Jump to content

The Lord of Samarcand


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Από καθαρή περιέργεια και μόνο θα άξιζε να του ρίξει κάποιος μια ματιά. Αλλά ας διαβάσω πρώτα Conan και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα του Howard.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα εγινε πιο διασημος με τις παλπ ιστοριες του.Φαινεται πως εκεινη την εποχη πουλουσαν περισοτερο τα περιοδικα και ετσι πιο σοβαρα βιβλια κατεληγαν στα πισω ραφια των βιβλιοπωλειων.

Η Σαμαρκανδη ειναι τοσο εξωτικη?Να μην ξεχναμε και το "Φυλαχτο της Σαμαρκανδης" η κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο howard είχε μια πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή ιστοριών πέραν του αγαπητού βαρβαρου που θα τις έτρωγε η μαρμάγκα αν δεν τις παρουσιάζε στο πλαίσιο της προώθησης του Βαρβαρίκουλα.

Έίχα διαβάσει μια μικρή ιστοριούλα σε μια Ανθολογία που αγόρασα πέρσι από ένα πανηγύρι και μου άρεσε πάντως...

Και νομίζω η Σαμαρκάνδη είναι μυθική χώρα ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολη του Ουζμπεκισταν.Η αρχαια πολη Μαρακανδα της Σογδιανης.Απο εκει ηταν και ο Ταμερλανος αν δεν κανω λαθος(ο γνωστος Μογγολος στρατηγος).

Δεν εχω καταλαβει αν αναφερεται στην πολη αυτη η απλα χρησιμοποιει το ονομα της.Ο Χαουαρντ συνηθιζει να χρησιμοποιει αληθινα ονοματα για φανταστικες πολεις,χωρες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ήταν μυθική πόλη η Σαμαρκάνδη. Ίσως να είναι βασισμένη σε κάποια πραγματική, αλλά δε νομίζω ότι ποτέ υπήρξε. Δεν είμαι και σίγουρος, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Όπως πολύ σωστά είπε ο heiron, η Σαμαρκάνδη βρίσκεται περίπου 330km μακριά της Τασκένδης (Ουσμπεκιστάν) και ιδρύθηκε την εποχή των Αχαιμενιδών, τον 4ο π.Χ. αιώνα. Η πόλη διατηρεί μνήμες από την εποχή του Μ. Αλέξανδρου αλλά και του Ταμερλάνου.

 

Οι ποιητές και ιστορικοί του παρελθόντος την αποκαλούσαν "Ρώμη της ανατολής" και το "Μαργαριτάρι των Μωαμεθανών" και θεωρείται μια από τις ωραιότερες πόλεις της Κεντρικής Ασίας. Ο πολιτισμός της αναπτύχθηκε μέσα από ένα μείγμα Ιράν, Ινδίας, Μογγολίας και Δύσης.

 

Στην πολή γνωστά σημεία είναι: Το μαυσωλείο Γκουρ Εμίρ του 15ου αιώνα βρίσκεται ο τάφος του Ταμερλάνου, το τζαμί Μπίμπι Χανούμ του οποίου το μεγαλύτερο μέρος καταστράφηκε στον σεισμό του 1897, και η νεκρόπολη Σάχ-Ι- Ζίντα.

 

Στη Σαμαρκάνδη βρίσκεται επίσης το παρατηρητήριο του Ουλουγκ Μπέγκ (που χρησιμοποιούσαν για να καθορίσουν τις συντεταγμένες του ηλίου και της σελήνης και άλλων άστρων), του 15ου αιώνα, που οφείλει το όνομά του στον Ουλουγκ Μπέγκ, εγγονό του Τιμούρ. Επί βασιλείας του Τιμούρ (που διήρκεσε 40 χρόνια) η Σαμαρκάνδη είχε αναδειχθεί σε σημαντικό επιστημονικό κέντρο, με σχολή μαθηματικών και αστρονόμων.

 

Σημειώνω επίσης πως το χειμώνα του 330 ή 329 π.Χ. ο Μέγας Αλέξανδρος έφτασε στην Σογδιανή (όπως ονομαζόταν τότε η περιοχή με πρωτεύουσα τη σημερινή Σαμαρκάνδη) όπου παντρεύτηκε τη Ρωξάνη, κόρη του τοπικού άρχοντα.

 

(Εδώ τελείωσε η ξενάγηση! Σας ευχαριστούμε που επιλέξατε της Isis Touring για τις διακοπές σας! :p)

 

Με δεδομένο ότι, όπως αναφέρεται στο άρθρο, το έργο του Howard περιλαμβάνει "historical tales of the Orient", είμαι σχεδόν σίγουρη πως δεν αναφέρεται σε επινοημένη πόλη αλλά στην ίδια τη Σαμαρκάνδη, για την οποία άλλωστε έχουν γραφτεί πολλά έργα κατά καιρούς, αφού παρουσιάζει τεράστιο ιστορικό και μυθολογικό ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω διευκρινηση-Οταν λεω Ταμερλανος και η Ισις Τιμουρ,εννοουμε το ιδιο ατομο("Τιμουρ Λαν"="Ταμερλανος").

Μαλλον αναφερεται σε αυτη ακριβως την πολη.Ειναι κατι σαν ισοτρικο μυθιστορημα αφου στο site λεει "well researched and well received biographies of great Asian leaders from Genghis Khan to Cyrus the Great" και "the lack of wizardry, the historical exposition".

Link to comment
Share on other sites

Να κανω διευκρινηση-Οταν λεω Ταμερλανος και η Ισις Τιμουρ,εννοουμε το ιδιο ατομο("Τιμουρ Λαν"="Ταμερλανος").

Μαλλον αναφερεται σε αυτη ακριβως την πολη.Ειναι κατι σαν ισοτρικο μυθιστορημα αφου στο site λεει "well researched and well received biographies of great Asian leaders from Genghis Khan to Cyrus the Great" και "the lack of wizardry, the historical exposition".

Πολύ σωστά! :blush:

 

Κι εγώ σε αυτό το σημείο στηρίχθηκα για να πειστώ πως αναφέρεται στην εν λόγω πόλη και όχι σε κάποια φανταστική! Αναφέρεται ως ιστορικό μυθιστόρημα στην κριτική του!

Edited by Isis
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..