Jump to content

Όπλα στη φαντασία


Illidan
 Share

Recommended Posts

Ως γνωστό, σε πολλές sff ιστορίες γίνονται μάχες. Στις περισσότερες μάχες στο χώρο του φάνταζυ βλέπουμε τα συμβατικά όπλα του μεσαίωνα, πράγμα που συμβαίνει και στα περισσότερα δικά μου γραπτά. Στο χώρο του sci/fi βλέπουμε συχνότερα σύγχρονα όπλα, ή τις περίφημες ακτίνες λέηζερ. Εσείς τι όπλα βάζετε στις ιστορίες σας; Έχετε δοκιμάσει να χρησιμοποιήσετε δικές σας ιδέες για όπλα τις ιστορίες σας;

Link to comment
Share on other sites

Ω Ναι!

Διαστατικές Λεπίδες: Χρησιμοποιούμενες από το τάγμα των Τηρητών, οι λεπίδες είναι μαύρα κενά στο χωρο (μικροσκοπίκές μαύρες τρύπες) που δημιουργούνται από μία διαστατική γεννήτρια στερεψμένη στο χέρι τους.

Διαμαντένια Τουφέκια: Φτιαγμένα για χρήση στο Ιππικό της Ανατολή, τα τουφέκια φτιάχονται από Διαμάντι που από μέσα ενισχύεται με αστράνιο. Στη λαβή τους, διαθέτουν ένα μικρό πετράδι που αποθηκεύει ηλιακό φως, το οπιό μετά εκτοξεύει. Χρησιμοποιώντας τους κρυσ΄τάλινους καθρέφτες στο εσωτεικό της κάνης, η ακτίνα μπορεί αν διαπεράσει ακόμη και μέταλλο

Δρακόσπαθα: Όχι τίποτα ξεχωριστό, τα σπαθιά αυτά είναι φτιαγμένα από καθαρό γυαλί, όπου εκεί έχει παγιδευτεί ή ψυχή ενός δράκου. Τα σπαθιά είναι κάπου στους επτά πήχεις μακριά και πλατιά όσο ένα ανθρώπινο κεφάλι. Κάθε σπαθί κρύβει μέσα του την προσωπικότητα του δράκου του παγιδεύει και ένα μέρος της δύναμής του, ικανό να εκτοξεύσει φωτιά αν το επιθυμήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά, χρησιμοποιώ κλασικά όπλα, γιατί υπήρχε κάποιος λόγος που ο άνθρωπος χρησιμοποιούσε αυτά κι όχι κάποια άλλα. Δηλαδή, για να βάλω ένα τελείως καινούργιο όπλο θα πρέπει να το έχω σκεφτεί καλά, να είναι κάτι που μου φαίνεται ότι θα το χρησιμοποιούσαν πραγματικά στον κόσμο που γράφω και δε θα μπορούσαν να το αντικαταστήσουν με κάποιο άλλο. Επίσης, αν αυτό το όπλο κανονικά θα "ακύρωνε" τα άλλα, τότε αυτό ο συγγραφέας θα πρέπει να το λάβει υπόψη του. Πχ, αν έχεις πυροβόλα, ή πράγματα που μοιάζουν με πυροβόλα, σε ευρεία χρήση, τότε μάλλον δε θα υπάρχει λόγος για να έχουν οι πολεμιστές πλέον σπαθιά, ή ασπίδες, ή πανοπλίες.

