Jump to content

Συλλογικό Γράψιμο


Rikochet
 Share

Recommended Posts

Εμμμ... έχει παίξει κανείς το Longest Journey? Αυτή η τελευταία ιδέα είναι ακριβώς η ίδια με την βασική ιστορία του παιχνιδιού.

Αφού απο 'κει το πηρα το σενάριο.Μαμάτο ε?

Και το παιχνίδι δεν πήγαινε πίσω.Το ξανατερματίζω τώρα.Μου θύμισε την χρυσή εποχή των point-n'-click advenrures.Το σενάριο τι σας λέει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Βάρδος

    11

  • Drunk Elf

    6

  • Nihilio

    12

  • Oberon

    7

Καλά όσα είπατε, αλλά έχω να προτίνω κάτι άλλο, έτσι, για να έχουμε πολυφωνία. :p

 

Εφόσον κι εγώ έχω ασχοληθεί αρκετά με fantasy, θα έλεγα να κάνουμε έναν κόσμο σε στυλ Fallout. Ξέρετε, καμιά διακοσάρα χρόνια μετά την πυρηνική καταστροφή του κόσμου, όπου οι χαρακτήρες ουσιαστικά θα χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: τους πρωτόγονους που θα ζουν σαν tribes, και όσους αρχίζουν να βγαίνουν από τα καταφύγια. Πιστεύω ότι θα υπάρχουν πολλές προοπτικές για συγγραφή, εφόσον οι πιθανότητες της πραγματικότητας θα είναι πολλές. Έτσι θα μπορούν να υπάρχουν τέρατα μεταμορφωμένα από τη ραδιενέργεια, τεχνολογικά όπλα, συντρίμια και διάφορα αντικείμενα του μακρινού παρελθόντος. Θα μπορούν να υπάρχουν αδελφότητες που η κάθε μία θα πιστεύει ότι είναι αυτή που θέλει να οδηγήσει τον κόσμο στη νέα ζωή, φυλές με ήθη και έθιμα που θα βλέπουν όλα αυτά τα τεχνολογικά τέρατα σαν δαίμονες, άλλες φυλές που αναπτύχθηκαν τελείως διαφορετικά με όσα τεχνολογικά εξαρτήματα ανακάλυψαν από πριν την καταστροφή, φανατισμένοι θρησκευτικά που πιστεύουν ότι η Μεγάλη Καταστροφή ήταν η τιμωρία του θεού, μεταλλαγμένοι άνθρωποι που θα έχουν εντελώς νέες δυνάμεις, άνθρωποι που θα θέλουν να ζήσουν ειρηνικά με τους μεταλλαγμένους, και, φυσικά, οι τρελοί που ποτέ δε θα πρέπει να λείπουν και που θέλουν να καταστρέψουν τον κόσμο! ;)

 

Ακόμα κι εξωγήινοι οι οποίοι μπορεί να έπεσαν στη γη και να επηρεάστηκαν επίσης από τη ραδιενέργεια...

 

Τι λέτε;

Edited by Elsanor
Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε, καμιά διακοσάρα χρόνια μετά την πυρηνική καταστροφή του κόσμου [....]θα μπορούν να υπάρχουν τέρατα μεταμορφωμένα από τη ραδιενέργεια, τεχνολογικά όπλα, συντρίμια και διάφορα αντικείμενα του μακρινού παρελθόντος

 

 

Δεν ξέρω αν θα υπάρχουν όλα αυτά μετά απο έναν πυρηνικό πόλεμο.... Κατσαρίδες πάντως θα υπάρχουν σίγουρα!!!! ;) :bleh:

 

:spam:

 

 

 

 

Καλή η ιδέα σου Elsanor αν και θα μου άρεσε καλύτερα ένας fanatasy κοσμος... :whistling:

Edited by Alestor
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ψηφίστε στο poll γιατί από εκεί θα εξαρτηθεί. (Αυτό που ανέφερα θεωρείται Sci-Fi έτσι; Γιατί αυτό ψήφισα.)

 

:sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ μέσα για κάτι τέτοιο. Τώρα για κόσμο θα το σκεφτώ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά είναι που βγαίνω αληθινός;

Εγώ και ο "Ένας Προφήτης Μα τι Προφήτης" (a.k.a. Life of Brian των Monty Pythons [a.k.a. η κορυφαία θρησκευτική ταινία όλων των εποχών, ποιά πάθη του χριστού και κουραφέξαλα; :thumbsup: ] Ξέρει κανείς γιατί την λένε έτσι στα ελληνικά; Ποιός προφήτης ρε παιδιά; Πάει και λίγο καιρός που το είδα αλλά δε θυμάμαι κανέναν προφήτη...).

 

Ελληνικό πνεύμα αθάνατο...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να συμμετάσχω και γω. Ισως η συλλογική συγγραφή να μου δώσει την ώθηση να κάτσω να γράψω (και να τελειώσω) ένα διήγημα.

