Jump to content

Ελληνική σκηνή κόμικς


mistseeker
 Share

Recommended Posts

Η Ελληνική σκηνή κόμικς φαίνεται να αναπτύσσεται με αρκετά ικανοποιητικούς (για τα δεδομένα της Ελλάδας, βέβαια) ρυθμούς τα τελευταία χρόνια. Περιοδικές εκδόσεις σε εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας, ανεξάρτητες εκδόσεις, φανζίν δείχνουν να αυξάνονται και όλο και περισσότεροι Έλληνες δημιουργοί κόμικς κάνουν την εμφάνισή τους στις εκδόσεις αυτές.

 

Ποιά η γνώμη σας για την αναπτυσσόμενη Ελληνική σκηνή κόμικς, λοιπόν; Τι σας αρέσει και τι όχι καθώς η ένατη τέχνη αρχίζει να μπαίνει (ελπίζω) σε μια καινούρια φάση στην Ελλάδα; Ποιούς Έλληνες κομίστες έχετε ξεχωρίσει; Ποιές ιστορίες ή στρίπς;

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έκαναν εντύπωση κάποιοι κομίστες απ το περιοδικό βαβέλ, που βάζει συχνά πολλούς και διάφορους(αντίθετα με το 9 που εχει 2-3 μόνιμα) και ο Λώλος είναι άξιος. Το ΄΄Η Γεννήτρια΄΄ ήταν εξαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έκαναν εντύπωση κάποιοι κομίστες απ το περιοδικό βαβέλ, που βάζει συχνά πολλούς και διάφορους(αντίθετα με το 9 που εχει 2-3 μόνιμα) και ο Λώλος είναι άξιος. Το ΄΄Η Γεννήτρια΄΄ ήταν εξαίσιο.

 

Συμφωνώ απόλυτα για το Βαβέλ, όσο και για το "9". Σχετικά με το Λώλο: Το σκίτσο του είναι καταπληκτικό, τα σενάριά του όμως (όσα έχω διαβάσει στο Εννέα), μου βγάζουν προσωπικά πολύ "αγανακτισμένη εφηβεία" και "ψευτοεπανάσταση" ενάντια στο Σύστημα. Η "Γεννήτρια" είναι φοβερό κόμικ για τα δεδομένα της Ελληνικής πραγματικότητας, θεωρώ όμως πως έπασχε αρκετά αφηγηματικά, όσο και σεναριακά. Μου φάνηκε πολύ "δήθεν" ως goth ιστορία. Σε κάθε περίπτωση όμως, αξίζει να την έχει κανείς στη συλλογή του (κι εγώ την αγόρασα ταχυδρομικά, από τις εκδόσεις Giganto )

 

Ο Λώλος τώρα βρίσκεται στην Αμερική και, όπως όλα δείχνουν, είναι ανερχόμενο αστέρι στο χώρο των κόμικς. Μαγκιά του, και του βγάζω το καπέλο γιατί τον θεωρώ άξιο κι όχι κανένα τυχάρπαστο.

 

( Για περισσότερα νέα από Λώλο πηγαίνετε στη σελίδα του στο deviantart: Βασίλης Λώλος στο DA )

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον προλαλησαντα σε ολα.

Ο Κυριαζης ειναι επισης αρκετα καλος αλλα...ειναι το αντιθετο του Λωλου!Ενω το σχεδιο του δεν ειναι κατι ιδαιτερο(ενω ο Λωλος πεταει στον τομεα αυτο),τα σεναρια του μου αρεσουν(ενω του Λωλου οχι)!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τον προλαλησαντα σε ολα.

Ο Κυριαζης ειναι επισης αρκετα καλος αλλα...ειναι το αντιθετο του Λωλου!Ενω το σχεδιο του δεν ειναι κατι ιδαιτερο(ενω ο Λωλος πεταει στον τομεα αυτο),τα σεναρια του μου αρεσουν(ενω του Λωλου οχι)!