 

Κυρίως, οι Μαγκραθμέλιοι στον Άρμπεναρκ έχουν κάτι παράξενα όπλα και συσκευές, αλλά δεν είναι πράγματα που ακυρώνουν τα συμβατικά. Το σπαθί εξακολουθεί να είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι σε έναν κόσμο υψηλής μαγείας/τεχνολογικής ανάπτυξης θα λάβεις νέα δεδομένα υπόψη σου. Πανοπλίες φτιαγμένες από ενεργειακά πεδία, lightsabers, όπλα που λειτουργούν με μαγική ενέργεια, κανόνια που εκτοξεύουν κεραυνούς και ούτω καθεξής

Link to comment
Share on other sites

Σχεδιάζω σε ένα κομμάτι του κόσμου μου να χρησιμοποιήσω όπλα κλασσικής Ελλάδας - Ρώμης (shortsword(gladius), shortbow,longspear(sarissa), halfspear, oplon(medium shield ή μήπως light;), sling,dart,dagger,tower shield,club,greataxe,staff, sap μέχρι τώρα). Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω για λόγους "αληθοφάνειας" αν ξέρετε :

 

Είχαν οι Έλληνες και οι Ρωμαίοι πλατιά ξίφη(broadswords) και πώς τα ονόμαζαν; Longswords (έστω και εισαγόμενα από τους Γαλάτες);

 

Κρατούσαν τη σάρισσα με το ένα ή με τα δύο χέρια, μαζί με ασπίδα ή χωρίς(αν την κρατούσαν αυτή ή κάποιο άλλο δόρυ μαζί με ασπίδα θα μπορούσε να γίνει κάποια προσαρμογή σε κανόνες D&D ώστε να γίνεται αυτό ή όχι;);

 

Πιστεύετε ότι το longspear ταυτίζεται με τη σάρισσα ή όχι(οπότε και θα πρέπει να βάλω ειδικό όπλο);

 

Τσεκούρια και σφυριά χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι για πολεμικούς σκοπούς, αν ναι πώς ήταν και πως τα χειρίζονταν;

 

Μακρυά τόξα υπήρχαν (αν και όχι απαραίτητα ουαλλικά longbows..);Ο διπλός πέλεκυς(greataxe) χρησιμοποιούνταν από τους Κρήτες ή άλλους και στη μάχη ή μονο σε τελετουργίες;

 

Επίσης λέω να δώσω ως ένα πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα στους αυτοκρατορικούς φρουρούς(πραιτοριανούς) μιας αυτοκρατορίας παρόμοιας με τη Ρωμαϊκή λογχοπέλεκεις (halberds); Θα μπορούσαν οι άνθρωποι μιας τέτοιας επόχής να τις έχουν ανακαλύψει και κατασκευάσει; Μήπως θα ακυρώνονταν ή θα ακύρωναν άλλα όπλα;

 

Δηλητηριασμένα βέλη χρησιμοποιούσαν;

 

Οποιαδήποτε τεκμηριωμένη απάντηση σχετική με τα παραπάνω είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ... :)

Edited by The Blackcloak
Link to comment
Share on other sites

Είχαν οι Έλληνες και οι Ρωμαίοι πλατιά ξίφη(broadswords) και πώς τα ονόμαζαν; Longswords (έστω και εισαγόμενα από τους Γαλάτες);

 

Δεν πρέπει να είχαν. Είχαν ξίφη (xifos) που ουσιαστικά είναι το κοντόσπαθο (shortsword), άσχετο πλέον αν έχει γίνει συνώνυμο της λέξης "σπαθί".

 

Κρατούσαν τη σάρισσα με το ένα ή με τα δύο χέρια, μαζί με ασπίδα ή χωρίς(αν την κρατούσαν αυτή ή κάποιο άλλο δόρυ μαζί με ασπίδα θα μπορούσε να γίνει κάποια προσαρμογή σε κανόνες D&D ώστε να γίνεται αυτό ή όχι;);

 

Έχω την εντύπωση πως είχαν στο ένα χέρι την ασπίδα, στο άλλο το δόρυ.

 

Πιστεύετε ότι το longspear ταυτίζεται με τη σάρισσα ή όχι(οπότε και θα πρέπει να βάλω ειδικό όπλο);

 

Ξέρω γω; Αν μιλάμε για D&D, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα στατιστικά του longspear, υποθέτω --αλλά βρίσκεσαι στο forum "Συγγραφή", δώσε βάση. :Ρ

 

Τσεκούρια και σφυριά χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι για πολεμικούς σκοπούς, αν ναι πώς ήταν και πως τα χειρίζονταν;

 

Δεν νομίζω. Δεν έχω δει τουλάχιστον καμία ζωγραφική της εποχής που να δείχνει κάτι τέτοιο.

