Jump to content

Poll:Είναι η φανταστική λογοτεχνία μόνο για νέους?


Esteldor
 Share

πιστευετε οτι η φανταστικη λογοτεχνια ειναι μονο για νεους?  

97 members have voted

  1. 1. πιστευετε οτι η φανταστικη λογοτεχνια ειναι μονο για νεους?

    • ναι
      9
    • οχι
      86
    • δεν εχω γνωμη
      3


Recommended Posts

Υπάρχει και φανταστική λογοτεχνία για νέους (διαβάζετε ευχάριστα από ενηλικες συνήθως) και μόνο για ενήλικες (λόγω εξαιρετικής βίας/βιασμών/κτλ).

Εν γένει νομίζω ότι υπάρχει Φανταστική Λογοτεχνία για τον καθένα.

 

Το ότι τελευταία έιναι πολυ της μόδας τα βαμπιρο-ρομάντσα (για νέους) δε σημαίνει κάτι για το σύνολο της φατναστικής λογοτεχνίας

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Oberon

    5

  • RaspK

    3

  • Esteldor

    3

  • Παρατηρητής

    4

Δεν νομίζω ότι τα βιβλία του Μάρτιν και του Σαπκόφσκι είναι τόσο για παιδιά, ειδικά του δεύτερου που περνά παντού μηνύματα (οικολογικά, αντι-ρατσιστικά κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Το να ψάχνεις να βρεις ποιος είπε "ναι" είναι σαν να περιμένεις να σου πουν ποιος την "αμόλησε" στο ανσανσέρ...

 

Στο επί τούτου, θυμάμαι καμιά 15ριά χρόνια πριν που είχα κοντέψει να πιαστώ στα χέρια με κάποιον συμμαθητή μου, όταν αυτός βλέποντας με με τα βιβλία του ΑD&D ανά χείρας άρχισε να με δουλεύει, λέγοντας πως κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβω ότι μεγάλωσα και να σοβαρευτώ... Δόξα τον Αζαθώθ, μέχρι στιγμής παραμένω ανώριμος στα hobby μου και ακόμα κι αν υπάρχουν δουλειές και παιδιά από πίσω, λίγο χρόνο για να στήσουμε ένα session D&D (χωρίς το άλφα πλέον) το βρίσκουμε.

 

Το ίδιο ισχύει και με τη λογοτεχνία, τον κινηματογράφο, τη μουσική... Κάποιοι γερνάνε απότομα και έχουν ήδη απορίψει ορισμένους τρόπους ζωής ή διασκέδασης από τα 15 τους χρόνια, κάποιοι άλλοι αρνούνται να θάψουν κομμάτια της προσωπικότητάς τους για το σκοπό που ορίζει η ζωή στο ανάλογο ηλικιακό όριο (γκόμενα - δουλειά - καριέρα - εξουσία και τέλος ένα καλό κομμάτι γης σε θέση περιοπής και με ακριβό σταυρό από πάνω) και καταλήγουν να τους αρέσουν κάτι ανόητα και ανώριμα πράγματα όπως το fantasy ή το science fiction.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγώ παλιά δεν ήξερα ότι υπήρχε αυτό το πράγμα που λέγεται λογοτεχνία του φανταστικού. Είχα διαβάσει βέβαια Τόλκιν, αλλά μέχρι εκεί. Νόμιζα πως ήταν μοναδικός! (Καλά, και δεν έψαχνες στα ράφια, θα μου πείτε.. Αφήστε τα). Και πάντα κάτι έλειπε στη ζωή μου, αλλά δεν ήξερα τι.

 

Έπαιζα παιχνίδια στον υπολογιστή (στα 25 το ανακάλυψα το χόμπι). Αναρωτήθηκα από πού εμπνέονται τέτοιες ιστορίες. Απ' τον Σαίξπηρ; Τον Τόλκιν; Τα λαϊκά παραμύθια; Εν μέρει, ναι. Αλλά όταν ανακάλυψα την Αλήθεια (ότι εκεί έξω υπάρχει ένας ολόκληρος κόσμος του Φανταστικού), τρελάθηκα! Δεν το πίστευα ότι είχα χάσει τόσο πολύτιμο χρόνο. Μέχρι τότε είχα διαβάσει κάτι "περίεργα, ξεχωριστά βιβλία" όπως το 1984 ή τη Μόμο, τον Μικρό Πρίγκηπα (το αγαπημένο μου μέχρι τα 22 περίπου) και το Ερωτευμένο Σύννεφο, αλλά δεν είχα ιδέα ότι το θέμα συνεχίζεται, και μάλιστα τόσο καλά, τόσο "για μεγάλους".

 

Ήμουν 30 τότε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..