Jump to content

Οι πόλεις των ανθρώπων

Recommended Posts

Αέρινες ανάσες ξωτικών,

στα μονοπάτια της θλίψης

του κόσμου αυτού,

που θα τα αποχωριστεί.

Τα κορμιά τους βελούδινα

κυματίζουν στο δειλινό

διασχίζοντας το δάσος της απώλειας

κοιτάζοντας κατάματα την ομορφιά∙

πέρα.

Οι πόλεις των ανθρώπων

δεν έχουν δώρα πια γι αυτά.

Τους κινδύνους τους,

δε νιώθουν για να τους πολεμήσουν.

Το ουρλιαχτό των λύκων

δεν κρύβεται σε χλωμές αυλές,

στις έννοιες που τα τρόμαξαν μονάχα

στην πόλη, της κενής επόμενης μέρας∙

εδώ.

Κυριεύεσαι από μνήμες αρχοντικές,

ντυμένες στα χρώματα ενός δειλινού∙

κοιμόσουν, δεν το είδες

για να το λησμονήσεις.

Θυσία στο βωμό της εποχής,

η, τόσο, ανθρώπινη ουσία σου,

έκρυψε τα όνειρα της

σε υγρά υπόγεια, τα ξέχασε∙

εκεί.

Οι νωπές αναμνήσεις

των μαγικών πλασμάτων

καίνε ακόμη, σε βασανίζουν.

Όταν θα ανακαλείς το όνομα τους,

αγκαλιάζοντας εγωιστικά τη Νύχτα

που απλόχερα σου προσφέρθηκε,

κάτω από την επιφάνεια του χρόνιου ύπνου σου,

εκείνα θα είναι στα Νησιά∙

μακριά.

Δάκρυσα. Συγκρατήθηκα να μη βάλω τα κλάμματα, γιατί μερικά δάκρυα είναι ωραίο δώρο, οι λυγμοί όμως θα πρόσθεταν βάρος στους ώμους σου. Βλέπω πως συμβολίζει το φευγιό των ξωτικών για σένα τά ίδια πράγματα που συμβολίζει και για μένα. Βλέπω - δραματικά - καθάρα πίσω από κάθε λέξη, οι εικόνες σου είναι δικές μου, τα συναισθήματά σου δικά μου, οι ιδέες σου δικές μου... Βλέπω, βλέπω, βλέπω. Πονάει και λυτρώνει. Μοιράζομαι, συμμετέχω, είμαι μέσα στο ποίημα. Είναι ό,τι ζητώ από την ποίηση. Σ'ευχαριστώ. Τώρα οφείλω να σου δείξω ό,τι έχω γράψει για τις μέρες πριν και μετά τις κυκλωτικές θάλασσες και την εξαφάνιση της Δύσης από τους χάρτες...

:blush::flowers:

Τεχνικά σχόλια; Είναι αρτιότατο. Είναι υπέροχο. Δεν τα σχολιάζω ξέχωρα αυτά τα πράγματα. Το σχολίασα σαν ένα σύνολο, μορφή και ιδέα αγκαλιά.

Πάρε τα της ψυχής μου Κιάρα, εσύ που δεν κινδυνεύεις - δεν κινδυνεύω - να τα περάσεις για στολιδάκια και φανφάρες.

LordCeleborn

*tears* ... ποσο πολυ καρτερω την στιγμη εκεινη της φυγης της αποφασης της νεας αρχης...

Πραγματικα μοναδικο υπεροχο .... Αγκαλιαζω την μητερα νυχτα κλεινωντας τα ματια ... ευχαριστω.

Είναι πάρα πολύ ωραίο! Βλέπω εικόνες από την Επιστροφή του Βασιλιά, τότε που τα ξωτικά του Tolkien επιβιβάζονταν στα καράβια τους για να φύγουν από τη Μέση γη...Είναι γλυκό και μελαγχολικό! Μια πολύ ωραία σύνθεση...

Nihilio

Σε αντίθεση με τους δύο παραπάνω, το ποιήμα μου φάνηκε σαν ένας λείος τοίχος. Καθώς κατέβαινα τις γραμμές δε βρήκα ούτε ένα σημείο να πιαστώ από αυτό, τίποτα να με κρατήσει. Δεν είναι κακό. Με αφήνει όμως αδιάφορο. Παγερά αδιάφορο. Μάλλον δε ταιριάζει στην προσωπικότητά μου.

Σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε μαζί του, δεν γράφω συχνά τέτοια πράγματα, είμαι μάλλον πιο πολύ του πεζού, κι ακόμα σπανιότερα έχω τη διάθεση να μοιραστώ κάτι από τα έμμετρα.

Βάρδος

Όπως όλοι ξέρετε, η ποίηση δεν είναι το φόρτε μου. Αλλά εδώ η Nienor δείχνει ότι ξέρει να χρησιμοποιεί την ελληνική γλώσσα, κι αυτό πάντα το εκτιμώ σε ένα ποίημα.

Δεν έχω τίποτα να πω παρά το ότι

α)Το ποιήμα σου είναι άριστο

β)Σου υποκλίνομαι.

Δε θέλω να φαίνομαι εγκωμιαστικός ή να φαίνεται η αντίδραση σαν γλείψιμο, ούτε να έρθει κανείς να μου πει: "Καλά, στη Νίενορ είπες "το ποιήμα σου είναι άριστο", στον Καβάφη τι θα έλεγες;", αλλά δεν μπορώ να πω κάτι διαφορετικό. Ίσως να έλεγα το ίδιο και στον Καβάφη.

Λίγο αντιφατικά τα σχόλια των αναγνωστών, aren't they?

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Throgos φαντάζεσαι να είμασταν όλοι ίδιοι σε αυτόν τον κόσμο και να συμφωνούσαμε στα πάντα; Πόσο βαρετός θα ήταν ο κόσμος;!

• 6 months later...

Θα φανώ λίγο κακός λέγοντας πως ο μελοδραματισμός στην κριτική δε βοηθάει πάντα, ακόμα κι αν μας εγείρει τέτοια συναισθήματα το έργο. Είναι καλό να συγκρατούμε την αίσθηση που μας αφήνει και να προσπαθούμε ν' αποστασιοποιηθούμε για να μπορέσουμε να πούμε και κάτι ακόμα.

Να πω ότι το κείμενο, αν και λυρικό, δεν είναι έμμετρο, κι αυτό με ξενίζει κατάφορα στο συγκεκριμένο έργο, αφού μου δίνει την αίσθηση ότι θα του ταίριαζε καλύτερα. Σα σύνολο μου αρέσει η ιδέα και η εκτέλεση, η χρήση της γλώσσας είναι πάρα πολύ καλή, αλλά έχω αυτήν τη μικρή ενόχληση.

Το θέμα, βέβαια, είν' εξαιρετικό σαν επιλογή. Υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο πετυχημένο στην αποστασιοποιημένη θλίψη που μου αφήνει σαν απόηχο, σαν επίγευση. Υπάρχει, αλλά δεν είναι ο κραυγαλέος θρήνος, δεν ακολουθείται από κραυγές πόνου και οδυρμών.

Να πω πως έχω κι έν' ακόμα πράγμα να πω, κάτι το απαράδεκτο και άσχημο (από μέρους μου) να σχολιάσω: μη βάζεις '∙', βάζε καλύτερα '·'. Είναι λίγο παίδεμα, αλλά ο χαρακτήρας ταιριάζει καλύτερα στην άνω τελεία. Μπορείς να το γράφεις άμεσα κρατώντας το Alt και πατώντας στ' αριθμητικό πληκτρολόγιο 0183.

Edited by RaspK FOG

Αυτό που προτείνεις Rasp, μου ακούγεται σαν προτροπή προς συγκράτηση συναισθημάτων και αισθήσεων στο... σαικς, για να μπορέσει κανείς μετά να κάνει αντικειμενική κριτική όσον αφορά την αρτιότητα της τεχνικής της... πράξης. :tongue:

Υπάρχουν ώρες για όλα [θα περάσει ο καιρός, και θα ακούσει ο ποιητής και πιο αποστασιοποιημένες κριτικές...], και όλα τα σχόλια βοηθούν, αν είναι ειλικρινή και όχι μονολεκτικά και βαριεστημένα.

Raistlin Majere

Μα και στο sex υποτιθεται πως τα συναισθηματα και το παθος οταν γινονται κατανοητα (δεν ξερω αν με εννοεις) συμβαλλουν στην καλη τεχνικη.

(Τωρα εκανα λιγο spam αλλα τελος παντων)

Μα ναι, αυτό λέω κι εγώ, ουσιαστικά. :tongue:

Raistlin Majere

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι το ενα ειναι ασχετο του αλλου, και το υπεραπλουστευεις πολυ το θεμα.

Ήταν ένα αστείο παράδειγμα, αυτή είναι η δουλειά των παραδειγμάτων.

