Jump to content

Περι εκδοτικών οίκων...


trillian
 Share

Recommended Posts

Που θα παει αυτη η κατασταση?Εξηγουμαι:

Η Anubis εχει καθυστερησει τραγικα τους Αιρετικους του Ντιουν...Και δεδομενου οτι οτι σ αυτη τη σειρα υπαρχουν παρα πολλα βιβλια ακομα, με βλεπω να γινω μαμα κ ακομα να περιμενω τα Ντιουν! Η Bell έχει καθυστερησει επισης τους Λυκους της Καλα (θα επρεπε ηδη να πλησιαζει να βγαλει κ το Τραγουδι της Σουζαννα). κ ας μην αναφερουμε ποσα παλια βιβλια του Κινγκ θα μπορουσε να εκδοσει προς τερψη των αναγνωστων...Επισης περιμενουμε το επομενο στης σειρας Νεκροσκοπος, το Deadspawn, υποθετω παλι απο Οξυ. Η Αγνωστη Κανταθ επισης μας ταλαιπωρησε με το Feist κ υποθετω οτι για να δουμε τα υπολοιπα της σειρας θα ταλαιπωρηθουμε επισης.

Αλλα περα απο τα ηδη υπαρχοντα, υπαρχει κ το ζητημα των υποψηφιων βιβλιων. Θα φερει κανεις πχ. το Hyperion series του Simmons?Αλλα βιβλια του Neil Gaiman?Καποιο απο τα υπολοιπα του Asimov?(Ή κ επανεκδοση των παλιων. εκεινες οι εκδοσεις ηταν χαλια). Επισης, το ξερετε οτι υπάρχει κ τεταρτο βιβλιο στην τριλογια του κοσμου?Τα χρονικα της Ναρνια?

Σιγουρα υπάρχουν κ αλλα που δε μπορω να σκεφτω αυτη τη στιγμη.

Ειμαι διατεθιμενη να δεχτω καποιες λογικες καθυστερησεις. Αλλα με τσατιζει οταν βλεπω πχ. το Χαρυ Ποτερ να εκδιδεται σε χρονο ρεκορ απο την αγγλικη κυκλοφορια-μολις 6 μηνες, ενω παραλληλα εχουν γεμισει τα ραφια απο βιβλια του στυλ "το μυστικο του Χαρυ Ποτερ", "το μυστικο του Κωδικα Ντα Βιντσι" κτλ, που γραφονται γρηγορα κ εκδιδονται γρηγορα.

 

Κ ας κλεισω μ ενα καλο νεο: Μεχρι τα Χριστουγεννα θα εκδοθει το επομενο στη σειρα του Κοκκινου Αρη του Robinson. (Τουλαχιστον ετσι ειπαν...)Κ τα υπολοιπα του Μαυρου Πυργου λεει, πιθανοτατα θα βγουν ολα μαζι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Nihilio

    9

  • heiron

    7

  • Mort13

    7

  • trillian

    10

Ω, πόσο μεγάλη παλιά και τραγική ιστορία αυτή, Τρίλλιαν. Αν σκεφτεί κανείς τι θα μπορούσε να είχε εκδωθεί και τι εκδίδεται στα Ελληνικά, σε σύγκριση όχι μόνο με Δυτική Ευρώπη και Αμερική, αλλά και με άλλες χώρες, είναι για κλάματα η κατάσταση.

Βέβαια, βγαίνουν περισσότερα βιβλία από ποτέ στα Ελληνικά σήμερα, αλλά λίγα καλά και αυτά, όπως λες, με καθυστερήσεις και συχνά κάκιστες μεταφράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κ ας κλεισω μ ενα καλο νεο: Μεχρι τα Χριστουγεννα θα εκδοθει το επομενο στη σειρα του Κοκκινου Αρη του Robinson. (Τουλαχιστον ετσι ειπαν...)

 

Πώπω το είχα ξεχάσει αυτό! Μόνο που θα πρέπει να κάτσω να το ξαναδιαβάσω καθώς δεν θυμάμαι πλέον τίποτα :p

 

Και μην ξεχνάμε άλλο ένα έγκλημα των ελληνικών εκδοτικών οίκων, να αρχίζουν μια σειρά και να την παρατάνε ξαφνικά (Amber κανείς;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν την ξερω τη σειρα που λες, αλλα ο,τι κ να ναι, σε καταλαβαινω απολυτα!Κ να προσθεσω κ το οτι οταν βλεπω βιβλια να εκτεινονται σε βαθος τομων, αποφευγω πλεον να τα αγοραζω, γιατι εχω βαρεθει να περιμενω το επομενο!

Βεβαια, αυτο εχει ως αποτελεσμα μια απο τις μεγαλυτερες απολαυσεις της ζωης μου(Κ πιθανοτατα η 2η :p )Την υπερμετρη χαρα οταν επιτελους βγαινει κατι που περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

Η Ελλάδα είναι αφρικανική χώρα. Πρέπει να χαιρόμαστε που βγαίνουν κι αυτά που βγαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

" οταν βλεπω βιβλια να εκτεινονται σε βαθος τομων, αποφευγω πλεον να τα αγοραζω, γιατι εχω βαρεθει να περιμενω το επομενο!"

