Jump to content

Στίβεν Κινγκ - Ο μαύρος πύργος (Stephen King - The Dark Tower)


Sitronella
 Share

Recommended Posts

Μετά απο δύο μήνες αναμονής, επειδή το βιβλίο ήταν εξαντλημένο μπορώ να συνεχίσω τη σειρά του Μαύρου Πύργου..Επιτέλους και μου 'χε λείψει..:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα το τρίτο βιβλίο και συνεχίζω αμέσως με το τέταρτο από το οποίο έχω υψηλές προσδοκίες καθώς σχεδόν όλοι λένε ότι είναι το καλύτερο..!!Οι ρημαγμένοι τόποι μου άρεσαν και μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου από τη σειρά..!Μία τρομερή σκηνή στην οποία είχα ανατριχιάσει ήταν ο τρόπος που μιλούσε ο Ρόλαντ στο Μπλέιν προς το τέλος..ΤΕΛΟΣ ο Ρόλαντ είναι ο αγαπημένος μου λογοτεχνικός χαρακτήρας μέχρι στιγμής.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλέον όπως λέει και στα οπισθόφυλλα των βιβλίων του Πύργου είμαι και'γω πιο κοντά στο Πύργο.Τελείωσα το Μάγο και τη γυάλινη και μέχρι στιγμής είναι το αγαπημένο μου.Η σκηνή με το τέλος της Σούζαν ήταν...σου κόβει την ανάσα..Δεν με πείραξε η έκταση του flashback ίσα ίσα που θα'θελα να είναι και παραπάνω..Πάντως όταν άκουγα ότι εξιστορεί το παρελθόν του Ρόλαντ το είχα φαντασεί τελείως διαφορετικο.Ακόμα πιο παλιά, τότε που πήγαινει στο σχολείο(?), τέλος πάντων όπου πήγε και έγινε πιστολέρο.

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

spoilers παιδιά, spoilers!

 

Εγώ????? :chinese:

 

:)

 

Δε θεωρώ ότι προδίδει κάτι..Αν θυμάμαι καλά απ'το πρώτο βιβλίο αναφέρεται..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα με τους Λύκους που μέχρι στιγμής είναι το δεύτερο αγαπημένο μου της σειράς του Πύργου και συνεχίζω με το Τραγούδι της Σουζάνας..

Θα ευχαριστιόμουν περισσότερο το βιβλίο αν οι Λύκοι ήταν βρικόλακες, τέρατα και διάφορα τέτοια παρά ρομπότ, αλλά και πάλι ήταν πολύ καλό..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Υ U NO USE SPOILER BUTTON?!?

 

Οκ έβαλα αλλά έτσι κι αλλιώς αν κάποιος διαβάσει το τοπικ αυτό θα το δει γιατί κυκλοφορεί κι'αλλο ποστ.Έτσι το έμαθα και γω αλλά δεν με πείραξε τόσο αλλά θα μου πεις αυτό είναι προσωπικό, κάποιους άλλους μπορεί να τους πειράξει..

Edited by Μιχάλης S.K.
Link to comment
Share on other sites

Τελείωσα το Τραγούδι της Σουζάνας και φτάνω επιτέλους στο τέλος..Δεν μπορώ να περιμένω έχω τεράστιο άγχος να δω τι θα συμβεί.

Στενοχωριέμαι γιατί ξέρω ότι κάποιος θα πεθάνει..Το λέει ότι ο Έντι ήθελε να ρωτήσει κάτι τον Ρόλαντ αλλά το ξέχασε γιατί ο θάνατος είχε παρεισφρήσει ανάμεσα τους.

.Μου άρεσε πάρα πού το βιβλίο και έπαθα κάτι παρόμοιο με αυτό που είχε γράψει η melkiades σε παλαιότερο post..Μόνο που εγώ δε διάβαζα με τα μάτια κλειστά, τα διάβαζα θολά απ'τη νύστα..

Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται ο καινούργιος Πύργος βγαίνει το Σεπτέμβρη στα ελληνικά. :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος ο συγγραφεας μου λεει οτι εδω τελειωνει η ιστορια και μαλιστα 2 φορες και μετα βγαζει κι αλλο βιβλιο στη σειρα...

Μεχρι κι ο Κινγκ ξεμεινε απο ιδεες;:mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιος ο συγγραφεας μου λεει οτι εδω τελειωνει η ιστορια και μαλιστα 2 φορες και μετα βγαζει κι αλλο βιβλιο στη σειρα...

