Jump to content

Katharine Kerr - The Deverrey saga


Nihilio
 Share

Recommended Posts

Πρόσφατα πέτυχα σε βιβλιοπωλείο πολλα βιβλία από την εν λόγω σειρά. Αξίζει τον κόπο να ασχοληθεί κανείς μαζί της.

Από ότι κατάλαβα λαμβάνει χώρα σε ένα ψευδοκελτικό κόσμο. Η συγγραφέας δούλευε στην TSR παλιότερα, οπότε πρέπει να έχει ξωτικά και νάνους το βιβλίο, ενώ η πλοκή του έχει να κάνει με μετενσάρκώσεις και εξελίσσεται σε διαφορετικές ζωές/εποχές.

Μέχρι στιγμής έχουν βγει 13 βιβλία, ενώ το όλο έπος ξεκινά με το βιβλίο Daggerspell. Μια περίληψη από το Amazon.com:

Even as a young girl, Jill was a favorite of the magical, mysterious Wildfolk, who appeared to her from their invisible realm. Little did she know her extraordinary friends represented but a glimpse of a forgotten past and a fateful future. Four hundred years-and many lifetimes-ago, one selfish young lord caused the death of two innocent lovers. Then and there he vowed never to rest until he'd rightened that wrong-and laid the foundation for the lives of Jill and all those whom she would hold dear: her father, the mercenary soldier Cullyn; the exiled berserker Rhodry Maelwaedd; and the ancient and powerful herbman Nevyn, all bound in a struggle against darkness. . . and a quest to fulfill the destinies determined centuries ago. Here in this newly revised edition comes the incredible novel that began one of the best-loved fantasy seers in recent years--a tale of bold adventure and timeless love, perilous battle and pure magic. For long-standing fans of Deverry and those who have yet to experience this exciting series, Daggerspell is a rare and special treat.

 

Για περισσότερες πληροφορίες δείτε εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει μόνο το A Time of Justice. Δεν ήταν άσχημο, αν και μάλλον δεν ήταν απόλυτα αυτόνομο: σε κάποια σημεία μού έδωσε την αίσθηση ότι μου έλειπε κάτι από την ιστορία. Έτσι αγόρασα και μερικά άλλα της (ό,τι βρήκα στα βιβλιοπωλεία), αλλά δεν τάχω διαβάσει ακόμα.

 

Κοίτα, γενικά, δεν είναι άσχημη. Καθόλου άσχημη. Ελαφρύ ανάγνωσμα μεν, αλλά καλό. Καλύτερο από Dragonlance, αν θες τη γνώμη μου. Τα elf-dwarf στοιχεία δεν είναι τόσο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω, η πρώτη μου επαφή με τη σειρά ήταν από ένα εξώφυλλο που είχα δεί σε ένα artbook, με έναν πολεμιστή καβάλα σε ένα χρυσό δράκο να οδηγεί μια στρατιά από νάνους .

Μάλλον θα πάρω το πρώτο να του ρίξω καμιά ματιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Όντας στο τρίτο βιβλίο της πρώτης τετραλογίας (από τα 11 ως τώρα βιβλία) μπορώ να συμφωνήσω με το Βάρδο. Ελαφρύ epic fantasy με όλα τα κλισέ του (ο εκλεκτός half-elven πρίγκιππας, η εκλεκτή αγαπημένη, ο πάνσοφος μάγος, ο σκοτεινός άρχοντας, ξωτικά και νάνοι) αλλά περασμένα μέσα από αρκετά twists and turns για να τα κάνουν ενδιαφέροντα και φρέσκα.

 

Το στόρυ έχει ως εξής: H Jill είναι η κόρη ενός διαβόητου μισθοφόρου, ο οποίος καταλήγει στην υπηρεσία του πρίγκιππα Rhodry, ο οποίος ερωτεύεται τη Jill. Χωρίς να το γνωρίζουν όμως, ο Rhodry είναι στόχος μιας ομάδας σκοτεινών μάγων που θέλουν να αποσταθεροποιήσουν το βασίλειο του Daverry (επειδή υπάρχει και μια προφητεία κάπου στη μέση που δένει το μέλλον του πρίγκιππα με αυτό του βασιλείου). Αρωγός τους είναι ο γέροντας Nevyn (Κανένας) που ενδιαφέρεται και για τις λανθάνουσες μαγικές δυνάμεις της Jill.

