Jump to content

Βιβλία με θεματολογία το ταξίδι στο χρόνο


oimoderatorseinaifasistes
 Share

Recommended Posts

Αναζητώ βιβλία με θέμα το ταξίδι στο χρόνο παρόμοια με τα:  Dr. Futurity  και Do androids dream of electric sheep του Philip K. Dick, το A Sound of Thunder του Ray Bradbury , το The Time Machine  και το A modern Utopia του H.G. Wells, το Foundation του Isaac Asimov και φυσικα το A brave new world του Aldous Huxley.

 

Κατά προτίμηση λιγότερο από 500 σελίδες ("χάνομαι" στις πολλές σελίδες για κάποιο λόγο) , να μην έχουν υπερβολικές λεπτομέρειες μηχανολογικών/μηχανικών ορισμών, (όχι απαραίτητα παλιών συγγραφέων αλλά τους προτιμώ από τους καινούριους) , άμα έχουν μεταφερθεί και στον κινηματογράφο ακόμα καλύτερα (λατρεύω να βλέπω ταινίες βασισμένες σε βιβλία που διάβασα και να τα συγκρίνω μετά).

 

Αυτά που ανέφερα τα έχω διαβάσει και μου άρεσαν πάρα πολύ αν και δεν είχαν όλα τις καλύτερες κριτικές, γενικά δε πιστεύω στις βαθμολογίες, η συγγραφή είναι πρώτα τέχνη και μετά επιστήμη, δε γίνεται να πεις απλά αντικειμενικά "αυτό δεν είναι ωραίο, δεν αξίζει τον χρόνο σου" , όλα είναι σχετικά και υποκειμενικά. Θα προτιμήσω να διαβάσω κάτι που θα μου γράψει ένας αναγνώστης εδώ και ας έχει πάρει κακή κριτική/βαθμολογία παρά ένα πασίγνωστο που απλά το βρίσκω σε λίστες βιβλίων στο διαδίκτυο.

 

ΥΣ- κυρίως δανείζομαι από δημοτικές βιβλιοθήκες, σπάνια θα αγοράσω κάποιο βιβλίο οπότε, άμα μπορείτε, προτείνετε μου τίτλους γνωστών βιβλίων ή γνωστών συγγραφέων.

 

Ευχαριστώ για τις όποιες προτάσεις! :)

 

IMG_20230906_064706.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ειχε εκδοσει ο εξαντας θεματικη ανθολογια με ταξιδια στο χρονο το Νο.3 απο τις θεματικες.

Αγορασε το μεταχειρισμενο γιατι εχει εξαντληθει.

Εχω διαβασει μονο 2 διηγηματα του Heinlein απο εκει (προς το παρον), αλλα για να εχει τετοια διαμαντια και τα υπολοιπα καλα θα ειναι.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια πολύ κλασικά και δυνατά είναι Το τέλος της αιωνιότητας του Ασίμοφ και Ο αιώνιος πόλεμος του Haldeman.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Mesmer said:

Κάποια πολύ κλασικά και δυνατά είναι Το τέλος της αιωνιότητας του Ασίμοφ και Ο αιώνιος πόλεμος του Haldeman.

Αγαπημένα και τα δύο, τα είχα διαβάσει προ δεκαετίας αλλά η ατμόσφαιρά τους ήταν απερίγραπτη, πολλές σφαίρες ανώτερη από κάθε scifi της εποχής μας.

 Ευτυχώς όμως που δε μεταφέρθηκαν στη μεγάλη οθόνη.

 Είμαι της άποψης ότι μερικά διαμάντια δε μπορούν να γίνουν ποτέ ομορφότερα απ'ότι ήδη είναι και όλα τα CGI και ειδικά εφέ του κινηματογράφου δε θα μπορούσαν να συναγωνιστούν την φαντασία των αναγνωστών.

 Φυσικά, αυτό όχι σε όλα επειδή π.χ το Dune, το Blade Runner,  Η Μηχανή του Χρόνου, Εγώ το Ρομπότ, και άλλα που έχουν βασιστεί σε βιβλία επιστημονικής φαντασίας, μια χαρά μεταφέρθηκαν στη μεγάλη οθόνη αλλά δε νομίζω πως θα ήταν εφικτό αυτό σε όλα τα βιβλία όλων των συγγραφέων.

Edited by Aggelos95
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΥΣ - Για το  Dune  του 1984 γράφω παραπάνω. Του 2021 δεν μ'άρεσε τόσο (καλύτερα εφέ, χειρότερες ερμηνείες) αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση και σε άλλο θέμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Την ανθολογια παρτην, τα δυο διηγηματα του Heinlein θα σου πηδ@ξουν το μυαλο.

