Jump to content

Romance


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Μια από τις διμοφιλέστερες κατηγορίες anime είναι αναμφίβολα τα romances, σειρές/ ταινίες με έντονο το ρομαντικό στοιχείο.

 

Μερικά από τα καλύτερα του είδους που έχω δει:

 

Love Hina

Comedy/romance/echii, αιώνιος loser καταλήγει επιστάτης εστίας μόνο για κοπέλες

 

Kanon

Drama/romance/fantasy, αγόρι επιστρέφει σε πόλη στην οποία πέρασε κάποτε διακοπές και συναντά κάποια ιδιαίτερα κορίτσια (πολύ πίκρα η σειρά...)

 

Full metal panic

Action/comedy/romance, έφηβος μισθοφόρος προσπαθεί να προστατέψει μια κοπέλα από τρομοκράτες (ειδικά το fumoffu, η σαιζόν 1,5 της σειράς έχει απίστευτο γέλιο). Τώρα βγαίνει η δεύτερη σαιζόν στην Ιαπωνία, αν και νομίζω είναι πιο action oriented.

 

Το Negima δε μπαίνω στον κόπο να το αναλύσω, θα το κάνουν άλλοι. Παρακαλώ συνεχίστε με δικές σας προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Chobits

Drama/romance/echii,

 

Χαμενο κορμι απο την επαρχεια φτανει στην πολη για να σπουδασει και βρισκει ενα Persocon (κοριτσακι Α.Ι. υπολογιστη) πεταμενο στα σκουπιδια ...

Link to comment
Share on other sites

Ta echii einai kata 99% skoupidia, themselves. Toulaxiston aksiolyphta, ws senario kai filosofia (loser's fantasy).

Link to comment
Share on other sites

Sabrathan, δεδομένης της παραγωγής σε echii και του αριθμού των καλών τέτοιων σειρών που υπάρχουν, μάλλον πες το 95%

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω, ξερω αρκετα που ειναι σκουπιδια και πολλα που αξιζουν

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nihilio! Εκπλήσσομαι που ανέφερες το Kanon και όχι το AIR(ίδιου παραγωγού και αντίστροφο με το Kanon setting - Χειμώνας/Καλοκαίρι).

 

AIR TV, AIR movie, Air Summer Special(ova). Μοίρα φέρνει αγόρι σε hometown κοριτσιού, απόγονου αγγέλων με σκοτεινά μυστικά. Μητέρα-κόρη, προστάτης, boyfriend/girlfriend themes included.

 

Εμένα προσωπικά, το καλύτερο anime που έχω δει και με διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Τα Kanon και Air ήταν να τα δω το καλοκαίρι. Ήξερα ότι είναι κάτι σαν συνέχεια του πρώτου το δεύτερο, για αυτό είδα πρώτο το Kanon. Μετά από αυτό έπιασα ότι Shonen είχα πρόχειρο... δεν άντεχα να δω στο καπάκι το Air.

Link to comment
Share on other sites

Τα Kanon και Air ήταν να τα δω το καλοκαίρι. Ήξερα ότι είναι κάτι σαν συνέχεια του πρώτου το δεύτερο, για αυτό είδα πρώτο το Kanon. Μετά από αυτό έπιασα ότι Shonen είχα πρόχειρο... δεν άντεχα να δω στο καπάκι το Air.

 

 

Όχι, το AIR δεν είναι sequel του Kanon... Εντελώς ανεξάρτητες ιστορίες. Όταν/αν ευκαιρήσεις, δες το. Επίσης, έχω μια γενική ερώτηση επί του θέματος. Το Mahou Tsukai ni Taisetsu na Koto(Someday's Dreamers) συγκαταλέγεται στην ίδια κατηγορία με τα AIR, Kanon κτλ.; Δλδ romance; Μου κίνησε το ενδιαφέρον και σκέφτομαι να το δω...

Link to comment
Share on other sites

Το Saikano επίσης, μια ιστορία δύο ερωτευμένων νέων εν μέσω του Γ' Παγκοσμίου

Kαι ένα άλλο που έπαιζε παλιά στο Junior's, με δυο χάρες, η μία βιομηχανική και η άλλη μεσαιωνική που πολεμούσαν και οι διάδοχοι του θρόνου ήταν ερωτευμένοι...ΑΡΓΚ! ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!

Link to comment
Share on other sites

Killoq, το Somedays dreamers δεν είνα ιτόσο romance όσο ανάλαφρο drama. Υπάρχει και λίγο ρομάντζο, αλλά πολύ λίγο. Είναι έναν χαμηλών τόνων και πολύ συμπαθητικό modern fantasy αλλά δε θα μπορούσα να το πω romance.

Link to comment
Share on other sites

Kαι ένα άλλο που έπαιζε παλιά στο Junior's, με δυο χάρες, η μία βιομηχανική και η άλλη μεσαιωνική που πολεμούσαν και οι διάδοχοι του θρόνου ήταν ερωτευμένοι...ΑΡΓΚ! ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!

 

 

AAAAA!

Αυτο το ειχα πετυχει ποοοολυυυυ παλια (πριν καλα καλα γνωρισω τον ορο "ανιμε") και εχει μεινει απωθημενο!

 

Πρεπει οποσδηποτε να θυμηθεις τον τιτλο!

