Jump to content

Επαναλαμβανόμενα μοτίβα σε Φάνταζι


Koyan
 Share

Recommended Posts

Μόλις τελείωσα την τριλογία "Lirael"-"Sabriel"-"Adhorsen" του Gabriel Nix (τα αγάπησα), και στο μυαλό μου ξαναήρθε μια παλιότερη σκέψη...

 

Επαναλαμβανόμενα μοτίβα στην Φάνταζι.

 

Θα ξεκινήσω με αυτά που θυμάμαι. Being the anti-spoiler-freak I am, θα γράφω πρώτα για ποιά βιβλία μιλάω, και οι ομοιότητες θα είναι μέσα σε spoiler tags (έτσι ώστε όσοι δεν τα έχουν διαβάσει να μην κινδυνέυουν).

 

Harry Potter and the goblet of fire + Ομήρου Οδυσσεια

 

 

Ο Χαρης Ποτήρης καθυστερεί με κίνδυνο της ζωής του να γυρίσει από την τελική συνάντηση με τον voldemort, για να φέρει πίσω τον νεκρό φίλο του.

Το ίδιο γίνεται και στην ιλιάδα (αλλά μαγώτο δεν θυμάμαι πού ακριβώς, βοηθήστε)

 

 

 

The wizard of EarthSea + Adhorsen trilogy + His Dark Materials Trilogy (Philip Pulman) + είμαι σίγουρος ότι θα βρείτε και άλλα να προσθέσετε σε αυτό.

 

 

Ο ήρωας πρέπει να πάει στον θάνατο για να μπορέσει να νικήσει

 

 

 

Adhorsen trilogy + His Dark Materials Trilogy + Harry Potter + Lord or the rings

 

 

Ο ήρωας δεν φαίνεται να καταλαβαίνει πόσο μεγάλο είναι το έργο που αναλαμβάνει

(καλά μας λέγαν στο στρατό: ποτέ μην δηλώνεις εθελοντής)

 

 

 

 

Θα μου έρθουν και άλλα... Για δώστε και σείς...

Link to comment
Share on other sites

Harry Potter and the goblet of fire  +  Ομήρου Οδυσσεια

 

 

Ο Χαρης Ποτήρης καθυστερεί με κίνδυνο της ζωής του να γυρίσει από την τελική συνάντηση με τον voldemort, για να φέρει πίσω τον νεκρό φίλο του.

Το ίδιο γίνεται και στην ιλιάδα (αλλά μαγώτο δεν θυμάμαι πού ακριβώς, βοηθήστε)

 

 

sthn iliada oi ellhnes polemousan gia na paroun ta ptwmata twn polemistwn tous giati polles fores oi exthroi ta bebhlwnan.

polles fores o hrwas prepei na xasei h toul na nomisei oti tha xasei thn agaphmenh tou gia na swthei o kosmos.

sword of truth, petra twn dakrywn+ Oi magikes petres twn sanara.

 

o richard prepei na xasei thn agaphmenh tou kahlan sto telos etsi wste na parei sthn Nt'hara kai na nikhsei gia allh mia fora ton patera tou empodizontas ton katw kosmo na katalabei ton panw, enw stis petres h amberli prepei na ginei auth to dentro ths zwhs kai o (den thymamai to onoma) na meinei monos mexri na erwteutei mia tsiggana

 

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει Koyan αυτά που λες δεν είναι και τόσο μοτίβα, μάλλον οποιότητες θα έλεγα άσε που ορισμένες έγκειτε στην δική μας οπτική γωνία και εξήγηση (3η περίπτωση).