Για τα αλλα διηγηματα δεν εχω εικονα οπως προειπα αλλα δεν γινεται να ειναι χαλια, λογικα θα εχει τον αφρο.

Γνωστο μυθιστορημα καθαροαιμο με ταξιδι στο χρονο μεταφρασμενο στα ελληνικα , μονο του ασιμοφ που ηδη αναφερθηκε ξερω.

Εχω διαβασει και λιγα σκορπια καλα διηγηματα του Ted Chiang του Philip Dick και καποιων αλλων για αυτο το θεμα αλλα δεν μπορεις να τα βρεις συγκεντρωμενα ολα μαζι σε καποια ανθολογια.

Επισης μπορω να σου προτεινω να παρεις το Ubik του Philip Dick που δεν ειναι με ταξιδι στο χρονο αλλα ειναι πολυ φευγατο. 

Edited by Davman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Davman said:

.

Επισης μπορω να σου προτεινω να παρεις το Ubik του Philip Dick που δεν ειναι με ταξιδι στο χρονο αλλα ειναι πολυ φευγατο. 

Αξίζει; Με τι έχει να κάνει;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Aggelos95 said:

Αξίζει; Με τι έχει να κάνει;

Ειναι απο τα βιβλια που καλυτερα να μην ξερεις καθολου το story , θα την ακουσεις καλυτερα.

Για μενα ειναι το καλυτερο του Dick.

Btw θυμηθηκα αλλο ενα σχετικα ψιλοκαλο με ταξιδι στο χρονο, αλλα βαλτο τελευταιο στη λιστα αγορας σου, ειναι σε χαμηλοτερη κλαση.

https://locus7.gr/science-fiction/236-xronopagida.html

Edited by Davman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Davman said:

Ειναι απο τα βιβλια που καλυτερα να μην ξερεις καθολου το story , θα την ακουσεις καλυτερα.

Για μενα ειναι το καλυτερο του Dick.

Btw θυμηθηκα αλλο ενα σχετικα ψιλοκαλο με ταξιδι στο χρονο, αλλα βαλτο τελευταιο στη λιστα αγορας σου, ειναι σε χαμηλοτερη κλαση.

https://locus7.gr/science-fiction/236-xronopagida.html

Θα τα τσεκάρω και τα 2, ευχαριστώ πολύ!

 Παρεμπιπτόντως, δεν ψάχνω αποκλειστικά βιβλία όπου άμεσα αναφέρεται ο συγγραφέας σε ταξίδια στο χρόνο αλλά και αυτά που είναι αυτό το είδος "εναλλακτικής ιστορίας" π.χ. κόσμοι που δεν έγινε/μεσολάβησε το τάδε γεγονός/περιστατικό την τάδε χρονική περίοδο (ή αντίστοιχα, μεσολάβησε ένα τελείως διαφορετικό περιστατικό/γεγονός αντί αυτού) με αποτέλεσμα να αλλάξει το παρών, και παρουσίαση αυτού του τελείως διαφορετικού κόσμου. (δεν είναι το ίδιο με τα "παράλληλα σύμπαντα" όπου διαδραματίζονται σε άλλους κόσμους, είναι (και αφορούν) πάντα για την Γη οι ιστορίες "εναλλακτικής ιστορίας")

 

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Γενικά οτιδήποτε περιέχει άμεσα ή έμμεσα ταξίδι στο χρόνο. Για μένα είναι το κορυφαίο concept από βιβλία scifi επειδή το μόνο πραγματικά που είναι/ανήκει ακόμα στο  "φανταστικό"   μέρος της scifi είναι αυτό.

 Όλα τα άλλα, όλα όμως, έχουν ήδη ανακαλυφθεί, εφευρεθεί, απομυθοποιηθεί. Ωραίος ο Asimov και ο Philip Dick, ο Bradbury, Wells, και φυσικά ο Ιούλιος Βερν που καθιέρωσε το είδος, αλλά όλα πλέον είναι παρωχημένα.

Μόνο το ταξίδι στο χρόνο δεν ανακαλύψαμε (ακόμα), όλα τα υπόλοιπα δε χρειάζεται να τα διαβάσουμε καθώς ή τα ζούμε τώρα ή θα τα ζήσουμε σε πολύ λίγα χρόνια. 😉

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Aggelos95 said:

όλα τα υπόλοιπα δε χρειάζεται να τα διαβάσουμε

Και αυτό το γράφω χιουμοριστικάγια να μη παρεξηγηθώ.

Link to comment
Share on other sites

@Aggelos95 φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει το All you zombies του Heinlein, στο οποίο βασίζεται η ταινία Predestinatiin.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Mesmer said:

@Aggelos95 φαντάζομαι ότι έχεις διαβάσει το All you zombies του Heinlein, στο οποίο βασίζεται η ταινία Predestinatiin.

