Jump to content

Τίνος συγγραφέα τα βιβλία έχετε πιο πολλά;


Sitronella
 Share

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Tolkien me diafora. Apo ta poly gnwsta mas (LOTR,Hobbit,Silmarillion ktlp) mexri polu spania opws to The Adventures of Tom Bombadil kai kapoies poihtikes tous sylloges. Akolouthoun oi Salvatore(den kserw an auto einai kalo) o Poe kai o Lovecraft kai meta o King kai o Eco. Auta.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

χμμμ....

 

αν και δεν είμαι στο σπίτι μου και όλα τα βιβλία μου είναι σε κούτες και περιμένουν, χωρίς συγκεκριμένους αριθμούς θα μπορούσα να φτιάξω αυτή τη σειρά:

 

1. stephen king

2. dune saga (αν τα μετράμε όλα, πατέρας, γιος, άντερσον, μερικά και στα αγγλικά και μετά και στα ελληνικά)

3. douglas adams (δεν έγραψε τόσα πολλά, αλλά το γαλαξία τον έχω 1 στα ελληνικά και 2 στα αγγλικά (την δεύτερη την αγόρασα εδώ πάνω... να μην διαβάσω τον γαλαξία ακόμη μία φορά? :whistling: ήταν και προσφορά, 5 λίρες η τριλογία σε 5 μέρη (βάλτε μου ένα κιλό).

4. clive barker

 

από κει και πέρα είναι κάπως θολά τα πράγματα και πέρφτουμε σε μονοψήφιο αριθμό, οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Έντγκαρ Ράις Μπάροουζ, (Ταρζάν, Τζόν Κάρτερ, Κάρσον Νάπιερ). Μη γελάτε, έχει φοβερή γλώσσα στο πρωτότυπο!

 

Αρτούρο Πέρεθ Ρεβέρτε, σχεδόν ό,τι έχει βγει στα εληνικά.

 

Λουίς Σεπούλβεδα, σίγουρα όλα όσα έχουν βγει στα ελληνικά.

 

Και Μούρκορ αρκετό, και καμπόση θεία Άγκαθα και σχεδόν όλος ο Χάουαρντ που έχει εκδοθεί στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Χμ λοιπων...

 

Τις πρωτες 2 θεσεις καταλαμβανουν ο Terry Prachet με τα απαντα του ( καθως και 2 3 συνεργασιες) και ο Ιουλιος βερν επισεις με τα απνατηα του, ακολουθει η Kathrene keer με τη deverry series και ο robert Jordan με το wheel of time, επιτα ειναι συγραφεις των οποιων εχω λιγα βιβλια οπως ο terry Brooks ( οχι shanara fusika..... το magic kingdom series που το χω λατρεψει :) ) τα κλασικα του τολκιν, τα κλασικα του ασιμωφ, τα κλασικα της λε γκεν... και κανα δυο σποραδικα βιβλια που με εχουν τραβηξει κατα καιρους.... :)

 

( α ναι και φυσικα τα 3 βιβλια με ολα τα επισοδεια του star trek :p :P)

Link to comment
Share on other sites

εμ.... ναι... οκ... μην βρίσετε, αλλά είχα ξεχάσει τον asimov...

o οποίος καταλαμβάνει την 3η θέση.... παίζει και τη 2η...

οπότε βάζοθμε και τον arthur c. clarke στην πέμπτη περίπου με 8 βιβλία... ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Stephen King (το ένα με αυτόγραφο που θέλω να πιστεύω ότι είναι original)

 

Graham Masterton (συμπεριλαμβανομένα και όλα που κυκλοφόρησαν την 10ετία του 80 απο τη σειρά Βιβλιοθήκη του τρόμου και πλέον βρίσκονται μόνο στο Μοναστηράκι)

 

Clive Barker

 

Το 90% απο τις εκδόσεις Οξύ σειρά Κόλαση

 

Dean Koountz

 

Tolkien

 

και για το τέλος και τις 50 ανατριχίλες του L R Stine

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ....εγώ διαβάζω ελάχιστα και τα λιγοστά μου βιβλία (που με το ζόρι ξεπερνάνε τα 10 και αν...) είναι από διάφορους συγγραφείς. Τα πιό πολλά που είναι του ίδιου συγγραφέα είναι 3 του Coelho. :bag:

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις είναι οι συγγραφείς των οποίων έχω διαβάσει περίπου 20 τόμους

 

Ιούλιος Βερν ήταν ο πρώτος συγγραφέας που διάβασα μαζικά. Είχα διαβάσει ό,τι κυκλοφορούσε με το όνομά του στα ελληνικά την εποχή που πήγαινα γυμνάσιο. Μάλιστα τα βιβλία πρέπει να ήταν πάνω από 20, αλλά τα έχω αφήσει στο πατρικό οπότε δεν μπορώ να τα μετρήσω πρόχειρα

