Jump to content

Προφητείες


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ό,τι λέει το θέμα. Πώς χρησιμοποιείτε τις προφητείες στο γράψιμό σας; Ή, αν δεν τις χρησιμοποιείτε καθόλου, γιατί δεν τις χρησιμοποιείτε;

Link to comment
Share on other sites

Τις χρησιμοποιώ ως στοιχείο της κουλτούρας του κάθε λαού.Στον κόσμο μου είναι πρακτικά αδύνατο να προβλεφθεί το μέλλον έτσι καμία προφητεία δεν μπορεί να είναι αληθινή.Αλλά δε σημαίνει κι ότι δεν υπάρχουν προφητείες.

Οι Τζε'εχάρ, τα ξωτικά του κόσμου μου, έχουν προφητείες που λένε πως ο λαός τους θα ανυψωθεί ξανά στην κυριαρχία του κόσμου.Οι άνθρωποι στον κόσμο μου είναι σε ένα μεταβατικό στάδιο πολυθεϊσμού(σαν την εισαγωγή του Μίθρα και της Ίσιδας στο πολυθεϊστικό σύστημα των ρωμαίων)και δεν έχουν πολλές προφητείες πέρα από μια βασική που αφορά την κληρονομιά μιας πελώριας δύναμης από έναν ξωτικάνθρωπο που θα οδηγήσει το έθνος τους. :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ... οι προφητείες μπορούν να χρησιμοποιηθούν από λόγια θρησκευτικών ηγετών/προφητών/κλπ ως προφητείες μιας τσιγγάνας που συναντάει στο δρόμο τυχαία ο ήρωας.

 

Γενικά δεν νομίζω να τις χρησιμοποιώ πολύ ( :S ), αλλά μου αρέσει σαν ιδέα, είτε με την πρώτη μορφή που ανέφερα είτε με τη δεύτερη. Μπορούν να ανοιχτούν νέοι ορίζοντες, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και να εξασφαλίσουμε.... :dazzled:

 

:p

 

σοβαρά τώρα, ανοίγονται πολλές πόρτες μπροστά σου, όσον αφορά την πλοκή. Αλλά όπως πάντα: ε μην το παρακάνουμε κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τωρα Βαρδε? Ολο το βιβλιο μου Βασιζεται πανω σε μια προφητεια.

Χμμ... οι προφητείες μπορούν να χρησιμοποιηθούν από λόγια θρησκευτικών ηγετών/προφητών/κλπ ως προφητείες μιας τσιγγάνας που συναντάει στο δρόμο τυχαία ο ήρωας.

 

Γενικά δεν νομίζω να τις χρησιμοποιώ πολύ ( :S ), αλλά μου αρέσει σαν ιδέα, είτε με την πρώτη μορφή που ανέφερα είτε με τη δεύτερη. Μπορούν να ανοιχτούν νέοι ορίζοντες, να δημιουργηθούν νέες θέσεις εργασίας και να εξασφαλίσουμε.... 

 

 

 

σοβαρά τώρα, ανοίγονται πολλές πόρτες μπροστά σου, όσον αφορά την πλοκή. Αλλά όπως πάντα: ε μην το παρακάνουμε κιόλας...

Δεν το νομιζω.Πολλες φορες οι προφητειες μπορουν και να αταστρεψουν την αγωνια του αναγνωστη γιατι ειναι κακογραμενες αλλα αν καποιος τις χρησιμοποιησει σωστα τοτε ειναι ενας πολυ ομορφος τροπος να εξιταρει τον αναγνωστη αν και πολλες φορες η αγωνια του ειναι για το πως θα γινουν τα της προφητειας και οχι το τι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως να υπάρχει μια προφητεία και όλα να δείχνουν πως θα πραγματοποιηθεί, αλλά στο τέλος γίνεται ένα ΜΠΟΥΜ (μεταφορικά) και όλα αλλάζουν. Του αναγνώστη θα του έρθει ξαφνικό... ενδιαφέρον λοιπόν, δεν νομίζεις; ;)

Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να μεταχειριστείς μια προφητεία, μην κολλάτε σε 1-2... φαντασία θέλει και, μα τους θεούς της Τδελτανίας, έχουμε μπόλικη! (:p)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..