Jump to content

Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)


Darkchilde
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε κάποιες κριτικές βιβλίων του Clive Barker σε αυτό και αυτό το topic.

Recommended Posts

Βρήκα πολύ φτηνά τα Νο. 2 και 4 από τα Βιβλία του αίματος. Πειράζει να ξεκινήσω έτσι, ή πρέπει να πάρω από την αρχή τη σειρά; Κάποια στιγμή θα πάρω το 1 και το 3 βέβαια, αλλά δεν ξέρω πότε.

 

Τα βιβλία είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο, η εισαγωγή όμως του πρώτου βιβλίου είναι σε μορφή ιστορίας που σε εισάγει καλύτερα στην όλη σειρά. Δεν χάνεις τίποτα αν ξεκινήσεις και από το τελευταίο ακόμη, αλλά θα είναι λίγο καλύτερα αν τα πάρεις από την αρχή.

Edited by Δημήτρης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τόση σημασία, αν εξαιρέσεις την πρώτη-πρώτη στο Book 1 που εξηγεί τι σημαίνει "Βιβλία του Αίματος", από κει και πέρα, οι ιστορίες είναι αυτοτελείς.

 

Το Βιβλίο 2 είναι καταπληκτικό:

Dread - Από τα αγαπημένα μου

Hell's Event - Επίσης ενδιαφέρουσα ιδέα

Jacqueline Ess: Her Will and Testament - Φοβερή ιδέα και εκτέλεση

The Skins of the Fathers - Κι αυτό top class.

New Murders in the Rue Morgue - Παίζει με το Murders in the Rue Morgue του Poe, καλό μεν, ίσως το λιγότερο καλό.

 

Από το Βιβλίο 4, τα πρώτα 2 -The Body Politic και το Inhuman Condition- είναι μάλλον τα καλύτερα.

Edited by DinMacXanthi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμεση απάντηση βλέπω. Όχι ότι δεν το περίμενα :lol: . Ευχαριστώ! Μπορεί τελικά να πάρω το 1 πριν διαβάσω το 2. Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν εχει σημασια πραγματι αφου προκειται για αυτοτελεις ιστοριες. Εγω απο το 3 ξεκινησα και τελευταιο πηρα το 1! Παντως το 1 ειναι must have.

Edited by Mr. R.Carter
Link to comment
Share on other sites

 

Dread - Από τα αγαπημένα μου

 

 

εμενα αυτο ειναι γενικα το αγαπημενο μου απο Μπαρκερ - εξαιρετικα δυνατο διηγημα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από τον Μπάρκερ έχω διαβάσει τα βιβλία του αίματος και τα fantasy που έχει εκδόσει η Bell (όλα). Τον προτιμώ χίλιες φορές σε fantasy ογκώδες ανάγνωσμα και αναγνωρίζω ότι πρόκειται για ιδιοφυή φαντασία.

 

Ο Υφαντόκοσμος για μένα είναι στην λίστα με τα τοπ5 αγαπημένα μου βιβλία όλων των εποχών (τις θέσεις των άλλων τις δίνω στους κλασικούς του τρόμου) και ακολουθεί το μεγάλο μυστικό θέασμα. Στην Αειπολη και το αρχαίο μυστήριο πέρασα καλά, στην Ιμάτζικα όχι και τόσο αλλά με κράτησε ως το τέλος...

 

Εκεί που έχω κενό με αυτόν τον συγγραφέα είναι στα μυθηστορήματα τρόμου του (έχω διαβάσει μόνο τα διηγήματα των βιβλίων του αίματος). Τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να ασχοληθώ και με αυτά και μάλιστα σύντομα :yessir:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα σχόλιο για τον Υφαντόκοσμο: Πολύ καλό βιβλίο, μαγικές εικόνες, ενδιαφέροντες χαρακτήρες, ΑΛΛΑ: κάτι που άργησα να συνειδητοποιήσω ήταν ότι εκεί στην πρώτη σελίδα που γράφει "Βιβλίο 1ο" δεν είναι απλά μια πιο κουλ λέξη που χρησιμοποιεί αντί του "ενότητα" ή "μέρος". Είναι πραγματικά τρία διαφορετικά βιβλία, το καθένα με την δική του ιστορία και κλιμάκωση. Το λέω γιατί όταν το διάβασα έπεσα με τα μούτρα, προσπαθώντας να το διαβάσω μονορούφι και τελικά βρέθηκα να βαριέμαι ακριβώς στο σημείο όπου υποτίθεται πως η αδρεναλίνη ανεβαίνει στα ύψη και γυρνάς της σελίδες ιδρώνοντας από την αγωνία (στην εμφάνιση της Μάστιγας αναφέρομαι). Οπότε συμβουλή μου για όποιον το διαβάσει: μόλις τελειώσετε το πρώτο "βιβλίο" αφήστε το για καμιά βδομάδα. Διαβάστε κάτι άλλο και συνεχίστε το μετά. Εκτός αν αντέχετε τις επαναλήψεις, οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση, απλά σας φθονώ.

