Jump to content

Camelot 3000


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν το έχει διαβάσει κανείς. Το είχα αγοράσει παλιάαααα (αυτό σημαίνει πολύ παλιά :p ) στη Νάουσα της Πάρου (!). Φτιάχνοντας κάτι ντουλάπες στον πύργο μου, ξαναβρήκα τα τεύχη (6 είναι). Γενικά, θυμάμαι ότι ήταν καλό. Αν σας τύχει, τσακώστε το.

 

Πρόκειται για την επιστροφή του Βασιληά Αρθούρου (και όχι μόνο) στο μέλλον, με μπόλικα ψυχεδελικά πράγματα εντός.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου ανάμεσα στον χαμό των βιβλίων και comics υπάρχει. Αν θυμάμαι πρέπει να το έχω σε graphic novel στα Αγγλικά, αλλά δεν είμαι και σίγουρη... Μάλλον πρέπει να ψάξω...

 

Πάντως κοίτα και αυτά:

http://www.the11thhour.com/archives/122000...ws/camelot.html

 

http://www.brianbolland.com/camelot1.html

Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται αν και δεν νομίζω ότι θα είναι τόσο εύκολο να βρεθεί κάπου... Πάντως από υπόθεση έχει ενδιαφέρον!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εγώ το'χω, και το'χω διαβάσει ξανά πρόσφατα. Μου άρεσε πολύ και ήταν αρκετά πρωτότυπο για δεκατία 80 που κυκλοφόρησε. Το βγαλε στα ελληνικά η εταιρεία που έβγαζε και τον Ερίκ Καστέλ (ΜΑΜΟΥΘ; Δε θυμάμαι).

 

Νεκ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σε trade paperback στα Αγγλικά. Πρόκειται για επνέκδοση. Μάλλον βρίσκεται εύκολα στα κομικσάδικα της Αθήνας γιατί κάπου το έχει πάρει το μάτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα μετά από καιρό.

 

Ναι το Κάμελοτ 3000 μπορεί άνετα να βρεθεί η να γίνει παραγγελία. Οταν βγήκε είχε κάνει αίσθηση όχι μόνο για το σχέδιο και το όλο concept αλλά και για σκηνές που για τότε (1982) είχαν θεωρηθεί σoκαριστικές.

 

Ο ζωγράφος Brian Bolland είναι γνωστός και στην Ελλάδα από τις ιστορίες του Judge Dredd που δημοσίευε το Αγόρι.

 

Dain

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πλάκα φαίνεται να έχει. Ελπίζω να το πετύχω σε κανά κομιξάδικο στο κέντρο.

 

Ξέρει κανείς αν έχουν βγει κόμιξ γραμμένα πάνω σε φανταστικό-μεσαιωνικό κόσμο; Για έναν ανεξήγητο λόγο όσα βρίσκω αναφέρονται στο μέλλον και μου σπάνε τα νεύρα! <_<

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος, υπάρχει ένα κόμικ που λέγεται "Κάμελοτ" και διαδραματίζεται σε αρθούριο, fantasy κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν έχουν βγει κόμιξ γραμμένα πάνω σε φανταστικό-μεσαιωνικό κόσμο; Για έναν ανεξήγητο λόγο όσα βρίσκω αναφέρονται στο μέλλον και μου σπάνε τα νεύρα!

 

Υπάρχει ένα, που έχω τον πρώτο τόμο σε paperback, και λέγεται Sojourn. Το σενάριο και ο κόσμος δεν έχουν καμιά πρωτοτυπία, αλλα το σχέδιο είναι πανέμορφο, και η πρωταγωνίστρια :lmao:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει ένα, που έχω τον πρώτο τόμο σε paperback, και λέγεται Sojourn. Το σενάριο και ο κόσμος δεν έχουν καμιά πρωτοτυπία, αλλα το σχέδιο είναι πανέμορφο, και η πρωταγωνίστρια :lmao:

 

Νομλιζω ότι εννοείς " :wub: "...

Edited by RaspK FOG
Link to comment
Share on other sites

To comic to eixe vgalei stin ellada h 'Star Comics' kai oxi h mamou8.

O skitsografos, pera apo Judge Dredd einai kai poli gnostos apo to katapliktiko Watchmen tou Alan Moore [pou sintoma 8a ginei kai tainia]

 

An sas aresoun ta mesaionika comic, kai eidika an eistai opados tou George RR Martin kai tis seiras 'A song of ice and fire' exei ginei comic to Hedge Knight. Oi ligoi tixeroi pou prolavan na agorasoun ta comics, e ti na tous pw. Sinxaritiria mas.

