Jump to content

"Θετικές" Αρνητικές Κριτικές


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Ορισμένες φορές διαβάζεις την κριτική κάποιου για ένα βιβλίο, την αρνητική του κριτική, και μέσα από αυτά που γράφει εσύ συμπεραίνεις ότι, μάλλον, είναι καλό βιβλίο και θα σου άρεσε. Μου έχει συμβεί, σε διάφορες περιστάσεις, αυτό το φαινόμενο, αν και συνήθως δε βασίζομαι εκεί για το αν θα αγοράσω κάτι ή όχι.

 

Αν, ας πούμε, διαβάσω ότι το βιβλίο δεν άρεσε σε κάποιον επειδή--

 

(α) "δεν είχε πολλή μαγεία!"

 

(β) "δεν είχε ξωτικά!"

 

(γ) "είχε μεγάλη πλοκή και με μπέρδευε!"

 

(δ) "είχε πολλούς χαρακτήρες και με μπέρδευε!"

 

(ε) "είχε πολλά ονόματα και με μπέρδευε!"

 

(στ) "δεν σε άρπαζει από την αρχή!"

 

(ζ) "είναι πολύ παράξενο για μένα!"

 

 

--ξέρω ότι, μάλλον, το βιβλίο είναι καλό, και θα μου αρέσει.

 

 

Το έχετε παρατηρήσει να σας συμβαίνει; Ποιες είναι οι δικές σας "θετικές" αρνητικές κριτικές;

Link to comment
Share on other sites

"Πέρασα τις πρώτες 300 σελίδες προσπαθώντας να καταλάβω τι ήταν/που χρησίμευε το *τάδε* που αναφερόταν στην αρχή!"

 

Μου κινούν αφάνταστα την προσοχή μυστήρια που ξετυλίγονται σιγά σιγά και τα αντιμετωπίζω ως γρίφους που καλούμαι να λύσω! Μου αρέσουν τα βιβλία που με βάζουν να σκέφτομαι! Γι' αυτό λάτρευα τα βιβλία της Agatha Christie και του Arthur Conan Doyle!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι λόγοι που έγραψες ταιριάζουν γάντι στο ASoIaF, φαντάζομαι δεν τους διάλεξες τυχαία ;)

 

Πάντως αυτά δεν είναι κριτική αλλά προσωπικές αντιπάθειες περισσότερο... άλλο είναι να πεις ότι κάτι δεν σου άρεσε και άλλο ότι δεν είναι στον τύπο σου. Μπορεί σε κάποιον να μην αρέσει ένα βιβλίο για όλους αυτούς τους λόγους αλλά αυτό δεν θα κάνει το βιβλίο αυτομάτως καλό για εμένα επειδή μου αρέσουν οι πολλοί χαρακτήρες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω. Ζουμε σε μια εποχη που το να μην εχεις βεντετες - παθη κτλ ειναι σχεδον αδυνατον. Πολυ σπανια διαβαζεις μια κριτικη που πραγματικα να σχολιαζει ανεπιρεαστα απο πρωσιπικες θελησεις. Δεν λεω προσωπικο γουστο γιατι μου φαινεται οτι αυτο ειναι που και "καλα" εμπιστευομαστε σε εναν κριτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε παλικάρια μου, δεν είπαμε ότι αυτές είναι εμπεριστατωμένες, αναλυτικές κριτικές. Μιλάμε για τις κριτικές που θα διαβάσεις απο δώ κι απο κεί στο Νετ, όπως πχ στο Amazon. Δεν έχετε δει τα reviews που κάνουν εκεί; Τα περισσότερα σε τέτοια κατάσταση είναι. "Δεν μου άρεσε γιατί ο ήρωας ήταν πολύ γκομενιάρης," και κάτι παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένες φορές διαβάζεις την κριτική κάποιου για ένα βιβλίο, την αρνητική του κριτική, και μέσα από αυτά που γράφει εσύ συμπεραίνεις ότι, μάλλον, είναι καλό βιβλίο και θα σου άρεσε. Μου έχει συμβεί, σε διάφορες περιστάσεις, αυτό το φαινόμενο, αν και συνήθως δε βασίζομαι εκεί για το αν θα αγοράσω κάτι ή όχι.