Όχι, αλλά είδα την ταινία..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Aggelos95 said:

Όχι, αλλά είδα την ταινία..

Ουσιαστικά είναι διήγημα, όχι πολύ μεγάλο. Μπορείς να το βρεις και online. Αξίζει μια ανάγνωση, δεν θα σου πάρει πάνω από ώρα, αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ το διάβασα αφού είδα την ταινία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Mesmer said:

Ουσιαστικά είναι διήγημα, όχι πολύ μεγάλο. Μπορείς να το βρεις και online. Αξίζει μια ανάγνωση, δεν θα σου πάρει πάνω από ώρα, αν θυμάμαι καλά. Κι εγώ το διάβασα αφού είδα την ταινία.

Αα οκέυ, θα το τσεκάρω. Αν γνωρίζεις τίποτα άλλα scifi διηγήματα (πάντα προτιμώ ανθολογίες διηγημάτων από βιβλία με μία ιστορία) let me know. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ανθολογίες, έχω την παρακάτω. Δέν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί.20231007_155317.thumb.jpg.64f8315c8a8baaa36c59ff66409121ca.jpg20231007_155301.thumb.jpg.d7396086b8aa6dfd0bc4b2ff95b5cbe4.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το all you zombies ειναι το ενα απο τα 2 διηγηματα του heinlein στην ανθολογια που ειπα (το δευτερο ειναι το By His Bootstraps).

Την χρονοπαγιδα την διαβασα απο το βιβλιο που ποσταρε ο mesmer, θα σου βγει πιο φτηνα αν το βρεις.

Το θεμα με το ταξιδι στο χρονο , ειναι οτι ο Einstein το κατεστησε μη ελκυστικο ως θεμα για sci-fi καθως επισης και τα πιθανα παραδοξα που μπορει να δημιουργηθουν.

Αγορασε και τον Υπεριων του Dan Simmons, θα σου αρεσει πολυ πιστευω.

Για αλλα βιβλια μπορεις να δεις στις κριτικες βιβλιων sci-fi τα 2 post που εχω κανει.

Edited by Davman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Mesmer said:

Από ανθολογίες, έχω την παρακάτω. Δέν ξέρω πόσο εύκολο είναι να βρεθεί.20231007_155317.thumb.jpg.64f8315c8a8baaa36c59ff66409121ca.jpg20231007_155301.thumb.jpg.d7396086b8aa6dfd0bc4b2ff95b5cbe4.jpg

Θα τη ψάξω, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Davman said:

Το all you zombies ειναι το ενα απο τα 2 διηγηματα του heinlein στην ανθολογια που ειπα (το δευτερο ειναι το By His Bootstraps).

Την χρονοπαγιδα την διαβασα απο το βιβλιο που ποσταρε ο mesmer, θα σου βγει πιο φτηνα αν το βρεις.

Το θεμα με το ταξιδι στο χρονο , ειναι οτι ο Einstein το κατεστησε μη ελκυστικο ως θεμα για sci-fi καθως επισης και τα πιθανα παραδοξα που μπορει να δημιουργηθουν.

Αγορασε και τον Υπεριων του Dan Simmons, θα σου αρεσει πολυ πιστευω.

Για αλλα βιβλια μπορεις να δεις στις κριτικες βιβλιων sci-fi τα 2 post που εχω κανει.

 Τα σημείωσα όλα, θα προσπαθήσω να τα προμηθευτώ από κάπου, ευχαριστώ.

 Ντάξει ο Αϊνσταιν το βάσισε όλο στο τι μπορεί να πάει στραβά, μη ξεχνάμε και πότε έγινε η όλη φάση, στη καρδιά του παγκοσμίου πολέμου, υπήρχε ένα γενικό κλίμα απαισιοδοξίας που τα διακατείχε όλα. Αν δεν υπήρχε πόλεμος θα έγραφε τελείως διαφορετικές θεωρίες.

 Κάθε φορά που μου λένε για πιθανά παράδοξα ανατριχιάζω, τόσο πολύ τις γουστάρω όλες αυτές τις αναμπουμπούλες. :D

Εγώ πιστεύω πως δεν "έριξε" καθόλου σε γοητεία όσα είπε καθώς και ο ίδιος ήξερε πως όλα θεωρίες είναι, στην επιστήμη άμα δε ξέρεις με βεβαιότητα του 100% τι μπορεί να συμβεί (ούτε καν 99,999999% δεν αρκεί) δεν μπορείς παρά να υποθέτεις.