Κλαρκ - Ασίμοφ, πάνω κάτω βλέπω ότι έχω διαβάσει 18-20 τίτλους από τον καθένα. Είναι βέβαια οι κλασικοί της εφ και αυτοί που είχαν κυκλοφορήσει μαζικά από τον Κάκτο όταν πήγαινα λύκειο, οπότε τους είχα ρουφήξει. Βέβαια έκτοτε έχω διαβάσει και αρκετά ακόμα έργα τους στο πρωτότυπο, συνολικός αριθμός αυτός που ανάφερα

Ντοστογιέφσκι μετράω 18 διαβασμένους τόμους, οι τίτλοι φυσικά είναι λιγότεροι γιατί κάποια έργα είναι 3τομα και 4τομα. Ντ. βέβαια διάβασα από το πανεπιστήμιο και μετά

 

Ποιος με επηρέασε περισσότερο από όλους; Μάλλον ο Βερν

Ποιον μου αρέσει να ξαναδιαβάζω; Τον Ασίμοφ γιατί είναι έξυπνος, καθόλου κουραστικός και γοητευτικός

Ποιος είναι ο μεγαλύτερος φόβος μου; Ότι θα έρθει η μέρα που θα έχω διαβάσει όλο τον Ντοστογιέφσκι από δυο φορές και τότε τι θα μου μένει να διαβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω, ενω βαριεμαι να μετρησω, οτι τα 'απαντα' του Pratchett ειναι περισσοτερα απ' τα 'απαντα' του Gaiman. Ειδικα αν μετρησουμε καθαρα 'λογοτεχνικα' βιβλια και οχι comics κλπ...

Σε καθε περιπτωση, ενω για καποιο λογο το εχω κανει σκοπο να αγοραζω καθε φορα ο,τι καινουριο βγαζουν και οι 2, o Asimov ειναι που εχω σε 'εικονισμα' πανω απ' το γραφειο μου... Δε θα εβαζα σκοπο να διαβασω τα απαντα του βεβαια, ειναι πολλα για μενα στη φαση αυτη, αλλα σεβασμος ;)

 

Ως γενικη ματια, οι 3 αυτοι ειναι που θα μου κανουν τη μετακομιση δυσκολη στο τελος της χρονιας :p

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα βιβλία μου είναι των: Ιουλίου Βερν (σχεδόν όλα και υποθέτω αυτά που με επηρρέασαν περισσότερο), Κοέλο, Ρόζαμουντ Πίλτσερ (τα άπαντα της πάνω-κάτω), Θέμελη (όλα), Ρεβερτέ (όσα έχουν κυκλοφορήσει στα ελληνικά- εξαίσιος), Τόλκιν (αν και νομίζω τα έχω χάσει σχεδόν όλα σε δανεισμούς- κατάρα), Ένυντ Μπλάιτον (Πέντε Λαγωνικά και ο Σκύλος) και Πρέσφιλντ.

Ελπίζω να μην ξέχασα κανέναν.

Edited by Arachnida
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Εχω σχεδον ολα τα βιβλια του Κινγκ. Αρκετα του Κουντζ, και μερικα με ψευδονυμα.

Λαβκραφτ "τα απαντα" και αρκετες σκορπιες ιστοριες σε συλογες.

5-6 του Κελερμαν, 3-4 με ιστοριες του Ποε, καμοια 20αρια απο την ανθολογια επιστημονικης φαντασιας απο τις εκδοσεις Ωρορα. Απο ελληνικα εχω 2-3 Καζαντζακη, 1 του Μπαλανου, Μυστικη ελλαδα- Αθηνα, Κουφια γη, Κοιλη γη, Απαγορευμενα βιβλια, Μεγκαπολισομανσι, στοιχιωμενη ελλαδα κ.α

Αυτα ειναι τα αγαπημενα μου, τα υπολοιπα γυρω στα 50-60 δεν ειναι και τοσο ωραια, αλλα δυστυχως τα εχω διαβασει ολα και πρεπει να εφοδιαστω. Μοναστηρακι σου ερχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα μερικούς. Χρηστίδης, ο ακατανόμαστος Dan Brown, Χερν, Βενέζης, Καρυστιάνη, Γιάλομ, Νόλλας, Μάρκεζ.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Laurell K Hamilton, 3 στα ελληνικά, 4 στα αγγλικά, δεν είμαι σίγουρη πόσα είναι τα e-books.... 2-3 ανθολογίες....

Patricia Briggs 3 (περιμένουμε τα επόμενα)

Karen Chance 3 (περιμένουμε τα επόμενα)

J.K> Rowling, 9 Harry Potter 1-7 το 3 σε 2 εκδόσεις και το Quidditch...

Coelho χμ...5(?) ελληνικά, και 4-5 αγγλικά

Poe 1 τόμο (αγγλικά) με ποιήματα-διηγήματα κλπ αδιάβαστο ακόμα εκτός από κάποια ποιήματα

Τόλκιν 10 (Άρχοντας στα αγγλικά) , Χόμπιτ και Σιλμαρίλιον σε e-book (αγγλικά) και τα παιδιά του Hurin στα αγγλικά, νεοαποκτηθέντα και αδιάβαστα...

