Jump to content

Action anime


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Anime δράσης, με ξύλο, σπαθιά, πιστόλια, κυνηγητά και λοιπά ευχάριστα. Γράψτε εδώ μερικά από τα αγαπημένα σας.

 

Για αρχή:

tenju tenge: σχολείο με μερικούς από τους καλύτερους μαχητές πολεμικών τεχνών στην Ιαπωνία δίνεται στόχος από δύο μαχητές δρόμου που τα βρίσκουν σκούρα όταν πάνε να κάνουν τσαμπουκάδες. Ελαφρώς (έως βαρέως) echii, με κάμποσο ρομάντζο, κωμικές σκηνές, θεαματικό ξυλίκι και ενδιαφέρουσα ιστορία

 

Rurouni Kenshin: θρυλικός εκτελεστής του ιαπωνικού εμφυλίου έχει αφήσει στην άκρη το αιματηρό παερλθόν του και ζει σαν περιπλανώμενος που έχει σπαθί με ανεστραμένη λεπίδα. Λίγο ρομάντζο και λίγη κωμωδία. Το βασικό arc τελειώνει στο επεισόδιο 61, τα υπόλοιπα 30-κάτι επεισόδια είναι γεμίσματα και μετριότατα, όπως και τα μισά επεισόδια από τα πρώτα 30. Τα υπόλοιπα 45 είναι πάρα πολύ καλά, αρκεί να αντέχετε τις μυστικές τεχνικές.

 

Noir: απέχει πολύ από το να είναι στα αγαπημένα μου, αλλά είναι από τα πιο γνωστά του είδους. Δύο γυναίκες δολοφόνοι βρίσκονται στο στόχαστρο μιας μυστηριώδους οργάνωσης. Θετικό: η μουσική. Αρνητικό: πεθαίνουν καμιά 300-αριά άτομα στη σειρά, καμιά δεκαριά το πολύ όμως αιμορραγούν

 

Kite: θεωρητικά αυτό είναι hentai. Έχει όμως μερικές από τις πιο διασκεδαστικές, αιματηρές και kewl μάχες που έχω δει. Αγνοώντας τις (λίγες και ψιλοάσχετες) σκηνές σεξ βγαίνει ένα αξιοπρεπέστατο action OVA.

Link to comment
Share on other sites

Samurai Champloo & Cowboy Bebop

Δημιουργημένα απο το ίδιο studio, κορυφαία απο πλευρά ιστορίας, δράσης, νοημάτων και animation.

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα και το Appleseed και οσο και εαν ειναι ανωμαλο Ghost in the Shell

Link to comment
Share on other sites

Τι παίζει με το Appleseed; Είχα δει κάπου να κυκλοφορεί ελληνικό fansub αλλά δεν ασχολήθηκα να το βρω. Μπορείς να πεις κάτι παραπάνω για αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα,

 

Η υποθεση της ταινιας εχει να κανει με μια μελλονιτκη πολη οπου οι ανθρωποι ζουν απολυτα εναρμονισμενα με ενα ειδος βιολογικης ζωης που δημιουργησαν οι ανθρωποι για να κανουν τις δουλεις κτλ. Μεσα στην Ιστορια η Ηρωιδα, μια μαο-γαμαω πολεμηστρια μπλεκεται σε ενα γεγονος που απειλη να αλλαξει την ισσοροπια για παντα. \

 

Αρκετα ηθικα δειλληματα και ενα πολυ καλο σεναριο με πολλεσ ανατροπες και μυστικα.

 

Απο πλευρας γραφικων εχς να πω μονο ενα πραγμα SSG = Self Shading Graphics και υπεροχη δουλεια στους χαρακτηρες και τον κοσμο.

 

--> Full Article on Appleseed 2004 on SFF.GR <---

 

Με γραφετε που με γραφετε ...

Edited by LordCeleborn
Link to comment
Share on other sites

Το Sakura wars είναι καλή και κλασσική επιλογή, όπως και το ΔΕΥΤΕΡΟ Vampire Hunter D (το πρώτο δεν παλευόταν με τίποτα...) :lolipop:

Link to comment
Share on other sites

anime όχι, υπάρχει όμως ένα manga (γιαπωνέζικο κόμικ) που είναι βασισμένο στην ταινία (ή το ανάποδο, δε θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι τρομερος γνωστης anime αλλα το Naruto και το Kenshin δεν θεωρουνται δρασης ?

Link to comment
Share on other sites

Το Kenshin αναφέρεται στο πρώτο post. Το Naruto γενικά δε το έχω και σε μεγάλη εκτίμηση. Και ναι, θεωρούνται δράσης.

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει το θέμα που άνοιξες για το Appleseed, αλλά δεν είχα να γράψω κάτι πέραν του «Ουάου, τζαμάτο φαίνεται!» οπότε και δεν έγραψα... Επειδή όμως δεν είχα δει κάτι τέτοιο, ρωτάω τώρα: τί είναι τα self-shading graphics (αν και οι εμπειρίες μου με 3D με κάνουν ν' ανατριχιάζω στο άκουσμα!);

 

Τέλος, ωραίο action anime (πέραν από τα προαναφερθέντα) θεωρώ και τα κάτωθι (αν και ανοίκουν και σ' άλλες κατηγορίες, επίσης):

Neon Genesis Evangelion - Action Fantasy/Sci-Fi amalgam

Full Metal Panic - Action/Humour/Romance?