 

Γενικά από Barker έχω διαβάσει και την Ιμάτζικα, την οποία θεωρώ αριστούργημα, αλλά τίποτα από τα horror του.

Edited by Turambar
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εε.. μάλιστα.. thanx για το heads up! Τώρα έχει αρχίσει και ξεδιπλώνει την "καφρίλα" του ο Barker (δλδ τώρα έφτασα εγώ σε αυτό το σημείο στο βιβλίο) και θέλω και άλλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μόλις τελείωσα το ημερολόγιο ενός δαίμονα. Ήταν ένα βιβλίο που ανέκαθεν ήθελα να διαβάσω και ξεκίνησα ιδιαίτερα ενθουσιασμένη. Δυστυχώς, ίσως επειδή είχα πολύ υψηλές προσδοκίες, δεν ξετρελάθηκα. Είχε αρκετά ενδιαφέροντα σημεία αλλά τελικά κατέληξε να με κουράζει. Η τεχνική αφήγησης που χρησιμοποιεί ο Barker, στην αρχή μου φάνηκε ευχάριστη αλλά λίγο πριν το τέλος έφτασε να γίνει γραφική. Θέτει κάποια ερωτήματα καθ όλη τη διάρκεια του βιβλίου που το αναβαθμίζουν αλλά δεν είμαι σίγουρη αν αρκούν. Δεν μπορώ να πω ότι δε το διασκέδασα, αλλά σίγουρα περίμενα κάτι πολύ καλύτερο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω,Oceanborn,τιποτα το ιδιαιτερο Το Ημερολογιο Ενος Δαιμονα.Κι ενω στο ξεκινημα φανταζει ενδιαφερον,η συνεχεια ειναι απογοητευτικη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Από τα χειρότερα βιβλία που έχω διαβάσει (χωρίς να παρατήσω). Πιο σωστά, από τα βιβλία που με απογοήτευσαν όσο τίποτα, λαμβάνοντας υπόψη ποιος το έχει γράψει. Ήλπιζα να στρώσει, αλλά μπα.

 

Μακάρι να ακολουθούσα τις εντολές της πρώτης σελίδας και να το άφηνα εκεί, γιατί πραγματικά ξεκινάει εκπληκτικά. Απο 'κει και μετά, το χάνει, κυρίως λόγω των ηλιθιοδέστατων επιλογών του χαρακτήρα, σε συνδυασμό με την ασυνάρτητη προσωπικότητά του.

 

edit: η προ 2ετίας κριτική μου για το βιβλίο σ'αυτό το τόπικ, μερικές σελίδες πίσω.

 

Το mister B.Gone; Απάτη σκέτη. Όταν βασίζεις ένα ολόκληρο βιβλίο σε έναν χαρακτήρα, αυτός χρειάζεται και κάποιο consistency. Μόνο ζάρια για τη συναισθηματική του κατάσταση δεν έριχνε. Κάθε 2 σελίδες άλλαζε, χωρίς αυτό να δικαιολογείται πουθενά. Και η πλοκή, σε ράγες. Πού κατάντησες ρε Μπάρκερ...

 

Τουλάχιστον οι δουλειές των καλών συγγραφέων υπάρχουν πάντα ακόμα κι αν αυτοί χαλάνε. Διαβάζω το The Body Politic, 1η ιστορία από το 4o book of blood. Αυτό με τα χέρια (όσοι το 'χετε διαβάσει, ξέρετε. Όσοι όχι, ψάξτε το.) Τα σπάει ως τα μισά που είμαι περίπου.

 

Edited by DinMacXanthi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαχα,πραγματι σε προειδοποιει στην αρχη: "Καψε αυτο το βιβλιο" , λεει...

 

Τελικα το μονο καλο που εχει το βιβλιο,ειναι η hardcover εκδοση του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ διαβάζω τον Υφαντόκοσμο και σήμερα τελείωσα και τη δεύτερη ιστορία. Η πρώτη μου άρεσε αρκετά, η δεύτερη ακόμα περισσότερο. Εκπληκτικές εικόνες και κάποιες στιγμές καταιγιστική δράση έχει να μου προσφέρει μέχρι τώρα το βιβλίο. Θα συνεχίσω να διαβάζω και την τρίτη ιστορία και θα γράψω ξανά τη γνώμη μου, εδώ.