 

Ενα απο τα παλια καλα ειναι και το maison ikkoku (1986) της ιδιας κυριας που εκανε το ranma1/2

Link to comment
Share on other sites

Το Saikano επίσης, μια ιστορία δύο ερωτευμένων νέων εν μέσω του Γ' Παγκοσμίου

Kαι ένα άλλο που έπαιζε παλιά στο Junior's, με δυο χάρες, η μία βιομηχανική και η άλλη μεσαιωνική που πολεμούσαν και οι διάδοχοι του θρόνου ήταν ερωτευμένοι...ΑΡΓΚ! ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ!

AAAAA!

Αυτο το ειχα πετυχει ποοοολυυυυ παλια (πριν καλα καλα γνωρισω τον ορο "ανιμε") και εχει μεινει απωθημενο!

 

Πρεπει οποσδηποτε να θυμηθεις τον τιτλο!

Το πρώτο απλά μ' έχει κάψει και μόνο που μου εξήγησαν την πλοκή· το άλλο λέγεται Windaria.

 

Επίσης:

 

Kare Kano (/Kareshi Kanojo no Jijyo/His and Her Circumstances)

Romance/Comedy/Social

Η ιστορία δύο συμμαθητών στο Λύκειο, καθώς και του κοινωνικού τους περίγυρου.

 

(To) Heart

Romance/Relationships

Χαλαρή, ήρεμη σειρά βασισμένη σε ecchi (όΧΙ hentai) date simulator που είχε βγει για το Playstation.

 

Boys Be

Romance

Λυκειακές καταστάσεις - shounen (όΧΙ shounen ai) anime.

 

 

Ενα απο τα παλια καλα ειναι και το maison ikkoku (1986) της ιδιας κυριας που εκανε το ranma1/2

Inu-Yasha (Inuyasha: [.../A Medieval Fairytale], της ίδιας [Rumiko Takahashi])

Action/Comedy/Fantasy/Romance/Supernatural

Οι περιπέτειες μιας κοπέλας που καταλήγει στη Sengoku Jidai - την Περίοδο των Πολεμάρχων!

 

Super Dimentional Fortress Macross (το είδαμε - σφαγμένο - ως Robotech εξ Αμερικής)

Action/Comedy/Drama/Romance/Sci-Fi

Απλά καταπληκτικό στο βάθος του, και πολύ καλύτερο απ' ότι ίσως το θυμάστε... ΔΕίΤΕ ΤΟ!!

 

Elfen Lied {15+, αν όχι παραπάνω!}

Action/Comedy/Drama/Gore/Romance/Sci-Fi

Επώδυνο, κατ' εμέ, αλλά εξαίσιο...

 

Shin Seiki Evangelion (Neon Genesis Evangelion)

Action/Comedy/Drama/Romace/Sci-Fi

Άλλο ένα θεσπέσιο έργο, κι εξαιρετικά επιτυχημένο - αν και προτιμώ το μεταγενέστερο manga από τον concept artist του έργου, Yoshiyuki Sadamoto.

 

Stellvia of the Universe (Easter Egg: το "stell" αναφέρεται στ' άστρα [stellar, ας πούμε], ενώ "via" στα λατινικά σημαίνει δρόμος ή διαμέσου [starway])

Action (ελάχιστο, όσο πρέπει)/Relationships/Romance/Sci-Fi

Μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδοχή του μέλλοντος· αυτά θα σας πω μόνο.

 

Άμα θυμηθώ κι άλλα, θα τα γράψω, αλλά κόλλησα. :crybaby:

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

To windaria παιδιά υπάρχει εδώ από fansub για όποιον θέλει να βγάλει τα απωθημένα του.

Rasp, θυμάμαι που μου έλεγες πέρσυ σε ένα Meeting για ένα romance που ξεκινάει με μια κοπέλα να κάνει δώρο σε μια πολύ δημοφιλή φίλη της ένα δώρο και αυτή να το πετάει σε ένα σωρό από δώρα. Θυμάσαι μήπως όνομα;

Link to comment
Share on other sites

Killoq, το Somedays dreamers δεν είνα ιτόσο romance όσο ανάλαφρο drama. Υπάρχει και λίγο ρομάντζο, αλλά πολύ λίγο. Είναι έναν χαμηλών τόνων και πολύ συμπαθητικό modern fantasy αλλά δε θα μπορούσα να το πω romance.

 

Erm... Μια μικρή παρενθεσούλα μόνο. Είναι Killog, όχι Killoq. Απλά έτσι που είναι υπογραμμισμένο, το g φαίνεται q. :dazzled:

Link to comment
Share on other sites

Rasp, θυμάμαι που μου έλεγες πέρσυ σε ένα Meeting για ένα romance που ξεκινάει με μια κοπέλα να κάνει δώρο σε μια πολύ δημοφιλή φίλη της ένα δώρο και αυτή να το πετάει σε ένα σωρό από δώρα. Θυμάσαι μήπως όνομα;
Συγγνώμη για το αργό της απάντησης, απλά δεν έβρισκα σε τι αναφέρεσαι και ξεχάστηκα· θυμάσαι κάτι άλλο που ίσως είχα πει; Και πάλι συγγνώμη για το αδύναμο της μνήμης μου.
Link to comment
Share on other sites

Ότι η κοπέλα είχε κόκκινα μάγουλα ενώ πήγαινε το δώρο και ότι η φίλη της είχε πολλές "θαυμάστριες" (ναι, με gay ήταν από όσο μου είχες πει).

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιτάξω και θα σου πω... Κάτι θυμάμαι, αλλά πολύ αμυδρά, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..