Jump to content

Dragonlance


Pixie
 Share

Recommended Posts

Μα να μην έχουμε ξεχωριστό topic για το αγαπημένο μας Dragonlance!

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, που λένε.

 

Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ το War of Souls, αλλά μας αφήσαν ξεκρέμαστους. :ranting: Δεν έχει συνέχεια? Η Μ. Weiss έχει γράψει κάτι, αλλά νομίζω ότι είναι μόνο για τη Μίνα, την οποία ποτέ δεν συμπάθησα.

 

Η ιστορία του Χούμα λέει τίποτα? Prequel δεν είναι? Με τη Μηχανή του Χρόνου, δεν μπορείς να είσαι και σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απογοητεύτηκα με το τέλος του War of Souls. Ήταν τέλος τύπου από μηχανής θεός. Στην κυριολεξία, μάλιστα. Φευ. Μέχρι εκεί, όμως, η τριλογία μού άρεσε.

 

Γενικά, την Dragonlance τη θεωρώ ένα καλό ψυχαγωγικό ανάγνωσμα, αν και όχι τίποτα το ιδιαίτερα λογοτεχνικό, ούτε κατά διάνοια. Και μιλάμε πάντα για τα βασικά: Chronicles, Legends, War of Souls. Είναι σίγουρα ό,τι καλύτερο έχουν να δώσουν τα μυθιστορήματα της Wizards of the Coast.

 

 

Α, ναι. Για το War έχω κάνει μια κριτική εδώ.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα Legends έχω μείνει ακόμα, τα οποία με ξετρέλαναν. Αντίθετα τα chronicles με ψιλοκούρασαν. Ειχαν περισσότερους χαρακτήρες από όσους θα έπρεπε και δε τους ανέλυαν όλους τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένοι μου ήρωες:

 

Huma Dragonbane

Sturm Brightblade

Steel Brightblade

Kaz the Minotaur

Tasslehoff Burrfoot

 

Το Legend of Huma μου άρεσε παρα πολύ. Δεν κοιτάω πολύ στις ιστορίες να έχει την τέλεια γλώσσα, να είανι το απίστευτο λογοτέχνημα. Η ιστορία και τα νοήματά της είναι αυτά που προσέχω κυρίως. Επίσης δεν μου χρειάζονται οι καρακαλλιτεχνικές περιγραφές των συναισθημάτων των ηρώων. Άν μου αρέσει η ιστορία, μπαίνω στο πετσί του ήρωα και φαντάζομαι τα συναισθήματά του από μόνος μου.

 

Το Dragonlance έχει πάρει στοιχεία από παντού (πολύ "κλέψιμο"). Αυτό όμως δεν με νοιάζει πολύ, αρκεί το αποτέλεσμα να είναι ωραίο. Δεν πάει να έχει τα πιο κλισέ στοιχεία, το τελικό αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει για εμένα.

 

Τα αγαπημένα μου από Dragonlance είναι τα:

 

Dragons of Summer flame

Η τριλογία

Legend of Huma

Dragons of Summer flame

 

Μάλιστα στο Dragons of Summer flame, στο τέλος, όσοι νταγκλαράδες, μαντράχαλοι το διαβάσαμε, μας πήραν λίγο τα ζουμιά :secret:

Link to comment
Share on other sites

Χμ...εγω ψηνομαι να διαβασω ιστοριες οπου ο Ρεστλιν ειναι πολυ δυνατος.Ποιες ειναι αυτες?Ισως παρω τα Legends αλλα εχουν αλλα προτεραιοτητα.

Οντως δεν ειναι αναγκη να ειναι πολυ καλλιτεχνικο το αναγνωσμα αλλα να μην ειναι ολο κλισε και κλεψιες.Κατι με χαλασε με τα Χρονικα.Ισως φταιει που δεν ειμαι πολυ του rpg.

