Jump to content

Ανιμε που μας έχουν κάψει αυτό τον καιρό.


TsukasaGr
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω ρε παιδιά, τι ανιμε σας έχουν ενθουσιάσει τελευταία; Πάντα μια επίκαιρη ερώτηση.

 

Για εμένα, μάλλον η λίστα έχει ως εξής:

 

1. Tenshi na Konamaiki. (Πιο σπασμένο από το Ranma. Τα λέει όλα, νομίζω. Α, παίζει και εδώ η Megumi. H Ranko ντε!)

2. Madlax (Πιο ενδιαφέρον από το Noir μέχρι τώρα. Ίδωμεν.)

3. Tsukihime (Βαμπίρ και δολοφόνοι. Ότι καλύτερο για τον άνδρα.)

4. Elfen Lied (ή έστω το Nana's Everyday Life. CLone Army rules!)

5. Megatokyo (.com. OK, δεν είναι ανιμε, αλλά τα σπάει nonetheless.)

6. Πλανήτες (Ναι, στα Ελληνικά. Είδες οι Ιάπωνες;)

7. Fantastic Chldren (Αναπάντεχο, αλλά ήταν αριστούργημα!)

8. The Portrait of Little Cosette (Τι μουσική είναι αυτή ρε παιδιά...)

9. Ojamajo Doremi (Θα είναι στη λίστα μέχρι να το βρώ όλο, το ρημάδι!)

10. Negima (Saved the best for last, ne? Όποιος δεν το έχει δει μέχρι τώρα, μπορεί να το τσεκάρει με ασφάλεια. Όποιος δεν άντεξε το Touch, ας το αφήσει καλύτερα. Μπορεί να του πέσει λίγο βαρύ. ;) )

 

Τι λέτε και εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Το Elfen Lied λέει!!!!

Το Planetes δεν το έχω δει αλλά έχει φοβερή μουσική και θέλω να το δω.

Το Ojamajo Doremi αφού είναι με μαγισσούλες θα μου αρέσει σίγουρα! :p

 

To Portrait of Little Cosette τι είναι και τη μουσική έχει?

Link to comment
Share on other sites

Elfen Lied ist fantastisch! Sugoi ne!? Μαμεί απίστευτα...

 

Δείτε Studio Ghibli: Whispers of the Heart, The Cat Returns, Only Yesterday, Grave of the Fireflies, Ocean Waves, κι άλλα!

 

Επίσης, δείτε οπωσδήποτε το Super Dimentional Fortress Macross στα ιαπωνικά, ή κάντε την καλή κι αγοράστε (για $200, περίπου) την πιο πρόσφατη αγγλική μεταγλώττιση στην οποία δεν πετσόκοψαν σκηνές και διαλόγους από το Robotech.com!

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικά Mahou Sensei Negima!!!

 

Γέλιο και πολλά κιλοτάκια απο schoolgirls. Sugoi!!! :lmao: :winner_first_h4h: :thmbup: :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

To Portrait of  Little Cosette τι είναι και τη μουσική έχει?

 

Kajiura Yuki. Σε έπεισα, ε;

 

(Για τους μη κατέχοντες ακόμα του τι εστι Kajiura Yuki (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/people.php?id=3914), έιναι η συνθέτρια που έκανε τη μουσική, ανάμεσα στα άλλα, στα:

 

- Noir

- .hack//SIGN

- .hack//Liminality

- .hack//Tasogare no Ueda Densetsu

- Madlax

- The Portrait of Little Cosette

- Loveless

- Tsubasa

- Boogiepop Phantom (το live)

- Chrno Crusade

- Mai HiME (means "Dancing Princess", 舞姫)

- Gundam Seed

- Και φυσικά, να μην ξεχάσουμε την πρώτη, και πραγματικά απίθανη δουλειά της: Shin Kimagure Orange Road: Summer's Begining (γνωστό και ως "Soshite, Ano Natsu no Hajimari" - http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=34 for more info).

 

Ή, όπως λέει και η Kitsune συνήθως, "Too much info!". (Love Hina) :)

 

ΥΓ: Ήθελα απλά να σημειώσω ότι το sig μου είναι από τους στίχους του "nowhere" από το ost του Madlax.

Edited by TsukasaGr
Link to comment
Share on other sites

Month said:

Μα φυσικά Mahou Sensei Negima!!!

 

Γέλιο και πολλά κιλοτάκια απο schoolgirls. Sugoi!!

 

Α-χεμ! Ναι, ε? Χμμμ, οκ. Μπα είμαι ανήλικος....λολ....I wanna see it!!!! :bag: :blush: :p

 

Tsukasa said:

(Για τους μη κατέχοντες ακόμα του τι εστι Kajiura Yuki (http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/people.php?id=3914), έιναι η συνθέτρια που έκανε τη μουσική, ανάμεσα στα άλλα, στα:

 

Με έπεισες, με έπεισες! :D

Link to comment
Share on other sites

Yuki Kajiura και ξερώ ψωμί!! Θα σου φέρω υλικό στη συνάντηση, Dain, και θα καταλάβεις...

Link to comment
Share on other sites

Εχω καεί πλήρως με το Azumanga Daioh...Και έχουν περάσει δύο μήνες απο τότε που το είδα..αλλα δεν μπορώ να συνέλθω!

