Jump to content

Αγαπημένος μάγος


heiron
 Share

Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος?  

97 members have voted

  1. 1. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος;

    • Γκάνταλφ (Μέση-Γη)
      29
    • Έλρικ
      10
    • Ρέστλιν (Dragonlance)
      13
    • Έλμινστερ (Forgotten Realms)
      1
    • Γκεντ (Γαιοθάλασσα)
      11
    • Μέρλιν
      15
    • "Μάγος" του Οζ
      2
    • Μπράντιν (Τιγκάνα)
      1
    • Νινγκόμπλ με τα 7 μάτια (Λάνκμαρ)
      3
    • Μέρλιν του Άμπερ
      3
    • Παγκ (Riftwar Saga)
      7
    • Ράντ αλ'Θορ (Τροχός του Χρόνου)
      0
    • Μουαραίν (Τροχός του Χρόνου)
      1
    • Μοργκέιν (Ομίχλες της Άβαλον)
      3
    • Φάραουν Μίζριμ (Forgotten Realms)
      0
    • Maedra (Γαιοθάλασσα)
      0
    • Irioth (Γαιοθάλασσα)
      0
    • Πρόσπερο (Η Τρικυμία)
      0
    • Magica de Spell
      2
    • Tim the Enchanter (Monty Python and the Holy Grail)
      0
    • Μπρομ (Έραγκον)
      0
    • Ροβίρα (Τριλογία των Λαξευτών)
      0
    • Θοθ-Αμόν (Κόναν)
      0
    • Natohk (Άλμουρικ)
      0
    • Simon the Sorcerer
      1
    • Χάρι Πότερ
      1
    • Άλμπους Ντάμπλντορ (Χάρι Πότερ)
      2
    • Λόρδος Βόλντεμορτ (Χάρι Πότερ)
      1
    • Ανεμοβρόχης (Δισκόκοσμος)
      0
    • Γρήγορος Μπεν (Μαλαζάν)
      1
  2. 2. Ποιος είναι ο αγαπημένος σας μάγος; (συνέχεια)

    • Μάγκνους (Θανάσιμα Εργαλεία)
      0
    • Howl (Howl's Moving Castle)
      2
    • Master Yoda (Star Wars)
      2
    • Σάρουμαν (Μέση-Γη)
      6


Recommended Posts

Ορφέα αυτό σημαίνει πως είσαι με τον Γκεντ? (πες ναιαιαι.... μπας και πάρει κάνα ψήφο :) )

 

Η πλάκα είναι ότι ένα χρόνο σχεδόν μετά, ακόμα δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο κύριος με τα εφτά μάτια, οπότε εξαρχής τον έχω αγνοήσει επιδεικτικά. :p

 

Θα μας πει κάποιος?

 

Α, και δε θα προσθέσω τον Φάραουν Μίζριμ δίπλα στα ιερά τέρατα, όχι δε θα το κάνω αυτό :p, αν και μου άρεσε κι εμένα αρκετά στην αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι ότι ένα χρόνο σχεδόν μετά, ακόμα δεν ξέρω ποιος είναι αυτός ο κύριος με τα εφτά μάτια, οπότε εξαρχής τον έχω αγνοήσει επιδεικτικά. :p

 

Θα μας πει κάποιος?

 

Είναι από το Lankhamar του Fritz Leiber, ένας από τους δύο αντίπαλους μάγους που καθοδηγούν τους ήρωες της σειράς σε κάποιες από τις ιστορίες.

Link to comment
Share on other sites

Το τι ψηφισα ειναι προφανες μαλλον.

 

No more comments.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου Raistlin!!!

Γιατί δεν λέω , και οι άλλοι καλά παιδιά είναι, αλλά δεν τους κόφτει, δεν τους κόφτει καθόλου. Με ένα σατανικό σχεδιάκι ο Raist θα τους είχε κάνει πουρέ πριν προλάβουν να ξύσουν το κεφάλι τους.(ή να τρίψουν τα 7 μάτια τους).

 

Καλά τον Χάρι Πότερ δεν τον σκέφτηκε κανείς?

(Ενα αστειάκι έκανα μην βαράτε όλοι μαζί)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μαζί σου Raistlin!!!

