Jump to content

The Haunting of Hill House (2018)


gregacm
 Share

Recommended Posts

Το εχω ξεκινησει. Το βρισκω εξαιρετικο. Ενα επεισοδιο μου εμεινε για να το τελειωσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εξαιρετική σειρά. Αν βέβαια περιμένεις να ουρλιάξεις από τρόμο, δεν θα τη σύστηνα. Η σειρά είναι αυτό που λέει ο τίτλος της, haunting. Σε στοιχειώνει. Περισσότερο οι σχέσεις μεταξύ των μελών της οικογένειας και λιγότερο τα υπόλοιπα. Το πώς κλιμακώνονται οι εντάσεις μεταξύ των χαρακτήρων, το πώς κάθε επεισόδιο αφηγείται παρόμοια ιστορία αλλά από τη σκοπιά ενός άλλου προσώπου. Το πώς γεμίζουν τα κενά στην αφήγηση. Αν με ενόχλησε κάτι; Ίσως να είχε λίγο παραπάνω exposition στο τέλος. Αλλά μάλλον ούτε αυτό. Ήταν τόσο καλοφτιαγμένο και τόσο απαραίτητο, που πραγματικά το προσπερνούσες. Και θεωρώ πως ήταν πολύ ταιριαστό το κλείσιμο της σειράς. Η κάθαρση δηλαδή. Σε αφήνει πλήρη και ικανοποιημένο.

Και τώρα ψάχνω για μία εξίσου καλή σειρά...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την είδα και εγώ και συμφωνώ με την Ειρήνη. Το στοιχειωμά είναι περισσότερο λόγω της σχέσης των επτά μελών της οικογένειας. Οι περισσότερες φοβίες των ανθρώπων αντικατοπτρίζονται σε κάποιον από τους ήρωες που παρουσιάζονται. Βρήκα εξαιρετική την ατμόσφαιρα εντός και εκτός σπιτιού αλλά και τους διαλόγους που ήταν μετρημένοι εκεί που έπρεπε δίνοντας σιγά σιγά την πληροφορία. Αξίζει να τη δείτε, μόνο όχι στο σπίτι αργά το βράδυ και μόνος/η σας. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Η σειρά όχι μόνο είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένη, αλλά αποδεικνύει το πως να "εκμεταλλεύεται" σωστά τα στοιχεία του είδους του τρόμου χωρίς να υπερβάλλει με αχρείαστα scare jumps κλπ. Για να δούμε αν μπορούν την κρατήσουν στο ίδιο επίπεδο και στην 2η σεζόν, αν το Netflix επιλέξει να την συνεχίσει δηλαδή.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Blacksword said:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τους προλαλήσαντες. Η σειρά όχι μόνο είναι εξαιρετικά καλοφτιαγμένη, αλλά αποδεικνύει το πως να "εκμεταλλεύεται" σωστά τα στοιχεία του είδους του τρόμου χωρίς να υπερβάλλει με αχρείαστα scare jumps κλπ. Για να δούμε αν μπορούν την κρατήσουν στο ίδιο επίπεδο και στην 2η σεζόν, αν το Netflix επιλέξει να την συνεχίσει δηλαδή.

Να κάνουμε ένα κίνημα κατά των αδικοχαμένων κομμένων σειρών του Netflix! 

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Η δεύτερη σεζόν έρχεται και επίσημα, και θα ονομάζεται The Haunting of Bly Manor, βασισμένη στη νουβέλα The Turn of the Screw του Henry James.

Αυτό σημαίνει νέοι χαρακτήρες, νέα ιστορία, νέα ατμόσφαιρα! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Μου εχει μεινει στο μυαλο, εκεινο το εκπληκτικο μονοπλανο. Παντως προς το τελος η σειρα μου τα χαλασε λιγο, επρεπει να κλεισει ποιο φαντασμογορικα 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..