 

Επαναλαμβανόμενο μοτίβο είναι τα Shannara που είναι αντιγραφή του Lotr.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο Jokey. Επίσης, τα Shannara φαίνεται πως αντιγράφουν και το ένα το άλλο. :o

 

Εκτός αυτών, θα έλεγα πως κάποια από τα ακόλουθα είναι μοτίβα:

 

α) ο Σκοτεινός Άρχοντας που θέλει να καταστρέψει τα πάντα

 

β) οι προφητείες

 

γ) το αγόρι που γίνεται μεγάλος ήρωας (συνήθως επειδή το λέει η προφητεία)

 

δ) τα ξωτικά

 

ε) οι νάνοι

 

στ) οι δράκοι

 

ζ) όλα τα ορκο/γκομπλινοειδή

 

η) τα μαγικά σπαθιά

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα αηδιαστικό μοτίβο που όλο πάνω του πέφτω: οι -μπλιαχ- αράχνες- ξανά μπλιάχ.

 

Ποιος μπορεί να ξεχάσει την Σέλομπ από τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιών, την Υγκραμούλ από την Ιστορία Χωρίς Τελος του Μίχαελ Εντε, ή εκείνο το τέρας με τις αρθρώσεις στο Ο Χάρι Πότερ και η Κάμαρα με τα Μυστικά?

 

Επίσης, ο θείος Μπίλμπο αντμετωπίζει ένα ολόκληρο κοπάδι από γιγάντιες αράχνες στο Χόμπιτ και άλλο ένα οι ήρωες του Richard Awlinson στο Shadowdale.

 

Ακόμα υπάρχει και η Λοθ, η θεά -αράχνη, που κυριαρχεί στο υπόγειο κόσμο του Σαλβατόρε.

 

Τι να πω? Τουλάχιστον δεν έγραψαν για κατσαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Ε εμένα αν είναι καλογραμμένα και έχουν κάτι έτσι διαφορετικό, δεν με χαλάνε κάποια επαναλαμβανόμενα μοτίβα...

Ειδικά αυτο με τις προφητείες με εξιτάρει... και προτιμώ να μην είναι ξεκάθαρη η προφητεία να μην ξέρεις ακριβώς τι σημαίνει, να μπορείς να αναρωτιέσαι, να σκέφτεσαι και να το μαθαίνεις στην πορειά που διαβάζεις... να έχει ένα μυστήριο!

Νομίζω πως η βλακεία είναι όταν δεν είναι απλά κάποια επαναλαμβανόμενα μοτίβα αλλά κανονικές στείρες αντιγραφές, αλλιώς να εμπνευστείς κιόλας απο κάτι που κάποιος άλλος έγραψε και να γράψεις μετά κάτι βασισμένο σε αυτό το βρίσκω και ιδιαίτερα δημιουργικό!

Πάντως πρέπει να παραδεχτούμε πως αναγκαστικά κάποια πράγματα είναι απόλυτα φυσικό να βγάζουν το ίδιο vibe και να είναι ιδιαίτερα δύσκολο να τα δει κάποιος άλλος με πολύ διαφορετικό μάτι... Ας πούμε ποιός μπορεί να δεί τις αράχνες μπλιαχ μπλιαχ συμφωνώ απόλυτα pixie μπορεί να τις δεί γλυκούλες και χαριτωμένες για να γράψει κάτι τέτοιο?

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η βλακεία είναι όταν δεν είναι απλά κάποια επαναλαμβανόμενα μοτίβα αλλά κανονικές στείρες αντιγραφές, αλλιώς να εμπνευστείς κιόλας απο κάτι που κάποιος άλλος έγραψε και να γράψεις μετά κάτι βασισμένο σε αυτό το βρίσκω και ιδιαίτερα δημιουργικό!

 

 

Πολύ σωστό αυτό Iaas7.

Για παράδειγμα, στο Δράκοι στο Φθινοπωρινό Δειλινό, ο ήρωας, ο Τάνις, πρέπει να διαλέξει ανάμεσα σε δυό γυναίκες: Σε μία πριγκίπισσα των ξωτικών και σε μία γυναίκα των όπλων.

Αυτό δεν μοιάζει ξεπατικοτούρα από τον Τόλκιν? :huh:

Ωστόσο, οι Weiss και Hickman στους επόμενους τόμους αναπτύσσουν αυτούς τους 3 χαρακτήρες δίνοντας τους δική τους ζωή,και το αποτέλεσμα δεν είναι αντιγραφή αλλά αναφορά στο τρίγωνο 1 αντρας- 2 γυναίκες σε διαφορετική δράση.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε pixie!