 

Μακρυά τόξα υπήρχαν (αν και όχι απαραίτητα ουαλλικά longbows..);

 

Στους περισσότερους λαούς δεν υπήρχε διαχωρισμός κοντού και μακρύ τόξου. Υπήρχε τόξο, που ο κάθε λαός το έφτιαχνε λίγο διαφορετικά από τον άλλο. Και μπορεί του ενός λαού το βέλος να πήγαινε μερικά μέτρα πιο μακριά, ενώ του άλλου λαού να είχε περισσότερη δύναμη, κτλ.

 

Ο διπλός πέλεκυς(greataxe) χρησιμοποιούνταν από τους Κρήτες ή  άλλους και στη μάχη ή μονο σε τελετουργίες;

 

Νομίζω πως όχι. Πάλι, δεν έχω δει καμια τέτοια εικόνα. Τώρα, βέβαια, σε διάφορες αψιμαχίες μπορεί και να το χρησιμοποιούσαν, δεν αποκλείεται. Οτιδήποτε μπορείς να το σηκώσεις και να κοπανήσεις τον αντίπαλο στο κεφάλι είναι όπλο.

 

Επίσης λέω να δώσω ως ένα πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα στους αυτοκρατορικούς φρουρούς(πραιτοριανούς) μιας αυτοκρατορίας παρόμοιας με τη Ρωμαϊκή λογχοπέλεκεις (halberds); Θα μπορούσαν οι άνθρωποι μιας τέτοιας επόχής να τις έχουν ανακαλύψει και κατασκευάσει; Μήπως θα ακυρώνονταν ή θα ακύρωναν άλλα όπλα;

 

Δε νομίζω ότι δεν μπορούσαν να τα φτιάξουν. Ίσως δεν τα είχαν σκεφτεί, γιατί δεν τους χρειάζονταν.

 

Δηλητηριασμένα βέλη χρησιμοποιούσαν;

 

Ο Ηρακλής την πάτησε από δηλητηριασμένο βέλος, αν δεν κάνω λάθος. Γιατί όχι; Οτιδήποτε σκοτώνει είναι καλό.

 

Οποιαδήποτε τεκμηριωμένη απάντηση σχετική με τα παραπάνω είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ... :)

 

Αν ο κόσμος σου είναι φανταστικός, το πιο βασικό που θα πρέπει να κοιτάξεις είναι, όχι να μείνεις απόλυτα πιστός στα ιστορικά δεδομένα του δικού μας κόσμου (αλλιώς γράψε για τον δικό μας κόσμο. Γιατί να γράψεις για άλλον; Για ν'αλλάξεις το χάρτη;), αλλά τα δεδομένα που θα παρουσιάσεις να μοιάζουν αληθοφανή για τον κόσμο σου, και να υπάρχει συνέπεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ηρακλής την πάτησε από δηλητηριασμένο βέλος, αν δεν κάνω λάθος. Γιατί όχι; Οτιδήποτε σκοτώνει είναι καλό.

 

 

Ο Ηρακλής την πάτησε από το δηλητηριασμένο αίμα του Κένταυρου Νέστου, το οποίο έδωσε ο ίδιος ο κένταυρος στην σύζυγο του Ηρακλή Διηάνειρα. Συγκεκριμένα ο Νέστος απήγαγε την γυναίκα του Ηρακλή. Ο Ημίθεος τον χτύπησε με βέλος. Ο Νέστος πριν πεθάνει είπε στη Διηάνειρα να πάρει το αίμα του και να το βάλει σε ένα μανδύα του Ηρακλή για να μην κοιτάει ο άντρας της άλλες γυναίκες. Εκείνη το έκανε και μόλις ο Ηρακλής φόρεσε τον μανδύα τρελλάθηκε και έπεσε μέσα στη φωτιά και πέθανε...