 

Αν, ας πούμε, διαβάσω ότι το βιβλίο δεν άρεσε σε κάποιον επειδή--

 

(α) "δεν είχε πολλή μαγεία!"

 

(β) "δεν είχε ξωτικά!"

 

(γ) "είχε μεγάλη πλοκή και με μπέρδευε!"

 

(δ) "είχε πολλούς χαρακτήρες και με μπέρδευε!"

 

(ε) "είχε πολλά ονόματα και με μπέρδευε!"

 

(στ) "δεν σε άρπαζει από την αρχή!"

 

(ζ) "είναι πολύ παράξενο για μένα!"

--ξέρω ότι, μάλλον, το βιβλίο είναι καλό, και θα μου αρέσει.

Το έχετε παρατηρήσει να σας συμβαίνει; Ποιες είναι οι δικές σας "θετικές" αρνητικές κριτικές;

 

Βασικά, εξαρτάται απ'το ποιός κάνει την κριτική αυτή. Είναι σκληροπυρηνικός αναγνώστης φαντασίας ή απλά κάποιος που πολύ ευκαιριακά διαβάζει φάντασυ; Είναι sci-fi φαν που διαβάζει φάντασυ; Αυτό συνήθως το καταλαβαίνεις απ'αυτά που λέει.

 

Μερικά απ'τα παραπάνω μπορεί και να είναι καλοί λόγοι κριτικής, αλλά τα άλλα είναι θέμα γούστου. Το "δε σε αρπάζει απ'την αρχή" ειδικά το θεωρώ σημαντικότατο. Είναι, κατά την άποψή μου, ο κυριότερος λόγος που κάποιος θα μπορέσει να διαβάσει όλη την ιστορία που του πλασάρει κάποιος άλλος. Χωρίς καλά hooks στην αρχή, το'χασες το παιχνίδι χωρίς καν να έχεις την ευκαιρία να δείξεις πόσο καλή μπάλα παίζεις.

 

Εμένα πλέον, έχουν αρχίσει να μ'ενοχλούν πάρα πολύ τα εξής, ειδικά στο φάντασυ:

 

1) Κλισέ ατάκες

 

2) Χιλιοειπωμένες περιγραφές και επίσης, περιγραφές χωρίς λόγο.

 

3) Αναληθοφάνειες χωρίς σοβαρό λόγο

 

4) Μαγεία και υπερφυσικό μόνο και μόνο για εντυπωσιασμό

 

5) Κενά σεναρίου

 

6) Έλλειψη hooks

 

7) Χαρακτήρες χωρίς κίνητρο.

 

Δυστυχώς, όλα τα παραπάνω συμπτώματα είναι συχνότατα, ειδικά στο σύγχρονο φάντασυ. :bag:

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά όλα αυτά, αλλά προσπαθήστε να είστε ON TOPIC, ρε παιδιά. Έχετε μια λίστα με "θετικές" αρνητικές κριτικές; Αν ναι, ποια είναι αυτή; Μη γράφουμε γενικώς και αορίστως.

Link to comment
Share on other sites

"Δεν μου άρεσε αυτό το βιβλίο, γιατί ήταν πολύ σκοτεινό"

 

Για μένα, κανένα βιβλίο δεν είναι "πολύ σκοτεινό".

Δεν είναι ανάγκη να μοιάζουν όλα τα βιβλία με τη Χιονάτη και τους 7 Νάνους

 

Επίσης τρελαίνομαι να διαβάζω βιβλία, που οι άλλοι απορρίπτουν γιατί ο ήρωας είναι κάθαρμα, π.χ. ο Φυσιογνωμιστής του Τζέφρι Φορντ (αυτός όμως έπαθε κρίση μεταμέλειας και μου τα χάλασε)

Link to comment
Share on other sites

"Μα όλοι οι τύποι ήταν σαν από επεισόδιο του Dragonball!"

Βιβλικές δυνάμεις, πανίσχυρη μαγεία, ό,τι χρειαζόταν δηλαδή για να με τραβήξει!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..