Jump to content

Ανόητος Ιδεαλισμός, Τιμή για Αιθεροβάμονες


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

Πέτυχα αυτό εδώ το θέμα, το οποίο είναι καταπληκτικό. Θα έλεγα ότι συμφωνώ με τον πρώτο πόστερ, καθώς επίσης και με τον Bond παρακάτω. Κι εγώ βρίσκω τον "ιδεαλισμό" που υπάρχει πολλές φορές στη Φαντασία μάλλον ανόητο και ανώριμο. Όπως επίσης και όλες τις απόλυτες πεποιθήσεις περί καλού-κακού. Το να "ξέρεις" ότι είσαι ο "σωστός" σε κάνει τον πιο "λάθος" άνθρωπος που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Το να "ξέρεις" ότι είσαι ο "σωστός" σε κάνει τον πιο "λάθος" άνθρωπος που υπάρχει.

 

 

αν και δεν διάβασα όλο το θέμα του φορουμ πάνω σε αυτό που λες το τι είναι σώστο και τι λάθος είναι καθαρα υποκειμενικό το οπιο καθορίζετε απο τον καθένα ξεχωριστα και τους θεσμους που διέπουν την κοινώνια.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ, Iced. ;)

 

Η τσαντίλα μου είναι με εκείνος τους συγγράφεις που προσπαθούν να περάσουν το δήθεν δικό τους σωστό ιδεώδες μέσω μιας ιστορίας, χρησιμοποιώντας στεροτυπικές καταστάσεις όπως: Ήρωας βρίσκει τον Κακό να κοιμάται, απροστάτευτος (!). Κι όμως δεν τον σκοτώνει (!!!), διότι "δε θα ήταν έντιμο εκ μέρους του"... Yeah, right. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποτίθεται ότι κάποιοι ήρωες επικής φαντασίας είναι ανώτεροι; Αλλιώς δεν έχουν κάτι το ξεχωριστό από το μέσο άνθρωπο. Ίσως μερικές φορές η ηθική αυτή να είναι πραγματικά υπερβολική, αλλά όχι εντελώς άσκοπη. υπάρχουν και άνθρωποι που θα έκαναν κάτι τέτοιο στη πραγματική ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν υποτίθεται ότι κάποιοι ήρωες επικής φαντασίας είναι ανώτεροι; Αλλιώς δεν έχουν κάτι το ξεχωριστό από το μέσο άνθρωπο.  Ίσως μερικές φορές η ηθική αυτή να είναι πραγματικά υπερβολική, αλλά όχι εντελώς άσκοπη. υπάρχουν και άνθρωποι που θα έκαναν κάτι τέτοιο στη πραγματική ζωή.

Σίγουρα, κάποιες αξίες/καταστάσεις/συναισθήματα τα υπερβάλλεις για να γράψεις την οποιαδήποτε ιστορία (όχι απαραίτητα Φαντασία), αλλά για τις πράξεις ενός χαρακτήρα πρέπει να έχεις και κάποια αιτιολόγηση, κάποιο κίνητρο που να είναι αληθοφανές και να γίνεται κατανοητό (σε ένα βαθμό, τουλάχιστον!). Αν ο τύπος που δε θα σκοτώσει τον κοιμισμένο Κακό είναι ένας ιππότης "κολλημένος" με κάποια ιδεώδη τιμής, πράγμα που θα πρέπει να φανεί μέσα από την ιστορία, τότε όλα καλά. Αν όμως όχι, τότε γίνεται πιστευτός; Δεν γίνεται. Ειδικά όταν σε άλλες στιγμές δε φέρεται παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαβάζοντας αυτό το πολύ ενδιαφέρον θέμα που έχετε αναπτύξει, μου ήρθαν στο μυαλό διάφορες σκέψεις κατά πόσο αυτός ο ιδεαλισμός που παρουσιάζεται από διάφορους συγγραφείς είναι αληθινός και κατά πόσο προσεκτικά κατασκευασμένος από εντολοδόχους ισχυρών καθεστώτων ή πολύ απλά από φανατισμένα μυαλά.

