Jump to content

Θέμα: Η Εκλαϊκευση του Fantasy


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Πάντως τα ηλεκτρονικά παιχνίδια ρόλων όπως Lineage, Guild Wars και άλλες βλακείες που βρίσκονται τώρα στο απόγειό τους με ξενερώνουν. Παίρνουν ένα πεζό σενάριο και όλοι πωρόνονται με τα γραφικά. Το παιχνίδι, με το ύφος και τη λογική του, θα μπορούσε και να είναι στο διάστημα, αλλά απλά έγινε σε ψευδομεσαίωνα ακριβώς επειδή είναι mainstream.

Ο Heiron έχει δίκιο. Είναι πολύ δύσκολο για άτομο στην επαρχία να βρει (πόσο μάλλον να ασχοληθεί) με φανταστική λογοτεχνία στα Αγγλικά. Οι εκδοτικοί οίκοι συμβάλλουν σημαντικά και μπράβο τους μάλιστα. Αν και ο Anubis έφτιαχνε λίγο τις μεταφράσεις του ε;

Πάντως το βλιβλίο δεν τελειώνει ποτέ μόνο στην ανάγνωση Χείρωνα αγόρι μου. μπορείς πάντα να το ανταλλάξεις, να συζητήσεις, να γράψεις απόψεις σε συτό ή σε άλλο forum ή με άλλους αναγνώστες. Στο εξωτερικό υπάρχουν αναγνωστικές λέσχες (τσσσ...) ακόμη και στην επαρχία, όπου ο καθένας μπορεί να σχολιάσει και να εμβαθύνει σε όποιο βιβλίο τον ενδιαφέρει και μάιστα να αποκτήσει παρέα εκεί!

Αν η Ελλάδα έκανε και μια συνειδητή προσπάθεια για κάτι τέτοιο, τότε θα προχωρούσαμε με άλματα... :juggle:

Link to comment
Share on other sites

Heiron said

λογικη δεν ειναι?Βιβλιο πας και παιρνεις 1 και τελειωσε

 

Όχι ακριβώς Heiron. Γιατί καιτο βιβλίο το διαβάζεις επί μέρες. Και αναφερόμουν σε εξειδικευμένα βιβλιοπωλεία sci-fi/fantasy όπως όλα αυτά που υπάρχουν στο εξωτερικό αλλά όχι στην Ελλάδα. Το παράδειγμα 10/1 δεν ήταν τυχαίο. Υπάρχουν πολλά rpg/comic shops πια στην Ελλάδα, αλλά εξιδεικευμένο βιβλιοπωλείο μόνο 1, στη Θεσσαλονίκη.

 

Για το άλλο που λες πως υπερβάλω κάπως, ίσως έχεις δίκιο (μετά από ωρημότερη σκέψη). Πράγματι κάποιος που ζει σε χωριό έχει λιγότερες επιλογές σε βιβλία, ειδικά ξενόγλωσσα. Αλλά τελικά και αυτά που μεταφράζονται ούτε τα καλύτερα είναι (συνήθως), ούτε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Χωριό είναι όλη η Ελλάδα, δυστυχώς.

 

Και στην Αθήνα σιγά τις επιλογές που έχεις. Πιο πολλές επιλογές έχεις στη Θεσσαλονίκη (Άγνωστη Καντάθ).

 

Amazon.cο.uk. Αν δεν υπήρχ κι αυτό... :worshippy:

Link to comment
Share on other sites

Nαι, βέβαια χρεώνει διπλά με την κλασσική μπνιά των μεταφορικών, αλλά τέλος πάντων. Δυστυχώς δεν έχω πιστωτική για να εκμεταλλευτώ τις χάρες του...

Link to comment
Share on other sites

Ατρελέγκις, συνήθως πληρώνεις πιο λίγα λεφτά με το Άμαζον απ'ό,τι θα πλήρωνες αν αγόραζες από ένα "κανονικό" κατάστημα. Ρίξε μόνο μια ματιά στις τιμές του. Όσο για τα μεταφορικά, μπορείς να παραγγείλεις 3-4 βιβλία μαζί, οπότε σε συμφέρει, γιατί πληρώνεις όσο θα πλήρωνες για το ένα.