Γιατί δεν λέω , και οι άλλοι καλά παιδιά είναι, αλλά δεν τους κόφτει, δεν τους κόφτει καθόλου. Με ένα σατανικό σχεδιάκι ο Raist θα τους είχε κάνει πουρέ πριν προλάβουν να ξύσουν το κεφάλι τους.(ή να τρίψουν τα 7 μάτια τους).

 

Εκτός αν κάπου στα μισά τον έπιανε η ατέλειωτη γκοθιά που τον χαρακτηρίζει και αποφάσιζε να παρατήσει το σχέδιο στη μέση

(ή για τα αθώα μάτια μιας gully dwarf...)

 

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ Ο ΤΩΘ-ΑΜΟΝ ΚΑΙ Ο ΝΑΤΟΚ;;;

 

Εστω...εγώ έβαλα τον..................Νινγκομπλ με τα 7 ματια

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα τη Moraine γιατι ηταν η πρωτη λογοτεχνικη φιγουρα που διαστρεβλωνε τα λεγομενα του κοσμου σχεδον οπως εγω :p

 

παντως θα ψηφιζα τον Maedra απο το tales from the earthsea γιατι ειναι ενας απο τους λιγους μαγους που με "αγγιξε" η τον prospero απο το tempest

 

ααα ναι και τη magica de spell φυσικα ... παντα ηθελα να τη δω να λοιωνει αυτη τη κολοδεκαρα :(

 

και ως επιτημη αναφορα ( για το στυλ και μονο) Tim the Enchanter ;)

 

α ναι και το hate post mou....

 

 

ξεκολατε με τον ελρικ ελεος ειναι αθλιος και ειναι και ο Σακης Ρουβας του fantasy genre......

 

feel free to delete this :p

Edited by Celestial
Link to comment
Share on other sites

"ξεκολατε με τον ελρικ ελεος ειναι αθλιος και ειναι και ο Σακης Ρουβας του fantasy genre......"

 

Με τον δικο του τροπο-κι οπως το βλέπει κανεις-ισως να μπορεις να πεις οτι ειναι αθλιος αλλα...Ρουβάς;;;;Πως σου ηρθε αυτο;!;

 

Και χρονικα να το παρεις ειναι πιο παλιος απο Ρεστλιν,Παγκ,Γκεντ,Μερλιν του Αμπερ,... Δεν ειναι ενα "συγχρονο ποπ σταρ".Σχεδον εξισσου παλιος και κλασικος με τον Γκανταλφ ειναι!

Link to comment
Share on other sites

εννοο Ρουβας απο την αποψη οτι ειναι το fantasy equivelent ειναι ενας χαρακτηρας που ειναι φτιαγμενος για να αρεσει με τον αντιστοιχο τροπο που αρεσει ο Ρουβας στα κοριτσακια, χωρις να εχει ιδιεταιρο βαθος η υποσταση ( κατα τη γνωμη μου παντα...)

 

απλα του εχουν δοθει καποια στοιχεια για να τον κανουν αρεστο χωρις να ειχει οτι χριαζεται για να ειναι πραγματικα ενας χαρακτηρας ( ποσο μαλον ενας μεγαλος μαγος.)

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι ο Ελρικ περισσοτερα καταφερε με το Stormbringer παρα με την μαγεια του, αυτο ομως δεν τον κανει χαρακτηρα χωρις βαθος και "Ρουβα του fantasy genre". Αν ειναι δυνατον. Τετοια μηδενιστικα πραγματα ουτε εγω δεν εχω πει.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν έτσι θα άρεσε σε όλους σχεδόν, πίστεψέ με ξέρω πολύ λαό που δεν πάει τον Έλρικ. Περισσότερους που είναι με τον Ρέστλιν (που φυσικα δεν θεωρώ "Ρουβά" του Φάντασυ) ή ακόμα και με τον Κόναν έχω γνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

καλα απλα τη γνωμη μου ειπα, δε διαφονω οτι ο ελρικ αρεσει σε πολους οπως επισεις οτι δεν αρεσει και σε πολους παντως για μενα δεν ειναι ουτε ολοκληρωμενς ουτε αξιολογος ως χαρακτηρας... τωρα αν ο χαρακτηρισμος ειναι λιγο μηδενιστικος sorry αλλα μου βγαινει καμια φορα.. :p