 Υπάρχουν και θετικές αναμπουμπούλες όμως, δεν είναι όλα τύπου κάνεις τάδε καλό και συμβαίνουν τάδε κακά ή διορθώνεις τάδε κακό και βγαίνουν σαν τα κεφάλια της  Λερναίας Ύδρας άλλα τόσα.

 Υπάρχουν άπειρα (κυριολεκτικά άπειρα, καθώς κάθε μικροαλλαγή επιφέρει μία εντελώς διαφορετική παραλλαγή στην ιστορία, από τα πιο ασήμαντα) σενάρια και σε πάρα πολλά από αυτά ο κόσμος είναι 1000 φορές καλύτερος, και μια και λέμε για Αϊνστάιν: το σενάριο όπου δεν παίζει ο όλος Εβραϊκός διωγμός και Αουςβιτς και φασισμός και ο μεγάλος Εβραίος επιστήμονας δουλεύει ανενόχλητος.

 Ήταν ο μόνος άνθρωπος ίσως που μαζί με 5-6 ακόμα -αν συνεργάζονταν όλοι μαζί-  από άλλες εποχές (Τέσλα,  Λεονάρντο Ντα Βίντσι, Τούρινγκ, Αρχιμήδης, Neil deGrasse Tyson, Νεύτωνας, κτλπ) ίσως και να μπορούσαν να κατασκευάσουν κυριολεκτικά μία μηχανή του χρόνου. Αν δε μπορούν δηλαδή να το κάνουν οι κορυφαίοι σε μαθηματικά, μηχανική, φυσική, ε ποιοι θα μπορούν; :D

 Σε πολλά scifi φόρουμς το έχω διαβάσει και πιστεύω είναι απόλυτα εφικτό, όσο απόλυτα εφικτό είναι και να υπάρχει η αντίστοιχη τεχνολογία και απλά να την κρατάνε κρυφή και να κάνουν πειράματα. Μία ταινία με παρεμφερή τεχνολογία που μου ήρθε τώρα στο μυαλό σχετικά είναι η Source Code του 2011. Δε θα κάνω spoiler, εξαιρετική ταινία και ίσως να ενδιαφέρει κάποιον να την δεί, αλλά η όλη λογική του να ζει κάποιος διαφορετικά σενάρια χωρίς να επηρεάζουν το  ίδιο, είναι απόλυτα εφικτή, είναι απλά μαθηματικές εξισώσεις και νόμος των πιθανοτήτων. Αν εφάρμοζαν όσα δείχνουν στη ταινία σε έναν επιστήμονα/εφευρέτη, τα αποτελέσμστα θα ήταν θαυμαστά.

 Επίσης οι  ταινίες Déjà Vu του 2006 και Primer του  2004 και η ταινία The Thirteenth Floor του 1999 που είναι βασισμένη σε απλή προσομοίωση περιβάλλοντος (μία πιο ρεαλιστική εκδοχή του Matrix). Όλες είναι απόλυτα εφικτές στην παρούσα εποχή, δεν είναι αυτό καθ'εαυτό ταξίδι στο χρόνο αλλά πιθανολογίες και προχωρημένα μαθηματικά. 

 Παρεμπιπτόντως, είναι παράδοξο όσο δε πάει (τύφλα να έχει το Inception του Nolan) , το προηγούμενο που έγραψα, δηλαδή μηχανή του χρόνου με την οποία γυρνάμε στο χρόνο για να εφεύρει ο Αΐνστάιν μία μηχανή του χρόνου.  🚀🔧⚙️

Edited by Aggelos95
Link to comment
Share on other sites

Μηχανη του χρονου και ταξιδια με ταχυτητα μεγαλυτερη απο αυτη του φωτος ειναι μαλλον απιθανο να συμβουν.

Αλλα σιγουρα ειναι γοητευτικα θεματα. ^^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Davman said:

Μηχανη του χρονου και ταξιδια με ταχυτητα μεγαλυτερη απο αυτη του φωτος ειναι μαλλον απιθανο να συμβουν.

Αλλα σιγουρα ειναι γοητευτικα θεματα. ^^

 Με την τεχνολογία του τώρα ναι. Σε 150-200 χρόνια πιστεύω θα μπορούμε να κάνουμε που θα είμαστε στην Ατομική Εποχή. Είναι αναπόφευκτο, όπως αναπόφευκτα οδήγησε η βιομηχανική επανάσταση στην ψηφιακή εποχή, έτσι και η ψηφιακή θα οδηγήσει εκεί. Ακόμα και αν ως άνθρωποι δε μπορούμε να βρούμε τις κατάλληλες εξισώσεις, πλέον μπήκε και η A.I. (Artificial Intelligence, τεχνητή νοημοσύνη) στο παιχνίδι ανοίγοντας έναν ολοκαίνουριο κόσμο δυνατοτήτων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..