Jump to content

Recommended Posts

Τι σας τραβάει περισσότερο ;

1) Η πλοκή ενός μελλοντικού κόσμου και το όραμα που προσφέρει, όσο αισιόδοξο ή πεσιμιστικό ή ρεαλιστικο μπορεί να είναι αυτό ;

2) Τα εφετζίδικα σκηνικά , η φανταστική τεχνολογία και γενικότερα αυτου του είδους ο φουτουρισμός ;

3) H ανάλυση και επεξήγηση του μέρους " επιστημονικό " , κρατώντας το "φαντασία " σταθερό ως background ;

 

Προσωπικά θα πάρω το 3.

Πείτε και εσείς ( ναι φίλε μου , ακόμα και εσύ που βλέπεις Star Trek :-) )

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα προτιμω το πρωτο, απλα με οση το δυνατον περοσσοτερη και πειστικοτερη επιστημονικη τεκμηριωση. Σιγουρα παντως, οχι τα εφε...τις μαχες κτλ προτιμω να τις βλεπω στην τβ, οχι τοσο να τις διαβαζω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το πρώτο θα επιλέξω. Τα εφέ και τα λοιπά ποτέ δε με εντυπωσιάζουν (ούτε καν στον κινηματογράφο) και το πολύ βαρύ επιστημονικό περιεχόμενο με απωθεί, ειδικά όταν είναι γραμμένο έτσι που αν δεν έχεις επιστημονικές γνώσεις να μη μπορείς να παρακολουθήσεις.

 

Ωστόσο, αφού μιλάμε για επιστημονική φαντασία, απαιτώ αυτά που θα διαβάσω να βασίζονται σε επιστημονικά δεδομένα. Δηλαδή, αν κάποιος μου πει ότι ένα αεροπλάνο γίνεται αόρατο, θα πάψω να διαβάζω. Εκτός αν έχει μια πολύ καλή απόδειξη τού πώς κάτι μπορεί να γίνει αόρατο. Μέχρι στιγμής, η επιστήμη το θεωρεί, αν δεν κάνω λάθος, λιγότερο εφικτό απ'το να πιάσεις ταχύτητα του φωτός.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν κάποιος μου πει ότι ένα αεροπλάνο γίνεται αόρατο, θα πάψω να διαβάζω. Εκτός αν έχει μια πολύ καλή απόδειξη τού πώς κάτι μπορεί να γίνει αόρατο

 

 

Χαχα, πρεπει να διαβασεις την αποψη του Douglas Adams επι του θεματος!!Λεγεται τεχνολογια ΚΑΠ -"Καποιου Αλλου Προβλημα". Στο η ζωη το συμπαν και τα παντα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα στο πρώτο και το τρίτο (ως γνήσιος τεχνοκράτης) και δεν επηρεάζομαι από τα εφέ ούτε τα αναμένω διακαώς.

Αν με τίποτα δε γίνεται να συνδυαστούν αυτές οι δύο επιλογές τότε είμαι αναγκασμένη να επιλέξω το πρώτο, γιατί το δίδαγμα (η γεύση και οι σκέψεις) ή το όραμα (you name it) που σου αφήνει η ιστορία είναι για μένα ο λόγος ύπαρξής της.

 

:book:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτή τη φορά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Βάρδο. Το όραμα ενός μελλοντικού κόσμου (βασισμένο πάντα σε επιστημονικά δεδομένα, αλλά όχι τόσα πολλά ώστε να με κουράσουν και να μη μπορώ να παρακολουθήσω), είναι η προτίμησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πώ το 1 για σίγουρα, εαν συνυπάρχει με το 3 ακόμα καλύτερα, χωρίς όμως να γίνεται κουραστικό, δηλαδή να καταφεύγει σε αυτό που έχει βαφτιστεί technobabble.

Link to comment
Share on other sites

Kαι τα 3, με σειρά

3, 1, 2.

