Jump to content

The invisibles


trillian
 Share

Recommended Posts

Διάβασα χτες το πρώτο τεύχος(άλμπουμ δηλ) των Invisibles του Μορισον. Η αληθεια είναι το περιμενα αρκετά καλύτερο-έως και πολύ καλύτερο. Η υπόθεση είναι απίστευτα μπερδεμένη, δεν καταλαβαίνεις τι γίντεται πέρα απο τα πολύ προφανή, και ακόμα κ το σχέδιο συνομωτεί για να σε μπερδέψει. :p Ψιλοαπογοητεύτηκα. Βέβαια, έχω ήδη αγοράσει το 2 και το 3, οπότε αν φτιάχνει μετά θα το μάθω και θα σας πω.

Εσείς? Το χει διαβάσει κανείς, ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που προφανώς, κανείς σας δεν το έχει διαβάσει, επανέρχομαι και καταθέτω την αναθεωρημένη μου άποψη for the generations to come :p

Λοιπόν, τελικά όντως φτιάχνει στα επόμενα. Φτιάχνει πολύ. Φτιάχνει τόσο πολύ, που μόλις πληρωθώ θα παω να πάρω και το επομενο τευχος...Βεβαια, ακόμα δεν καταλαβαίνεις τι γίνεται ακριβώς, αλλά η πλοκή είναι πιο straight και εμφανίζονται κάποιοι τέλειοι χαρακτηρες, με απίστευτες ιστορίες. Αφήστε που γενικά οι σκέψεις που περνάνε είναι τέλειες!

Οπότε...δοκιμάστε το. Μέχρι στιγμής μου αρέσει περισσότερο από το watchmen.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μην περιμένεις πολλά! Δυστυχώς ενώ ξεκινάει και συνεχίζει η σειρά καλά, την χαλαεί πολύ στα τελευταια. Γινεται τελείως ακατάλαβιστικο και πολύ σπαστικό!

 

Αν σου αρέσει το στυλ του Μορρισον από τις καλύτερες δουλειές του είναι τα 'Doom Patrol'!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έχω διαβάσει τον πρώτο και τον τελευταίο τόμο. Καφρίλα, θα μου πείτε, αλλά τέσπα.

 

Το ηθικό δίδαγμα είναι πως θα διαβάσω και τα υπόλοιπα ανάμεσα, αν μη τι άλλο, για τους φοβερά ενδιαφέροντες (κατά την άποψή μου) χαρακτήρες και για τη γενικότερη ψυχεδέλεια του σεναρίου.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Hi,

 

Poly kali douleia, ektos ap to telos (vol 3)

 

An de kano lathos, eihe tsakothei me DC/warnerBros/tisoukano/aol/ftouxeleftheria gia to Matrix....

 

 

Kai einai grammeno se styl: Tha deite ti tha pathete!

 

Krima overall....

Link to comment
Share on other sites

Hi,

 

Poly kali douleia, ektos ap to telos (vol 3)

 

An de kano lathos, eihe tsakothei me DC/warnerBros/tisoukano/aol/ftouxeleftheria gia to Matrix....

Kai einai grammeno se styl: Tha deite ti tha pathete!

 

Krima overall....

 

Παρακαλώ, αν δεν ποστάρεις από Η/Υ που δεν υποστηρίζει Ελληνικά (δηλ. απ'το εξωτερικό), να γράφεις με ελληνική γραμματοσειρά και όχι greeklish. Τούτο το ζητούμε γενικά για λόγους ομοιογένειας του forum και προκειμένου να είναι ευχερέστερη η ανάγνωση.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω διαβασει τον πρωτο τομο και το βρικα ετσι και ετσι.

 

Ξεκιναει καταπληκτικά, η πρωτη ιστορια μου αρεσε πολύ. Ειδικά με τον γερο που προσπαθει να ξυπνησει το παιδι(δε θυμαμαι ονοματα) και το ολο θεμα με τη ζωντανη πολη. Φοβερο!!

Αλλα το δευτερο μερος που πανε στη Γαλλια με τον Ντε Σαντ και ολα αυτα, καπως πεφτει. Εχω δει τοσες πολλες φορες το ολο Σοδομα και Γομορα thing στον morrison που κατανταει βαρετο στο τελος. Χρησιμοποιει και στο filth το ιδιο μοτιβο. Ελεος!!!!