 

H idia eteria ftiaxnei kai to 'Wood Boy' vasismeno stin mikri istoria tou Raymond Feist, kai episis ftiaxnei kai to Dragon Lance, blabla of Huma, kati tetio.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Χεχ, έχω διαβάσει τα πρώτα 4 τεύχη, και θέλω να βρώ τα άλλα 2 να τα διαβάσω. Είναι έπος. Είναι ότι θες. Όσο για Watchmen, τελικά θα βγεί η ταινία?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ η τσαμπατζού πάντως, βρήκα το Kamelot 3000 στο DC++. Όντως έχει πολλά στοιχεία που ίσως σοκάρουν, από το λίγο που είδα.

 

Riko, κατέβασα και το Sojourn. Αλλά δεν το διάβασα ακόμη, πορώθηκα με το Age of Bronze :guitar:

Link to comment
Share on other sites

Pooka το μόνο που θυμάμαι να είναι σοκαριστικό και μάλιστα είχε γίνει ολόκληρο θέμα τότε (λόγω Κώδικα των Κόμικς) ήταν η σκηνή με την Τριστάνα (τον ιππότη Τρίσταν που μετενσαρκώθηκε σε γυναικείο σώμα, αλλά με αντρικές ανάγκες, ας πούμε).:p

Μάλιστα μία ολόκληρη σελίδα είχε κοπεί τότε (η Ελληνική έκδοση ΔΕΝ την περιέχει) γιατί θεωρήθηκε πολύ......προωθημένη για κόμικ. Η σελίδα αυτή πάντως υπάρχει στον τόμο που συλλέγει και τα 12 τεύχη.

Link to comment
Share on other sites

Αδικία!!! Φάουλ!!! Δεν παίζω!!!! Εμείς οι δύσμοιροι Έλληνες, σε πηγάδι κατουρίσαμε και κόψανε την σελίδα!!! Δεν κόβανε το κεφάλι τους καλύτερα! Θα γλυτώναμε!

Link to comment
Share on other sites

Aν σε παρηγορεί η σελίδα αυτή είχε κοπεί και από το Αμερικάνικο κόμικ, όταν βγήκε το 82, αλλά προστέθηκε στον τόμο μετά από μερικά χρόνια.

Αλλά δεν ήταν και τίποτα σπουδαίο. Ε, λίγο κρεβάτι, λίγα φιλιά κλπ, ανάμεσα στην Τριστάνα και την......:p

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
O skitsografos, pera apo Judge Dredd einai kai poli gnostos apo to katapliktiko Watchmen tou Alan Moore

 

εμμ .... αυτός είναι ο Gibbons όχι ο Bolland! :mf_sherlock:

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξεθάψει πρίν από καιρό κάτι τεύχη του σε ένα περίπτερο...

Πολύ καλό για την εποχή του,και γαμώ τα σενάρια...Μου φέρνει στο μυαλό αντίστοιχα manga.

