάβασα και τα δύο βιβλία πριν από πολλά χρόνια. Ήταν μια περίοδος που μου άρεσε να διαβάζω μεγάλα βιβλία, για αυτό και δεν με κούρασαν, όσο αφορά στην ανάγνωση. Ειδικά το Σμήνος με είχε ενθουσιάσει.


Limit.thumb.jpg.e8594eecbf7158736d0ba95ac9f10820.jpg

Πάντως, σε καταλαβαίνω που βαρέθηκες. Θυμάμαι ότι το Limit ήταν αρκετά φορτωμένο στις περιγραφές και το άπλωμα της εξέλιξης, αν και ήταν εντυπωσιακό από άποψη εικόνων.

Αυτό που μου μένει είναι ότι χαίρομαι που τα διάβασα, όταν τα διάβασα, επειδή τώρα ούτε που θα τα πλησίαζα.

Edited by Ghost
Προστέθηκαν τα εξώφυλλα των βιβλίων.
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Φρανκ Σέτσινγκ (Frank Schätzing)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..