 

Αληθεια γινεται καλυτερο μετα? Γιατι οι χαρακτηρες δεν μου γεμιζουν το ματι. Η τραβεστι τα σπαει βεβαια!!!!

 

Τωρα θα διαβασω και το Doom Patrol που πρεπει να ειναι καλυτερο. Ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο Ντε Σαντ και μένα δε μου κόλλησε καλά (γενικά όλος ο πρώτος τόμος δε μου κόλλησε) αλλά ο δεύτερος...πωπω :o . To Apocalipstick (τέλειος τίτλος btw) ήταν θεικό. Εκεί κι αν τα σπάει η Lord Fanny :D. Kαι το τρίτο (Anarchy in the UK) ήταν επίσης απίστευτο. Εκεί τα σπάνε όλοι! Επίσης αγαπημένος (πέρα απο τη Fanny) o JIm Crow-Baron Samedi :D . H αλήθεια είναι ο Mob είναι λιγο πολύ γαμάω και δέρνω, και μέχρι το τρίτο τόμο μου σπαγε τα νεύρα, αλλά εκεί τον γούσταρα απίστευτα!

 

Και γενικά, περα απο τους χαρακτήρες και παρά την ακαταλαβίστικη πλοκή, έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα. Σίγουρα θα πάρω και τα επόμενα.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ, Σέργιε! :)

 

Δεν έχω διαβάσει τον τελευταίο τόμο, μόνο τον πρώτο και η σειρά με είχε εντυπωσιάσει. Δυστυχώς αυτές οι "πολιτικές" συχνά κάνουν πολλούς δημιουργούς να αποκτούν τη νοοτροπία αυτή που λες (του...θα δείτε τι θα πάθετε τώρα που ξαναήρθα).

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν καλώς ήρθες στο φόρουμ, Σέργιε! :)

 

Δεν έχω διαβάσει τον τελευταίο τόμο, μόνο τον πρώτο και η σειρά με είχε εντυπωσιάσει. Δυστυχώς αυτές οι "πολιτικές" συχνά κάνουν πολλούς δημιουργούς να αποκτούν τη νοοτροπία αυτή που λες (του...θα δείτε τι θα πάθετε τώρα που ξαναήρθα).

 

 

Ευχαριστώ Dain,

 

btw δε μπορώ να πωοτι ηταν κακό αλλα είναι διακριτή η αλλαγή αντιμετώπισης προς τον τίτλο απ τον Μorisson (in vol 3), όπως και στο τελευταίο αρκ των x-men..... (Φεύγω και τα γ.... όλα πίσω μου)

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς, γιατι δεν έχω καταλάβει...¨Οταν λες vol 3 εννοείς το Anarchy in the UK ή πιο μετά? Αν εννοείς αυτό, εγώ δεν πρόσεξα κάτι...η πλοκή συνεχίζεται καλά, αρκετά γραμμικά και αφήνει υπόνοιες και αιχμές για τη συνέχεια. Για πιο μετά δεν ξέρω τι γίνεται, αν και έχω ακούσει γενικώς ότι προς το τέλος χαλαει. Πάντως γενικά, όπως είπα κια πριν, μ αρέσει πολύ περισσότερο απο το watchmen, το οποίο το βρήκα αρκετά προβλέψιμο και με κάπως "εξαντλημένη" θεματική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω....ο Grant Morrison είναι πολύ καλός μεν, αλλά συχνά έχει σκαμπανευάσματα σε οτι κάνει. Θα μου πείτε, όλοι κάνουν καλύτερες ή χειρότερες δουλειές, αλλά συχνά έχουν κάποια σταθερότητα στην ποιότητα της δουλειάς του (ή σταθερότητα στην έλλειψη ποιότητας! :p)

Οι ιστορίες του Morrison στο JLA ας πούμε δεν μου είχαν αρέσει καθόλου.

Το Invisibles πάλι, από οτι βλέπω έχει επίσης σκαμπανεβάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ακριβώς, γιατι δεν έχω καταλάβει...¨Οταν λες vol 3 εννοείς το Anarchy in the UK ή πιο μετά? Αν εννοείς αυτό, εγώ δεν πρόσεξα κάτι...η πλοκή συνεχίζεται καλά, αρκετά γραμμικά και αφήνει υπόνοιες και αιχμές για τη συνέχεια. Για πιο μετά δεν ξέρω τι γίνεται, αν και έχω ακούσει γενικώς ότι προς το τέλος χαλαει. Πάντως γενικά, όπως είπα κια πριν, μ αρέσει πολύ περισσότερο απο το watchmen, το οποίο το βρήκα αρκετά προβλέψιμο και με κάπως "εξαντλημένη" θεματική.