 

O Κυριαζής έχει αρκετά "ψαγμένους" διαλόγους, και καλό χιούμορ, ειδικά στο "Manifesto" (που παρεμπιπτόντως, θα κυκλοφορήσει αυτές τις μέρες σε άλμπουμ). Τον θεωρώ καλό, αν και ίσως υπερτιμημένο στο χώρο του (θεωρείται, αν δεν απατώμαι, "στάρ" στην ελληνική σκηνή). Το "Blockbuster", που λανσάρει αυτό τον καιρό στο "9", είναι καλό, όχι όμως το κορυφαίο του. Μου αρέσει το χιούμορ του και σε αυτό, όπως επίσης και οι αρκετά αναγνωρίσιμοι, αρχετυπικοί (με στοιχεία παρωδίας) χαρακτήρες του.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μου φανηκε πως σας άκουσα να μιλάτε για τη Βαβέλ πάρτε εδώ να ειδείτε!!! :worshippy:  Βαβέλ Φεστιβάλ

 

To'χα υπόψη μου πως είναι αυτές τις μέρες το Φεστιβάλ. Φαίνεται φανταστικό- κι εγώ είμαι στην Κρήτη :( Γαμώτο.

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο Κυριαζής είναι όντως από τους καλύτερους Έλληνες που έχω δει(Manifesto και Blood Opera) αλλά στην ελληνική σκηνή ένας είναι ο θεός: Αρκάς!!! :worshippy:

Όλα τα στριπάκια που έχει σχεδιάσει είναι κορυφαία στο χιούμορ και στη κριτική της ελληνικής κοινωνίας. Όλοι οι χαρακήρες του είναι τα στερότυπα που υπάρχουν στη κοινωνία:

 

Χαμηλές Πτήσεις( η διαλυμένη οικογένεια, ο απεγνωσμένος πατέρας και το κάφρικο παιδί)

Καστράτο(η κλασική νυμφομανής)

Κόκκορας(ο κλασικός ανασφαλής τύπος και ο "χαλαρά"-γουρούνι)

 

Είναι και πολλά άλλα τα οποί δείχνουν το κορυφαίο ταλέντο του. Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος στην ελληνική σκηνή που να τον ξεπερνάει(τπυλάχιστον στα στριπάκια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας.

Γνωριζετε οτι θα κυκλοφορησει ενα περιοδικο, απο τις εκδοσεις "Ψυχης τα Λαμπυρισματα" (Soul Twinkles) οπου θα παρουσιαζει καινουριους καλλιτεχνες των κομικ?

Νομιζω πως θα ονομαζεται Real Comics.

Εχει και μια διαφημηση του στο οπισθοφυλλο στο 4ο τευχος των Χρονικων του Δρακοφοινικα.

Ελπιζω πως με αυτη την κινηση να αναδειχτουν παιδια (μαζι με εμενα βεβαια) που γουσταρουν να σκιτσαρουν αλλα δεν τους βλεπει κανενας.

Μια κινηση + στην ελληνικη αγορα των κομιξ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

Γνωριζετε οτι θα κυκλοφορησει ενα περιοδικο, απο τις εκδοσεις "Ψυχης τα Λαμπυρισματα" (Soul Twinkles) οπου θα παρουσιαζει καινουριους καλλιτεχνες των κομικ?

Νομιζω πως θα ονομαζεται Real Comics.

Εχει και μια διαφημηση του στο οπισθοφυλλο στο 4ο τευχος των Χρονικων του Δρακοφοινικα.

Ελπιζω πως με αυτη την κινηση να αναδειχτουν παιδια (μαζι με εμενα βεβαια) που γουσταρουν να σκιτσαρουν αλλα δεν τους βλεπει κανενας.

Μια κινηση + στην ελληνικη αγορα των κομιξ.

 

Σήμερα έπεσε στα χέρια μου το τεύχος που λες, και είδα τη σχετική διαφήμιση.

Απ'όσα γνωρίζω (τυχαίνει να έχω προσωπική επικοινωνία με τον εκδότη), θα εκδίδονται σε αυτό νέες φωνές στο χώρο. Μακάρι να πάει καλά, γιατί δυστυχώς, το '9' που ήταν η ναυαρχίδα του χώρου, έχει τον τελευταίο καιρό ξεπέσει, μάλλον με ευθύνη της Ελευθεροτυπίας, παρά του δικού της team. Δυστυχώς, ζούμε σε χαλεπούς καιρούς για νεωτερίζουσες εκδοτικές προσπάθειες.