 

Μ'αρεσε καταπληκτικά η ιδέα του (της?) Rikochet με τον κόσμο στο ηφαίστειο και την Αράχνη κλπ. Φοβερά πρωτότυπος κόσμος! Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να χρησιμοποιηθεί τέτοιος κόσμος αλλά.....μ'αρεσε!

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κάτι που σκέφτηκα.

 

Έχουμε έναν απλό καθημερινό κόσμο, όπως τη Γη, ίσως και λίγο πιο τεχνολογικά αναπτυγμένο. Ο κόσμος αυτός έχει ένα θρύλο για τους 100 ήρωες που στο παρελθόν θυσιάστηκαν για να παγιδεύσουν το σατανικό Αρχιμάγο -εισάγετε όνομα-. Βέβαια κανείς δε πιστεύει στη μαγεία και ο θρύλος είναι ένας θρύλος.

Ώσπου η στρατιά του σκότους επιστρέφει μαζί με τον αρχηγό της τον σατανικό Αρχιμάγο του θρύλου. Το ένα κράτος μετά το άλλο πέφτει κάτω από τη στρατιά και την ανίκητη μαγεία της. Σύντομα τα κράτη που δεν έχουν καταληφθεί ακόμα οργανώνονται και με τη χρήση όπλων μαζικής καταστροφής αναγκάζουν τη στρατιά του Σκότους να σταματήσει την επέλαση. Είμαστε τώρα σε μία φάση ανακοχής. Η αυτοκρατορία του Σκότους μελετά τη σύγχρονη τεχνολογία και ο υπόλοιπος κόσμος τη μαγεία. Κάποιοι τολμηροί μάλιστα προσπαθούν να τις συνενόσουν σε μια υβριδική τέχνη που θα δώσει απίστευτη δύναμη στο γνώστη της.

Και βέβαια οι αρχαίοι ήρωες αρχίζουν να μετενσαρκώνονται στη σύγχρονη εποχή.

 

(Περιμένω απόψεις)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Και μετά μπορεί να ακολουθήσει ένας καταστροφικός πόλεμος οπότε πάλι θα είμαστε σε στυλ fallout! Το fallout πάει παντού!!! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η ιδέα σου Nihilio... :cool2:

Έτσι παντρεύουμε Τεχνολογία με την Μαγεία

Link to comment
Share on other sites

Βασικά και στο παρόν του κόσμου παίζουν πολλές πιθανές ιστορίες Elsanor

 

Κατ αρχήν επικρατεί ψυχροπολεμικό κλίμα. Άρα χωράνε άνετα πολιτικό και κατασκοπικό θρίλερ.

Έπειτα κάποιες χώρες ελέγχονται από τις δυνάμεις του Σκότους (Προτείνω να αποτελούνται από πλάσματα σαν Ορκς) αλλά έχουν ανθρώπους υποικόους. Έτσι παίζει άγρια το δράμα, η ιστορία αγάπης κτλ. Υπάρχει πάντα περίπτωση ήρωας να ξυπνήσει και μέσα στην αυτοκρατορία. Οπότε πάμε σε μια πιο επική φάση, καθώς οι ήρωες έχουν υπερφυσικές δυνάμεις

Και βέβαια οι ήρωες μπορούν να δώσουν πολλές ιστορίες. Είτε ηρωικές/επικές, είτε σκοτεινές είτε δραματικές. Μη ξεχνάμε ότι δεν είναι η φάση: "Είμαι ήρωας!" - "Ω, ήρωά μας!" αλλά κυριαρχεί δυσπιστία, φόβος και παράλογη ελπίδα. Και οι ήρωες είναι άνθρωποι με αδυναμίες και συναισθήματα.

Ναι, ίσως όλα καταλήξουν σε Fallout. Αλλά μποπρούμε να ασχοληθούμε (αν ασχοληθούμε) με το παρόν.

Αν έχει να προτείνει κανείς κάτι ακόμα παρακαλείται να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λιγάκι (έως πολύ) κλισέ η βασική ιστορία. Αλλά, άμα αρέσει και στους υπόλοιπους, εγώ δεν έχω πρόβλημα. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μου άρεσε η ιδέα σου Nihilio. Θα ηταν ωραίο να ήταν αυτός ο κόσμος η βάση για τις ιστορίες μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βάρδε, το ότι η ιστορία είναι εντελώς κλισέ είναι το μεγαλύτερό της πρόβλημα. Αυτό το παραδέχομαι. Αλλά βέβαια πλέον μια καλή ιστορία δεν είναι θέμα πόσα κλισέ θα έχει μέσα αλλά πως θα τα χειριστούν οι συγγραφείς τους ώστε να της δόσουν ενδιαφέρον. Δυστυχώς οι πρωτότυπες ιστορίες και κόσμοι είναι ελάχιστοι. Έχω σκεφτεί και κάποιον άλλο κόσμο, λίγο πιο πρωτότυπο, αλλά δυστυχώς βγάζει μόνο μια (μεγάλη) ιστορία, άντε δύο το πολύ. Άρα δε θα είχε και πολύ νόημα να τον περιγράψω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλές όλλες οι απόψεις σας αλλά πότε θα αποφασίσουμε?Έχω αρχίσει να βαριέμαι.

