Jump to content

Τζόζεφιν Τέι (Josephine Tey)


BladeRunner
 Share

Recommended Posts

Η Josephine Tey (ψευδ. της Elizabeth Mackintosh, 1896-1952) ήταν μυθιστοριογράφος και θεατρική συγγραφέας, εξέχουσα μορφή των αγγλικών γραμμάτων.

Δείτε τα βιβλία της και διαβάστε κριτικές γι' αυτά, στο Goodreads.

Βιβλία της συγγραφέα που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά:

01. To Love and Be Wise - Εξαφάνιση στον ποταμό Ράσμερ (Πεδίο, 2022)
02. The Franchise Affair - Υπόθεση Φραντσάιζ (Πεδίο, 2022), (Παρατηρητής, 1988)
03. A Shilling for Candles - Έγκλημα στην παραλία (Πεδίο, 2022)
04. The Daughter of Time - Η κόρη του χρόνου (Gutenberg - Γιώργος & Κώστας Δαρδανός, 2019)

Πηγή: biblionet

Link to comment
Share on other sites

Τον Νοέμβριο του 2022, διάβασα το εξής:

 

997758919_.jpg.e23c3d29c65079597d1675af5279d6e0.jpg

Έγκλημα στην παραλία

Εδώ και καιρό είχα στη βιβλιοθήκη μου δυο βιβλία της Τζόζεφιν Τέι ("Υπόθεση Φραντσάιζ" και "Η κόρη του χρόνου"), αλλά να που η πρώτη μου επαφή με το έργο της έμελλε να είναι το "Έγκλημα στην παραλία", που κυκλοφόρησε πριν λίγες μέρες στα ελληνικά σε προσφορά με κάποια κυριακάτικη εφημερίδα. Είναι το δεύτερο βιβλίο της σειράς με ήρωα τον επιθεωρητή της Σκότλαντ Γιαρντ Άλαν Γκραντ, αν και φυσικά μιλάμε για αυτοτελή βιβλία, όπως άλλα πολλά εκείνης της εποχής, με ήρωες επιθεωρητές, ιδιωτικούς ντετέκτιβ κλπ. Λοιπόν, πολύ μου άρεσε το συγκεκριμένο, κυρίως λόγω του στιλ γραφής, της όλης ατμόσφαιρας και των σκηνικών. Δηλαδή, και η πλοκή μια χαρά μου φάνηκε, σίγουρα η Τέι με το όλο μυστήριο και τις έρευνες για την επίλυσή του με κράτησε σε μια κάποια αγωνία μέχρι το αποκαλυπτικό φινάλε, αλλά δεν εντυπωσιάστηκα κιόλας. Πάντως χάρη στις ωραίες περιγραφές και τους ζωντανούς διαλόγους, πέρασα κάποιες ιδιαίτερα ευχάριστες ώρες. Χαίρομαι που γνώρισα και αυτή τη συγγραφέα και που έχω ακόμα δυο βιβλία της να με περιμένουν για να τα διαβάσω! Υ.Γ. Στο βιβλίο αυτό βασίζεται και η ταινία "Νέος και αθώος" (Young and Innocent) του 1937, σε σκηνοθεσία Άλφρεντ Χίτσκοκ.

8/10

Edited by Ghost
Προστέθηκε το εξώφυλλο του βιβλίου.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..