Jump to content

Τάκης Τλούπας


Lord_Velkion
 Share

Recommended Posts

Δημήτρης Τλούπας (1920 - 2003)

 

Ο Τάκης Τλούπας γεννήθηκε το 1920 στη Λάρισα όπου ζούσε κι εργαζόταν .

Γιος ξυλογλύπτη ακολουθεί την τέχνη του πατέρα του ως την κατοχή, που η αναδουλειά τον έτρεψε σε άλλους τομείς βιοπορισμού , τότε έρχεται σ' επαφή με τη φωτογραφία που τον συναρπάζει και την ακολουθεί σαν επάγγελμα.

Από το 1945 ανοίγει κατάστημα-στούντιο στη Λάρισα φωτογραφίζοντας νύφες και "εβδομαδιαίες φωτογραφίες" αλλά τον ελεύθερο χρόνο του αποτυπώνει τη φύση του Ολύμπου, της Πίνδου και του Θεσσαλικού κάμπου.

Το 1981 κυκλοφόρησε βιβλίο με αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες του και τίτλο "Από τη Γη των ανθρώπων", εκδόσεις "Τρία Φύλλα".

Το 1988 συμμετείχε με φωτογραφίες του στο βιβλίο "Βαρούσι".

Το 1986 σε συνεργασία με το δήμο Λάρισας, εκδόθηκε το βιβλίο "Εικόνες από τη Λάρισα του χθες".

 

 

Το άβατάρ μου (ευχαριστώ Garry_Zortek :thmbup: ) είναι παρμένο από την παρακάτω φωτογραφία του Τάκη Τλούπα

 

TLOUPAS%20TAKIS_1.JPG

 

Απίστευτος ο πιτσιρικάς, μεγάλη φάτσα! :worshippy:

 

TLOUPAS%20TAKIS_7.JPG

 

 

 

Περισσότερες πληροφορίες για τον καλλιτέχνη μπορείτε να βρείτε εδώ

 

Ρίχτε και μια ματιά στο βιβλίο Η Ελλάδα του Τάκη Τλούπα (κάπως ακριβό ε; :dazzled: )

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ ότι είναι μια πολύ συμπαθητική φατσούλα. Εγώ νόμιζα ότι είναι φώτο της παιδικής σου ηλικίας.

Δεν γνωρίζω τον Γιάννη Τλούπα αλλά χαίρομαι που μας τον συστήνεις. Και μόνο που φωτογραφίζει την πατρίδα μου (τον Θεσσαλικό κάμπο δηλαδή) είναι αρκετό για ν' αγοράσω το βιβλίο του (όταν γίνω πλούσιος)...

Και μόνο που κοιτάζω τις φωτογραφίες που παραθέτεις, αισθάνομαι κάτι σαν ένα κάλεσμα, μια μεταφυσική δύναμη επιστροφής. Ή καλύτερα, την απέραντη νοσταλγία...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι ακριβό βιβλίο. Αλλά τι να γίνει? Και ναι η πρώτη φώτο είναι πανέμορφη αλλά η δεύτερη μου δημιουργεί και μένα ένα παράξενο συναίσθημα νοσταλγίας για κάποιο άγνωστο τόπο.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες φωτογραφίες, το ασπρόμαυρο πάντα με αγγίζει, αυτές έχουν μια γλυκιά νοσταλγία στη γεύση, ειδικά η φατσούλα του μικρού. Είναι ένας τόσο αληθινός υπαρκτός μικρός που όντως κανείς σκέφτεται πως ήσουν εσύ στα παιδικά σου χρόνια μόλις τον βλέπει!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..