:crybaby: :crybaby: :crybaby: :sleepy: :sleepy: :sleepy:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να πω ότι ούτε εμένα με ενθουσίασε η ιδέα :ph34r:

Κάτι πιο πρωτότυπο δε μπορούμε να γράψουμε (όπως π.χ. Science Fiction? B) ).

 

Και imho δεν υπάρχει κόσμος στον οποίο μπορούν να γραφτούν μόνο 2-3 ιστορίες. Κάθε κόσμος έχει ατελείωτες ιστορίες να πει, γιατί κάθε άνθρωπος πάνω του έχει να πει την δική του.

 

Αυτιά :devil2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι Βάρδε, το ότι η ιστορία είναι εντελώς κλισέ είναι το μεγαλύτερό της πρόβλημα. Αυτό το παραδέχομαι. Αλλά βέβαια πλέον μια καλή ιστορία δεν είναι θέμα πόσα κλισέ θα έχει μέσα αλλά πως θα τα χειριστούν οι συγγραφείς τους ώστε να της δόσουν ενδιαφέρον. Δυστυχώς οι πρωτότυπες ιστορίες και κόσμοι είναι ελάχιστοι. Έχω σκεφτεί και κάποιον άλλο κόσμο, λίγο πιο πρωτότυπο, αλλά δυστυχώς βγάζει μόνο μια (μεγάλη) ιστορία, άντε δύο το πολύ. Άρα δε θα είχε και πολύ νόημα να τον περιγράψω εδώ.

Είπα, η βασική ιστορία μού φάνηκε κλισέ. Απο κεί και πέρα, οι επιμέρους ιστορίες είναι άλλο θέμα. Μπορεί να βγουν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, ακόμα και από ένα σχετικά συνηθισμένο υπόβαθρο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και imho δεν υπάρχει κόσμος στον οποίο μπορούν να γραφτούν μόνο 2-3 ιστορίες. Κάθε κόσμος έχει ατελείωτες ιστορίες να πει, γιατί κάθε άνθρωπος πάνω του έχει να πει την δική του.

 

ΟΚ, ρίχνω τότε την ιδέα μου. Έχουμε επίσης μια κοινωνία με σύγχρονη τεχνολογία. Το πολιτικό σύστημα είναι ολιγαρχία: κυβερνά η τάξη των Αστρολόγων, ατόμων που αναγνωρίζουν τις κινήσεις των 12 πλανητών που περιβάλλουν τον πλανήτη τους και ελέγχουν τη μοίρα και μπορούν, με κατάλληλες τελετουργίες να συγκεντρώνουν την ενέργειά τους και να χρησιμοποιούν μαγεία.

Αυτό που κανείς δε γνωρίζει είναι η ύπαρξη ενός 13ου άστρου, του Μαύρου Άστρου, το οποίο ελέγχει το θάνατο. Το θέμα είναι ότι αυτό το βλέπουν/ χρησιμοποιούν λίγα εκλεκτά άτομα, ένα κάθε δέκα χρόνια. Τα άτομα αυτά έχουν ιδρύσει μια μυστική κοινωνία και από τις σκιές επηρεάζουν το κόσμο με τη μαγεία τους, έτσι ώστε να επιτευχθεί αυτό που εκείνοι θεωρούν το σωστό για αυτό.

 

Αν καταφέρουμε να δουλέψουμε πάνω σε αυτή την ιδέα λίγο ίσως βγει κάτι παραπάνω. Αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλές ιδέες Nihilio. Μ'αρέσει η ιδέα ενός κόσμου που κυβερνάται από Αστρο-μαθείς. :cool2:

 

Dain

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η ιδέα σου nihilio! Θα λέει πολύ γιατί δεν έχω σκεφτεί κάτι παρόμοιο για γράψιμο. :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου ότι είναι ένας άλλος πλανήτης και science fantasy κόσμος, υποθέτω είτε σύγχρονη είτε μελλοντική, με πολλά όμως μεσαιωνικά στοιχεία όπως πχ τις κάστες, τους τοπικούς άρχοντες κ.ά. Ειλικρινά δεν έιχα κάτσει να ψάξω τον κόσμο σε βάθος παρά μόνο είχα μια γενική πλοκή στο μυαλό μου. Άμα θέλετε ρίξτε κι εσείς ιδέες. Το νόημα εξάλλου είναι να φτιάξουμε κάτι όλοι μαζί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..