Link to comment
Share on other sites

Tα Legends είναι καλύτερα πιστεύω. Εστιάζονται σε λιγότερους χαρακτήρες (6 νομίζω είναι οι βασικοί, Caramon, Raistlin, Tass, Tannis, Kitiara, Crysania) και μια αρκετά καλή πλοκή. Για να καταλάβεις τα chronicles τα διάβασα σε 1 μήνα. Τα legends σε ένα σαββατοκύριακο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω διαβασει μονο την τριλογια αλλα εχω μεινει πραγματικα ευχαριστημενος. Η Dragonlance ειναι ομορφος κοσμος με πολυ καλες φιγουρες. Αγαπημενος χαρακτηρας .. χμμμ Raistlin ... Πολυ στυλ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω διαβάσει ποτέ Dragonlance αλλά θυμάμαι ακόμα όταν μικρός (11-12 χρονών) είχα διαβάσει στο Pixel το review του Heroes of the Lance και είχα γοητευτεί από την προοπτική ενός παιχνιδιού που σου έδινε την δυνατότητα να ελέγξεις διάφορους ήρωες, να χρησιμοποιήσεις μαγεία, να πολεμήσεις τέρατα και όλα αυτά χρησιμοποιώντας περισσότερο το μυαλό σου παρά τα αντανακλαστικά σου. Αυτό το review ενός (προιστορικού πια) computer game ήταν η έμμεση εισαγωγή μου στον κόσμο των RPG και του fantasy και έτσι θυμάμαι ονόματα όπως Flint, Tannis, Goldmoon και Sturm με νοσταλγία αν και ποτέ δεν διάβασα τις περιπέτειές τους.

Link to comment
Share on other sites

Τα Legends είναι όντως πολύ καλύτερα από τα Chronicles, heiron. Πάντως, κατά τη γνώμη μου, η DL είναι αυτό που θα έλεγα μια καλή εισαγωγική σειρά για να μπει κανείς στο fantasy. Μην περιμένεις τρομερά πράγματα, αλλά είναι διασκεδαστική. Εγώ, πχ, όταν ήταν να βγει το War of Souls το είχα στα must-reads μου. Είναι ιστορικό ζήτημα, και έχει πλάκα. :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένος μου χαρακτήρας από τα Dragonlance είναι ο Raistlin Majere.

 

Και Pixie διάβασε καλύτερα τα Dragonlance Chronicles, Dragonlance Legends και ύστερα Dragons of a Summer Flame.

Link to comment
Share on other sites

Και Pixie διάβασε καλύτερα τα Dragonlance Chronicles, Dragonlance Legends και ύστερα Dragons of a Summer Flame.

 

Βασικά τα έχω διαβάσει όλα αν και με ανάκατη σειρά, εκτός από τα Dragonlance Legends, το οποίο αφήνω για το 2006, γιατί μέχρι το τέλος της χρονιάς θέλω να αρχίσω μερικούς συγγραφείς που δεν τους έχω πιάσει καθόλου, όπως τον Feist και τον Martin.

 

Το Dragons of a Summer Flame, ήταν αυτό που διάβασα τελευταία. Τρομερό bodycount, νόμισα στο τέλος ότι θα τα μπήξω τα κλάματα.

 

Κι εμένα είναι ο Raistlin ο αγαπημένος μου (μα και ποιου δεν είναι), αλλά και η Lorana. Και τον Κίριν από το Σιλβανέστι συμπάθησα πολύ, ελπίζω να εμφανίζεται στη συνέχεια.

 

Ασχετο, εκείνος ο Πόρθιος ζει? Τι απέγινε?

Link to comment
Share on other sites

Για τον Porthios δεν έχω ιδέα τί έγινε.

 

Να προσθέσω στα αγαπημένα μου βιβλία το Land of the Miracles :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει ως τώρα το μισό Legend Of Huma που μου άρεσε, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα ποτέ να ολοκληρώσω λόγω...τεχνικών δυκολιών!

By the way, τι είναι αυτό το πολυθρύλητο War of Souls; Ακούω παντού, αλλά δεν ξέρω!

Link to comment
Share on other sites

Είναι η συνέχεια του Dragons of Summer Flame.

 

Ή, μάλλον, για να τα λέμε πιο σωστά: μετά από το Summer Flame είναι μια τριλογία της Jean Rabe (δε μου έρχεται το όνομα τώρα, αν και την έχω διαβάσει), και μετά είναι το War of Souls.

 

Πάντως, η τριλογία της Rabe, απ'ό,τι θυμάμαι, δεν έλεγε. Πολύ κατώτερη ποιοτικά από τα άλλα. Ίσως λίγο καλύτερη από Drizzt, αλλά τίποτα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πόρθιος νομίζω ζει, από ότι είχα διαβάσει στο campaign setting του Dragonlance. Παντρεύεται και μια πριγκίπισσα της άλλης φυλής των ξωτικών, η οποία είχε εμφανιστεί στα chronicles και κάνουν και ένα παιδί. Περισσότερα όμως δε θυμάμαι...