 

Βαρετό; Ναι. Η πλοκή αυτή είναι αρκετά low key και μάλον υποτονική.

 

Η μεγάλη μαγκιά όμως των βιβλίων είναι το στοιχείο της μετεμψύχωσης. Πολύ γρήγορα στο βιβλίο βλέπουμε σε flashback πώς ο νεαρός Nevyn, πρίγκιππας τότε πριν 700 χρόνια, εγκαταλείπει την αραβωνιαστικιά του (Jill) για να ακολουθήσει το δρόμο της μαγείας. Άθελά του όμως την αφήνει στο μέσο ενός απαγορευμένου ερωτικού τριγώνου και διαταρράσσοντας το πεπρωμένο της. Και, εξαιτίας ενός όρκου, είναι καταδικασμένος να συνοδεύει τις τρεις ψυχές στις επόμενες ζωές τους και τις διάφορες ενσαρκώσεις τους, μέχρι να επανορθώσει. Και είναι τα flashback στις διάφορες μετενσαρκώσεις που εμπλουτίζουν πολύ το κάθε βιβλίο.

(θα έχετε και μια πιο ενδελεχή κριτική όταν θα είμαι σπίτι μου)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Κάποτε μέσα στα κρύα του 2012, ο φίλτατος Nihilio μου έδωσε την πρώτη τετραλογία της Kerr. Ιανουάριο του 2013 σε αεροδρόμιο ξεκίνησα να το διαβάζω. Μέχρι να φτάσω σπίτι ήμουν γύρω στις 120 σελίδες. Fast forward 3 χρόνια(!!!). Ξεκίνησα πριν καμιά βδομάδα να το διαβάσω από εκεί που το άφησα. Η ιστορία, όπως είπε και ο Μιχάλης, είναι αυτή που είναι και προσωπικά μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Τόσο μεγάλη που 3 χρόνια μετά τα περισσότερα που είχαν συμβεί τα θυμόμουν και δεν περνούσε μια μέρα που να μην σκεφτόμουν ότι πρέπει να το συνεχίσω. Αλλά για κάποιο λόγο δεν είχα μέσα μου την όρεξη να το συνεχίσω. Τώρα που τη βρήκα και το τελείωσα, χάρηκα πάρα πολύ που το διάβασα. Για μένα, αυτό το βιβλίο, και ίσως η σειρά, αν συνεχίσει έτσι, είναι μια "φρέσκια" (από το 1986 :p ) ανάσα στα fantasy αναγνώσματά μου. Αν και δεν ξεφεύγει από κλισέ, η ιδέα και η εκτέλεση της μετενσάρκωσης ως εργαλείου πλοκής είναι κάτι παραπάνω από έξυπνη. Είναι απλά αριστούργημα. Δυστυχώς θα αργήσω μερικές μέρες να πιάσω στα χέρια μου το επόμενο, αλλά θα το κάνω σίγουρα.

 

Παρεπιπτόντως, έχει διαβάσει κανείς παραπάνω από 4 ή και όλα τα βιβλία της σειράς; Έχω μια φοβία μήπως φάω πάλι καμιά "Black Company" νίλα, που μετά την πρώτη τριλογία το χάος από άποψη ποιότητας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ένα πολύ ενδιαφέρον fact από την ίδια τη συγγραφέα, σε ερώτησή μου στο goodreads, σχετικά με τις μετενσαρκώσεις:

 

Q: Finally finished Daggerspell and it was awesome! Not often that we see reincarnation playing a major role in a medieval fantasy book plot, a well written one even less often! How did you come up with reincarnation playing such a major role in Deverry saga?

 

A: Some of the classical Greek and Roman authors claim that the Gaulish Celts (ancestors of the Deverry people) believed in either transmigration of souls or reincarnations. Some modern scholars dispute that, but I didn't care. :-) It makes a great story, which is what I care about. The reincarnation theme continues throughout the 15 books of the series; the past lives move forward in time until they almost catch up with the main timeline. But then the series circles around and goes back to the very beginning of the karmic knot, when the Deverrians arrive in Deverry long before the series opening.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..