 

Οι αρχαίοι Έλληνες νομίζω πως δεν χρησιμοποιούσαν βέλη με δηλητήριο. Οι Ρωμαίοι πιστεύω πως χρησιμοποιούσαν, αλλά όχι στις μεγάλες μάχες. Όσο για τη μακεδονική σάρισσα, οι Μακεδόνας βάσταγαν με το ένα χέρι την ασπίδα και με το άλλο τη σάρισσα. Συγκεκριμένα : σχημάτιζαν τον γνωστό πολεμικό σχηματισμό της χελώνας. Οι πολεμιστές που βρίσκονταν στην πρώτη γραμμή κτάταγαν τη σάρισσα παράλληλα με το έδαφος και την ασπίδα λίγα εκατοστά πάνω από το έδαφος. Η δεύτερη σειρά κράταγε τη σάρισσα σε γωνία 45 μοιρών από το έδαφος ενώ τις ασπίδες τις έβαζαν υπό γωνία να εφάπτονται στις ασπίδες της πρώτης γραμμής. Οι υπόλοιπες σειρές τώρα κράταγαν τη σάρισσα κάθετα και τις ασπίδες πάνω από τα κεφάλια τους. Δεν νομίζω ότι μπορούμε να ταυτίσουμε το longspear με τη σάρισσα.

 

Οι αρχαίοι Έλληνες δεν χρησιμοποιούσαν πολεμικά σφυριά και τσεκούρια. Μόνο οι Μίνωες.

Link to comment
Share on other sites

Κρατούσαν τη σάρισσα με το ένα ή με τα δύο χέρια, μαζί με ασπίδα ή χωρίς(αν την κρατούσαν αυτή ή κάποιο άλλο δόρυ μαζί με ασπίδα θα μπορούσε να γίνει κάποια προσαρμογή σε κανόνες D&D ώστε να γίνεται αυτό ή όχι;);

 

Με τα 2 χέρια την σάρισσα.Απλά στο αριστερό φορούσαν και την ασπίδα...(Χωρίς να είμαι και σίγουρος...)

 

Τσεκούρια και σφυριά χρησιμοποιούσαν οι αρχαίοι για πολεμικούς σκοπούς, αν ναι πώς ήταν και πως τα χειρίζονταν;

 

Τσεκούρια,ναι,το ελαφρύ πεζικό.Για σφυριά δεν νομίζω.

 

Ο διπλός πέλεκυς(greataxe) χρησιμοποιούνταν από τους Κρήτες ή  άλλους και στη μάχη ή μονο σε τελετουργίες;

 

Χρησιμοποιούνταν και στην μάχη...

 

Επίσης λέω να δώσω ως ένα πρόσφατο τεχνολογικό επίτευγμα στους αυτοκρατορικούς φρουρούς(πραιτοριανούς) μιας αυτοκρατορίας παρόμοιας με τη Ρωμαϊκή λογχοπέλεκεις (halberds); Θα μπορούσαν οι άνθρωποι μιας τέτοιας επόχής να τις έχουν ανακαλύψει και κατασκευάσει; Μήπως θα ακυρώνονταν ή θα ακύρωναν άλλα όπλα;

 

Δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόλημα...