Stephenie Meyer 3-αναμονή για το 4o....

και άλλα που είναι 1-2 ανα συγγραφέα...

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά ειναι απότην κυρία Ursulla Le gken τα 6 γνωσταά και ένα άλλο επιστημονικής φαντασίας πως το λένε . Δυό λεπτά να το βρω μέσα σε αυτόμ το χάος από βιβλία ... αα το The dispossessed

Link to comment
Share on other sites

Από Salvatore έχω τις τρεις τριλογίες και την μια τετραλογία. Και μερικά ψιλά. Νομίζω κάπου 16. Από τον προφέσορα Τόλκιν, τα canonical του σε ελληνικά και αγγλικά (με εξαίρεση το σιλμαρίλιον που είναι μόνο ελληνικό) μισή ντουζίνα και κάτι.

 

Αλλά Pratchett...χάνεται η μπάλα.

 

Όλο το discworld μαζί με το cookbook, το mappe κλπ (κάπου 32-35)

Συν το good omens και τα science of discworld.

Σύνολο έπειτα από προσεκτική καταμέτρηση και λαμβάνοντας υπόψη όλες τις βιβλιοθήκες στο σπίτι:

Πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα πιο πολλά ειναι απότην κυρία Ursulla Le gken τα 6 γνωσταά και ένα άλλο επιστημονικής φαντασίας πως το λένε . Δυό λεπτά να το βρω μέσα σε αυτόμ το χάος από βιβλία ... αα το The dispossessed

 

Δημοφιλής γενικά η "Ursulla le Gken" και είναι αγαπημένη συγγραφέας και του...άλλου Κύπριου στο φόρουμ, του X.Papas® (αλλά αυτός τη γράφει Ursulla le Gkan").

 

Όπως και να έχει η Ursula Le Guin ή Ούρσουλα ΛεΓκεν ή Ursula K(roeber) Le Guin είναι γενικά δημοφιλής στην Ελλάδα, από τις λίγες έργα της οποίας έχουν μεταφραστεί στα Ελληνικά, και ε.φ. και φαντασίας, και επίσης αγαπημένη μου συγγραφέας, γι'αυτό και είχα παρακολουθήσει με πολύ ενδιαφέρον τη διάλεξη για το έργο της στο 4ο  ΦΕΦΕ το Μάιο! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Που το ξέθαψα αυτο το topic!!! :rolleyes:

Stephen King : 40

Salvatore : 19

Edgar Allan Poe : 14

Robert Van Gulik :13

John Maddox Roberts : 10

εε... μετά ακολουθούν μονοψήφιοι αριθμοί!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα περισσότερα είναι

 

1) Ευγένιος Τριβιζάς (υπερβολικά πολλά). ναι το ξέρω οτι τα περισσότερα είναι παραμύθια αλλά δεν με αποσχόλησε ποτέ αυτό το θέμα. Ξεκίνησα να μαζεύω απο μικρός και συνέχισα και μετά.

 

2) Stephen King . Τα έχω όλα εκτός απο τα 4-5 που έβγαλε τελευταία

 

3) Robin Hobb όλα

Link to comment
Share on other sites

- Ιούλιος Βερν :55

 

- Stephen King :50 (Θα είχα 53, αλλά 3 που δάνεισα δεν τα πήρα ποτέ πίσω)

 

- Robert Howard :56

 

- Wilbur Smith :19

 

- Mary H. Clark :12

 

- J. Kellerman :13

 

- Dean Koontz :17

 

- Α. Κρίστι :22

 

- Και για το τέλος είπα ν' αφήσω τον "καλύτερο" : Bob Salvatore με 10

Link to comment
Share on other sites

Που το ξέθαψα αυτο το topic!!! :rolleyes:

Stephen King : 40

Salvatore : 19

Edgar Allan Poe : 14

Robert Van Gulik :13

John Maddox Roberts : 10

εε... μετά ακολουθούν μονοψήφιοι αριθμοί!!

 

 

γαμάτος δεν είναι ο Βάν Γκούλικ! Προσπαθώ να τα διαβάσω όλα της σειράς αλλα δεν το έχω καταφέρει ακόμα!

Link to comment
Share on other sites

γαμάτος δεν είναι ο Βάν Γκούλικ! Προσπαθώ να τα διαβάσω όλα της σειράς αλλα δεν το έχω καταφέρει ακόμα!

 

Άψογος!! Μπερδεύεσαι λίγο με τα ονόματα στην αρχή αλλά μετά από λίγο τα συνηθίζεις! :rolleyes: Νομίζω πως κάποια εφημερίδα, ανά διαστήματα προσφέρει τα βιβλία του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πλέον μπορώ να πω ότι την πρωτοκαθεδρία στην βιβλιοθήκη την έχει ο θείος Terry. Μένουν μόνο λίγα Discworld για να συμπληρωθεί η adult σειρά και μετά θ' αρχίσω με όοοοοοοολα τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..