Jump to content

Lone Wolf and Cub


mistseeker
 Share

Recommended Posts

Lone Wolf and Cub

 

Το έχετε διαβάσει;

 

Συγκλονιστικά Ιαπωνικό, φοβερά λυρικό. Φέτος, απ'οσο ξέρω, γυρίζεται και ταινία από τον Αρονόφσκι του Πι-->IMDB link

 

Όσοι ψάξουν πολύ, θα βρούν και τηλεοπτική σειρά και παλιότερες ταινίες με τον ίδιο ήρωα. Προσωπικά, έχω διαβάσει όλα τα κόμικ (28 τεύχη αν δεν απατώμαι), δεν έχω όμως δει τη σειρά ή τις ταινίες.

 

Αν δεν το έχετε διαβάσει, ψάξτε το στα σχετικά στέκια ή στο Amazon. Αξίζει κάθε λεπτό (χρηματικό και χρονικό) που θα του αφιερώσετε, κατά την άποψή μου.

 

N.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νομίζω 6 Ιαπωνικές ταινίες με τίτλο Shogun's executioner. Εγώ έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τον πρώτο τόμο από ότι θυμάμαι και είχα μείνει ικανοποιημένος, όχι όμως ξετρελαμένος. Προτιμώ περισσότερο το Blade of the immortal από manga με σαμουράι.

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι! Το Blade of the Immortal είναι, σεναριακά και σχεδιαστικά, κλάσεις ανώτερο του προαναφερθέντος. Αν θυμάμαι καλά όμως, το Lone Wolf And Cub έχει να κάνει με την ιστορία ενός σαμουράι ενάντια σε μία οργάνωση γυναικών-δολοφόνων...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νομίζω 6 Ιαπωνικές ταινίες με τίτλο Shogun's executioner. Εγώ έχω διαβάσει μέχρι στιγμής τον πρώτο τόμο από ότι θυμάμαι και είχα μείνει ικανοποιημένος, όχι όμως ξετρελαμένος. Προτιμώ περισσότερο το Blade of the immortal από manga με σαμουράι.

 

Βασικά, όσο προχωράει, γίνεται και πιο ενδιαφέρον, ειδικά προς το τέλος, όπου όλα οδηγούνται προς ένα τραγικό -α λα αρχαιοελληνικά- φινάλε.

 

Για το Blade of the Immortal έχω διαβάσει καλά σχόλια, δεν έχει τύχει να το διαβάσω όμως. Θα το βάλω στα υπόψιν ;)

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει μόνο με τις γυναίκες δολοφόνους (εγώ έχω σταματήσει εκεί που πρωτοεμφανίζονται). Πάντως ο πρωταγωνιστής είναι πρώην εκτελεστής του Σογκούν που ατιμάστηκε και εκτελεί δολοφονίες επί πληρωμή, συνοδευόμενος από το γιό του.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κάπου 6-7 τόμους. Και εγώ δεν τρελάθηκα, αλλά κατά κάποιο τρόπο δένει Conan με Ιαπωνία, και το κλασικό του στυλ με κέρδισε. Σίγουρα πολύ καλύτερο από άλλα manga.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κάπου 6-7 τόμους. Και εγώ δεν τρελάθηκα, αλλά κατά κάποιο τρόπο δένει Conan με Ιαπωνία, και το κλασικό του στυλ με κέρδισε. Σίγουρα πολύ καλύτερο από άλλα manga.

 

Είχε, δε, μια δεδομένη "Αγγελοπουλικότητα", αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, ειδικά σε κάποια ιστορία που πρωταγωνιστούσε ο γιός του Itto. Πάνελ, επί πάνελ, επί πάνελ, εστιασμένα σε τοπία ή στο άτομο να περπατάει, χωρίς διάλογο ή άλλη αφήγηση σε captions. Τον Αγγελόπουλο δεν τον παλεύω, βέβαια, εν γένει, αλλά στο εν λόγω κόμικ μου άρεσε αυτό που είδα. Πρέπει να επιμείνω στο σεναριακό, πάντως, ότι ήταν πολύ ψηλό γενικά το επίπεδο. Τεχνικό σενάριο, επαγγελματικά δουλεμένο, με πολλές επιρροές από αρχαιοελληνικό αφηγηματικό στυλ (τραγικότητα γαρ). Νομίζω πάντως πως, δυστυχώς, ο δημιουργός του απεβίωσε πρόσφατα.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Ω ναι! Το Blade of the Immortal είναι, σεναριακά και σχεδιαστικά, κλάσεις ανώτερο του προαναφερθέντος. Αν θυμάμαι καλά όμως, το Lone Wolf And Cub έχει να κάνει με την ιστορία ενός σαμουράι ενάντια σε μία οργάνωση γυναικών-δολοφόνων...

 

Το Lone Wolf and Cub είναι η ιστορία ενός Σαμουράι ο οποίος κατείχε το αξίωμα του αποκεφαλιστή των ανθρώπων που τελούσαν σέπουκου, αυτό που ξέρουμε εμείς ως χαρακίρι. Τι αξίωμα θεωρούνταν τιμητικό και το επιθυμούσαν πολλοί. Αυτόν τον κατηγόρισαν άδικα οι αντίπαλοι του η κάστα των Γιαγκιού για προδοσία και δολοφόνησαν τη γυναίκα του. Εκείνος πήρε το δυο χρονών αγόρι του και έφυγε καταδιωγμένος από τους Γιαγκιού. στα 28 βιβλία περιγράφεται ο αγώνας του να εκδικηθεί τους Γιαγκιού.