 

 

ΑΝ ΘΕΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΨΑΞΕ ΤΟ "Η ΕΝΔΥΜΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ,ΜΕΡΟΣ 1" ΤΟΥ JACQUES MARTIN,ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ.ΘΑ ΤΟ ΡΕΙΣ ΣΕ ΚΟΜΙΞΑΔΙΚΑ.ΕΧΕΙ ΕΙΚΟΝΕΣ ΠΟΛΕΜΙΣΤΩΝ(ΜΕ ΕΠΙΕΒΑΙΩΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ...ΣΟΥΜΕΡΙΟΥΣ,ΑΣΣΥΡΙΟΥΣ,ΕΛΛΗΝΕΣ,ΑΙΓΥΠΤΙΟΥΣ,ΚΡΗΤΕΣ,ΜΥΚΗΝΑΙΟΥΣ,ΧΕΤΤΑΙΟΥΣ

ΝΟΥΒΙΟΥΣ,ΒΑΒΥΛΩΝΙΟΥΣ,ΠΕΡΣΕΣ,ΕΒΡΑΙΟΥΣ,ΣΚΥΘΕΣ,ΜΗΔΟΥΣ,ΦΟΙΝΙΚΕΣ,ΩΣ ΤΟΝ ΣΤΡΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ...

 

....

 

...

 

...

 

Εκτός από μαγικά και φουτουριστικά όπλα,έχει κανείς σας επιννοήσει κάποιο απλό,φανταστικό όπλο...Όπως π.χ. τις λεπίδες που χρησιμοποιεί ο demon hunter στο warcraft?Ή το διπλό ξίφος στο dnd?

Αν ναι,ανεβάστε κάνα σκίτσο γιατί με ενδιαφέρει και εμένα...Αργότερα θα ανεβάσω μερικά δικά μου...

Edited by Anergos Xaros
Link to comment
Share on other sites

Drowvarius, σωστός είσαι. Απλά ο Ηρακλής είχε βουτήξει τα βέλη του στο φαρμάκι της Λερναίας Ύδρας σύμφωνα με κάποιους μύθους.

Στο θέμα μας τώρα, ότι μου λέει η φαντασία μου. Καλά είναι τα συμβατικά όπλα, αλλά πάντα υπάρχει χώρος για κάποια πιο εξωτικά. Αν δε ο κόσμος το επιτρέπει, μπορώ να βάλω και πυροβόλα όπλα ή και οπλα λέιζερ και τα λοιπά. Ιστορία φαντασίας είναι και βάζουμε ότι όπλα θέλουμε αρκεί να μη χαλάνε την ατμόσφαιρα του κειμένου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορυ αλλα εχετε κανει καποια λαθακια.

Η σαρισα (μηκους που ξεκινουσε απο 4,5 ως και 6 μετρα)κρατιοταν και με τα δυο χερια.Οι μακεδονες φαλλαγγιτες κρεμουσαν μια μικρη ασπιδα με λουρι απο το λαιμο τους για να προστατευσουν τον κορμο τους.Οι 5 πρωτες σειρες τις κρατουσαν οριζοντια,οι υπολοιπες (συνηθως αλλες 7/11 σειρες) υπο γωνια οπως ειπωθηκε.

Το τυπικο ελληνικο δορυ ηταν 2-3 μετρα και κρατιοταν με το ενα χερι,το δεξι.Στο αριστερο κρατουσαν την μεγαλη ασπιδα "οπλον" απο την οποια πηραν και την ονομασια τους οι οπλιτες.

Τα τοξα οντως διεφεραν απο λαο σε λαο.Οι Μυριοι επαιρναν τα βελη απο τα μεγαλα τοξα των περσων και τα χρησιμοποιυσαν σαν..ακοντια!Γενικα οι ελληνες δεν ηταν φαν του τοξου,ποσο μαλλον του δηλητιριασμενου βελους.

Οι πραιτωριανοι δεν ειχαν λογχοπελεκεις.Ο οπλισμος τους δεν διεφερε πολυ απο τους λεγεωναριους.Βεβαια η τιμητικη φρουρα στη Ρωμη ειχε κατι σαν ροπαλα(δεσμες απο ξυλαρακια ενωμενες μαζι στις οποιες σφηνωναν τη μυτη απο τσεκουρι).Αυτα λεγοταν φασες-fasces απο οπου προηλθε και ο ορος φασισμος αν δεν κανω λαθος.Τσεκουρια χρησιμοποιουσαν αρκετοι λαοι αλλα για σφυρια δεν εχω ακουσει και δεν το νομιζω.