Νόμιζα πως μόνο εγώ είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο με είχε τραβήξει πολύ ο τίτλος του αλλά μετά με απογοήτευσε και δεν προχώρησα σε επόμενους τόμους για να ξέρω πως εξελίχθηκε... αλλά κατάλαβες τι θελω να πω! :D

Link to comment
Share on other sites

Μη μου θυμίζετε το Σανάρα...μη μου το θυμίζετε... :crybaby: είναι απο τις πιο άθλιες αγορες που έχω κάνει ποτε! Και μάλιστα πήρα ο @#$^$* και τους δύο τόμους του Σπαθιού και μετά τράβαγα τα μαλλιά μου!!! :bangin: απιστευτα κλισέ και κακό γράψιμο... Αλλά είχε και μια καλή ιδεα-τη μόνη :p . Η εξήγηση για το γιατί ήταν μαγικό το σπαθί ήταν πρωτότυπη-αν και δε θυμαμαι τώρα ακριβώς ποια ήταν. Το έχω διαγράψει απο τη μνήμη μου :p

Γενικά πιστεύω κ εγώ ότι αναπόφευκτα θα πέσεις σε μοτίβα. Το θέμα είναι πώς θα τα χειριστείς και το αν μπορείς να δώσεις κάτι διαφορετικό στην ίδια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Laas, έλεος, πίστευες πως μόνο εσύ έχεις διαβάσει Dragonlance, από τις πιο πετυχημένες σειρές φαντασίας στον πλανήτη? :p

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα ξεκινάνε από ένα μοτίβο ή καταλήγουν σε ένα. Είναι τόσο βέβαιο και τόσο φυσικό όσο το ότι ο ήλιος ανατέλει κάθε πρωί(άλλο ένα μοτίβο).

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι κι εγώ το διάβασα το Dragonlance(που είμαι από τα όρη και τα βουνά και δεν έχω πρόσβαση σε βιβλία φαντασίας εύκολα)

Αντε ρε pixie!

Νόμιζα πως μόνο εγώ είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο με είχε τραβήξει πολύ ο τίτλος του αλλά μετά με απογοήτευσε και δεν προχώρησα σε επόμενους τόμους για να ξέρω πως εξελίχθηκε... αλλά κατάλαβες τι θελω να πω!

Και εγώ τα παράτησα αλλά αν τα πετύχω καμιά μέρα από κάνα φίλο ή σε καμιά βιβλιοθήκη μάλλον θα τα διαβάσω από περιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε pixie!

Νόμιζα πως μόνο εγώ είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο με είχε τραβήξει πολύ ο τίτλος του αλλά μετά με απογοήτευσε και δεν προχώρησα σε επόμενους τόμους για να ξέρω πως εξελίχθηκε... αλλά κατάλαβες τι θελω να πω! 

 

Φυσικά και σε κατάλαβα! Και 'γω έκανα ένα χρόνο να αγοράσω τον δεύτερο τόμο, και αυτό κατά λάθος. Γιατί μετά τον πρώτο που δεν μου άρεσε καθόλου, αγόρασα τον έβδομο!(Σχεδόν όλες τις σειρές τις έχω διαβάσει ανάκατα).Ο έβδομος μου άρεσε πολύ αλλά αντί για τον όγδοο μου ήρθε ο δεύτερος!( Γι αυτό δεν πρέπει ποτέ να στέλνεις την αδελφή σου να αγοράσει φάντασι).Για να τελειώνω ο δεύτερος είναι πολύ καλύτερος από τον πρώτο!!!

 

Αμα τον θες -αυτό ισχύει και για τον ΑSGAROTH- ΣΟΥ ΤΟΝ ΔΑΝΕΙΖΩ

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία του dragonlance έχει μια συνοχή.