 

Ίδωμεν.

 

Παρεμπιπτόντως, το 'μαζί με εμένα' που πάει; Θα συμμετέχεις κι εσύ; Σκιτσάρεις κι εσύ, γενικότερα;Αν ναι, στείλε κανένα λίνκ με δουλειά σου να χαρούμε οι Χριστιανοί!

 

Ν.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλησω λιγο για τους προαναφερθεντες δημιουργους και για το κομικ και πως το διαχωριζω.

 

Για εμενα, το κομικ χωριζεται στους εξης τομεις.

 

Το ρεαλιστικο σκιτσο (ισως και καποιοι το θεωρουν αμερικανικο)

Το ευρωπαικο σκιτσο (ειναι ρεαλιστικο αλλα εχει διαφορετικη οψη απο ενα κλασσικα ρελιστικο)

Το μανγκα σκιτσο (ιαπωνικης/κινεζικης προελευσης

και τελος το καρτουν (οπου συνεπαγεται και το γελοιογραφικο στυλ.

 

Αυτα σε οτι αφορα τα κομιξ.

 

Ο Λωλος και ο Κυριαζης ανηκουν στο ευρωπαικο στυλ κατα τη ταπεινη μου αποψη

ενω ο αρκας στο καρτουνιστικο γελοιογραφικο στυλ.

 

Εγω ειμαι αφιερωμενος στο Ρεαλιστικο (αμερικανικο στυλ) με δοσεις καρτουνιστικων σκιτσων. :artist:

 

Λινκ δεν εχω να σας δειξω, βεβαια θελω να ποσταρω στο γκαλερυ εδω αλλα δεν ξερω πως...

Θα βαλω εδω μερικα σχεδια που εχω.

Το πιο καινουριο ειναι 3ων Χρονων!!!

Ελπιζω στο 2ο με 3ο τευχος να εχω τελειωσει τις 5 (!) πρωτες σελιδες του κομικ που ετοιμαζω.

Παρτε μια μικρη γευση λοιπον απο το σχεδιο που χρειαζεται πολυ δουλεια ακομα για να γινει πολυ καλυτερο...

 

Warrior.jpg Underwater.jpg

MourningAngel.jpg TheDevilBone.jpg

Fight.jpg Devastator.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα. Αν θές κάποια γκαλερί για να ανεβάσεις την δουλειά σου, πέρα απ αυτήν του ΣΦΦ, τράβα εδώ: www.deviantart.com

Link to comment
Share on other sites

ok ευχαριστω, βεβαια θελω τραλη δουλεια ακομα για να βελιτιωθω οπως θελω εγω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ok ευχαριστω, βεβαια θελω τραλη δουλεια ακομα για να βελιτιωθω οπως θελω εγω...

 

 

Ένα βιβλίο ανατομίας Θα σου χρησήμευε πάρα πολύ καθώς δίνεις καλά φώς σκια-όγκο (για μονόχρωμο)

Αλλα ανατομικά ..... έχουμε πρόβλημα.... :artist:

Link to comment
Share on other sites

το ξερω, για αυτο το λογω θα αρχισω νασχεδιαζω με μοντελα, φωτογραφιες και εχω παρει και βιβλια σχεδιου, που δεν εχω χρονο να διαβασω !!! :-D

Link to comment
Share on other sites

το ξερω, για αυτο το λογω θα αρχισω νασχεδιαζω με μοντελα, φωτογραφιες και εχω παρει και βιβλια σχεδιου, που δεν εχω χρονο να διαβασω !!! :-D

 

 

Same here που λένε και οι σύμμαχοι...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ (με μεγάλη διαφοραά) προτιμώ τον Βασίλη Λώλο από έλληνες σχεδιαστές.

