Jump to content

Η Φανταστική Λογοτεχνία στην Ελλάδα


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

  • Management
Μια ερώτηση, επειδή αυτά τα βιβλία που αναφέρετε εγώ προσωπικά δεν τα έχω διαβάσει: Είναι κοσμοπλαστική φαντασία; Είναι φαντασία όπου ο συγγραφέας έχει επινοήσει κάποιον άλλο κόσμο και εκεί συμβαίνουν κάποια γεγονότα; Ή είναι urban fantasy με σκηνικό την Ελλάδα;

 

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...3594&m=S14&aa=1

Link to comment
Share on other sites

(Ωπ! Τώρα την είδα την ερώτηση από το quote του Robin :blush: )

 

Κοσμοπλασία δεν είναι κανένα από αυτά που έχω βάλει εδώ -ίσως Το Κιβώτιο είναι παραποίηση ενός υπαρκτού κόσμου, του εμφύλιου πιο συγκεκριμμένα του 49, αλλά όχι κοσμοπλασία.

 

Ο Νικολάου είναι αρκετά urban (μα επιτέλους δεν έχουμε ελληνική λέξη για αυτό;) με σκηνικό την Ελλάδα του κάποτε. Διαφορετικό κάποτε ανα διήγημα σχεδόν.

 

Ο Παναγιωτόπουλος, πέραν του Γονίδιου της Αμφιβολίας, που είναι επιστημονική φαντασία αφού σε όλη την αφήγηση παίζει με μία Αγγλία έως το 2064 στην οποία η εξέλιξη στις μελέτες του DNA έχει ανακαλύψει το γονίδιο του καλλιτέχνη. Ο Ζίγκι απ' τον Μάρφαν πραγματικά δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Δεν μπορώ να το βάλω κάτω από μία συγκεκριμένη ταμπέλα. Είναι για έναν πιτσιρικά που εξ αρχής αποδεχόμαστε ότι είναι εξωγήινος, είναι απαραίτητη συνθήκη για να διαβασουμε το βιβλίο, ασχετα με το αν είναι τελικά ή όχι.

 

Το Μια φορά κι ένα ...Τρελό δεν έχω καταφέρει να το διαβάσω ολόκληρο, αλλά είναι ένας αχταρμάς. Πίσω του έχει την Πόλη (ποια πόλη που δεν εξηγήται κάπου) και ο κόσμος στον οποίο είναι γραμμένο, είναι αυτός του ονείρου. Αλλού είματσε μέσα στον κόσμο ενός γνωστού παραμυθιού κι αλλόυ σε μια Ελλάδα του 2000π.Χ.

 

 

Το 7 φορές στην Αμοργό είναι καθαρα urban Ελληνική φάντασυ κι είναι κι όμορφο.

 

Γενικά δεν έχω διαβάσει κανένα Ελληνικό βιβλίο που να είναι δουλεμένο επάνω σε έναν πρωτότυπο κοσμο. Αυτά όλα τα θεωρώ προσπάθειες φανταστικού, ή τελοσπάντων είναι τα μόνα από όσα ελληνικά βιβλία έχω διαβάσει που φέρνουν έστω κι ελάχιστα στις γενικότερες ταμπέλες.

 

 

 

http://tovima.dolnet.gr/print_article.php?...3594&m=S14&aa=1

Οι αναφορές. Το μυθιστόρημα δεν θα μπορούσε να ήταν ελληνικό, από τη στιγμή που όλες οι αναφορές δεν έχουν σχέση με την ελληνική αφηγηματική παράδοση. Πίσω από τον Κλεπτομνήμονα υπάρχει η ουτοπική λογοτεχνία, ο Οργουελ, ο Σουίφτ, μια λογοτεχνία που απέχει παρασάγγας από την επιστημονική φαντασία. Υπάρχουν ακόμη σύγχρονοι συγγραφείς, όπως ο Ευρωπαίος Πάτρικ Ζύσκιντ, το μυθιστόρημα του οποίου Το άρωμα «παίζει» με τις καταστάσεις της μνήμης, ή ο Αμερικανός Νίκολσον Μπέικερ, το βιβλίο του οποίου Φερμάτα περιστρέφεται γύρω από το σταμάτημα του χρόνου. Και φυσικά υπάρχουν οι αναφορές στο σινεμά - κλασικό στοιχείο - ή σε εικόνες τέχνης, που είναι πια κωδικοποιημένες και έχουν περάσει στην καθημερινότητά μας, όπως έργα του Εγκον Σίλε ή του Νταβίντ. Παρά την τεχνολογία ο πλούτος του δυτικού - ουμανιστικού - πολιτισμού διατηρεί ακόμη τη δύναμή του.

