Jump to content

Chronicles of Gor


Lord_Velkion
 Share

Recommended Posts

Τι ειναι αυτο?Τρωγεται?Γιατι πειναω ξερεις...

Δεν το εχω ακουστα.Παντως κανω 2 υποθεσεις

1.Για να εχει τιτλο "Τα χρονικα του.." ειναι μαλλον γεματο κλισε/

2.Για να μην το ξερουν πολλοι,οποιος το προτεινε ειναι ψαγμενος και η αποψη του μετραει.

3.Για να το εχει γραψει ενας Γιαννης(John Norman)...λεει!

Διαλεγεις και παιρνεις!

A,και επειδη ξερω ποσο "εκτιματε" τα σχολια του Αμαζονιου κοιταξτε στο

http://www.amazon.com/gp/product/customer-...=283155&s=books

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι μυώδεις βάρβαροι και ημίγυμνες γκόμενες, αλλά δε κόβς και το λαιμό μου.

Παίζει να έχει ο βάρδος κάτι βιβλία από τη σειρά αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,κατι τετοιο ειναι!Δεν ειδες το εξωφυλλο στο link?

Χα,χα...αν εχει ο Βαρδος... :bleh: (τελικα του αρεσουν κατι τετοια του ατιμου!)

Link to comment
Share on other sites

Ο Γκορ δεν είναι ήρωας του Χάουαρντ?

Αν θυμάμαι καλά είναι ένας πανίσχυρος μυώδης αρχάνθρωπος, και την ιστορία του την αφηγείται ένας άνθρωπος του 20 αιώνα, που λίγο πρίν πεθάνει θυμάται τις προηγούμενες ζωές του που πάντα ήταν μέλος της λευκής φυλής.

Πολύ σκληρή ιστορία, μου αρέσει, αλλα τωρα κατα πόσο ο μεταγενέστερος συγγραφέας είναι αντάξιος του Χάουαρντ... αυτό δεν το γνωρίζω (ακόμη)

Edited by brave
Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Norman έχει γράψει Σεξιστικό Φάντασυ (ΤΜ). Αυτό, κατ'αρχήν, θα πρέπει να το έχει υπόψη του όποιος θέλει να διαβάσει. Ο Γκορ είναι ένας κόσμος παράλληλος, υποτίθεται, με τον δικό μας. Στον Γκορ εννοείται πως κυκλοφορούν βάρβαροι με γούνινα σωβρακάκια κτλ, κουβαλώντας σπαθιά και ανοίγοντας κεφάλια. Επίσης, όλες οι γυναίκες είναι σκλάβες και γενικώς στα βιβλία υπάρχει αρκετό στοιχείο BDSM, αλλά με τη σεξιστική έννοια.

 

Πάντα άκουγα γι'αυτές τις πίπες (γιατί, μη γελοιόμαστε, πίπες είναι: απλά είναι από τις καλύτερες πίπες που κυκλοφορούν εκεί έξω) και ήθελα να πάρω να δω τι παίζει. Έτυχε σε μια φάση να τα βρω σε τιμή ευκαιρίας, σε ένα υπόγειο, 2 ευρώ το βιβλίο (σχετικά μικρά βιβλιαράκια, κανένα πάνω από 200 σελίδες). Πήρα κάπου πέντε, αν θυμάμαι καλά. Δυστυχώς, δεν έχω ακόμα προλάβει να διαβάσω τίποτα (ο Λόφος-Προς-Ανάγνωση, ο καταραμένος μπάσταρδος, ευθύνεται για όλα), άρα δεν μπορώ να έχω και ιδίαν άποψη. Πάντως, ότι είναι Σεξιστικό "Πίπα" Φάνταζυ είναι βέβαιο: απλά έχει πλάκα... για τις στιγμές που έχει κανείς περίεργες ορέξεις. :whip:

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση δηλαδή με τον Γκόρ του Χάουαρντ...

Αναιρώ το προηγούμενο μύνημα...

Link to comment
Share on other sites

Ο κύριος Norman έχει γράψει Σεξιστικό Φάντασυ (ΤΜ). Αυτό, κατ'αρχήν, θα πρέπει να το έχει υπόψη του όποιος θέλει να διαβάσει.

 

Χα, βάρδος το ήξερα αυτό! :D Γι' αυτό είπα "ύποπτη πρόταση" ;)

Δλδ από όσο έχεις διαβάσει, μάπα το καρπούζι; Τις νουβέλες αυτές τις δανείζεις να ρίξω κανά βλέφαρο;

Link to comment
Share on other sites

Brave, έχει ο Howard κάποιον ήρωα που να λέγεται Gor; Είσαι σίγουρος;

 

Velkion, φυσικά και να σου δανείσω, φίλτατε. :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάγνωσμα για περίεργες ώρες, για ανθρώπους με τέτοια γούστα, και μάλιστα μονόπλευρα (σεξιστικά όπως είπε και ο Βάρδος). Κοινώς, έχω διαβάσει καλύτερα BDSM novels/books. :p Αλλά δεν ήταν φάνταζυ, δεν είχαν γούνινα σωβρακάκια ούτε άλλους πλανήτες. Αν εσύ θέλεις και τα σωβρακάκια και τους άλλους πλανήτες στις... εχμ ώρες σου, τότε ναι, να διαβάσεις. Εγώ προσωπικά έχω διαβάσει αποσπασματικά και δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Φυσικά μπορείς να διαβάσεις και για πλάκα, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, έχει σκλάβες γυναίκες, έχει λέξεις που τους λές για να κάνουν ό,τι θές, δεν παίζουν πολλές γνωστές παπάρες του BDSM, δεν έχει λέλους πινέλους γιατί οι άντρες είναι μπαρμπαρίλα, οπότε καλή φάση. Και είναι και φάντασυ. Και έχει σπαθιά. Και γούνινα σωβρακάκια. Αγαπώ! :beach:

Edited by Lord_Velkion
Link to comment
Share on other sites

Brave, έχει ο Howard κάποιον ήρωα που να λέγεται Gor; Είσαι σίγουρος;

 

Velkion, φυσικά και να σου δανείσω, φίλτατε. :)

 

 

Είναι μια νουβέλα που μιλάει για ένα τύπο στον 20ό αιώνα, που λίγες ώρες πρίν πεθάνει θυμάται όλες τις ζωές που πέρασε.

Στέκεται και αναλύει αυτή του Γκόρ (εκτός πια κι αν έχω μπερδέψει το όνομα αλλα δε νομίζω), που είναι ένας αρχάνθρωπος σε μια εποχή απο αυτές που ονειρεύεται ο Χάουαρντ.

Ο τύπος όταν γεννιέται έχει ένα ελάττωμα στο πόδι, κι έτσι οι δικοί του αποφασίζουν να τον αφήσουν να πεθάνει στους πάγους... κτλ κτλ...(μή σποιλάρω κι όλη την ιστορία)

Link to comment
Share on other sites

Και εννοειται οτι θα φοραει κι αυτος γουνινο σωβακακι!(Απαιτω σμαιλι με γουνινο σωβρακακι!)

Που ειναι το κακο στο σεξιστικο φαντασυ?Ο τυπος δε γραφει δοκιμιο.Ας ειναι οι αντρες γαμαουα(υμεο?!?) και οι γυναικες ας εχουν πλουσια προσοντα("πνευματικα"...)!

Θυμασαι τον τιτλο της νουβελας του Χαουαρντ?

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το κακο στο σεξιστικο φαντασυ?Ο τυπος δε γραφει δοκιμιο.Ας ειναι οι αντρες γαμαουα(υμεο?!?) και οι γυναικες ας εχουν πλουσια προσοντα("πνευματικα"...)!

 

Είναι σεξιστικά γιατί περιέχουν πάρα πολλά σεξιστικά νοήματα. Όπως αυτό, ας πούμε:

 

"Men, sometimes," I said, "will accord small freedoms to women, thinking that these will make them more pleasing. Surely you are familiar with the master who, at certain moments, permits his girl to speak her mind. [...]

Link to comment
Share on other sites

Δε λεω οτι ειναι ωραιο να παρουσιαζονται ετσι τα δυο φυλα αλλα δεν ειναι και τοσο κακο.Εξαλλου σε ενα φανταστικο κοσμο μπορει να επικρατουν διαφορα ηθη,εθιμα,προκαταληψεις κτλ.και μιλαμε για "πρωτογονους" λαους αρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν αποκλείεται. Ούτε λέω να "μην υπάρχει" κάτι τέτοιο καθόλου στην αγόρα. Αλλά, ρε συ, ο Norman έχει βγάλει κάτι άπειρα βιβλιαράκια Gor, ακριβώς πάνω σ'αυτή τη θεματολογία. Είναι άλλο ένα macho κήρυγμα. Το ίδιο θα έλεγα κι άμα τα βιβλία κάνανε φεμινιστικό κήρυγμα. Νομίζεις ότι κάπου ο άλλος θέλει να σου πιπιλήσει τον εγκέφαλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 7 months later...

Το World of Gor το άκουσα για πρώτη φορά όταν ήμουν μέλος στο forum των Manowar, οι οποίοι εμπνεύστηκαν από τη σειρά αυτή το κομμάτι τους Pleasure Slave. Δυστυχώς δεν έχω διαβάσει κάτι ολοκληρωμένο, αλλά τα αποσπάσματα που διάβασα είναι ανοιχτά σε διάφορες ερμηνείες. Η φεμινίστρια θα σκεφτεί ότι είναι σεξιστικό, κάποιος με περισσότερο χιούμορ θα σκεφτεί ότι είναι παραβολή του πως η γυναίκα, ακόμα και slave, μπορεί να υποδουλώσει έναν άντρα ή πως η γυναίκα, θέλει ακριβώς να "υποδουλωθεί" στον άντρα, προκειμένου να βρει την ολότητά της. Εχει βέβαια κάτι πολύ χαριτωμένες περιγραφές, όπως την τελετή περάσματος κολλάρου -γαβ γαβ- στις νεοσύλλεκτες σκλάβες, που παρεκτρέπουν από οποιαδήποτε φιλοσοφική ερμηνεία, αλλά τέσπα. Θα ήθελα πάντως πολύ να το έχω στη βιβλιοθήκη μου! - το thread αυτό ήταν useful reminder.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

ούτε ο ίδιος δεν ξέρει πόσα έχει γράψει...:dazzled: είναι κάτι σαν τον Ζεράρ Ντε Βιλλιέ του φαντάζυ...

Edited by D'Ailleurs
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..