Εγω εχω σκεφτει καποιες παραλλαγες των αρχαιων ελληνικων οπλων για οπλα πυροβολα και ακτινων αλλα ακομη δεν εχω γραψει τη μαχη που θα γινει(θα νικησουν οι κακοι παντως!)αρα θα τα δουλεψω λιγο ακομη μην συμβαινουν διαφορα κουλα.Παντως μια προσφατη εφευρεση δεν ακυρωνει αμεσως παλια οπλα.Οι πολωνοι πολεμησαν τις τεθωρακισμενες μεραρχιες των γερμανων με..ιππικο,τι να λεμε τωρα!Και βεβαια οταν μιλαμε για διαστημικη οπερα ειναι πιο λογικο οι "εξωπλανητικοι" να εχουν εντελως διαφορετικη τεχνολογια και να υπαρχει τρομερη διαφορα-οποτε βεβαια οι πιο καθυστερημενοι θα χανουν τελικα.(μπορει περιστασιακα να κερδισουν καποια μαχη-αυτο δικαιολογειται και απο την ιστορια)

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που δεν το γνωρίζετε, το μακρύ τόξο αποτελεί ιδιαίτερα ιδιότυπη μορφή εκηβόλου, αφού αναπτύχθηκε από διάφορους πολιτισμούς που απείχαν τρελές αποστάσεις μεταξύ τους, ενώ έχει βρεθεί και στην κατοχή ενός προϊστορικού ανθρώπου· γενικά δε χρησιμοποιούταν, όμως, στον πολύ κόσμο γιατί προτιμούσαν να φτιάχνουν τα λεγόμενα laminated (νομίζω, μπορεί να θυμάμαι λάθος τη λέξη) και composite κοντά τόξα (μη λυγισμένα είχαν σχήμα ), λυγισμένα { περίπου), τα οποία μπορούσαν να ρίχνουν και αν ίππευες... Γι' άλλη μια φορά, η μεγάλη καινοτομία ήρθε από την Ασία: οι Ιάπωνες έφτιαξαν ένα μακρύ τόξο που είχε τη λαβή του αρκετά κάτω από το κέντρο του, με αποτέλεσμα να μπορεί να βάλλει και όταν ίππευες!

Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι όμως να αναφερθούμε και σε νέα όπλα. Τα μεσαιωνικά δείχνουν καθαρά την τάση των λαών για πρωτοτυπία ώστε να υπερισχύσουν των τεχνικών δυσκολιών με τους περιορισμένους πόρους τους, αλλά θα προτιμούσα να επικεντρώσουμε την προσοχή μας στα προϊόντα της δικής μας φαντασίας!

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, κακά τα ψέματα, τα όπλα έχουν διατηρείσει στο χρόνο κάποια σταθερή μορφή για ένα και μόνο λόγο: Επειδή είναι λειτουργικά. Ναι, μπορούν να παραλαχθούν (πχ κοντό σπαθί, μακρύ σπαθί, ρομφαία) αλλά η χρήση τους στηρίζεται σε κάποιες σταθερές φόρμες. Αυτό που κάνει ο κάθε λαός είναι να παραλλάσει τη φόρμα αυτή ώστε να ταιρίαζει στις εκάστοτε ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως! Παρόλα αυτά, θεωρώ καλή ιδέα να θεωρήσουμε τι σόι όπλα θα εμφανιστούν σε έναν κόσμο με άλλη γεωγραφία από τον δικό μας! Σε έναν λαό που ζει πάνω στα δέντρα λόγου χάρη, τι σόι όπλα θα συναντήσουμε; Αν ένας άλλος κατοικεί στο βυθό της θάλασσας, τι σόι υλικά θα χρησιμοποιεί για τα όπλα του; Πώς αυτό θα πεηρρεάσει τις τακτικές μάχης των λαών;

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν λαό που ζει πάνω στα δέντρα λόγου χάρη, τι σόι όπλα θα συναντήσουμε;