Raistlin Majere

Η δουλεια των παραδειγματων ειναι να γενικευουν μια περιπτωση μεχρι εκει που πρεπει και γινεται. Παρε παραδειγμα την Φυσικη. Υπαρχουν νομοι που περιγραφουν μια σειρα καταστασεων και περιπτωσεων αλλα δεν ισχυουν παντου.

Ήταν υπερβολικό για να βγάζει και γέλιο. ^_^

End of spam!

Πρώτον, τονίζω ότι ήταν μια μικρή κακιούλα εκ μέρους μου. :bleh: Δεύτερον, το κάνεις για να μπορείς να πεις και κάτι ακόμα. Υποθέτω σα να... συγκρατιέσαι. :bleh:

E... γούστα είναι αυτά. :bleh:

Μερικές φορές είναι καλύτερο να έχεις... λιγότερα να πεις, αλλά πιο έντονα. :bleh:

Nienor

Τώρα εγώ ομολογώ πως έχω χάσει τη μπάλα λιγάκι, δεν καταλαβαίνω τι λέτε ακριβώς, αλλά εντάξει θα το ξεπεράσω. :p

RaspK, δεν ξέρω αν φταίει κάποια ρύθμιση στο pc μου (ή απλά τα μάτια μου :p) αλλά βλέπω την ίδια ακριβώς άνω τελεία και στις δύο περιπτώσεις. Επίσης, "δεν είναι έμμετρο", γιατί? -επειδή είναι η μόνη ατάκα που καταλαβαίνω από την όλη υπόθεση επάνω :p- πες μου σε παρακαλώ τι εννοείς. Ότι δεν κάνει ρίμα και θα την ήθελες? Ότι θα έπρεπε να είναι στα πεζά και όχι στα ποιήματα?

Και δε γίνεσαι καθόλου κακός όταν το διαβάζεις και μου λες τη γνώμη σου, κάθε άλλο, μακάρι να ήσουν όντως κακός γιατί διαφορετικά τα γραπτά δε βελτιώνονται.

Εννοώ πως, ενώ έχει λυρική διάταξη, δε φαίνεται να διατηρεί έμμετρη διάθεση (την όποια τάση οι στίχοι να έχουν συγκεκριμένο αριθμό συλλαβών, έστω κι αν αυτό είν' εναλλάξ), πράγμα που πιστεύω ότι θα ταίριαζε περισσότερο σ' αυτό το έργο...

Και μακάρι να μπορούσα να σου ζητήσω να τα πούμε - αλλά θα μου ξαναθυμήσεις ότι δεν μπορείς, κι αυτό δε βοηθάει.

• 6 years later...
Cassandra Gotha

Χάρηκα τόσο πολύ που είδα ποίημα από τη Nienor, και μάλιστα τέτοιας θεματολογίας.

Κιάρα, εκτός από τα λίγα πράγματα που σου γράφω παρακάτω, έχω να πω ότι δυστυχώς το ποίημα δεν με μετέφερε στη σκηνή που περιγράφει: την αναχώρηση των ξωτικών από τη Μέση Γη. Το παρακολούθησα τελείως αποστασιοποιημένα. Μπορεί να μην ταιριάζουν οι χαρακτήρες μας, ο τρόπος που εκφραζόμαστε (αν και μερικές φορές το έχουμε πετύχει, ε; ), δεν ξέρω, αλλά ήθελα να σου το πω (παρά το ότι μετράει κάποια χρονάκια το ποίημα, δεν έχει σημασία), γιατί μου άρεσε πολύ το θέμα που επέλεξες.

Αέρινες ανάσες ξωτικών,

στα μονοπάτια της θλίψης

του κόσμου αυτού,

που θα τα αποχωριστεί.

Τα κορμιά τους βελούδινα

κυματίζουν στο δειλινό

διασχίζοντας το δάσος της απώλειας

κοιτάζοντας κατάματα την ομορφιά∙

πέρα.

Να πω για τα βελούδινα, εντάξει, ας το αφήσω. Αλλά το "κυματίζουν" δεν μπορώ να το καταπιώ. Πώς γίνεται να κυματίζουν τα κορμιά (αν δεν είναι σελάχια) ; Ολόκληρος ο τρίτος υπογραμμισμένος στίχος είναι πολύ ψυχρός, δεν λέει πολλά σαν εικόνα, δεν με μαγεύει, δεν με τραβάει καν.

Οι πόλεις των ανθρώπων

δεν έχουν δώρα πια γι αυτά.