Μεχρι κι ο Κινγκ ξεμεινε απο ιδεες;:mf_sherlock:

 

Το έχω σκεφτεί αυτό..Η αλήθεια είναι ότι μπορεί να ισχύεει γιατί ξαναγυρίζει και στη Λάμψη..Τώρα δε ξέρω..Θέλω να πιστεύω, όπως λέει, ότι άρχισε να τους βλέπει σε όνειρα και ήθελε πολύ να γράψει γι'αυτούς..

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βιβλίο δεν είναι επόμενο χρονικά, λαμβάνει χώρα κάπου ανάμεσα στο 4ο και στο 5ο βιβλίο. Ο Κίνγκ κάνει ότι θέλει γιατί είναι ο Κίνγκ.

Link to comment
Share on other sites

Το επόμενο βιβλίο δεν είναι επόμενο χρονικά, λαμβάνει χώρα κάπου ανάμεσα στο 4ο και στο 5ο βιβλίο. Ο Κίνγκ κάνει ότι θέλει γιατί είναι ο Κίνγκ.

 

Χαχαχαχαχα..Έχεις δίκιο..Μαζί σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αχχ τελείωσε επιτέλους αυτό το ταξίδι στα βιβλία του Μάυρου Πύργου..Προς το παρόν τουλάχιστον γιατί έπεται και συνέχεια..

Μήνες ολόκληρους που έχω στο μυαλό μου το τέλος του Πύργου σκέφτηκα αμέτρητα τέλη.Ομολογώ οτι αυτό δεν ήταν μέσα σ'αυτα που φαντάστηκα..Ο Ρόλαντ αναγκασμένος να ζήσει πάλι όλα αυτά που πέρασε..Πολύ έξυπνο και συνειδητοποιώ ότι ένα τέτοιο τέλος θα ήθελα..Αυτός ο χαρακτήρας είναι κατταραμένος, καταδικασμένος απ'το Κα να ζει συνέχεια και συνέχεια το ίδιο μαρτύριο.Τρομερές σκηνές ήταν όλες οι σκηνές του θανάτου του Έντι του Τζέικα και του Όρι, αλλά και του αποχωρισμού της Σουζάνας και πολύ συγκινητικές

Ο Ρόλαντ πάντως παραμένει για μένα ο αγαπημένος μου χαρακτήρας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν, προχωράω επιτέλους το τελευταίο του Μαύρου Πύργου.

Έχω φτάσει στη μέση περίπου και χθες έριξα το κλάμα της ζωής μου.

Σου το λέει από την αρχή τι θα γίνει, το ξέρεις, σου το γράφει απλά χωρίς πολλές σάλτσες αλλά αυτός ο κόμπος βρε παιδί μου άλλο πράγμα.

Η σκηνή του "αποχαιρετισμού" είναι η πιο συγκινητική μέχρι τώρα και σου δίνει και ενδείξεις για το κλάμα που θα ρίξεις στη συνέχεια.

Ελπίζω να μην είναι έτσι όλο το υπόλοιπο γιατί σήμερα στη δουλειά είμαι χάλια, με τσούζουν τα μάτια μου και έχω μια στεναχώρια άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προχωράω επιτέλους το τελευταίο του Μαύρου Πύργου.

Έχω φτάσει στη μέση περίπου και χθες έριξα το κλάμα της ζωής μου.

Σου το λέει από την αρχή τι θα γίνει, το ξέρεις, σου το γράφει απλά χωρίς πολλές σάλτσες αλλά αυτός ο κόμπος βρε παιδί μου άλλο πράγμα.

Η σκηνή του "αποχαιρετισμού" είναι η πιο συγκινητική μέχρι τώρα και σου δίνει και ενδείξεις για το κλάμα που θα ρίξεις στη συνέχεια.

Ελπίζω να μην είναι έτσι όλο το υπόλοιπο γιατί σήμερα στη δουλειά είμαι χάλια, με τσούζουν τα μάτια μου και έχω μια στεναχώρια άλλο πράγμα.

 

Η σκηνή στη μέση είναι όντως πολύ συγκηνιτική.Μου είχε χαλάσει η μέρα τότε που το είχα διαβάσει.Έχει κι άλλες συγκηνιτικές στιγμές αλλά σαν αυτή δε με επηρέασε καμία.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε, λοιπόν, ο Μαύρος Πύργος. Ακολουθούν μερικά ανάκατα σχόλια για το τέλος της σειράς.