 

Το 3 φυσικά το βάζω πρώτο γιατί όπως συνηθίζω να λέω, sci-fi χωρίς το sci δεν μπορεί να υπάρξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Βασικά η πλοκή ενός μελλοντικού κόσμου και το όραμά του είναι σίγουρα πιο αισιόδοξα από το σήμερα. Η ανάλυση του επιστημονικού μέρους έχει κάποιο ενδιαφέρον αλλά επειδή συνήθως δεν λέει και πολλά είναι μάλλον πακέτο με το 2ο, δηλαδή με τα εφέ μιας και πρέπει να παραδεχτούμε ότι και λίγη «μαγεία» δεν είναι άσχημη.

 

Ναι εγώ είμαι αυτός που βλέπω Star Trek. Βασικά τα έχω δει όλα (χα!). Και για τους λάτρης του είδους, sci-fi εννοώ, βγήκαν τα SG-1, season 9, episode 1 και SG-Atlantis season 2, episode 1. Go for it :p

Link to comment
Share on other sites

Εμένα και τα 3 μου αρέσουν! Δεν ξεχωρίζω... το καθένα έχει τη θέση του στην ΕΦ.

 

Για το 2: ωραία τα εφέ, αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ ΕΦ. Έχω δει μόνο... :/ Οπότε δεν ξέρω πως είναι να τα διαβάζεις.

 

Για το 3: ε μην το παρακάνουμε κιόλας... καλές οι εξηγήσεις, αλλά δεν θέλω να μάθω τι κάνει το κάθε εξάρτημα του πυρηνικού αντιδραστήρα του διαστημόπλοιου ώστε να μου φαίνεται αληθοφανής η παραγωγή ενέργειας του σκάφους...

Edited by King_Volsung
Link to comment
Share on other sites

To 1ο και το 3ο βέβαια, αλλά μια που έχω αδυναμία και στην τέχνη, τη ζωγραφική και ειδικά το design μ'αρέσουν και τα διάφορα φουτουριστικά σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο, αφού μιλάμε για επιστημονική φαντασία, απαιτώ αυτά που θα διαβάσω να βασίζονται σε επιστημονικά δεδομένα. Δηλαδή, αν κάποιος μου πει ότι ένα αεροπλάνο γίνεται αόρατο, θα πάψω να διαβάζω. Εκτός αν έχει μια πολύ καλή απόδειξη τού πώς κάτι μπορεί να γίνει αόρατο. Μέχρι στιγμής, η επιστήμη το θεωρεί, αν δεν κάνω λάθος, λιγότερο εφικτό απ'το να πιάσεις ταχύτητα του φωτός.

 

 

 

" ....και τότε μπροστά στα μάτια τους ολόκληρο το αστρόπλοιο έγεινε αόρατο.

Ο κυβερνήτης τελευταία στιγμή πρίν πλησιάσουν περισσότερο οι πρωτόγονοι, ενεργοποίησε το Omni.

 

.....το omni αποτελούσαν πολυεκατομύρια μικροκάμερες και μικροοθόνες σε μοριακό μέγεθος, και πρίν το χρησιμοποιήσουν οι χρονοταξιδιώτες είχε επιτυχώς χρησιμοποιηθεί στην προσπάθεια προσέγγισης πλανητών οπου η ζωή ήταν σε πρωτόγονο στάδιο όπως και ο μητρικός τους πλανήτης τώρα ένα χρόνο πρίν την πρώτη ατομικη βόμβα .

 

...... οι μικροκάμερες ήταν τοποθετημένες ακριβώς 180 μοίρες απέναντι απο τις μικροοθόνες, και αυτό έδεινε την εντύπωση πως ολόκληρο το σκάφος εξαφανιζόταν.

Φυσικά παρέμενε εκεί, όμως κανείς δεν μπορούσε να το δεί απο απόσταση μεγαλύτερη των δύο μέτρων, έτσι οι πρωτόγονοι πάνω στα άρματα πάθαν σύγχιση. Πολύ πιθανών να νόμιζαν πως ήταν ακόμη ένα όπλο της ναζιστικής Γερμανίας γι αυτό αρχίσαν να οπισθοχωρούν άτακτα......