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω σωστότατο...άλλωσε ο Λώλος είναι και ο μόνος(νομίζω) που κάνει τώρα διεθνή καριέρα(και είναι και κολλητός με την Becky Cloonan που έκανε την σειρά Demo ανάμεσα σε άλλες).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η "ελληνική σκηνή" είναι ένα πολύ χαριτωμένο το οποίο όμως έχει καταντήσει ολίγον κακόγουστο ανέκδοτο...Γιατι απλούστατα δέν υπάρχει, όσο και άν προσπαθούν κάποιοι να πειστούν οτι υπάρχει; Πραγματικά είναι ειρωνικό να βρισκόμαστε δίπλα στην Ιταλία που γίνεται της πουτάνας απο κόμικ και εδώ να μήν κυκλοφορεί τίποτα, πέραν απο τις φιλότιμες προσπάθειες κάποιων ατόμων. Γιατι για να υπάρχει σκηνή χρειάζεται να έχουμε ενεργούς καλλιτέχνες που να παρουσιάζουν δουλειά σε συχνή βάση. Οι δικοί μας είναι μετρημένοι στα δάχτυλα χελώνας και οι περισσότεροι προτημούν την σίγουρη λύση του πεντασέλιδου στο Βαβέλ και στο 9 και κάποια one shot σε αραιά διαστήματα. Δυστηχως τα μόνα κόμικ που κυκλοφορούν σε λογική συνχότητα είναι ο "Δρακοφοίνηκας", το "Real Comics" (που αποτελεί ανθολογία) και το "Ομάδα ύψιλον" και αυτά βγαίνουν με χιλιάδες προβλήματα. Ο "Μύθος" δυστηχώς σταμάτισε. Οκ κυκλοφορούν κατα καιρούς διάφορα αυτότελη τευχάκια αλλα αυτά δέν είναι αρκετά για να δημιουργήσουν σκηνή. Ειδικά όταν οι δημιουργοι τους κάνουν άλλους έξι μήνες (και περισσότερο) να βγάλουν καινούριο. Και φυσικά όλοι απολαμβάνουν την "θερμή υποστήριξη", τα "καλά λόγια" και τις "χρήσιμες συμβουλές" των υπολοίπων και του αναγνωστικού κοινού.

 

Τώρα όσον αφορά για την διεθνή καριέρα του Λόλου, θα ήθελα απλά να κάνω μια υποσημείωση. Χωρίς να θέλω να τον μειώσω (αν και το στύλ του δέν μου αρέσει) το να συνεργάζεσαι με την Image σημαίνει ότι κάνεις διεθνή καριέρα. Απλα αυτοεκδίδεσαι, κάτω απο το λογότυπο της Image η οποία αναλαμβάνει την διανομή και το promotion, ελπίζοντας να έχει κάποιο κέρδος απο όλη αυτή την ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Aπό την άλλη όμως το είπες και ο ίδιος ότι δεν υπάρχει κοινό. Πόσα τεύχη πουλάνε οι ελληνικές σειρές comics που ανέφερες; Τί πωλήσεις κάνουν τα αμερικάνικα κόμικ που μεταφράζονται στα ελληνικά; Δεν νομίζω ότι πρόκειται για εντυπωσιακά νούμερα.

Και φυσικά όταν μια σκηνή είναι μικρή πάντα θα βρεθούνε "μπαμπάδες", πάντα θα υπάρχει μιζέρια και πάντα θα υπάρχει έλλειψη φιλοδοξιών από την πλειοψηφία, που θα νιώθει ευχαριστημένη για το 5-σέλιδο ή την εξαμηνιαία αυτοέκδοση. Και φυσικά όταν κάποιος πάει να κάνει κάτι πιο φιλόδοξο από αυτό, όπως πχ μηνιαία /διμηνιαία σειρά ή διεθνή έκδοση (έστω και αυτοέκδοση) θα φάει χώμα από τους υπόλοιπους μίζερους που αποτελούμε την ελληνική σκηνή (ναι, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω, έχω ρίξει κι εγώ γερά κραξίματα κατά καιρούς).

Μήπως πρέπει να αναπτύξουμε μια πιο θετική στάση;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα είναι οτι είναι ουσιαστικά ο μόνος που έχει βγεί και λίγο παρα έξω. Και δεν είναι ακριβώς αυτοέκδοση...δεν τα κάνεις όλα εσύ και μετα απλά δέχεσαι το promotion. Στο κάτω κάτω εσύ πόσους ξέρεις που έχουν βγάλει κάτι στην Image?