Link to comment
Share on other sites

SSG ειναι μια νεα μηχανη που επιτρεπει απολυτη ρεαλιστικοτητα αφου ο φωτισμος δεν "ζωγραφιζεται" μα παραμετροποιηται και γινετε render πανω στα γραφικα On the spot... Αρα τρομερη ρεαλιστικοτητα και πολυ ομορφα χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

SSG ειναι μια νεα μηχανη που επιτρεπει απολυτη ρεαλιστικοτητα αφου ο φωτισμος δεν "ζωγραφιζεται" μα παραμετροποιηται και γινετε render πανω στα γραφικα On the spot... Αρα τρομερη ρεαλιστικοτητα και πολυ ομορφα χρωματα.

Αυτό, όμως, δεν είναι η τυπική μέθοδος ούτως ή άλλως; Υπάρχουν δύο μέθοδοι: η παλιά, δηλαδή η χρήση αλγορίθμου για τις σκιάσεις βάσει φωτισμών κ.λ.π., και η «τσαπατσούλικη», όπου ζωγραφίζεις πάνω στην υφή το φωτισμό. Αν πρόκειται περί του δεύτερου, απλά μιλάμε για σωστή τεχνική αντί απλούστερης και λιγότερο ρεαλιστικής. Αυτό ισχύει επειδή η μεσοβέζικη αυτή λύση χρησιμοποίειται για τη μείωση των χρησιμοποιούμενων πολυγώνων· με άλλα λόγια, το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι οι ίδιες οι φωτοσκιάσεις, ακριβώς, όσο οι λεπτομέρειες στο μοντέλο! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το Neon Genesis θα μπορούσε εύκολα να θεωρηθεί δράσης, αφού στο σύνολό του δεν αφορά σε τύπους με απίστυετες δυνάμεις και τεράστια ρομπότ, παρά στο ελάχιστο ή σε κάποιες εξάρσεις.

Πιο πολύ θα το αποκαλούσα κοινωνικό/αποκρυφιστικό με παρανοϊκή ροή... :tease:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το Neon Genesis θα μπορούσε εύκολα να θεωρηθεί δράσης, αφού στο σύνολό του δεν αφορά σε τύπους με απίστυετες δυνάμεις και τεράστια ρομπότ, παρά στο ελάχιστο ή σε κάποιες εξάρσεις.

Πιο πολύ θα το αποκαλούσα κοινωνικό/αποκρυφιστικό με παρανοϊκή ροή... :tease:

Δε διαφωνώ, αλλά το action δεν είναι το «αφορά σε τύπους με απίστυετες δυνάμεις,» ενώ έχει «και τεράστια ρομπότ!» :tease:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που κανονίσαμε και τον αυθάδη Ατρελεγή*, να πω κι έν' άλλο καλό action anime: Trigun! Δείτε το οπωσδήποτε σε DVD και ολόκληρο: σκίζει!

 

Κι έχει και μία γάτα!

 

* Just kidding, of course... not! :tease:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

GANTZ.

Έχω διαβάσει ότι έχει βγει ως τώρα από το manga και έμεινα εντυπωσιασμένος. Πρόκειται για ένα action/horror/echii που αξίζει να το διαβάσει κάποιος (για το δει δεν είμαι σίγουρος)

Δύο παιδιά σκοτώνονται σε δυστύχημα και μεταφέρονται σε ένα μυστηριώδες δωμάτιο μαζί με άλλους "νεκρούς". Εκεί μια μάυρη σφαίρα τους δίνει στολές, όπλα και τους στέλνει να κυνηγήσουν εξωγηίνους.

Οι χαρακτήρες είναι καλοδουλεμένοι, το σκίτσο καθαρό και περνάει την αίσθηση της δράσης, η βία και το σεξ είναι σε σημεία υπερβολικά, το σενάριο προχωράει σχετικά αργά αλλά σταθερά, οι εξωγηίνοι είναι ελαφρώς οτινάναι (ένας μάλιστα είναι ο death dealer) οι χαρακτήρες ΔΕΝ είναι αθάνατοι. Συνολικά αξίζει κάποιος να το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Full metal panic: the second raid:

Συνέχεια της γνωστής σειράς, ένα από τα καλύτερα action/dramas (με λίγο comedy/romance σε μερικά επεισόδια) που έχω δει. Αν είχε λίγο λιγότερο χαρούμενο τελευταίο επεισόδιο θα ήταν χαλαρά στα 3 αγαπημένα μου.

Link to comment
Share on other sites

Saulot, είμαστε απαράδεκτοι...

 

Samurai Girl - δεν πρόκειται να προσπαθήσω να το εξηγήσω, επειδή θα το σφάξω...

 

Επίσης, ο month μου έδειξε τις προάλλες το action/ecchi/fantasy Ikkitousen· πολύ κάψιμο, heavy erotica, σίγουρα όχι για όλους, κάποιες σκηνές κάμποσο τραβηγμένες, αλλά μ' ενδιαφέροντα σημεία, καθώς και καταστάσεις που δημιουργούν ποικίλα αποτελέσματα στο κοινό!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..