Πολλά ρόπαλα (κατασκευάζονται πολύ έυκολα), πριονωτά μαχαίρια, τόξα, μπούμερανγκ και λοιπά όπλα από ξύλο. Τα όπλα αυτά θα έχουν πρακτικές λαβές, ώστε να τα κουβαλάνε εύκολα καθώς σκαρφαλώνουν στα δέντρα. Επίσης θα φοράνε ελαφρές πανοπλίες για να κινούνται πιο εύκολα. Για το λόγο αυτό και τα όπλα δε θα είναι ιδιαίτερα σκληρά ώστε να διαπεράσουν μεταλλική πανοπλία

 

Αν ένας άλλος κατοικεί στο βυθό της θάλασσας, τι σόι υλικά θα χρησιμοποιεί για τα όπλα του

Κοράλια κια πέτρες. Τα όπλα θα έχουν υδροδυναμικό σχήμα, ώστε να συναντά μικρή αντίσταση από το νερό. Καμάκια, τρίαινες, σπαθιά. Σε καμία περίπτωση ρόπαλα και λοιπά μη αισμηρά όπλα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Τιποτένιο.

 

Πιστεύω ότι δεν είναι τυχαίο που οι λάοι βρήκαν κάποια συγκεκριμένα όπλα: και, μάλιστα, λάοι που απείχαν ακόμα και χιλιάδες χιλιόμετρα ο ένας από τον άλλο. Όπως και να έχει, όταν ένα έλλογο ον (όπως ο άνθρωπος) θέλει να κυνηγήσει ή να υπερασπιστεί τον εαυτό του, έχει δύο επιλογές: (α) να χρησιμοποιήσει τα φυσικά του όπλα (κυνόδοντες, γαμψώνυχα, ουρές, κ.α.), αν υποτεθεί ότι διαθέτει τέτοια' (β) να πάρει ό,τι αντικείμενο βρει και να αρχίσει να κοπανάει μ'αυτό τον εχθρό.

 

Το αντικείμενο, αρχικά, θα είναι κάποιο ξύλο ή κάποια πέτρα, ή κάτι παρόμοιο. Καθώς περνάει ο καιρός, το έλλογο ον θα σκεφτεί ότι μπορεί να επεξεργαστεί αυτό το υλικό, ώστε να του δώσει μια μορφή πιο εύχρηστη στη μάχη. Συνήθως, η εύχρηστη μορφή είναι κάτι σαν ρόπαλο, ή σπαθί, ή τσεκούρι. Ο κάθε λαός μπορεί να έχει διαφορετικό σπαθί (πχ, συγκρίνετε τα ινδιάνικα όπλα με τα ευρωπαϊκά), αλλά, στην ουσία, σπαθί θα είναι. Απλά, του ενός μπορεί η λεπίδα να είναι γυριστή ενώ του άλλου όχι.

 

Τώρα, για να σκεφτεί κανείς κάποιο τελείως πρωτότυπο όπλο, νομίζω ότι θα πρέπει να κάνει μια λογική παραλλαγή. Πχ, ας πούμε ότι σε έναν κόσμο υπάρχει ένας μαγικός ποταμός, που, αν πάρεις νερό από αυτόν, μπορείς, με μια μυστικιστική μέθοδο (η οποία περιλαμβάνει ξόρκια και άλλα υλικά), να φτιάξεις ένα σπαθί-μαστίγιο από συμπαγές νερό, το οποίο καίει και κόβει.