Ένα περίεργο πράγμα: διαβάζοντας το βιβλίο μου ήρθε η επιθυμία να διαβάσω τον άρχοντα των δαχτυλιδιών, ενώ μέχρι στιγμής δεν ενδιαφερόμουν ιδιαίτερα. Διαβάζοντας τον Υφαντόκοσμο μου ήρθα στο νου εικόνες που μου θύμισαν άρχοντα, ίσως έτσι εξηγείται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελείωσα σήμερα τον Υφαντόκοσμο κι έχω ανάμεικτες εντυπώσεις. Από τη μια, το βιβλίο είναι καλογραμμένο, και όπως είπα σε προηγούμενο σχόλιό μου για τον Υφαντόκοσμο είχε εκπληκτικές εικόνες και στα τέλη των ιστοριών αρκετή δράση. Από την άλλη, η ίδια η ιστορία με άφησε ψιλοαδιάφορο. Αυτό το παρατήρησα όταν διαβάζοντας το βιβλίο μερικές φορές έλεγα από μέσα μου "Άντε να το τελειώνω για ν' αρχίσω το επόμενο". Η γενική αποτίμηση όμως είναι καλή, είναι σίγουρα ένα βιβλίο που δεν ξεχνιέται -όπως και το Hellraiser-.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Χρόνια πολλά και καλά στον ανυπέρβλητο Clive Barker που όπως φαίνεται πήρε ξανά μπρός. Ούτε ένα, ούτε δυο, αλλά τέσσερα καινούργια βιβλία του σύντομα κοντά μας!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια του πολλά!

Σήμερα έλαβα μία παραγγελία μου, που μεταξύ άλλων περιέχει και το "Κλέφτης του Πάντοτε". Θα το διαβάσω καταχείμωνο (μάλλον Δεκέμβρη).

Edited by Cassandra Gotha
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μαζί με Μάστερτον και Κινγκ είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας!Ειδικά τον Υφαντόκοσμο τον θεωρώ ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ!
Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, εκτός από τα Άμπαρατ και το Ιμάτζικα.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με Μάστερτον και Κινγκ είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας!Ειδικά τον Υφαντόκοσμο τον θεωρώ ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ!

Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, εκτός από τα Άμπαρατ και το Ιμάτζικα.

 

Συγκλονιστικος ο Υφαντοκοσμος. Το περασμα μου απο τον ανερωτικο και αναιμακτο Λαβκραφτ που διαβαζα σχεδον αποκλειστικα μικρος στον Μπαρκερ και τον γεματο σεξ και βια Υφαντοκοσμο του ηταν "τραυματικο".. Ωραιες εποχες :-)

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει πριν 15 χρόνια περίπου και θεωρώ ότι είναι ένα από τα βιβλία που ΠΡΕΠΕΙ να ξαναδιαβάσω.Αλλά δυστυχώς έχω καμμια τριανταρια(μπορεί και περισσότερα) βιβλία αδιάβαστα που περιμένουν την σειρά τους, οπότε μάλλον θα αργήσει.Άσε που αγοράζω ακόμα αν βρω κάτι που θεωρώ ενδιαφέρον...

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με Μάστερτον και Κινγκ είναι ο αγαπημένος μου συγγραφέας!Ειδικά τον Υφαντόκοσμο τον θεωρώ ίσως το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ!

Έχω διαβάσει σχεδόν τα πάντα, εκτός από τα Άμπαρατ και το Ιμάτζικα.

που να τα ξεκινησει και κανεις...ειναι τεραστια παναθεμα τα! Συμφωνω μαζι σου οτι ο υφαντοκοσμος ειναι καταπληκτικος και ισως το καλυτερο βιβλιο του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Έχω ξεκινήσει εδώ και 1 εβδομάδα τον Υφαντόκοσμο.Στις πρώτες 200 σελίδες έλεγα ότι είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει ποτέ.Μου μένουν γύρω στις 180 σελίδες πλέον και αν και έχει πέσει ελάχιστα οι εικόνες και οι περιγραφές του Μπάρκερ είναι μαγευτικές.

 

 

Έχει διαβάσει κανείς τα Άμπαρατ;Αξίζουν;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Κλάιβ Μπάρκερ (Clive Barker)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..