 

Tώρα κατα τα άλλα, ίσως να έχεις ελαφρώς δίκιο, αλλά αγνοείς παντελώς την ''υπόγεια'' σκηνή, δηλαδή τα αυτοεκδιδόμενα (πχ το Red Dot Comix) και όλα τα φάνζιν(Ομικρον αρνητικό κτλ)

Link to comment
Share on other sites

το να συνεργάζεσαι με την Image σημαίνει ότι κάνεις διεθνή καριέρα. Απλα αυτοεκδίδεσαι, κάτω απο το λογότυπο της Image η οποία αναλαμβάνει την διανομή και το promotion, ελπίζοντας να έχει κάποιο κέρδος απο όλη αυτή την ιστορία.

 

Δεν αναλαμβάνει μόνο αυτά, ανλαμβάνει την εκτύπωση επίσης - η οποία φαντάζεσαι βέβαια πόσο κοστίζει - και η διανομή είναι το σημαντικότερο θέμα από όλα για να γίνει γνωστό ένα άγνωστο κόμικ, όπως θα δεις να λένε ΟΛΟΙ οι νέοι κομίστες Αμερικανοί και Ευρωπαίοι.

Η διανομή, όταν πρόκειται για την Image, σημαίνει πως το κόμικ θα φτάσει μέχρι τις Μετεωρολογικές Βάσεις στην Ανταρκτική και την Κατμαντού του Νεπάλ, και θα το δούν πολλές χιλιάδες αναγνώστες. Το γεγονός και μόνο οτι βρίσκεται στο περιοδικό Previews, το οποίο για όσους δεν το ξέρουν είναι η "Βίβλος" από την οποία γίνονται οι παραγγελίες σε όλα τα comic shops ανα τον κόσμο, δείχνει πως το κόμικ του Λώλου είναι ήδη σε high profile θέση.

Ξέρω πολύ καλά πόσο σημασία έχουν τα παραπάνω έχοντας δουλέψει σε τεσσερα comic shops στο παρλεθόν και όντας αναγνώστης κόμικς για περισσότερες δεκαετίες από όσο θέλω να θυμάμαι.

 

Για την Ελληνική σκηνή των κόμικς έχω να πω είναι πως υπάρχουν στεγανά και υπάρχουν και άνθρωποι που απλά είναι εξουσιομανείς και θέλουν να ελέγχουν τι βγαίνει και τι δε βγαίνει στην Ελλάδα. Ευτυχώς υπάρχουν και σοβαρές, φιλότιμες προσπάθειες, όπως Της Ψυχής τα Λαμπυρίσματα. Η σκηνή είναι μικρή, αλλά υπάρχει! Και ανεβαίνει σιγά-σιγά.

Δεν μου αρέσουν όλα τα κόμικς που βγαίνουν από Έλληνες, αλλά είναι κάμποσα τα οποία, ΝΑΙ, θα τα αγοράσω ακριβώς επειδή είναι από Έλληνες κομίστες, όχι λόγω "πατριωτισμού" αλλά γιατί μια αξιόλογη προσπάθεια πρέπει να ανταμείβεται και να αναγνωρίζεται, και προπαντός να ενθαρύνεται. Δεν μπορούμε να έχουμε τα εκατομύρια αναγνώστες όπως έχει η DC Comic ή η Marvel, αλλά το ταλέντο υπάρχει, και μπορεί να φανεί άνετα αν ενθαρρύνουμε κάτι Ελληνικό και δεν προσπαθούμε να το θάψουμε προτού καν σπάσει το τσόφλι του και σηκώσει λίγο κεφάλι.

Πράγμα που το κάνουν όχι μόνο αναγνώστες, που σνομπάρουν τους Έλληνες κομίστες, αλλά - το χειρότερο - και άτομα σε θέσεις δύναμης, εκδότες, μαγαζιά, που είναι περισσότερο της κόντρας παρά της συνεργασίας.

Μόνο στην Ελλάδα δηλαδή μπορεί να υπάρχει το φαινόμενο Ελληνικά μαγαζιά του είδους να αρνούνται να βάλουν Ελληνικά κόμικς (από Έλληνες δηλαδή), στα ράφια τους. ΜΟΝΟ στην Ελλάδα!!