Link to comment
Share on other sites

Μην ειμαστε στενομυαλοι οσον αφορα αρχαια-μεσαιωνικα οπλα.Οι Αζτεκοι και οι λοιποι προκολομβιανοι αμερικανοι ειχαν οπλισμο αρκετα διαφορετικο απο τους ευρωπαιους-πχ ροπαλα με εμφυτευμενα κομματια οψιδιανου.Οποτε μπορουμε να βρουμε καποια οπλα που δεν χρειαζονται ουτε τρελη τεχνολογια ουτε μαγεια(αν και μου αρεσε το οπλο που ειπε ο Βαρδος!).Μια αλλαγη στη σωματικη διαπλαση πολλες φορες αρκει ωστε τα οπλα να ειναι εντελως διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά εξακολουθεί να είναι "ρόπαλο" (αυτό των Αζτέκων). Αυτό είπα κι εγώ: μπορεί να είναι άλλης τεχνοτροπίας, αλλά δεν παύει να είναι αυτό που είναι. Απλά, φτιάξανε κάτι ανάλογο των υλικών και ικανοτήτων που είχαν στη διάθεσή τους. Και ένα σπαθί από μπρούντζο εξακολουθεί να είναι σπαθί, αλλά είναι χειρότερο (λιγότερο ανθεκτικό) από ένα σιδερένιο, όπως και το σιδερένιο είναι λιγότερο ανθεκτικό από ένα ατσάλινο.

 

Ο Έρικσον, πχ, έχει βάλει μια φυλή του (κάτι γιγαντόσωμους, που τώρα που διαφεύγει το όνομά τους) να φτιάχνει σπάθια από ένα ειδικό ξύλο το οποίο κόβει όπως και το ατσάλι.

Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπαράθεση για τα εξ' ολοκλήρου φανταστικά όπλα οφείλω να συμφωνήσω με το Βάρδο, διότι εκτός της πρακτικότητας κτλ πρέπει να αναλογιστούμε το γεγονός ότι δεν είναι εύκολο να φανταστούμε όπλα τελείως διαφορετικά από τα υπάρχοντα, διότι τα υπάρχοντα είναι όπως είναι διότι έτσι είναι πρακτικά. Δημιουργούμε μόνο παραλλαγές αυτών των όπλων, όπως για παράδειγμα τα ξύλινα σπαθιά του Έρικσον.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μιλαμε για ανθρωπομορφους πολεμιστες τεχνολογιας τυπου "μεσαιωνα",δεν πιστευω οτι μπορουμε να βρουμε κατι εντελως διαφορετικο και συναμα λογικο-πρακτικο.Αλλα μπορουμε να βαλουμε πιο τρελα οπλα σε φυλες που διαφερουν κατα ορισμενο τροπο ανατομικα απο τον ανθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό θα συμφωνήσω. Ένας εντομοειδής λαός δεν έχει σπαθιά ή τουλάχιστον δε συμμερίζονται τα ανθρώπινα δεδομένα λειτουργικότητας! Παρόλα αυτά, η πρωτοτυπία θα έπρεπε να είναι το σημείο αναφοράς μας για τη δημιουργία όπλων, ΟΧΙ η λειτουργικότητα έτσι;

Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε θα βγάζουν νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά, η πρωτοτυπία θα έπρεπε να είναι το σημείο αναφοράς μας για τη δημιουργία όπλων, ΟΧΙ η λειτουργικότητα έτσι;

 

Αλλιώς. :ρ

 

Γιατί να θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει ένα μη-λειτουργικό όπλο, όταν η ζωή του βρίσκεται σε κίνδυνο; Η μαγκία είναι να τα συνδυάζεις και τα δύο: πρωτοτυπία + λειτουργικότητα,

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκεφτόμουν ότι εδώ όλοι μας ανφερόμαστε σε μεσαιωνικά ή απρόμοια όπλα και ως τώρα κανείς δεν έχει αναφερθεί σε κάτι πρωτότυπο! Αν έχεις μάι ιδεά, μετά την προσαρμόζεις κατάλληλα, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ από πρωτότυπα όπλα που έχς γράψει είναι μια αλυσίδα στραγγαλισμού με λεπίδες στα άκρα της, σε μία από τις ασκήσεις του εργαστηρίου συγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Ποιά; Ποιά; Θέλω να τη δω, ή έστω επικόλλησέ το σε αυτό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..