Οι ταινίες που γυρίστηκαν δεν ήταν καθόλου καλές. Ανέμειξαν πολλές από τις ιστορίες σε μια ταινία περιείχαν αναχρονισμούς (επαναληπτικό πιστόλι το 1600!!) και ο ηθοποιός ήταν ένα χοντρός τύπος που σε τίποτα δεν έμοιαζε στον ήρωα όπως είναι στα βιβλία.

Το Blade of the Immortal είναι αρκετά καλό αλλά κατά τηγ γνώμη μου, δεν έχει το πνευματικό υπόβαθρο που έχει το Lone Wolf and Cub. Σ΄αυτό ο πρωταγωνιστής έχει αρχές και αξίες και ένα σκοπό από τον οποίο δεν παρεκλίνει. Στο Blade of the Immortal οι ήρωες δεν έχουν αρχές και δεν τους περιορίζουν κανόνες. Προσωπικά δεν μου άρεσε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Fiamou, αν θες να μιλήσουμε για Blade of the immortal ας πάμε στο σχετικό τόπικ, απλά, έχοντας διαβάσει μέρος κι από τα δύο manga προτιμώ το Blade για τον απλό λόγο ότι οι ήρωες είναι εντελώς αμοραλιστές ή διαθέτουν μια πολύ ιδιαίτερη ηθική (πχ ο Anotsu ή ο Manji). Αντίθετα το LWaC από όσο διάβασα (2 ή 3 τόμοι νομίζω) δε με εντυπωσίασε με το "μεγάλη ιστορία μέσα από πολλές αυτοτελείς". Βέβαια έχω διαβάσει μόνο τον πρόλογό του, ενώ έχω ξεκοκαλίσει καμιά δεκαριά ακόμα τόμους Blade of the immortal, οπότε δε μπορώ να το κρίνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επειδή έχω διαβάσει όλο το manga, μπορώ να πώ ότι είναι ένα απο τα κλύτερα που έχω διαβάσει. Θα το έβαζα κάτω απο το Angel Sanctuary, και ίσως κάτω απο το πλανήτες. Στην κριτική του τώρα....

 

Προταγωνιστής είναι ο πρώην αποκεφαλιστής Νταιμϊο του Σογκούν, Ογκάμι Ίτο, που είχε κατηγορηθεί για ασέβεια προς τον Σογκουν. Η κατηγορία ήταν ψευδής, και στημένη, και ο Ίτο χάρη στην ικανότητα του στο ξίφος ξεφεύγει με τον νεογένητο γιό του. Απο το σημείο αυτό και μετά, πατέρας και γιος περπατάνε το μονοπάτι της εκδίκησης. Για να καταφέρουν να πετύχουν τον στόχο τους, Δουλεύουν ως δολοφώνοι, με το κοδικό όνομα "μοναχικός λύκος και κουτάβι". Και ναι και ο μικρός παίρνει μέρος στις δολοφωνίες. Το manga, στην αρχή, κάπου 30 τεύψη, είναι ένα ατελείωτο κόψιμο, με φόνους πολλών και διάφωρων ατόμων. Σιγά σιγά μέσα απο όλο αυτό το φονικό μπορούμε να διακρίνουμε τον χαρακτήρα και την ιδεολογία ενός άνδρα που έχει εγκαταλήψει το δρόμο του πολεμιστή. Και όμως παραμένει ένας απο τους πιο ιδανικούς πολεμιστές σε όλη την ιστορία, με μόνο ένα άλλο άτομο να επικνύει μεγαλύτερη αρετή απο αυτόν.

Το προτείνο σε όλους σας, και επίσης σας λέω ότι πρέπει να διαβάσετε παραπάνω απο δύο τεύχη για να καταλάβετε το μεγαλείο της σειράς. Επίσης να έχετε στο νου σας ότι μιλάει για την φεουδαρχική Ιαπωνία, οπότε και κάποια πράγματα είναι τελείως διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κοίτα να δεις που είχαμε τόπικ!

 

Λοιπόν, όπως έλεγα και αλλού, διάβασα μόλις τους 3 πρώτους τόμους. Πολύ ωραίο σχέδιο, πολύ καλό σενάριο και πλήρεις χαρακτήρες, κάτι που γίνεται ακόμα πιο σημαντικό επίτευγμα αν σκεφτεί κανείς πόσο λίγο μιλάμε οι πρωταγωνιστές. Πραγματικά, ενώ ίσως αυτά τα -φαινομενικά- one shots με τις δολοφονίες με κούρασαν προς το τέλος του τρίτου τόμου, το ίδιο το σενάριο με έχει κερδίσει μέχρι στιγμής και οι χαρακτήρες πολύ περισσότερο. Χώρια το πληροφοριακό του θέματος - καταφέρνει, πάλι με τις ελάχιστες δυνατές σκηνές και διαλόγους, να σου περάσει ένα κάρο πληροφορίες για την εποχή και το κοινωνικό σύστημα.

 

Τώρα από το Blade εγώ έχω διαβάσει μόνο τον πρώτο τόμο, οπότε δε μπορώ να κρίνω και πολύ, αλλά απ' όσο μπορώ, δεν υφίσταται σύγκριση - καταρχάς οι σειρές έχουν τελείως διαφορετικό στόχο. Το Lone Wold μου φαίνεται πάει περισσότερο προς το ιστορικό του θέματος, ενώ το Blade πάει.... προς την καφρίλα :tongue:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..