Jump to content

"Παιδικα" η οχι...


LordCeleborn
 Share

Recommended Posts

Η οποία περιοχή 88 δεν είχε προβληθεί ολόκληρη, αλλά μόνο τα 3 πρώτα επεισόδια. Αν και κάτει έχει πάρει το αυτί μου για fansub.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην παλιά ή καινούργια version? Την καινούργια εννοείται πως την έχω όλη. Στην παλιά, κατι παράξενο συνέβη: ή δεν έδειξαν το τελευταίο επεισόδιο, ή το τέλος της σειράς ήταν όντως πολύ ξαφνικό (αλλά όμορφο παρ'όλα αυτά, αν έτσι έχουν τα πράγματα), ή απλά μας έκοψαν εκεί.

 

3 επεισόδιο πάντως? Σίγουρα όχι. Τουλάχιστον 10 μπορώ να θυμηθώ. Το σενάριο προχωρούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Η παλιά είχε 4, από την οποία προβλήθηκαν τα 3.

Η καινούρια είχε 13 (από τα οποία μου λείπει το 10ο).

Link to comment
Share on other sites

to palio den teliwnei me ton shin kazama na epistefei sthn perioxh 88 kai na leei kathws auksanei thn osh: "proxorw!" lol sta ellinika!

 

oso gia thn nausika ths koiladas tou anemou, auto opws kai ola osa exw dei os twra apo to studio ghibli(an to lew swsta) einai ekseretika mia kai pernane minimata anti polemika kai oikologika. makari na borousa, an eixa pote paidi na tou ta evaza na ta dei apo oso pio mikri ilikia geinete

 

 

kala kai to simeio me to lock na ton tripaei i kakia kai na ton rwtaei "ponas" htan kati pou me shmadepse!

 

episeis fovero kai to astro boy otan to edixne palia!!

makari na deixnan tetia paidika kai twra... alla einai politically incorect gia thn koinonia pou thelei antrwpous-grammes paragoghs

 

den xoraei pouthena o epanastaths Captain Harlock, oute h oikologos Naussica

Edited by PsyAuto
Link to comment
Share on other sites

makari na deixnan tetia paidika kai twra... alla einai politically incorect gia thn koinonia pou thelei antrwpous-grammes paragoghs

 

den xoraei pouthena o epanastaths Captain Harlock, oute h oikologos Naussica

:worshippy: Άξιο αναφοράς στα «Λόγια που είπαν άλλοι...»

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι αναγκαζόμαστε να κατεβάζουμε από το Ίντερνετ και να διδάσκουμε στους νέους. όταν ήμασταν παιδιά, δεν μπορούσαμε να αντιληφθούμε το νόημά τους. Τώρα έχουμε μαι δεύτερη ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ανασταίνω το θέμα για έναν πολύ σημαντικό, κατ' εμέ, λόγο: γενικά γίνονται κινήσεις μεταφοράς μεγάλου μέρους τέτοιου υλικού από τις εταιρίες σε DVD, και αναρωτιέμαι κατά πόσο θα βγουν κάποτε τέτοια προϊόντα σε ευρεία διάθεση και στην Ευρώπη... Εσείς πως το βλέπετε;

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής, δε ξέρω κατά πόσο μας επηρέασαν θετικά ή αρνητικά που τα βλέπαμε όταν είμαστε παιδιά. Επίσης δε γνωρίζω αν το γυμνό και η βία έχουν πράγματι αρνητικά αποτελέσματα όταν παρακολουθούνται από παιδιά. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πλέον θεωρούνται μη-πολιτικώς-ορθά μέχρι αηδίας.

 

Σχετικά με τις μεταφορές των παλιών anime σε DVD, πρόσφατα απέκτησα το Tatsu no ko Taro (Τάρο, ο γιος της Δράκαινας) και οφείλω να ομολογήσω ότι μου άρεσε πάρα πολύ και με συγκίνησε κιόλας.

 

Οφείλω να διαφωνήσω στο ότι η "δικιά μας" εποχή ήταν καλύτερη και ότι τώρα όλο το σύστημα αποβλέπει στην μετατροπή του ανθρώπου σε γραμμή παραγωγής ενώ αυτό δε γίνονταν στα "δικά μας χρόνια". Ακόμη, όμως, κι αν ισχύει, ποιος ο λόγος να το βλέπουμε τόσο ρομαντικά το ζήτημα και να σκάβουμε χάσμα γενεών; Δηλαδή τι θα καταλάβεις αν δεις ένα παιδί και του πεις: "Αχ... τι βλακείες βλέπετε τώρα στην τηλεόραση! Στα δικά μας χρόνια...".

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι απαγορεύονται οι συζητήσεις για αντιγραφές εντός των θεμάτων του forum - κάθε περαιτέρω παράβαση θα σημάνει άμεση συμμόρφωση των σχετικών post.

 

Τώρα, δε συμφωνώ με τ' ότι κάνει κάτι τέτοιο το... σύστημα. Αλλά αν ένας άνθρωπος έχει καταλήξει μηχανή παραγωγής, δεν του προσδίδει τίποτα ένα καλό έργο.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζω αυτό που είπα. Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω το Candy Candy; και να μην ξεραθεί ο μαγαζάτορας στα γέλια, ε;

Link to comment
Share on other sites

Αν πω ότι μου βελτίωσες κατά 1.000% την ημέρα θα φταίω; Σε φαντάζομαι, τώρα, με το κοντό μαλλί και αξούριστο, να πηγαίνεις και να ζητάς ν' αγοράσεις το Candy-Candy! Πραγματικά θα πρέπει να έρθω με τη μηχανή να τραβάω!

 

Το πρόβλημα είναι η αντιμετώπιση των περισσότερων, που θυμίζει τη στάση: «Περίεργη όψη έχει, άρα δε θα είναι και νόστιμο...»

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..