 

Όχι, δεν πληρώνομαι από το Άμαζον για να κάνω διαφήμηση. :ΡΡ

Link to comment
Share on other sites

Atrelegis, ο Βάρδος λέει αλήθεια. Και το ξέρω σαν επί σειρά ετών πελάτης του Αμαζον. Όσο για την Αθήνα, έχεις τελικά περισσότερες επιλογές μεν, αλλά πρέπει να ρίξεις πααααααααρα πολύ περπάτημα δε.

Το όλο point είναι πως στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχουν επ'ουδενί η ποικιλία και οι επιλογές που υπάρχουν σε άλλες χώρες (όπως στην Ιταλία ας πούμε, για να μην πάμε πιο μακριά), ούτε καν στο χώρο των rpg, οπότε τελικά αυτό που οι Έλληνες γνωρίζουμε ως fantasy/sci-fi είναι πολύ περιορισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όμως, ότι αν επενδύσουμε μία σχετική προσοχή ή και προσπάθεια, θα τα καταφέρουμε! Ο λόγος που συμβαίνει αυτό είναι γιατί υποφέρουμε ταυτοχρόνως από ξενοφοβία και ξενομανία. Ναι μεν πάμε σαν κοτόπουλα να αγοράσουμε το γυαλιστερό αντικείμενο εισαγωγής που είδαμε στη διαφήμιση, αλλά αό την άλλη αντιπαθούμε την άγνωστη ΄κιτσιά' πο'υ 'δεν την ξέρει ούτε η μάνα της'

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχοντας το Ιντερνετ πια (αλλά και από διάφορα περιοδικά που κυκλοφορούσαν απο πάντα) μπορεί ο ενδιαφερόμενος να ενημερωθεί σωστά και καλά. Οπότε μάλλον θέμα πρόθεσης είναι τελικά για τον καθένα η σωστή ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου κώλυμα είναι βέβια λειτουργικό, μη έχοντας πιστωτική κάρτα. Παρόλα αυτά, έχω βρει τζάμπα και φθηνότερα βιβλία άγνωστων συγγραφέων που ήταν αρκετά ενδιαφέροντα... :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ένα καθαρό όραμα από το μέλλον μου λέει ότι και στην Αθήνα θα υπάρχουν δυνατότητες για "σπάνια" βιβλία φαντασίας. :sorcerer:

 

Αυτό που λέτε για τα σώβρακα με τον Άραγκορν, το κουκλάκι γκόλουμ για σκύλους κτλ. είναι μέρος ενός φαινομένου γενικότερης υπερκατανάλωσης. Αυτό το φαινόμενα πρέπει να μας ενδιαφέρει όχι επειδή μπορεί και να πειράξει την λογοτεχνία φαντασίας εμμέσως, αλλά επειδή συμβάλλει στην καταστροφή του πλανήτη... Και μάλλον είναι φαινόμενο του Hollywood γενικότερα και όχι μόνο των ταινιών φαντασίας. Αλλά τέσπα, μην αλλάζω θέμα. :p

 

Το άν κάποιοι παράγουν ένα σωρό σαβούρα δεν επηρεάζει την φαντασία. Μπορεί να επηρεάσει την αγορά και την οικονομία, αλλά τις ιδέες που έχει κάποιος όχι. Τώρα άν σας πειράζει ο καμμένος που παίζει όλη μέρα Lineage ή το πιτσιρικάκι που έχει κουκλάκι Λέγκολας, τι να πώ :guitar: :p

 

Όπως είπα, το ρεύμα φαντασίας έχει ξεφουσκώσει στην Ελλάδα. Των ψευτοφίλων φαντασίας δλδ. Αλλά η όλη ιστορία έχει τα καλά της. Θυμάμαι το δούλεμα που τρώγαμε οι rpgάδες στο γυμνάσιο και στο λύκειο από τους υπολοίπους. Εμένα δεν μπορούσαν να μου πούν και πολλά, αλλά κάτι φίλους τους είχαν ταράξει :dazzled: Α, και μην θυμηθώ για το Red Box του Ravenloft που παρολίγο να χάσω επειδή μου το καβάτζωσε για καμιά μέρα ο λυκειάρχης περνώντας με για σατανιστή :rofl2: Τώρα το πιθανότερο που θα ακούσεις όταν πείς ότι ασχολείσαι με την φαντασία και τα παιχνίδια ρόλων είναι σχόλια ενδιαφέροντος.