Link to comment
Share on other sites

Είχε βγεί και σε παιχνίδι στο playstation αυτό :) Και είχε αρκετή καφρίλα μέσα και σε άσχετες φάσεις σκηνές απο το comix .Θα το ψάξομεν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.Είμια καινούργιος στο σάιτ.Α,ρε τι μου θυμίσατε!!!!!!CAMELOT 3000!!Ήμουν πιτσιρίκι ακόμα όταν αγόρασα ένα τεύχος,μέσα της δεκαετίας του 80.Μεγαλώνοντας με τις εκδόσεις του Καμπανά για τον Σπάιντερ-μαν κι όλους τους άλλους ήρωες της Μάρβελ,όταν είδα σ'ένα περίπτερο το Κάμελοτ,έπαθα πλάκα με τα χρώματα,την ποιότητα του χαρτιού και το μέγεθος του τεύχους.Απο τότε αναζητώ μανιώδως όλα τα τεύχη που δημοσιεύτηκαν στα ελληνικά.Βρήκα τα 3 πρώτα σε παλιατζίδικα στο Μοναστηράκι.Δεν ξέρω πόσα είναι όλα,αλλά δεν μπορώ να τα βρω με τίποτα.Μέχρι και στις εκδόσεις που τα έβγαζαν πήγα και μου είπαν να ελπίζω μόνο σε παλιατζίδικα ή σε συλλέκτες που ενδεχομένως θέλουν να πουλήσουν.Ποιός όμως θα ΄χε αυτά τα τεύχη και θα 'θελε να τα πουλήσει;Το κόμικ αυτό ήταν πολύ προχωρημένο για την εποχή του και είχε πολύ καλή ιστορία,πέρα απο τα υπέροχα σκίτσα.Θα μπορούσε κάλλιστα να γυριστεί ταινία.Νομίζω είχε ενδιαφερθεί ο σκηνοθέτης Ρένι Χάρλιν πριν απο καμιά δεκαετία,αλλά ναυάγησε το όλο σχέδιο.Επίσης εξαιρετική η σειρά STORM,που έβγαινε απο τις ίδιες εκδόσεις.Ένα τεύχος βρήκα κι απ' αυτήν την σείρα σε παλιατζίδικα πάλι.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας το μοιραστεί εδω με όλους.Είναι και οι δύο σειρές πολύ υψηλής ποιότητας,με καταπληκτικούς χαρακτήρες και φανταστική ατμόσφαιρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Είμια καινούργιος στο σάιτ.Α,ρε τι μου θυμίσατε!!!!!!CAMELOT 3000!!Ήμουν πιτσιρίκι ακόμα όταν αγόρασα ένα τεύχος,μέσα της δεκαετίας του 80.Μεγαλώνοντας με τις εκδόσεις του Καμπανά για τον Σπάιντερ-μαν κι όλους τους άλλους ήρωες της Μάρβελ,όταν είδα σ'ένα περίπτερο το Κάμελοτ,έπαθα πλάκα με τα χρώματα,την ποιότητα του χαρτιού και το μέγεθος του τεύχους.Απο τότε αναζητώ μανιώδως όλα τα τεύχη που δημοσιεύτηκαν στα ελληνικά.Βρήκα τα 3 πρώτα σε παλιατζίδικα στο Μοναστηράκι.Δεν ξέρω πόσα είναι όλα,αλλά δεν μπορώ να τα βρω με τίποτα.Μέχρι και στις εκδόσεις που τα έβγαζαν πήγα και μου είπαν να ελπίζω μόνο σε παλιατζίδικα ή σε συλλέκτες που ενδεχομένως θέλουν να πουλήσουν.Ποιός όμως θα ΄χε αυτά τα τεύχη και θα 'θελε να τα πουλήσει;Το κόμικ αυτό ήταν πολύ προχωρημένο για την εποχή του και είχε πολύ καλή ιστορία,πέρα απο τα υπέροχα σκίτσα.Θα μπορούσε κάλλιστα να γυριστεί ταινία.Νομίζω είχε ενδιαφερθεί ο σκηνοθέτης Ρένι Χάρλιν πριν απο καμιά δεκαετία,αλλά ναυάγησε το όλο σχέδιο.Επίσης εξαιρετική η σειρά STORM,που έβγαινε απο τις ίδιες εκδόσεις.Ένα τεύχος βρήκα κι απ' αυτήν την σείρα σε παλιατζίδικα πάλι.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας το μοιραστεί εδω με όλους.Είναι και οι δύο σειρές πολύ υψηλής ποιότητας,με καταπληκτικούς χαρακτήρες και φανταστική ατμόσφαιρα.

 

 

Στα αγγλικά σε trade paperback είτε στο relax είτε στο solaris θα βρείς το camelot3000....

To storm ....?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Kalhmera kai apo emena !

 

Loipon to Camelot 3000 htan ontws ena polu proxwrhmeno Comic gia thn epoxh tou. To 8ema nomizw oti einai arketa e3upno. Antipodas apotelei to gegonos oti uparxoun kapoia shmeia prosblhtika ws pros th 8rhskeia. 8umamai otan apofasisa na ta 3anamazepsw ta 6 teuxh, brhka arketa eukola ta 4 prwta (me mia aplh bolta sto Monasthraki) alla me thn kamia den mporousa na brw ta 2 teleutaia. Sunomilwntas me enan pwlhth Comic o opoios htan kai autos ths palias sxolhs, mou eipe oti ta teleutaia 2 teuxh, sthn Ellada, prow8h8hkan para polu sthn eparxia. Auto gia agnwstous logous, logika emporikous. Epishs to Storm eixe arketo endiaferon apla sthn mikrh mou tote hlikia den to euriska na eixe TOSO polu drash opws to Camelot 3000.

 

Me thn eukairia na kanw kai mia erwthsh. Gnwrizei kanenas to pws mporw na brw thn Ellhnikh ekdosh tou argentinezikou kataplhktikou comic El Eternauta ? Kapoia epeisodia apo to comic auto dhmosieu8hkan polu palia sta ellhnika periodika Ska8ari kai argotera Skorpios. Exw er8ei se epeikoinwnia me to Team toy Eternauta pou mou eipan oti to comic eiparxei se 3 mono ekdoseis epishma. Argentinezikh-Ispanikh, Gallikh kai Italikh. Gnwrizei kapoios an uparxei kai Ellhnikh sth xwra mas kai pws mporw na thn brw ?

Link to comment
Share on other sites

Fidelio, καλωσόρισες :)

 

Σε παρακαλώ στο εξής να χρησιμοποιείς ελληνικούς χαρακτηρες για να είναι ευανάγνωστα αυτά που γράφεις.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..