 

 

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα :p Τι λέγαμε;

 

Πέρα από το χαβαλέ, εμένα μάλλον με πείσατε. Λέω να το διαβάσω.

Edited by Nienor
Link to comment
Share on other sites

Ανάποδα τα λες. Σκέψου μόνο τι απ'τα δύο προηγείται.

Στο χώρο της λογοτεχνίας ως έννοια, έχεις δίκιο, αλλά, σα λογοτεχνικά ρεύματα (το τονίζω αυτό), προηγείται η επιστημονική φαντασία...

 

Κάτι σαν τη σχέση ρεαλισμού - νατουραλισμού, ας πούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στο χώρο της λογοτεχνίας ως έννοια, έχεις δίκιο, αλλά, σα λογοτεχνικά ρεύματα (το τονίζω αυτό), προηγείται η επιστημονική φαντασία...

 

Κάτι σαν τη σχέση ρεαλισμού - νατουραλισμού, ας πούμε.

 

Δεν είναι έτσι, ω ρε. Πρώτα κυκλοφορούσαν πράγματα όπως ο Ντάνσανυ (για να μη μιλήσουμε καθόλου για Ιλιάδα, Οδύσσεια, Έπος του Γκίλγκαμες, και παρόμοια), μετά βγήκε το είδος που λεγόταν space romance (πχ, Edgar Rice Burroughs) και δεν ήταν ε.φ., μετά ακολούθησαν διάφορα άλλα pulp adventures, και κυρίως μετά το '40 άρχισε να κυκλοφορεί ε.φ., όταν ο κόσμος ανά 10 χρόνια πίστευε ότι θα γινόταν κάποια μεγάλη αλλαγή στη Γη. Και η ε.φ. εξέφραζε ακριβώς αυτή την ανησυχία της εποχής.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα ήθελα και εγώ να δω αυτά τα κείμενα. Επειδή ξέρω ότι θα αξίζουν ακι επειδή ξέρω ότι τουλάχιστον εμείς, σαν αναγνώστες, ξέρουμε κάτι παραπάνω από όποιον κριτικό τολμάει να μιλάει!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι, ω ρε. Πρώτα κυκλοφορούσαν πράγματα όπως ο Ντάνσανυ (για να μη μιλήσουμε καθόλου για Ιλιάδα, Οδύσσεια, Έπος του Γκίλγκαμες, και παρόμοια), μετά βγήκε το είδος που λεγόταν space romance (πχ, Edgar Rice Burroughs) και δεν ήταν ε.φ., μετά ακολούθησαν διάφορα άλλα pulp adventures, και κυρίως μετά το '40 άρχισε να κυκλοφορεί ε.φ., όταν ο κόσμος ανά 10 χρόνια πίστευε ότι θα γινόταν κάποια μεγάλη αλλαγή στη Γη. Και η ε.φ. εξέφραζε ακριβώς αυτή την ανησυχία της εποχής.

Αφού είσαι τόσο σίγουρος, για διάβασε κι αυτό...

 

Σαν καθαρό είδος («ρεύμα») λογοτεχνικά, η επιστημονική φαντασία προηγείται· σα μορφή γραφής, η φαντασία.