 

Έχεις πάντως δίκιο στο οτι αρκετοί Έλληνες απλά δεν ολοκληρώνουν τίποτα δικό τους, ή είναι τρομακτικά αργοί (ένα τεύχος κάθε δυο χρόνια δε στέκει) ή απλά θεωρούν εαυτούς φτασμένους καλλιτέχνες και ονειρεύονται συμβόλαια και royalties όπως στο Αμέρικα έχοντας ετοιμάσει μισό τεύχος και 5-6 pin-ups!! Hello?? Wake up and smell the coffee, people!

 

Γι'αυτό και αγοράζω το Δρακοφοίνικα (που μ'αρέσει πάρα πολύ, ειδικά το σχέδιο), το Yψιλον (που σε γενικές γραμμές το παω αν και διαφωνώ σε κάποιες θέσεις του) και το Real Comics (το οποίο έχει και καλά και κακά κόμικς μέσα αλλά είναι μια σημαντική προσπάθεια από Έλληνες), όπως και κάποια φανζινς, graphic novels κλπ.

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μόνο στην Ελλάδα δηλαδή μπορεί να υπάρχει το φαινόμενο Ελληνικά μαγαζιά του είδους να αρνούνται να βάλουν Ελληνικά κόμικς (από Έλληνες δηλαδή), στα ράφια τους. ΜΟΝΟ στην Ελλάδα!!

Χμμμ... σορρυ αν σε φερνω σε δυσκολη θεση, μην πεις ονοματα αν δεν αισθανεσαι ανετα, αλλα συμβαινει οντως κατι τετοιο; Δε μενω μονιμα Ελλαδα, αλλα οσο ειμαι εκει εχω παρατηρησει στα μαγαζια που παταω (Jemma & Solaris) μαλλον το αντιθετο... Και οσο εχω μιλησει για το θεμα σε ατομα του χωρου, μονο στα μαγαζια δε ριχνουν ευθυνες...

 

Παντως στο post σου συμφωνω με πολλα απο οσα λες ως λογους που δεν παει καλα η ολη σκηνη, και ελπιζω να εχεις δικιο στο οτι ανεβαινει, αν και δυστυχως προσωπικα εχω χασει καθε ελπιδα ως τωρα. Και ριχνω πολυ μεγαλο φταιξιμο σ αυτο που λες:

Έχεις πάντως δίκιο στο οτι αρκετοί Έλληνες απλά δεν ολοκληρώνουν τίποτα δικό τους, ή είναι τρομακτικά αργοί (ένα τεύχος κάθε δυο χρόνια δε στέκει) ή απλά θεωρούν εαυτούς φτασμένους καλλιτέχνες και ονειρεύονται συμβόλαια και royalties όπως στο Αμέρικα έχοντας ετοιμάσει μισό τεύχος και 5-6 pin-ups!! Hello?? Wake up and smell the coffee, people!

Μαγαζια, εκδοτικοι οικοι και γενικα καθε επιχειρηματιας που σεβεται τον εαυτο του δε θα μπορεσει να εμπιστευτει καποιον που "κανει καποια σκιτσα" η εστω κανει κανα comic οταν εχει χρονο/ορεξη/εμπνευση, οπως και κανεις (η τουλαχιστον "σεβαστη μεριδα του κοινου") δε θα διαβασει κατι αποκλειστικα και μονο απο μια messiah syndrome προσπαθεια να "υποστηριξει την ελληνικη σκηνη", γιατι ο καθενας εχει κι εξοδα και πραγματα τα οποια ισως νοιωθει οτι του προσφερουν περισσοτερα για τα λεφτα που θα διαθεσει. Και σαφως και κανονικα, αν φτιαξει καποιος (λεγε με Κυριαζη πχ) κατι που ειναι καλο και απευθυνεται και στο ελληνικο social group που μπορει να βρει καποια στοιχεια ταυτισης στο comic, θα εχει ως καταναλωτης εναν λογο παραπανω να το επιλεξει. Αλλα απο μονο του το να εχεις ελληνικη ταυτοτητα δε λεει τιποτα κατ εμε, ειδικα αν συνοδευεται απο καποια αρνητικα στοιχεια αυτου που λεμε "λογικη του Ελληναρα". Απλα ελπιζω against hope με την παροδο του χρονου και την μεγαλυτερη εισροη πληροφοριων με διαφορα μεσα να επηρεαστει και το pool επιρροων και τα μετρα επαγγελματικης συγκρισης των φιλοδοξων δημιουργων αρκετα ωστε να μπορεσουν καποιοι να φτασουν το potential τους και σ αυτο το μεσο.