Link to comment
Share on other sites

Ο Porthios ζει, παντρεύτηκε την Alhana Starbreeze και παιδί τους είναι ο Speaker Gilthas...

 

Μηπως όμως εννούσατε τον Gilthanas?Ρωτάω γιατί ουστιαστικά αυτός χάθηκε...Πάντος ναι και αυτός ζει...Φήμες λένε οτι είναι αιχμάλωτος σε οχυρό Draconian αλλά δεν αποκαλύπτω παραπάνω :p

Link to comment
Share on other sites

Draconian?Τον επιασαν οι Κινεζομογγοτουρκοεβραιομασονοι? :p

Τελικα ποιο βιβλιο ειναι αυτο οπου ο Ραιστλιν εχει γινει σουπερ δυνατος?Θα πρεπει να ειναι τελειο.Αν δεν υπαρχει πανισχυρος μαγος,στην ισορια...δε λεει.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Heiron, στα Legends γίνεται απίστευτα ισχυρός. Έχω την υποψία ότι εμφανίζεται και αργότερα πολύ πιο κάφρος.

Link to comment
Share on other sites

Spoiler: Οι ισχυροί μάγοι έχουν και ισχυρούς αντιπάλους (βλ. το σύμπαν).

 

Πρόσφατα τελείωσα την ανάγνωση των Legends κι τα συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με Dragonlance. Στην hardback έκδοση με τα σχόλια(annotated) υπάρχει μια αρκετή καλή σύνοψη για τα προηγούμενα, ούτως ώστε να μην είναι απαραίτητο να έχει κανείς διαβάσει τα Chronicles. Η γραφή είναι στρωτή, η ανάπτυξη χαρακτήρων ομαλή, οι μάχες και η μαγεία ικανοποιητικές, με αρκετές δόσεις χιούμορ και όχι τόσο έντονες αναφορές σε κανόνες dnd όσο στα Chronicles.

 

Γενικά σε αυτά τα πρώτα έστω βιβλία το Dragonlance είναι από τους πιο ποιοτικούς κόσμους dnd και έχει να προσφέρει έστω μια στοιχειώδη λογοτεχνικότητα(αν και έχω ακούσει ότι μετέπειτα παίρνει τον κατήφορο. Πάντως κατά τη γνώμη μου το Ravenloft είναι καλύτερο στον τομέα αυτό, αν και σε πολύ διαφορετικό ύφος).

 

Υπάρχουν επίσης κάποιες λίγες φιλοσοφικές προεκτάσεις, κυρίως από το χριστιανικό μύθο, την ιδέα της ύβρεως, μια κριτική του φανατισμού (και του θρησκευτικού), της μισαλλοδοξίας, κάποιες ιδέες για ταξίδι στο χρόνο, την ιδέα της εξάρτησης, όχι τίποτα το ιδιαίτερο αλλά προσφέρει κάποιους στοιχειώδεις προβληματισμούς.

 

 

αγαπημένοι χαρακτήρες:Tass,Raistlin, Astinus, Fizban, Soth, Kingpriest.

Link to comment
Share on other sites

αγαπημένοι χαρακτήρες:Tass,Raistlin, Astinus, Fizban, Soth, Kingpriest.

 

Soth! Lord Loren Soth! Πως μου διέφυγε; :hmm:

 

Βέβαια, εκεί που μου άρεσε η ιστορία του ήταν στις νουβέλες του Ravenloft όπου ο κορμός ήταν σχεδόν ο ίδιος, αλλά είχε αλλάξει ο κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

Heiron το/τα βιβλίο/α που ο Raistlin γίνεται πιο δυνατός απο ποτε είναι το Legends trilogy.

 

Εγω θα σου νυνιστούσα να διαβάσεις πρώτα το Soulforged που περιγράφει όλη την ιστορία του Raistlin απο τοτε που γεννήθηκε μεχρι και τότε που τελείωσε το test στο Tower of High Sorcery και βγήκε μ'αυτα τα μικρά τα "κουσούρια" και μετά να πας στην τριλογία των Legends! Παρ'ολα αυτά εσυ αποφασίζεις :p

Link to comment
Share on other sites

Tο Soulforged κυκλοφορει στα ελληνικα?Βλεπω να διαβαζω Ντραγκονλανς κατα τα χρισοτυγεννα.Εχουν αλλα προτεραιοτητα(βλεπε Μαρτιν,Ερικσον,Φειστ).