 

Όχι τρίτο τόμο, τρίτο vol από comics (12 τευχάκια) πολύ build up για απότομο τέλος!!!!

 

(ο τελευταίος τόμος)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ i see...Κρίμα πάντως γιατι αν μη τι άλλο τα πρώτα είχαν potentials. Υποθέτω δε μπορώ να εκφράσω γνώμη γενικά για τον Μόρισον απο αυτά που έχω διαβάσει....Θα ναι κρίμα όμως αν συμπεριφέρεται γενικά έτσι στους τιτλους του.

Link to comment
Share on other sites

Χμμ i see...Κρίμα πάντως γιατι αν μη τι άλλο τα πρώτα είχαν potentials. Υποθέτω δε μπορώ να εκφράσω γνώμη γενικά για τον Μόρισον απο αυτά που έχω διαβάσει....Θα ναι κρίμα όμως αν συμπεριφέρεται γενικά έτσι στους τιτλους του.

Overall μου άρεσε, και παίρνω σχεδόν ότι κάνει.... απλά προειδοποιώ......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ξέχασα να αναφέρω, εδώ κ πάρα πολύ καιρό, έχω διαβάσει τα επομενα 3 αλμπουμ της σειράς-μου λείπει μόνο το τελευταίο. Γενικά δε μπορώ να πώ ότι χαλάει, η πλοκή συνεχίζεται αρκετά γραμμικά, μερικές ανατροπές, η ragged robin δίνει ρέστα-καιρός ήτανε- κ γενικά σε αφήνει μεσα στην αγωνία για το τέλος. Μέχρι που σου εξηγεί κ κάποια πράγματα :p. Να δω ποτε θα βρώ το τελευταίο....

Το μόνο που με χαλάει κάπως, είναι ότι κάποια κομμάτια της πλοκής που φαινόταν ότι θα ακολουθήσει στην αρχή, μετά τα έχει αφήσει και ασχολείται με άλλες πλευρές. Ϊσως τα ξαναπιάσει στο τελευταίο, ίσως κ όχι, αλλά γενικά δε με πειράζει, αυτό που μ αρέσει στη σειρά είναι οι παρανοϊκές καταστάσεις, οι έξυπνες νύξεις κ οι γαμάτοι χαρακτήρες, οποτε δε νομίζω να μου χαλάσει την καλή εντύπωση ο τελευταίος τόμος-εκτός πια κι αν τα γαμάει τελείως όλα...

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει κάμποσους τόμους, η σειρά συνεχίζει να μ'αρέσει πολύ.

Η Robin είναι τρομερός χαρακτήρας! Από τα πιο καλά "conspiracy sci-fi" comics.

Το μόνο που με χαλάει λίγο, όπως είπε κι η Τρίλλιαν είναι πως μερικές φορές σου δίνει την εντύπωση πως πάει κάπου αλλού, που μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα προοπτική, και μετά το αλλάζει σε κάτι πιο "παρανοικό".

Αλλά σε σύνολο είναι εξαιρετική σειρά και με άπαιχτο σχέδιο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Οι Invisibles ειναι το πρωτο comic που εβαλα τον "αντρα" μου να διαβασει οταν τον πρωτογνωρισα (πανε 5 χρονια απο τοτε, τωρα εχει γινει ανθρωπος και διαβαζει και Vertigo titles απο μονος του ;) )

 

Ειναι απο τα αγαπημενα μου classics, και απο τα βασικα 3-4 παραδειγματα που δινω οταν επευφημω τον Morrison, οσο κι αν πρεπει να ειναι το μονο comic με "λυσαρι" εκει εξω για να καταλαβεις ολα οσα "ηθελε να πει ο ποιητης" :p

Αν και ειναι επισης μια απο τις αποδειξεις για το οτι ο ανθρωπος ΔΕΝ θα επρεπε να γραφει Batman αυτη τη στιγμη...

 

Α, και επισης ειναι το μονο comic μη-γνωστου μου για το οποιο εχω κανει χαζο-fan art (εστω και στα γρηγορα)

Edited by BunnyDee
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..