Link to comment
Share on other sites

Ε, και τι λέει αυτό; Ότι ο Βερν έγραψε το 1828. Φαντασία υπάρχει από πολύ πιο πριν. Επιπλέον, ούτε και ο Βερν είναι ακριβώς επιστημονική φαντασία με την έννοια του είδους που εξελίχτηκε μετά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά αν θες να είμαστε γενικοί, οι ιστορίες του αφορούσαν τεχνολογικά επιτεύγματα με ιδιότητες ή επιστημονικές εξορμήσεις που κατέληγαν ή αφορούσαν πράγματα που εκείνο τον καιρό θεωρούνταν αδύνατα

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το fantasy σαν λογοτεχνικός όρος κ είδος είναι μεταγενέστερο της ε.φ. ασχετο Βάρδε αν βλέπεις τώρα με αυτή τη σκοπιά έργα που προυπηρχαν και που όταν γράφτηκαν ο όρος fantasy δεν υπήρχε καν. Για μένα είναι κάπως προβληματική η κατηγοριοποίηση αυτή όσο καλοπροαίρετη και αν είναι! ;)

 

Νομίζω η Shelley με το Frankeistein (1818) πρoηγείται του Βερν όσον αφορά την ε.φ. και ο Thomas Moore με το Utopia (1516) με διαφορά και από τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αν το πάρεις έτσι, και η Shelley και ο Vern είναι πρόδρομοι της επιστημονικής φαντασίας' δεν είναι ε.φ. Στην εποχή τους δεν υπήρχε ως όρος. Όπως επίσης πρόδρομοι της φαντασίας είναι τα έπη και όλα τα παραμύθια και οι διηγήσεις από τότε που θυμάται ο άνθρωπος...

 

(Επιπλέον, για το αν η Shelley ή ο Vern είναι όντως επιστημονική φαντασία, κι αυτό μπορεί να αμφισβητηθεί, αλλά έτσι κι αλλιώς έχουμε ξεφύγει πολύ από το κεντρικό θέμα του topic.)

Link to comment
Share on other sites

H Shelley είναι γοτθική λογοτεχνεία νομίζω. Αν και ήταν η πρώτη στο είδος που αντικατέστησε το μεταφυσικό με την επιστήμη. Και πάλι όμως, έρα της όπως ο Φρανκεσταϊν περισσότερο στη γοτθική παρά στην επιστημονική φαντασία ανήκουν.

 

ΥΓ: το πρώτο έργο για διαστημικό ταξίδι γράφτκε το 2ο μΧ αιώνα

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ισχύει αυτό που είπα παραπάνω για όλα τα είδη! Τα έπη τα θεώρω μυθολογία μην πω και ποίηση ακόμη! Πρόδρομοι ίσως! Αλλά αν πάρουμε ως πρότυπο τον Tolkien δημιουργεί ένα τελείως δικό του σύμπαν!

 

Για το Βερν είχα διαβάσει ότι όσα έγραφε προσπαθούσε να τα στηρίζει σε ό,τι καινούργιες επιστημονικές θεωρίες υπήρχαν τότε ακόμη και αν δεν ήταν αποδεδειγμένες γιαυτό και είχε μια αντιπαλότητα με τον Γουέλς.

 

 

Νihilio το ξέρω για τη Shelley αλλά κάποιοι θεωρητικοί το τοποθετούν και στη ε.φ. λόγω του ότι το βιβλίο αφορά ένα επιστημονικό πείραμα με τραγικά αποτέλεσματα! Κάτι μου θυμίζει αυτό για το 2ο αιώνα αλλά μου διαφεύγει τελείως τώρα!

 

No point να συνεχιστεί η συζήτηση από δω απλά απάντησα σε κάτι που μου κίνησε το ενδιαφέρον!

Edited by Canopus
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γόνιμη η συζήτηση και πολύ ενημερωτική. :D

 

 

Για αυτό σας άνοιξα για αυτή ένα καινούργιο τόπικ εδώ για να κρατήσουμε σε αυτό το τόπικ τη θεματολογία: SF&F στον Ελληνικό χώρο, που θεωρώ πως είναι επίσης ωραία συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..