Τους κινδύνους τους,

δε νιώθουν για να τους πολεμήσουν.

Το ουρλιαχτό των λύκων

δεν κρύβεται σε χλωμές αυλές,

στις έννοιες που τα τρόμαξαν μονάχα

στην πόλη, της κενής επόμενης μέρας∙

εδώ.

Οι δύο στίχοι που έχω υπογραμμίσει δεν μου γίνονται σαφείς, αλλά μπορεί να φταίει το γεγονός ότι δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες από τον κόσμο του Τόλκιν. Το "εδώ" στο τέλος μου αρέσει.

Κυριεύεσαι από μνήμες αρχοντικές,

ντυμένες στα χρώματα ενός δειλινού∙

κοιμόσουν, δεν το είδες

για να το λησμονήσεις.

Θυσία στο βωμό της εποχής,

η, τόσο, ανθρώπινη ουσία σου,

έκρυψε τα όνειρα της

σε υγρά υπόγεια, τα ξέχασε∙

εκεί.

"Κάποιου" δειλινού μου ακούγεται καλύτερα. Η, τόσο, ... δεν χρειάζονται τα δύο κόμματα, ε; Το "εκεί" στο τέλος μου αρέσει.

Οι νωπές αναμνήσεις

των μαγικών πλασμάτων

καίνε ακόμη, σε βασανίζουν.

Όταν θα ανακαλείς το όνομα τους,

αγκαλιάζοντας εγωιστικά τη Νύχτα

που απλόχερα σου προσφέρθηκε,

κάτω από την επιφάνεια του χρόνιου ύπνου σου,

εκείνα θα είναι στα Νησιά∙

μακριά.

Ωραίο αυτό, όλο. Επιτέλους, ένα κομμάτι που έχει γεύση: πικρόγλυκη.

Άννα μου, σε ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες μαζί του, ιδιαίτερα μετά από τόσο καιρό :)

Γράφω ποιηματάκια μόνο όταν έχω κάτι που με απασχόλησε με τρόπο τέτοιο που να μην κατάφερα να το επεξεργαστώ αλλιώς. Για το λόγο αυτό παίζει να έχω γράψει και καμιά εικοσαριά όλα κι όλα στη ζωή μου (χμμμ... μπορεί και ντουζίνα βασικά :p)

Αυτό που σου συμβαίνει, το ψυχρά κι αποστασιοποιημένα, είναι και ο τρόπος που εγώ θεωρούσα εξαρχής ότι πρέπει να αντιληφθείς την κατάσταση που περιγράφω. Αυτό είναι το καλό. Βέβαια, δεν μιλάει για τα ξωτικά, μια παρομοίωση είναι ολόκληρο, οπότε φυσικά και δεν χρειάζεσαι γνώσεις από τη Μέση Γη για να το αντιληφθείς. Όμως, το ότι δεν το πιάνεις καθόλου είναι - φυσικά και πάλι - κι ένας από τους σοβαρούς λόγους για τους οποίους προφανώς δεν σκέφτομαι να γίνω κάποτε ποιήτρια :p

Άσχετα με την ποίηση, φυσικά κι έχουμε επικοινωνήσει, πάρα πολλές φορές. Και μάλιστα, για μένα αυτή η επικοινωνία μας, που δεν είναι δεδομένη - κι αυτό είναι κάτι ξεχωριστά καλό - δουλεύει και σαν μέτρο (εντάξει ένα από αρκετά, αλλά και πάλι) του τι έχω καταφέρει σε κάθε περίπτωση.

Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

• 2 weeks later...

Εγω θα ηθελα μονο να πω πως πιστευω πως η περιπτωση Κιαρα εχει ψυχοσυνθεση καθαρα ποιητικη λυρικη και πως αν ηθελε θα μπορουσε να γραφει πολλη περισσοτερη και καλη ποιηση απο οσο νομιζει.

Cassandra Gotha

Όμως, το ότι δεν το πιάνεις καθόλου είναι - φυσικά και πάλι - κι ένας από τους σοβαρούς λόγους για τους οποίους προφανώς δεν σκέφτομαι να γίνω κάποτε ποιήτρια :p

Όχι ρε, πας καλά; Μιλάς σ' ένα άτομο που γειώνει τους Ρίτσους, τι λέμε τώρα... :rain: Εσύ φταις που δεν το έπιασα;

η περιπτωση Κιαρα εχει ψυχοσυνθεση καθαρα ποιητικη λυρικη

Ακούς; Περίπτωση, ε περίπτωση! :p