 

Χαζογκόμενα: ΓουΑου! Παίζεις αυτά τα παιχνίδια με του δράκους; Είχα έναν γκόμενο που έπαιζε κάτι τέτοια. Πολύ θεογκόμενος αυτός ο Άραγκορν. Πές κι'άλλα για το θέμα!

Πωρωμένος: Α, ναι βεβαίως ασχολούμαι Χ χρόνια και κυρίως με τον χώρο του *διακοπή*

Χαζογκόμενα: Ωραίο δεν είναι το στρασάκι που έβαλα στα νύχια μου; Αλήθεια, τι θα κάνουμε σήμερα;

Πωρωμένος: α, εντάξει, απλώς επειδή με ρώτησες αν ασχολούμαι ήθελα να *διακοπή*

Χαζογκόμενα: ναι ναι, είναι ωραία αυτά που ασχολείσαι, το ήξερα ότι είσαι έξυπνος άνθρωπος, να τα βάψω λαμέ ή ρόζ την επόμενη φορά;

 

:tease: :bangin:

 

Πάντως πέρα από την πλάκα και τον κόσμο που από χαζομάρα ή άλλους δικούς του λόγους δεν ασχολείται, υπάρχει πολύς κόσμος που κάνει ερωτήσεις και τελικά κολλάει στον χώρο. Έχω κάψεί έτσι αμέτρητους. Εδώ έβαλα τον Dain και τον Nihilio (ΣτΜ: μη γράφεις το παλιό nick και αν το γράφεις γράφε το ολόσωστα ) να ασχολούνται με warhammer 40.000 :flirt:

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Ώθησες δύο άτομα στην κόλαση που λέγεται Warhammer!

:diablo: Χίλια διαβόλια ακονίζουν τις τρίανές τους για εσένα...

Link to comment
Share on other sites

Το ρεύμα φαντασίας ξεφούσκωσε. Και όσο πάει ξεφουσκώνει πιο πολύ. Όσοι το νοιώθουν θα μείνουν. Οι υπόλοιποι θα φύγουν. Όσοι συγγραφείς έχουν αριστουργήματα στο μυαλό τους θα τα γράψουν στο χαρτί.

 

Οποιοδήποτε φαινομενο εμφανίζει απρόσμενη και αλματώδη άνοδο σύντομα παρακμάζει. Έχει συμβεί και με αρχαίους πολιτισμούς, συμβαίνει και κάθε φορά που βρέχει: βροχοπτώσεις με τη μεγαλύτερη ένταση έχουν τη μικρότερη διάρκεια (δε μπορούσα να μην το πετάξω το επιστημονικό μου :blush: )

 

Είναι καλύ που γίνεται το ξεκαθάρισμα, οι πιστοί της φαντασίας θα μείνουν και θα δημιουργήσουν - μεγαλουργήσουν. Οι υπόλοιποι θα πάνε σπίτι τους, θα ξεκαθαρίσει το τοπίο, θα ηρεμήσει ο τομέας και θα επέλθει τελική ισορροπία!

 

Τελικά έπρεπε να περάσει από το λαό το Fantasy για να ισχυροποιηθεί ως θεσμός!

 

:book:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια! Ώθησες δύο άτομα στην κόλαση που λέγεται Warhammer!

:diablo: Χίλια διαβόλια ακονίζουν τις τρίανές τους για εσένα...

 

XA! Και να ήταν μόνο δύο... πάνω από 15 έχω βάλει στο σπόρ...

Αλλά με τόσα που έχω κάνει τα 1000 διαβόλια δεν πρέπει να ακονίζουν τις τριαινές τους περιμένοντάς με να κατέβω, αλλά να πλένουν τον πισινό τους και να κάθονται τοίχο-τοίχο :pirate:

Link to comment
Share on other sites

Mιαου... ρε χείρωνα... (ώρα είχα χρόνο να μπώ και να δώ τα νέα ποστ)... έγραψα λίγο παρακάτω απο το σχόλιο για τις ψευτοελίτ τι κάνω εδώ μέσα... και επίσης ποιός σου είπε πως δεν είμαι ψωνάρα;;; :p :p :p

Πρέπει να έχεις ένα είδος ψώνιου για να ασχολείσαι και να γράφεις, κακά τα ψέματα!

Όσο για το αν θα μου μείνει ή θα μου ξεφουσκώσει... αυτό μένει για να το δούμε!