 

Και ναι, στα παραπανω, Λωλο αγαπαμε για το σκιτσο του, και χαρηκα που βρηκε την αναγνωριση που του αξιζει (χαρακτηριστηκε "hot international artist" στα solicitations της Image για τον Οκτωβριο :p ), και περιμενω αγωνιωδως να διαβασω το Pirates of Coney Island γιατι απο ο,τι εχω δει απο previews πρεπει να λεει και μπορει να ταιριαζει στο γουστο μου (hey, το γραψιμο του ποτε δε μ' αρεσε, αλλα το σκιτσο του με ενθουσιαζει), αλλα μαλλον ο ιδιος τον κοβω πλεον να μισει την εννοια "ελληνικη σκηνη", και να χαρηκε ιδιαιτερα που ξεφυγε απο το grip της και μπορει πλεον να την αγνοησει εκ του ασφαλους. Αλλα φυσικα η Ελλαδα εχει παντα την ταση του "ρε, η Τζενιφερ Ανιστον ελληνιδα ειναι!" ;)

 

Εδω το cbextras που δεν ειναι ουτε στα ελληνικα ουτε το popular culture που ακολουθει εχει τιποτα να κανει με την Ελλαδα, υπηρξαν ατομα που προσπαθησαν να το ενταξουν στην "ελληνικη σκηνη" οταν ξεκινησε. Μπορει καποιος πλεον να θεωρησει εξαιρεση πχ το cameo του καλυτερου σουβλατζιδικου στο συμπαν, του Καββουρα, σε σχετικα προσφατο strip, και του Jemma και των Χαρτων στα Εξαρχεια ως settings-που-δεν-γινονται-acknowledged σε φασεις, αλλα τιποτα απ' αυτα δεν εχει να κανει με το "να ανηκει καπου εθνικα" το webcomic, περα απο το "διεθνες χωριο που μιλαει αγγλικα" που τεινει να ειναι το web.

Απλα με στενοχωρει το να ψαχνει ο καθενας να κανει identify με κατι με το ζορι με την ιδιοτητα του Ελληνα απαραιτητως.

 

Απο κει και περα, απο actual "ελληνικη σκηνη" εκτιμω τις προσπαθειες της ΨΤΛ κι ας μην ειναι κατι που διαβαζω, και λυπαμαι για το downsizing του 9 οσο κι αν θεωρω οτι they should've seen it coming, αλλα το μονο που εχω τη δυνατοτητα αυτη τη στιγμη να διαβαζω ειναι το Μανιφεστο και το Ενα Τσιγαρο Χρονος, και αμα κατσει και ερθει στα χερια μου κατι της Giganto. Δεν ξερω καν βεβαια αν ημουν Ελλαδα αν θα διαβαζα κατι αλλο αυτη τη στιγμη, ποιος ξερει...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα, υπάρχουν τέτοια μαγαζιά, ευτυχώς όμως δεν είναι όλα, ούτε καν τα περισσότερα. Είναι όμως λίγο κωμικο-τραγικό το γεγονός πως υπάρχουν ΚΑΙ κάποια μαγαζιά που απλά δεν ενδιαφέρονται για Ελληνικά κόμικς.

 

Αλλα φυσικα η Ελλαδα εχει παντα την ταση του "ρε, η Τζενιφερ Ανιστον ελληνιδα ειναι!"

 

Xεχεχεχεχ. Πόσο δίκιο έχεις!

 

Η "Ελληναράδικη νοοτροπία" υπάρχει σχεδόν παντού και όχι μόνο στα κόμικς. Σαν Ελληνικό κόμικ θεωρώ οποιοδήποτε κόμικ που είναι φιταγμένο από Έλληνες καλλιτέχνες, ανεξάρτητα απο το αν το θέμα του έχει να κάνει με την Ελλάδα ή με την Ελληνική κοινωνία κλπ κλπ κλπ.

 

 

Α. Και καλώς ήρθες πάλι! :rolleyes:

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..