αν διαβάζετε μόνο το πρώτο βιβλίο, ή το πρώτο και μετα το όγδοο, φυσικό είναι να ξενερώσετε.

Φυσικά είναι θέμα προσωπικού γούστου, όμως κατα τη γνώμη μου πρόκειται για ΕΠΟΣ.

το κλισέ που χρησιμοποιεί είναι ναυτό το μετατολκινικό στύλ των μικτών παρεών (νανοι, ανθρωποι, ξωτικά μισοξωτικά κτλ κτλ) όμως εισάγει και πολά νέα στοιχεία στο φαντεσυ.

Το αρχέτυπο του Ρεστλιν για παράδειγμα δεν υπήρχε πιο πρίν. (ίσως είναι αμυδρά εμπνευσμένος απο Κειν κι απο Ελρικ, όμως σε γενικές γραμές είναι ενα νεο μοντελο μαγου).

Link to comment
Share on other sites

Ο Ρεστλιν ειναι ισως ο μονος λογος που δεν με χαλασε το Ντραγκονλανς.Ενα κλασικο κλισε ειναι η υποθεση των Starwars,Earthsea,Harry Potter,...

(Το εχω ξαναγραψει πολλακις αλλα εδω κολλαει καλυτερα)Ενα παιδακι(απο διαλυμενη οικογενεια) προικισμενο να διαπρεψει στην "Τεχνη"(Δυναμη-Μαγεια)πηγαινει σε μια σχολη οπου τον αναλαμβανουν οι Δασκαλοι.Αναμεσα τους υπαρχει και ο καλος Αρχιδασκαλος που ειναι πολυ δυνατος.Ομως υπαρχει και ενας εξισου δυνατος που παρατησε τη σχολη και ανοιξε δικο του φροντιστηριο(κανει και ιδιαιτερα?),ο Αρχικακος.Τελικα το παιδι αποφοιτα και γινεται πολυ πολυ δυνατος και...μπλα μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Ρεστλιν ειναι ισως ο μονος λογος που δεν με χαλασε το Ντραγκονλανς.Ενα κλασικο κλισε ειναι η υποθεση των Starwars,Earthsea,Harry Potter,...

(Το εχω ξαναγραψει πολλακις αλλα εδω κολλαει καλυτερα)Ενα παιδακι(απο διαλυμενη οικογενεια) προικισμενο να διαπρεψει στην "Τεχνη"(Δυναμη-Μαγεια)πηγαινει σε μια σχολη οπου τον αναλαμβανουν οι Δασκαλοι.Αναμεσα τους υπαρχει και ο καλος Αρχιδασκαλος που ειναι πολυ δυνατος.Ομως υπαρχει και ενας εξισου δυνατος που παρατησε τη σχολη και ανοιξε δικο του φροντιστηριο(κανει και ιδιαιτερα?),ο Αρχικακος.Τελικα το παιδι αποφοιτα και γινεται πολυ πολυ δυνατος και...μπλα μπλα μπλα.

Ούπς, μην "δίνεις" βιβλία... τώρα ο bardos δεν θα διαβάσει/δει κανένα από αυτά, γιατί αυτό είναι που τον χαλάει στον Χάρυ Πότερ...

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δε νομιζω οτι αυτα που ειπα ειναι τοσο αποκαλυπτικα.Ολοι ξερουν οτι αυτη ειναι πχ πανω κατω η υποθεση του Χαρυ Ποτερ.

Link to comment
Share on other sites

Pixie we've got a deal then!Όταν κατέβω στην Αθήνα θα σε το πάρω για ανάγνωση!

Link to comment
Share on other sites

Χιχιχιχιχιχιχιχιχιχιιχι!!!

Ναι όντως το πίστευα sabrathan... για τον ίδιο λόγο με την pixie... δεν μου άρεσε ιδιαίτερα ο πρώτος τόμος... μάλιστα δεν ήξερα πως είναι μια απο τις πιο επιτυχημένες σειρές! Μα που ζω πια;;;;;;;;;;;;;; :hmm: :huh:

 

Ναι pixie μιας που λές πως οι υπόλοιποι τόμοι είναι πολύ καλύτεροι ναι θα θέλα να μου τους δανείσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι pixie μιας που λές πως οι υπόλοιποι τόμοι είναι πολύ καλύτεροι ναι θα θέλα να μου τους δανείσεις!