Συμφωνω και επαυξανω.Και επισης μου τη σπαει αφανταστα το φαινομενο της "διασπασης " στις μεταφρασεις σειρων."1ο βιβλιο-Α τομος" κοκ.Απο εκει που η Ωρορα εβγαζε μικρα φθηνα και κακης ποιοτητας (οσον αφορα το υλικο) βιβλια τωρα μπουχτισαμε σε ιλλοστρασσιον ογκωδη βιβλια με..οθονη 2 μεγκαπιξελ,μπλουτουθ και δε συμμαζευεται(βεβαια και η Anubis κανει μια προσπαθεια αναλογη της Ωρορα αλλα μονο για τα μισα της βιβλια-και παλι αλλο 12 ευρω αλλο 6).Το πρωι ακουγα ενα εκδοτη να αναρωτιεται επι κανα 20λεπτο αν πρεπει να βαλει ιριδιζοντα γραμματα μονο στον τιτλο η και στον συγγραφεα(ο μεταφραστης ειπε στην πλακα να βαλουν και στο δικο του ονομα!).Βρε κοιταξτε να εκδοσετε κανα καλο βιβλιο με καλη μεταφραση πρωτα.

Η αληθεια ειναι οτι-επιτελους-βγαινουν αρκετα βιβλια φανταστικου μεταφρασμενα στα ελληνικα.Αλλα υπαρχουν πολλα προβληματα-οπως η καθυστερηση(ναι,βλεπουμε Αμπερ οπως και Ερικσον..).Μηπως να κανουν τεστ εγκυμοσυνης?

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι χάλια στην Ελλάδα, γι αυτό και αγαπάω τον κύριο Ίντερνετ. Αγοράζω από εκεί, ή από βιβλιοπωλεία στην Αγγλία όταν είμαι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως το εξωτερικο φαινεται να ειναι η μονη λυση...αλλα οχι παντα, γιατι ειναι καποια βιβλια που θα ηθελα να διαβασω στα ελληνικα, οπως πχ το Μαυρο Πυργο, αλλα κυριως τα Ντιουν. Η γλωσσα ειναι αρκετα δυσκολη για να το διαβασω στ αγγλικα. Παντως, αν βρεθεις πχ Λονδινο συμφερει να παρεις βιβλια απο κει, τα paperback ειναι πιο φτηνα. Κ το Waterstone's ειναι το καλυτερο βιβλιοπωλειο που χω δει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε και στο Forbidden Planet στο Λονδίνο, Trillian. Εκεί να δείς χαμός από βιβλία SFF. Κάθε φορά που πάω σίγουρα θα ξοδέψω πολλά πολλά χρήματα... Επίσης έχει και DVD και comics... Ax, αυτό το Forbidden Planet...

Link to comment
Share on other sites

Fordidden Planet ε?Θα το εχω υποψη μου!Που περιπου ειναι?Αν και δεν υπαρχει περιπτωση να ξαναπαω για τουλ 6 μηνες ακομα...αλλά μπορω να αγγαρεψω τον αδερφο μου! :D :p

Link to comment
Share on other sites

179 Shaftesbury Ave London WC2H 8JR At the Junction with Neal Street

Nearest Tubes: Tottenham Court Road, Covent Garden, Leicester Square, Holborn

 

και αυτό είναι το καινούργιο ανακαινισμένο που άνοιξε πριν δύο χρόνια. Το παλιό ήταν στην New Oxford Street, αλλά το καινούργιο είναι πολύ μεγαλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή συγγενικό μου πρόσωπο δουλεύει στον χώρο των εκδόσεων, ξέρω πολύ καλά για πιο λόγο καθυστερούν να βγουν κάποια βιβλία: Είτε επειδή δεν υπάρχουν τα διαθέσιμα κεφάλαια να γίνει άμεση επένδυση, είτε επειδή καθυστερεί η παραγωγή λόγω καθυστερήσεων κάποιων από τις πάμπολλες φάσεις παραγωγής (μετάφραση, επιμέλειες, τυπογραφικά, εκτύπωση κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνω σ αυτο κ ειναι κ κατανοητο. Αλλωστε κ εγω εχω καποια εμπειρια-απο τριτους,ο γαμπρος μου ειναι κ αυτος στον εκδοτικο χωρο κ η αδερφη μου μεταφραστρια. Το θεμα ειναι αφενος μεν στην επιλογη των βιβλιων κ αφετερου στο οτι ο,τι ειναι στη μοδα,ενα περιεργο πραγμα, ποτε δεν εχει αυτα τα προβληματα που μολις περιεγραψες

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση είναι χάλια στην Ελλάδα, γι αυτό και αγαπάω τον κύριο Ίντερνετ. Αγοράζω από εκεί, ή από βιβλιοπωλεία στην Αγγλία όταν είμαι εκεί...

 

Lucky You!!!!