Link to comment
Share on other sites

Πόσα επεισόδια είναι όλο? Εγώ μόνο 3-4 έχω δει ακόμα και πορώθηκα! Είναι από τα ανιμε που αν δεν τα δεις δεν μπορεί κάποιος να σου εξηγήσει τι είναι! (ΟΚ, ένα σχολείο με κορίτσια, so?). :p

Link to comment
Share on other sites

130 επεισόδια... Για να ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒάΛΛΕΣΤΕ, είναι 130 5λεπτα επεισόδια (σποτάκια), και θα τα βρείτε συνήθως μαζεμένα σε 26 θεματικές ενότητες (επεισόδια).

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

Serial Experiment Lain (Compute this if you can)

&

Gantzi (Γκαντζι στα ελληνικα γιατι δεν θυμαμε εαν ειναι σωστα γραμμενο)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα.

Και θα προσθέσω το Haibane Renmei.

Link to comment
Share on other sites

Serial Experiment Lain (Compute this if you can)

&

Gantzi (Γκαντζι στα ελληνικα γιατι δεν θυμαμε εαν ειναι σωστα γραμμενο)

 

It's Gantz. Very nice, too. Can you say "Unreal Tournament?" I knew you could...

 

:thmbup:

 

Lain rules by the way. The universe. :sweatdrop:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τώρα κάθομαι και βλέπω Tenju Tenge. Ήταν πολύ καλύτερο από όσο περίμενα (το να δω 8 επεισόδια στο καπάκι έχω να το κάνω από την άνοιξη αν σας λέει κάτι). Πολύ ξύλο και γκόμενες με τεράστια στήθη σε ένα σχολείο όπου έχουν συγκεντρωθεί μερικοί από τους καλύτερους έφηβους Martial artists. Έχω δει μέχρι τη μέση, και μέχρι στιγμής προχωράει καλά, για τη συνέχεια δε ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Και καίκαμε αγρίως με Full metal panic: the second raid. Ουσιαστικά η συνέχεια του Full metal panic με τα στάνταρ της παραγωγής του Fumoffu. Το κομικό στοιχείο παραγκωνίζεται από τη δράση, αν και υπάρχει ακόμα κωμωδίακ αι ρομάντζο. Αλλά εδώ έχουμε εξέληξη χαρακτήρων, ειδικά ο πρωταγωνιστής που αρχίζει να ωριμάζει (ναι, αυτό είναι λίγο κακό, αλλά ακόμα υπάρχει χώρος για καφρίλες)

Αν συνεχίσει έτσι όπως ανεβαίνει η ποιότητα από επεισόδιο σε επεισόδιο θα αποδειχτεί ΠΟΛΥ ανώτερο του Fumoffu (και ξέρω πόσο δύσκολο είναι να το καταφέρει αυτο αλλά όλα δείχνουν ότι είναι ικανό να το κάνει...)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Θα ηθελα να αναφερω το fullmetal alchemist, το οποιο αποδειχτηκε πολυ ωραιο. Σας το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Αυτη την εποχη βλεπω το Azumanga Daioh, και σημερα θα προσπαθησω να παω να δω το howl's moving castle, που το παιζει ο Δαναος στα πλαισια του φεστιβαλ "νυκτες πρεμιερας", αλλα δεν εχω βγαλει εισητηριο οποτε δεν ξερω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το πιο καμένο anime που έχω μέχρι τώρα δει είναι με διαφορά το Jungle Wa Itsumo Hale Nochi Guu, το οποίο απλώς δεν περιγράφεται με λόγια!

έχει κανείς το Witch Hunter Robin; Γίνεται να μου το δανείσετε;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι θαμένο κάπου στα πράγματά μου, αλλά δεν είμαι σίγουρος που...

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, το Witch hunter Robin (ναι, αυτό που ο δημιουργός του ήταν τρελός fan της τηλεοπτικής σειράς Νικίτα) το έχω εγώ. Αρκετά καλό anime αν και στην αρχή κουράζει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει τόσα πολλά για αυτό που δεν ξέρωπια τι να περιμένω.

Ο κολλητός μου λέει ότι είναι πορωτικό/απίστευτο.

Η κολλητή του μου λέει "Ε, παλεύεται..."

Εγώ απλά θέλω να το δω...

Link to comment
Share on other sites

To μόνο σίγουρο:

Τα γραφεία των ηρωών είναι παρόμοια με αυτά από τη σειρά Νικίτα

Η πρωταγωνίστρια θυμίζει φατσικά την πρωταγωνίστρια από τη σειρά Νικίτα, αν αυτή ήταν 16-άρα

Ο Άμον (ο κλασικός μυστηριώδης συνεργάτης) είναι φτυστός ο Michael από τη σειρά Νικίτα

Ο χάκερ είναι φυσικά φτυστός ο χάκερ από τη σειρά Νικίτα (πρέπει να έχουν δε και το ίδιο ιστορίκο)

Μία ανώτερή τους είναι φτυστή με την ανώτερη από τη σειρά Νικίτα

Ο διευθυντής νομίζω μοίαζει με τον control από τη σειρά Νικίτα.

Παρόλα αυτά το σενάριο είναι κάτι μεταξύ X-files και X-men με λίγο από Νικίτα μέσα.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για FMP: the second raid σας έχω πει; Αν όχι κακώς: είναι καταπληκτικό anime, σχεδόν εντελώς σοβαρό, με ανάπτυξη των χαρακτήρων, εξέλιξη του σεναρίου, σκηνές που θα ικανοποιήσουν κάθε μα κάθε θαυμαστή της σειράς (βλ. τέλος 12ου επεισοδίου - χιχιχι) και καταπληκτικές μάχες. Must see.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..