Jump to content

Απορία για χρόνους αφήγησης.


Ypogeio
 Share

Recommended Posts

Λοιπόν, ζητάω γνώμη γιατί εχω κάψει φλάτζα. Επίσης αν το συγκεκριμένο τόπικ δεν ταιριάζει εδώ, συγχωρέστε με, είμαι καινούργιος. 

Κάνω επιμέλεια στο βιβλίο μου, το οποίο είναι γραμμένο σε παρελθοντικούς χρόνους π.χ ο Χρήστος τρόμαξε όταν το είδε κλπ. 

Επιτρέψτε μου να παραθέσω ένα κομμάτι για να καταλάβετε ίσως καλύτερα την απορία μου: 

''Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να κάνει ο Χρήστος, με το που πατούσε το πόδι του στον καταυλισμό, ήταν να καλέσει επείγουσα συνέλευση στην «πλατεία».  Πλατεία ονομάζουν τον χώρο στη μέση του καταυλισμού, στην είσοδο του φυλακίου της πυροσβεστικής''

Η πρόταση με bold είναι η απορία μου. Στο bold περιγράφω κάτι που γενικά στον κόσμο του βιβλίου υφίσταται και το ονομάζει έτσι ο Χρήστος μαζί με τα συντρόφια του. Είναι δόκιμο να το γράψω μ' Ενεστώτα ή μήπως να αφήσω τον Παρατατικό; (Εμένα ο Ενεστώτας μου ταιριάζει περισσότερο, αλλά θα ήθελα και μια δεύτερη, τρίτη, – όσες θέλετε – γνώμη)  

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νικόλα, καλώς όρισες στο φόρουμ!

Θα απαντήσω ότι καλύτερα να το βάλεις σε αόριστο τη φράση με bold. Αν παρατηρήσεις ισχύει σε όλα τα μυθιστορήματα που η αφήγηση είναι σε παρελθοντικό χρόνο. Το χωριό βρισκόταν στην κοιλάδα, φωλιασμένο ανάμεσα στα έλατα. Το ελατοδάσος το λέγανε και νεραϊδοφωλιά, και ο Δημήτρης μαγευόταν πάντα να ακούει ιστορίες για τη νεραϊδοφωλιά.

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ. Ταιριάζει πολύ καλύτερα και η ακολουθία των χρόνων είναι καλό να μην σπάει, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Ιρμάντα said:

Καλησπέρα Νικόλα, καλώς όρισες στο φόρουμ!

Θα απαντήσω ότι καλύτερα να το βάλεις σε αόριστο τη φράση με bold. Αν παρατηρήσεις ισχύει σε όλα τα μυθιστορήματα που η αφήγηση είναι σε παρελθοντικό χρόνο. Το χωριό βρισκόταν στην κοιλάδα, φωλιασμένο ανάμεσα στα έλατα. Το ελατοδάσος το λέγανε και νεραϊδοφωλιά, και ο Δημήτρης μαγευόταν πάντα να ακούει ιστορίες για τη νεραϊδοφωλιά.

Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ. Ταιριάζει πολύ καλύτερα και η ακολουθία των χρόνων είναι καλό να μην σπάει, παρά σε εξαιρετικές περιπτώσεις.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Αυτό θα κάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..