 

Το σύνδρομο του καλού Σαμαρίτη στο χώρο της Φανταστικής λογοτεχνίας είναι πολύ συχνό Φαινόμενο και πιστεύω οτι εν μέρη προέρχεται και εμπνέεται από τα κοινωνικοπολιτικά φαινόμενα της εποχής μας. Το δήθεν σωστό ιδεώδες που προβάλουν ορισμένοι συγραφείς ''Του τέλειου Ήρωα που εκπροσωπεί το Απόλυτο καλό αλλά αναγκάζετε να σκοτώσει χιλιάδες, για να προλάβει την κυριαρχία του κακού'' (π.χ. Ο Ρίτσαρντ Ραλ του Terry Goodkind, ο Drizzt κ.τ.λ.), πολλές φορές συμπίπτει με τα ιδεώδη που εκπροσωπούν οι κατά καιρούς ισχυροί αυτού του κόσμου! Πόσοι γύρω μας μας παρουσιάζονται ως τα καλύτερα παιδιά και προχωρούν σε άνομες πράξεις στο όνομα του καλού; Πόσο πολύ μοιάζουν οι ανακοινώσεις του George Bush στη Παγκόσμια Κοινότητα για το Ιράκ με αυτές του Ρίτσαρντ Ραλ στον κόσμο των Μίντλαντς;

 

Η διαστρέβλωση της κοινής γνώμης στις μερες μας έχει περάσει σε όλες τις μορφές της τέχνης και της ενημέρωσης. Οπότε πως είναι δυνατόν να ξεφύγει από την Φανταστική Λογοτεχνία!! :closedeyes:

 

Παρόλα αυτά πολλοί από μας θα μείνουν Αφυπνισμένοι...! ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να υπαρχει μια συνομοσία πισω απο τη λογοτεχνία φαντασίας πιο πολύ λογικό μου ακούγετε οτι μερικοί συγγραφείς δεν έχουν λίγη φαντασία ώστε να γραψούν κάτι άλλο πιο προτότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρομαι σε συνομωσία Iced-Archon αλλά σε προπαγανδισμό! Και μην μου πεις ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στη λογοτεχνία; Επιπλέον πως το συγκεκριμένο φαινόμενο εντοπίζεται κυρίως στους Αμερικανούς συγγραφείς και όχι τόσο σε άλλους; Πως αντιλαμβάνεται ένας απλός άνθρωπος ότι στη συγκεκριμένη χώρα το 80% του επιφανούς και λόγιου πληθυσμού ανήκει σε μυστικιστικές οργανώσεις πολιτικού περιεχομένου;

 

Ας φύγουμε από την λογοτεχνία και ας πάμε π.χ στα Video Games. Αν σκεφτούμε λίγο από το σενάριο των περισσοτέρων απ αυτών. Η απόλυτη προπαγάνδα! Στον κινηματογράφο δεν χρειάζεται να πω κάτι! Γιατί να μην ισχύει και σε αυτό που τόσο αγαπάμε; Μην Ξεχνάμε ότι πολλές φορές η λογοτεχνία δικαιολογεί πράξεις του παρελθόντος με αλληγορικά μηνύματα!

 

Δεν έχω κάτι με την Αμερική ούτε είμαι κομουνιστής, αλλά με ενοχλούν κάποια πράγματα που εκπροσωπεί! Δυστυχώς αυτό ισχύει και στην Φανταστική λογοτεχνία μόνο που πολλές φορές επικαλύπτεται με μια πολλή όμορφη κρούστα καλών βιβλίων! :closedeyes:

