Jump to content

Jason Engle


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

Jason Engle

 

Πολλοι μπορει να εχετε δει εργα του πανω στις αγαπημενες καρτες σας Magic the Gathering, L5R η σε καποιο Monstrous Manual η ακομα και σε καποιο supplement.

Ο κος. Engle ειναι στον χωρο λιγα χρονια σε σχεση με μερικα μεγαθυρια αλλα εχει πραγματικα κατακλισει τον κοσμο των TCG & RPG παγκοσμια.

 

Biography

I have been making art professionally, in one medium or another, for about 7 years. Although, I have been making art as a hobby for most of my life. I knew at a very young age that I wanted to be an artist, and pursued that goal with every free moment.

Born in southern California in 1979, I was raised by my very encouraging and supportive parents, on a ranch in Arizona until the age of 18. I never attended a major university or art academy of any kind, and I've always found the best teacher in art to be experience itself, so with that in mind, I found a job in commercial art and design, and moved to Florida to begin my career. Now, this is not an indication that Florida is a good place to start an art career, quite the opposite, but it did have one major thing in its favor. There was a company there willing to hire me. Also, it has lots of beaches.

 

Resources

Deviantart Account ::: Personal Studio Webpage

 

Samples

Τα παρακατω παραδειγματα ειναι η αφισσες του JAE απο το τελευταιο GenCon meeting στην αμερικη, φιλοτεχνημενες απο τον ιδιο.

 

jae1.jpg

 

jae2.jpg

 

jae3.jpg

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι το στυλ του είναι και κλασσικό κάπου και πολύ μοντέρνο ώστε να ικανοποιεί τις πιο "νέες" sensibilities. Επίσης έχει ευελιξία σαν καλλιτέχνης και μπορεί να σχεδιάσει κάτι επ.φαντασίας με την ίδια άνεση με κάτι φάντασυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Πάντως δεν δίνει την εντύπωση ότι θα μπορούσε (τουλάχιστον με το στυλ που επιδεικνύει εδώ) να κάνει καλή fantasy (μιλώντας για μόνο fantasy), δηλαδή αυτή η ευελιξία (και το 'σύγχρονο στυλ') του έχει κοστίσει τη δυνατότητα να δώσει μια βαθειά immersive ατμόσφαιρα (κατ'εμέ πρόβλημα της 3ης έκδοσης του D&D καθολικά, εικαστικά και γενικά).

 

Πάντως είναι ωραία δουλειά, και φαίνεται σαν loads of it (εννοώ χρονοβόρος).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρώτη φορά που βλέπω έργα του, αλλα είναι εντυπωσιακός ο κύριος...

Έχει στοιχεία που με μαγεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως μοντέρνο (συμφωνώ με τον Dain επάνω εν ολίγις :p ) και παραμυθένιο ταυτόχρονα. Σπανίως τα συνδυάζει κάποιος και τα δύο αυτά μαζί. Μαγεία και τεχνική. Μαρέσει πολύ, δε θα γινόταν ποτέ από τους αγαπημένους μου, μα αυτό είναι καθαρά θέμα γούστου.

 

Είναι επίσης πολύ καλός με την κίνηση και το φόντο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα άψογα μού φαίνονται όλα του, και τα Ε.Φ. και τα Φ. Γιατί να πρέπει η φαντασία να έχει παλαιικό ύφος, δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να πρέπει η φαντασία να έχει παλαιικό ύφος, δλδ;

 

 

βασικά την ίδια απορρία έχω, αν και καταλαβαίνω πως ο κόσμος έχει ταυτήσει κάποια πράγματα και δε θέλει εύκολα να δεχτεί κάτι που είναι μακρυα απο τα κλισαρισμένα πρώτυπα...

Link to comment
Share on other sites

Η άποψή μου είναι ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος έχει καταπληκτική αίσθηση του χρώματος· και στην επιλογή, αλλά και στη χρήση του. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε πως "πρέπει" να έχει παλαιϊκό ύφος η φαντασία. Θέμα γούστου είναι. Κάποιοι την προτιμούν έτσι. Περί ορέξεως...

Είναι εντυπωσιακός σαν καλλιτέχνης, με φοβερές δυνατότητες, έχει ρίξει πολλή δουλειά όντως. Τα υπόλοιπα είναι θέμα γούστου.

Edited by Nienna
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αυτό εννοούσα κι εγώ. Σπάνια ουσιαστικά λέω πως το βρίσκεις, συνήθως το "μοντέρνα δουλειά" τήνει να σημαίνει "πασαλημένη", ειδικά τα τελευταία χρόνια. Κατά τα άλλα, είναι όντως πανέμορφα και δεν είμαι εναντίον του μοντέρνου, απεναντίας όταν είναι τόσο καλό, είμαι μαζί του με τα χίλια. Απλά, σαν άνθρωπος, είμαι "πιο του ρομαντισμού", δεν έχει να κάνει όμως αυτό με τη γνώμη μου για τον συγκεκριμένο κύριο, σε καμία περίπτωση, είναι υπέροχα.

Link to comment
Share on other sites

http://l5rshop.com/images/cards/Kakita%20Matabei.jpg

 

Πολλοί παίχτες Legend of the Five Rings είναι ερωτευμένοι εδώ και καιρό με τον κύριο Engle. Ένας από αυτούς είμαι και εγώ (αν και παραμένω πιστός στην April Lee :p). Είναι σημαντικό να πάρουμε υπόψιν την ηλικία του (26-27 αν δεν κάνω λάθος). Νομίζω πως σε 2-3 χρόνια, θα καταφέρει να συνεχίσει να φτιάχνει τόσο υπέροχες εικόνες με λιγότερη "γυαλάδα".

 

http://members.tripod.com/AprilLee/

Edited by Sabrathan
Link to comment
Share on other sites

A, το να φύγει η γυαλάδα δεν είναι τίποτε. Θέλει λίγο texturising. Ο Engle μάλλον δεν κάνει texturising επίτηδες, φαίνεται να του αρέσει το σχέδιο να φαίνεται έτσι γυαλιστερό και ψηφιακό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με αφήνει με το σαγόνι στο πάτωμα. Μπορεί να μην ξέρω πολλά από τέχνη, ξέρω όμως τι μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι παρα πολυ καλος και μου αρεσει...

Και βεβαια χωρις να το ξερω εχω στο αβαταρ μου την εικονα του με τον αγγελο :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..