 

 

 

Μόλις έφτασα στο πρώτο τέλος σκέφτηκα ότι δεν γίνεται όλο αυτό να τελειώσει σε ένα πάρκο πίνοντας ζεστή σοκολάτα με σαντιγύ και μοσχοκάρυδο, Ευτυχώς είχε συνέχεια και το τέλος ήταν εκπληκτικό! Η ιστορία επαναλαμβάνεται αλλά αυτή τη φορά ο Ρόλαντ έχει μαζί του το Κέρας του Ελντ. Κάθε φορά, σε κάθε επανάληψη ο Ρόλαντ βρίσκεται στο σημείο που έχει χάσει όλους του τους φίλους και ακολουθεί τον Μαυροντυμένο Άντρα, δεν αλλάζει κ αυτή θα είναι η μόνη φορά που έχει αλλάξει κάτι στο παρελθόν του πριν τη στιγμή αυτή. Αυτό μπορεί να αλλάξει όλη την ιστορία, μπορεί σε αυτή την επανάληψη να υπάρξει τέλος.

Φοβερό τέλος, να έλειπε μόνο αυτό το σχόλιο και στο σημείωμα του συγγραφέα για να μας το ξαναπεί. Τα έχει μπερδέψει όλα τόσο, έχει βάλει και βγάλει άπειρους ανθρώπους από την ιστορία του και πάει στο τέλος και βάζει το ίδιο σχόλιο μέσα σε 2 σελίδες; Μπας και δεν το πιάσαμε; Πόσο πιο ξεκάθαρα να το πει πια;

 

Τα πιο ωραία σημεία:

 

Ο θάνατος του Έντι και ο καταπληκτικός αποχαιρετισμός του, καθώς και ο θάνατος του Όρι (ο τραυλιστής είναι από τους αγαπημένους μου ήρωες αυτής της σειράς).

 

Η σκηνή με τον βρυκόλακα που τρέφεται από τα συναισθήματα των θυμάτων του. Πολύ κινηματογραφική.

 

Η τελευταία ζωγραφιά του Πάτρικ και το σβήσιμό της. Όλη αυτή η σκηνή είναι καταπληκτική.

 

Το εσωτερικό του Πύργου που περιέχει την ιστορία της ζωής του Ρόλαντ. Η αλήθεια είναι ότι όσο προχωρούσε, τόσο σκεφτόμουν ότι στην κορυφή του Πύργου θα βγει σε καμία αίθουσα που θα βρει τους γονείς του και θα μείνει μέσα στον Πύργο για πάντα, αλλά ευτυχώς το τέλος ήταν καλύτερο από αυτό που είχα στο μυαλό μου.

 

Κατά τα άλλα το τελευταίο βιβλίο ήταν λίγο περισσότερο κουραστικό από όσο περίμενα, καθώς αυξομοίωνε την ταχύτητά του συνέχεια. Πάνω που έλεγες επιτέλους προχωράει η ιστορία, γίνεται κάτι, αυτή ξανάπεφτε σε λήθαργο.

 

Ο Πορφυρός Βασιλιάς τελικά είναι μια υστερική καρικατούρα, σαν τον Σάρουμαν στο γελοίο του. Δεν μου φάνηκε καθόλου τρομακτικός (μετά από τα τόσα που έχει κάνει) αλλά δεν ξέρω, από την άλλη ίσως έτσι θα έπερεπε να είναι αφού καταφέρνει να εξαφανιστεί με ένα σβήσημο. Η ιδέα του Ρόλαντ να εμφανιστούν στο πίσω μέρος του Πύργου για να μην τους δει Πορφυρός Βασιλιάς είναι από τις μεγαλύτερες βλακείς που γράφτηκαν σε όλους αυτούς τους τόμους.

 

Ο Μαυροντυμένος Άντρας όταν σταματά να εξυπηρετεί την ιστορία, εξαφανίζεται με συνοπτικές διαδικασίες. Θα περίμενα κάτι περισσότερο. Το ίδιο απότομα πεθαίνει και ο Τζέικ.

 

 

 

Edited by melkiades
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

O Ανεμος μέσα από την Κλειδαρότρυπα ακομα να κυκλοφορησει? ειπαν 20/9 αλλα ακομα τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Κατσε βρε συ,τοσα τραγουδια αναφερονται στα βιβλια.Εμενα παντως μου εχει κολλησει ως σαουντρακ των βιβλιων το Hey Jude.

 

Κι εμένα το "Hey Jude" μου έχει μείνει, αν κι έχουν περάσει πάνω από 2 χρόνια από τότε που διάβασα τα βιβλία. Θυμάμαι και μάλιστα μια σκηνή με το πιάνο που ακούγεται ενώ ο Ρόλαντ περπατάει στην έρημο και μετά μια άλλη σκηνή προς το τέλος της σειράς που θυμάται κάτι-ως περιγραφή ανάμνησης- και πάλι ακούει το "Hey Jude"... Ο Κινγκ γενικά έχει ωραία γούστα στην μουσική, κάτι που φαίνεται κι από άλλα βιβλία του...

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ - Ο μαύρος πύργος (Stephen King - The Dark Tower)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..