Ούτε και εγώ ξέρω καλά καλά! :dazzled:

 

Και σε αυτό που είπε η isis συμφωνώ και εγώ για ξεκαθάρισμα είπα, απλά τα λέω πιο παράφορα... έχω μια γενική τάση προς την παραφορότητα :blush:

Edited by laas7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ένα χρόνο τρείς μήνες και πέντε μέρες μετά το τελευταίο πόστ πόσο έχουν αλλάξει τελικά τα πράγματα τί από τα όσα αναφέρθηκαν παραπάνω έγιναν και τί περιμένουμε ακόμα (έχει πλάκα να ξεθάβεις αρχαία ποστ τελικά)

Link to comment
Share on other sites

Ε νομίζω ότι είναι φανερό ότι τα είχε υπερδραματοποιήσει τα πράγματα, ίσως και γιατί βρισκόταν στο σημείο που το hype του LotR είχε φτάσει στο ζενίθ (λίγοι μήνες πριν βγει η τρίτη ταινία). Ότι διαφήμιση για το είδος υπάρχει, καλή είναι. Εγώ πχ. δεν ντρέπομαι να πω ότι "γνώρισα" το fantasy μέσω των παιχνιδιών Η/Υ (βέβαια σε μια εποχή που τα γραφικά ήταν χάλια οπότε και πάλι σε μεγάλο βαθμό επιστράτευα την φαντασία μου για να νιώσω ότι ένα συνονθύλευμα από pixels ήταν δράκος αλλά δεν έχει σημασία). Ομοιώς, δεν θα μου κακοφανεί καθόλου αν ο οποιοσδήποτε πει τώρα ότι άρχισε να ασχολείται με το fantasy λόγω του LotR. Το αν το LotR έκανε καλό ή κακό στην υπόθεση του fantasy νομίζω ότι το βλέπουμε όλοι μας, αρκεί να κάνουμε μια βόλτα στα βιβλιοπωλεία και να συγκρίνουμε με τι βλέπαμε στα ράφια πριν 5 ή 10 χρόνια. Και φυσικά πλέον ο Martin, o Erikson κλπ δεν πουλάνε μόνο στους σκληροπυρηνικούς φανταζάδες. Δεν θα έφταναν μόνο αυτοί για να κάνουν τα βιβλία best-seller. Όπως επίσης εννοείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα που τα περισσότερα παιδάκια θα ξεκινήσουν διαβάζοντας ή παίζοντας βιβλία ή παιχνίδια που βασίζονται στη δράση και τον εντυπωσιασμό. Έτσι ξεκινάμε όλοι, είναι φυσιολογικό. Όταν είσαι 10 χρονών, δεν θα αναπαραστήσεις με τους φίλους σου το συμβούλιο του Έλροντ αλλά τη μάχη του Helms Deep. Ας ξεκινήσουν διαβάζοντας Χάρι Πότερ, παίζοντας WoW και σιγά σιγά θα φτάσουν και στις πιο απαιτητικές δημιουργίες. Τα "κεφάλια του Θηρίου" δεν σκοτώνουν το fantasy, αντίθετα του δίνουν ζωή και νέους πιστούς αναγνώστες.

 

Νομίζω ότι το post του Βάρδου έγινε σε μια στιγμή φόρτισης, ίσως γιάτι κάτι αγαπητό που άνηκε σε λίγους έγινε ξαφνικά mainstream. Σίγουρα προωθήθηκαν πολλές σαβούρες, μαζί όμως και πολλά διαμάντια. Και πλέον, τώρα που έχει περάσει λίγος καιρός ο κόσμος νομίζω είναι υποψιασμένος και δεν αγοράζει ότι βρει μπροστά του απλά γιατί έχει ένα δράκο ή ένα μάγο στο εξώφυλλο. Κι εγώ χαίρομαι που τώρα πια δεν είμαι ο μόνος που ψάχνει μπροστά από τα ράφια του fantasy και της SF αλλά σε αρκετές περιπτώσεις πρέπει να σπρώξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ντρέπομαι ούτε στεναχωριέμαι καθόλου - να το πω και ξεδιάντροπα, το mainstream ποτέ δεν υπήρξε πρόβλημα της καλή τέχνης. Και στο κάτω-κάτω της γραφής, ο DaVinci επί παραγγελία ζωγράφιζε, ρε παιδιά, και το είδος του ήταν mainstream, άλλο που ο Bach ήταν το αντίθετο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..