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα τον Γκάνταλφ, γιατί είναι μία μορφή που μου αρέσει πάρα πολύ και σαν εικόνα και σαν χαρακτήρας. Σε σχέση δύναμης όμως όσον αφορά την μαγεία θα επέλεγα τον Μπρόμ από τον Εραγκον, που χρησιμοποιεί μαγεία των ξωτικών και των δρακοκαβαλάρηδων.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνοντας ξανά μια ματιά στο poll αυτό μετά από κάποια διάστημα , πιστεύω ότι τελικά θα επέλεγα τον Irioth από το High Marsh στο Tales of the Earthsea της Le Guinn. Μου είπε μερικά πράγματα για τον εαυτό μου ο χαρακτήρας αυτός...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Αφου ο τίτλος λεει "αγαπημενος μαγος" θα ψηφισω και εγω τον αγαπημενο μου : Γκάνταλφ.

 

Ο Μερλιν ειναι φυσικα κλασσικη αξια, αλλα συμπαθησα περισσοτερο τον Γκάνταλφ

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που κανένας δεν σκέφτηκε τον Harry Potter.

 

Εγώ ψηφίζω Raistlin , old time classic.

 

Και τιμητική αναφορά στον Rincewind , αν ήμουν Μάγος κάπως έτσι θα ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

Απορώ που κανένας δεν σκέφτηκε τον Harry Potter.

 

 

Θα μπορούσε όμως να σκεφτεί τον Albus Percival Woolfrik Bryan Dumbledore... Πόσο cool είναι αυτός ο τύπος!

 

edit: ψήφισα Olorin Mithrandir Tharkun Incanus "Greyhame" Gandalf φυσικά. Είναι το αρχέτυπο του μάγου (μαζί με τον Μέρλιν) και απίστευτα αγαπητός σαν χαρακτήρας.

Edited by David1778
Link to comment
Share on other sites

Ο Έλρικ κόβεται λόγω σπαθιού. Όπως και να το κάνουμε η εικόνα που έχω για τους μάγους είναι είτε με ραβδί είτε με βιβλίο-ξόρκια. Ο Γκάνταλφ κι ο Μέρλιν (ειδικά ο πρώτος) είναι "τηλεοπτικοί" μάγοι. Η εικόνα τους καλώς ή κακώς έχει περάσει μέσα απο την μικρή και μεγάλη οθόνη.Αφήνω να τους ψηφίσουν οι πολλοί. Οπότε καταλήγω (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι απαξιώνω όλους τους άλλους) στον Ρέστλιν. Απο τις πρώτες αράδες που διάβασα για τον Ρέστλιν , με μάγεψε...

"Κέιρ τάνγκους μίοπιαρ"

Link to comment
Share on other sites

O Pug έφαγε στη στροφή τον Gandalf. Και οι δύο εξαιρετικά αγαπημένοι όπως και ο Γκεντ. Γενικά έχω αδυναμία στους μάγους ;-)

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΡΕ Ο ΤΩΘ-ΑΜΟΝ ΚΑΙ Ο ΝΑΤΟΚ;;;

 

Εστω...εγώ έβαλα τον..................Νινγκομπλ με τα 7 ματια

 

We want Thoth-Amon!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις παντα να ακολουθησεις το λαμπρο παραδειγμα και να ψηφισεις τον εξαιρετο Νιγκομπλ με τα εφτα ματια.8)

Link to comment
Share on other sites

Μέρλιν για μένα....αν και θα προτιμούσα τον Λόρδο Βόλντεμορντ......μην μου ανοίγετε τα στόματα μέχρι το πάτωμα το ξέρω ότι δεν θα τον έλεγε κανείς και καλό παιδί αλλά εμένα μου αρέσει....είναι ο απόλυτος κακός, κάτι σαν Χίτλερ του fantasy....είναι θεότρελος βέβαια, όμως εγώ πάντα περίμενα να δω ποία θα είναι η επόμενη κίνηση του....

Link to comment
Share on other sites

Καλούλης είναι μωρέ ο Βόλντι, αλλά κάνει πολλές βλακείες. "Και μην τολμήσει να τον πειράξει κανένας, τον θέλω ζωντανό"...; αχμμ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..