 

 

Απο προσωπικό διήγημα που ακόμη δεν έχει γραφτεί!, (κομμάτι απο το τρίτο μέρος του Δαίμονα του αστροσκάφους)

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ακριβείς επ' αυτού, αόρατο δεν μπορεί να γίνει κάτι με την κυριολεκτική σημασία, αλλ' αυτό που παραθέτει ο Brave μελετάται χρόνια τώρα από τους επιστήμονες και ήδη χρησιμοποιείται σε πειραματικό στάδιο σε στολές στρατιωτών... Ουσιαστικά, προβάλλεις το... πίσω μπρος. :p

Link to comment
Share on other sites

χεχε... είπα εγώ πως είναι δική μου ιδέα? :blush:

Φυσικά και έχω διαβάσει σχετική αρθρογραφία, α΄λά το τράβηξα λιγάκι στο μέλλον, άλλωστε SCI-FI χωρίς SCI :hmm: ....... μάλλον δεν...

Link to comment
Share on other sites

Να έρθω να συμφωνήσω με τους παραπάνω σχετικά με την πρώτη επιλογή.

Παρότι διαβάζω σχεδόν ότι εφ πέφτει στα χέρια μου, τα αγαπημένα μου είναι αυτά που ο συγραφέας μελετάει διαφορετικές κοινωνίες μέσα από την ιστορία του...

βλέπε Spinrad και LeGuin

Link to comment
Share on other sites

Ε το πρώτο και εγώ. Τα βιβλία δε τα διαβάζω ούτε για τα εφέ και ελάχιστα για τις επιστιμονικές περιγραφές του συγγραφέως. Αυτά τα βλέπουμε στις ταινείες. Προτιμώ τη πλοκή σχεδόν αποκλειστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, γιατί το θέμα είναι... έτσι; Poll δεν μπορούσε ν' ανοιχτεί;

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο. Είναι ένα μεγαλύτερο κομμάτι του συνόλου, γι αυτό... Θέλω να είναι καλό και ενδιαφέρον το σύνολο, και αυτό υπάρχει περίπτωση να επιτευχθεί χωρίς εφέ και χωρίς πιστές επιστημονικές εξηγήσεις - αν και θα ήταν πολύ καλό να υπάρχουν. Θα ήταν όμως καλό το σύνολο χωρίς το πρώτο, που από ότι κατάλαβα είναι το όλο concept; Δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Και τα τρια βεβαια.Κυριως το πρωτο.Η εφ εχει προσφερει πολυ ενδιαφεροντες κοσμους-προτυπα προς μιμηση η προς αποφυγη.Το δευτερο στο σινεμα με συναρπαζει.Τετοιες ταινιες αξιζει να δεις στη μεγαλη οθονη.Τις υπολοιπες,οσο καλες και να ειναι,τις βλεπω καλυτερα στο σπιτι μου.Το τριτο..εννοειται.Τι σοι συναδερφος θα ημουν στην τελικη?

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω το 1 μάλλον

 

1) Η πλοκή ενός μελλοντικού κόσμου και το όραμα που προσφέρει, όσο αισιόδοξο ή πεσιμιστικό ή ρεαλιστικο μπορεί να είναι αυτό ;

 

Συγκεκριμένα μου αρέσει η ΕΦ να εμβαθύνει στις επιδράσεις που έχουν στον άνθρωπο η εξέλιξη της τεχνολογίας και της κοινωνίας. Οι εφεδιές δε μου αρέσουν όταν υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό, ή από μόνες τους, ή ως κεντρικό σημείο. Τώρα για την επιστημονική ανάλυση και ακρίβεια, είναι κάτι που ποτέ δεν αντιμετώπιζα αυστηρά...

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ το πρώτο, αλλά αν το πακέτο περιλαμβάνει ένα εφετζίδικο περιτύλιγμα. ακόμα καλύτερα. :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..