 

ΟΚ! Πες μου αν θα έρθεις στο BIG meeting για να κουβαλήσω το δεύτερο τόμο.

Στο πάρτι αποκλείεται,δεν δανείζω τίποτα που θα στενοχωρηθω αν πάθει κανα ατύχημα ή γίνει αλκοολικό.

 

ASGAROTH είσαι ο επόμενος (χεχεχε) :diablo:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο Μαρτιν αντιγραφει τον Τολκιν...και μετα τον εαυτο του!

(Ειναι σποιλερ για το A clash of kings)Η πολη ειναι ετοιμη να πεσει.Στην ουσια εχει ηδη πεσει και οι κατοικοι αναρωτιουνται τι θα απογινουν.Την τελευταια στιγμη ερχεται ενας συμμαχος απο το πουθενα και σε λιγη ωρα ο εχθρος εχει εξαφανιστει εντελως!!!Ρε Μαρτιν,τοσο κολλημενος με την Μινας Τιριθ εισαι?

Edited by heiron
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανείς εδώ που να έχει διαβάσει Σαλβατόρε; (Φαντάζομαι πως σχεδόν όλοι μας;) Κάθε παράγραφος είναι αντιγραφή από άλλα πράγματα, άντε σε όλα αυτά τα βιβλία να έχει και δύο δικές του...

 

Δεν έχει σημασία το ποιος κλέβει από ποιον, αλλά το ποιος κλέβει καλά! Οι μεγαλύτεροι λογοτέχνες που έχουν αφήσει τα φώτα τους στον πλανήτη αυτόν από κάπου αντλούσαν ιδέες και υλικό, δεν φύτρωσαν ούτε και ήρθαν από τον Άρη, μεγάλωσαν μέσα σε πολύ συγκεκριμένο περιβάλλον με πολύ συγκεκριμένα ερεθίσματα εκ των οποίων πολλά προέρχονταν μέσα από βιβλία άλλων, από μουσική άλλων κοκ. Θέλω να πω ότι όλοι κλέβουμε (η Παναγία των Παρισίων, προτού την αναλάβει ο Μεγάλος Βίκτορας ήταν παραμύθι για παιδιά) αλλά το πως χρησιμοποιούμε αυτά τα οποία κλέψαμε και για να πούμε τι, είναι μια άλλη υπόθεση.

 

Εγώ πάντως συμπαθώ περισσότερο τους κλέφτες από αυτούς που θεωρώντας πως κατέχουν τις μεγάλες ιδέες απλά γράφουν πράγματα χωρίς νόημα....

Link to comment
Share on other sites

Salvatore ε; Ειδικά όταν έκλεψε Ξανθόπουλο (Spine of the world) το έκανε άθλια :p

 

Στο θέμα μας τώρα, η συγγραφή στηρίζεται στο μοτίβο: σύγκρουση-επίλυση, αλλιώς δε θα είχε καθόλου ενδιαφέρον μια ιστορία. Εντελώς πρωτότυπα δε θα γράψει κανείς, γιατί στηρίζεται στο αρχετυπικό αυτό μοτίβο. Επιπρόσθετα ο δημιουργός θα επιρεαστεί στις ιστορίες του από ιστορίες άλλων.

Ο καλός συγγραφέας είναι καλός κλέφτης και ευφάνταστος ψεύτης. Αλλά τουλάχιστον το κάνει με αποδεκτό τρόπο και για την τέχνη.

Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε, πουθενά δεν επέκρινα τα μοτίβα ή τις αντιγραφές.

Και εγώ πιστεύω ότι άμα κάτι είναι καλά γραμμένο, δεν με πειράζει κι αν έχω ξαναδιαβάσει παρόμοια πράγματα κι αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..