 

 

Προσωπικά έχω διαβάσει τα 2 πρώτα βιβλία Dune από παλιότερες εκδόσεις και το 3ο από την Anubis. Η διαφορές στη μετάφραση ήταν τόσο τραγικές που δε μπορούσα να θυμηθώ τίποτα, τα ονόματα ήταν άλλα αντί άλλων!

 

Προσπαθώ όσο μπορώ να βρίσκω βιβλία στην original γλώσσα τους (χμμ, μπορώ να διαβάσω άνετα μόνο αγγλικά) και μόνο όταν βρίσκω κάτι που με εκπλήσει η ύπαρξή του σε ράφι βιβλιοπωλείου (όπως βιβλία του Ζελαζνύ) το αγοράζω στα Ελληνικά.

 

Το Amazon είναι πάντα καλή λύση, αλλά, για όσους δεν το ξέρουν, ο Ελευθερουδάκης μπορεί να κάνει παραγγελίες, αρκεί να ξέρετε το ISBN.

 

Μια από τις αγαπημένες μου σειρές βιβλίων, τα Discworld του Terry Pratchett, έχουν καταστραφεί κυριολεκτικά από τη μετάφραση στις εκδόσεις "παρά πέντε". Ευτυχώς τα βιβλία μπορούν να βρεθούν εύκολα στα βιβλιοπολεία της Αθήνας. Για όσους μένουν σε επαρχιακές πόλεις, η κατάσταση είναι απελπιστική, αφού τα βιβλιοπωλεία, πέρα από παραμύθια και γραφικές ύλες, το πιο ψαγμένο βιβλίο που θα έχουν είναι ο Κώδικας ΝταΒίντσι! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Yes!!!!! :D :D :icon_yea: :icon_yea: :icon_yea: :icon_yea:

 

Προς τι η τόση χαρά, ρωτάτε? Ε λοιπόν, θα σας πω!Την πρώτη Ιουλίου βγαίνουν οι Λύκοι της Καλα (μάυρος πύργος 5)

 

:icon_yea: :icon_yea: :icon_yea: :icon_yea:

Link to comment
Share on other sites

Οι ελληνικές εταιρείες δυστυχώς έχουν περιορισμένο εργατικό δυναμικό σε σχέση με τις ξένες. Ο Αίολος, λόγου χάρη, αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα διανομής για αυτό τον λόγο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Αιολος καλα τα παει.Τωρα μεταφραζεται ενα ακομη βιβλιο του Μουρκοκ αν δεν κανω λαθος.Το οποιο εχω διαβασει ομως στα αγγλικα...

Η Μπελ παει καλα.Αντε ,τσαμπα την κραζατε.Η Ανουμπις εχει κολλησει και αναρωτιεμαι μηπως πρεπει να το παρω στα αγγλικα.Η Κανταθ μεταφραζει και ΜακΚιλλιπ τωρα!Καλη ειναι?Μου την προτεινε ενας αλλα δεν μετραει(ο μεταφραστης του βιβλιου της!!!).

Ερικσον...κανεις ως τωρα.Ουτε Μιεβιλ...Κλαψ...

Link to comment
Share on other sites

Έρικσον κάτι παίζεται, αλλά όχι για φέτος, ίσως του χρόνου. Μιεβίλ λίγο δύσκολο το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Για το Άμπερ, μου είπαν ότι βγαίνει το τρίτο σε λίγο καιρό.

 

Τα Discworld δε μου φάνηκαν και πολύ άσχημα στη μετάφραση. Διάβασα το 1ο στ'αγγλικά, τα επόμενα 4 στα ελληνικά, και σκόρπια άλλα 3 στ'αγγλικά και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Βασικά έχω ένα μικρό, ότι πρέπει να σημειώσω κάπου ποια έχω διαβάσει για να μην μπερδευτώ με τους τίτλους ελληνικών-αγγλικών εκδόσεων.

 

Επίσης, έμαθα ότι εκδόθηκε και το τρίτο βιβλίο του Τροχού του Χρόνου(Wheel of Time), από τις εκδόσεις φανταστικός κόσμος. Το 2ο σε σχέση με το 1ο ήταν πολύ χειρότερο από θέμα εξωφύλλου αλλά η μετάφραση μια χαρά άθλια συνεχίζει :D .

Link to comment
Share on other sites

80 Ευρώ για το Storm of Swords; Πραγματικά λυπάμαι όποιον το αγοράσει... :(

 

Τα Discworld πράγματι έχουν αξιοπρεπή μετάφραση, αλλά δυστυχώς λόγω του ύφους τους χάνεται τουλάχιστον 1 λογοπαίγνιο σε κάθε σελίδα που δεν θα μπορούσε να το αποδώσει ούτε ο καλύτερος μεταφραστής.

Link to comment
Share on other sites

Επιεικώς τραγικό, αν γίνει αυτό με το SoS --που υποπτεύομαι ότι θα γίνει. :(

 

Α ρε τραγική ελληνική αγορά... Πώς μετά ο πελάτης θα αγοράσει βιβλία, και πώς θα διευρυνθεί το είδος, κτλ κτλ;...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς θα φτιάξουμε την αγορά Βάρδε. Θέλει τσαγανό όμως. Και μερικά λεφτά

Edited by Panos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..