Τελικα πως συνεργαζονται Weis-Hickman?Νομιζω οτι ολο το...λογοτεχνικο βαρος πεφτει στην κυρια ενω η δημιουργια του κοσμου και οι κεντρικες ιδεες ειναι του κυριου ο οποιος ειναι βασικα κατασκευαστης παιχνιδιων και οχι συγγραφεας.Διορθωστε με αν γνωριζετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρος αν έχει κυκλοφορήσει στα Ελληνικά φίλε...Το βιβλίο το έχω διαβάσει αρκετά παλιά και τις μεταφράσεις του Dragonlance δεν τις εχω δει καν! Αν δεν κάνω λάθος πάντος η Anubis δεν το εκδίδει? Απ'οτι βλέπω στης ιστιοσελίδα τους δεν φένεται να υπάρχει αλλά δεν είμαι και σίγουρος ψάξε το κι εσυ αν θες! :D

 

H Weiss όντως είναι η συγγραφέας του Dragonlance, και o μοναδικός χαρακτήρας που έχει δημιουργήσει μέχρι στιγμής και του έχει ιδιαίτερη αδυναμία (ε..φαίνεται κι ολας) είναι ο Raistlin. O Tracy είναι ο τύπος με τι ιδέες! Αυτός που δεν του αποδίδεται σχεδόν ποτε φόρος τιμής για την δουλεία...Αλλά, αυτός είχε την αρχική ιδεά για το Dragonlance, αυτός δημιούργησε όλους τους χαρακτήρες που πρωταγωνιστούν στις νουβέλες "βάσης" (βάσης ενοώ αυτές που ουσιστικά δημιουργούν και συνεχίζουν την ιστορία του κόσμου) και αυτός έχει γράψει τους περισόττερους διαλόγους. Δεν είναι τυχαίο οτι ο Tas είναι σχεδόν σε όλες τις νουβέλες "βάσης", είναι ο αγαπημένος χαρακτήρας του ;) :p

 

Ισως αυτοί οι δυο μαζί θα μπορούσαν να κάνουν κατι καλύτερο αν δεν περιορίζονταν απο την TSR, WoTC ωστέ να γράφουν νουβέλες αναλόγως τα accesories που βγαίνουν για τον κόσμο...

 

Πάντος έχω να πω οτι η Margaret Weiss είτε έχει χάσει τελείως την διάθεση της ή έχει στερέψει απο ιδεές ή πραγματικά η απουσία του Tracy αλλάζει όλο το σκηνικό...Όσοι διαβάσατε το πρώτο βιβλίο της νέας τριλογίας "βάσης", Amber and Ashes (Dark Disciple I) ή οσοι θα το διαβάστε θα καταλάβετε τι σας λέω!

 

Anyways σας κουράζω χωρίς λόγο! ALOHA!

Edited by Lord Ariakas
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γράψει κι άλλα, πέραν από DL, η Weiss και ο Hickman, όπως το Daeth Gate Cycle (τετραλογία, αν θυμάμαι καλά), The DarkSword Trilogy, και το πιο πρόσφατο Sovereign Stone Trilogy. Επίσης, τελευταία, ο Hickman γράφει ένα άλλο μαζί με τη γυναίκα του, το οποίο δε θυμάμαι τώρα πώς λέγεται. Το δυστυχές είναι ότι ποτέ δεν ξεφεύγουν από τα DnDίστικα μοτίβα: ξωτικά, νάνοι, δράκοι, και όλα τα γνωστά. Τα αλλάζουν λίγο μεν --κι αυτό είναι θετικό--, ώστε να μην είναι τελείως τολκινίστικα, αλλά ποτέ δεν κάνουν κάτι τελείως δικό τους.

 

Πάντως, τα Legends έχουν βγει στα ελληνικά. Και εκεί είναι ο Raistlin στην καλύτερή του φάση, κατά τη γνώμη μου. Μετά, έτσι όπως παρουσιάστηκε στο War of Souls, τι πραγματικά άκυρο πού ήταν... Απλά βάλανε τον αγαπημένο τους χαρακτήρα γιατί έτσι θέλανε, και για τους fans.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..