Link to comment
Share on other sites

και η προπαγάνδα μια μορφή συνομοσίας είναι. συμφώνω μαζι σου οτι επικρατεί αυτό το πρότυπο και ειδικά στην αμερική αλλα πιστεύώ οτι επικρατει γιατί ειναι πιο έυκολα κατανοήτο απο οποίονδίποτε και αυτό συνεπάγετε πολλά λεφτά :D και γι αυτό το λόγο πιστευώ οτι επικρατεί και στα βίντεοπαιχνίδια. τώρα για τους αμερικάνους συγραφείς και όχι μόνο είναι πολλά χρόνια οτι υπα΄ρχει το γνώστό φαινόμενο του ότι δεν έχουν φαντασία οι περισσότεροι απο αυτούς :D

Link to comment
Share on other sites

τώρα για τους αμερικάνους συγραφείς και όχι μόνο είναι  πολλά χρόνια οτι υπα΄ρχει το γνώστό φαινόμενο του ότι δεν έχουν φαντασία οι περισσότεροι απο αυτούς :D

 

 

Πώς το ξέρεις αυτό το πράγμα; Και με ποιους άλλους (μη-Αμερικάνους) τους συγκρίνεις; Πολλοί από τους καλούς συγγραφείς Φαντασίας είναι Αμερικάνοι, μην ξεχνιόμαστε... και οι υπόλοιποι είναι ή Καναδοί ή Αυστραλέζοι ή Βρετανοί.

 

 

Όσον αφορά τα περί συνωμοσίας, νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας --δηλαδή, πώς σε έχουν μάθει να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο. Αλλά, και πάλι, δε νομίζω ότι ένας καλός συγγραφέας θα χρησιμοποιήσει τέτοιου ειδους θεματολογία για τις ιστορίες του, γιατί δε θα τον έχουν "μάθει" να αντιλαμβάνεται τον κόσμο: θα τον έχει ανακαλύψει μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το ξέρεις αυτό το πράγμα; Και με ποιους άλλους (μη-Αμερικάνους) τους συγκρίνεις; Πολλοί από τους καλούς συγγραφείς Φαντασίας είναι Αμερικάνοι, μην ξεχνιόμαστε... και οι υπόλοιποι είναι ή Καναδοί ή Αυστραλέζοι ή Βρετανοί

 

 

δεν εννόω μόνο στην φαντασία αλλά γενικα και στον κινηματογράφο για παράδειγμα.δεν αναφέρομαι σε κάτι ειδικα.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα περί συνωμοσίας, νομίζω ότι είναι περισσότερο θέμα νοοτροπίας --δηλαδή, πώς σε έχουν μάθει να αντιλαμβάνεσαι τον κόσμο. Αλλά, και πάλι, δε νομίζω ότι ένας καλός συγγραφέας θα χρησιμοποιήσει τέτοιου ειδους θεματολογία για τις ιστορίες του, γιατί δε θα τον έχουν "μάθει" να αντιλαμβάνεται τον κόσμο: θα τον έχει ανακαλύψει μόνος του.

 

Συμφωνώ μαζί σου Βάρδε. Όμως θα ήθελα να μου πεις αυτός ο συγγραφέας που γράφει προπαγάνδα, αλλά τα βιβλία του είναι πολύ καλά όσον αφορα τον τρόπο γραφής, την πλοκή και το βάθος των χαρακτήρων, δεν είναι καλός συγγραφέας;

Δηλαδή ο φανατισμος, ο εθνικισμός αν θέλεις ή σύγχιση στην ιστορική γνώση δεν μπορουν να υπάρξουν σε ένα ταλέντο στη συγγραφή έργων Φαντασίας;

Θεωρώ ότι για σένα δεν θα είναι καλός, θα τον καταλάβεις και θα τον απορρίψεις. Ισχύει το ίδιο και σε ένα πιο άπειρο αναγνώστη; Αυτό το πρότυπο του εκπληκτικού ήρωα που θα του παρουσιάζει στα βιβλία του αλλά μόνο σωστό δεν θα ΄ναι, δεν θα τον επηρεάσει; Δεν υπάρχει περίπτωση ο αναγνώστης να ενστερνιστεί τις απόψεις του συγγραφέα;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Βάρδε. Όμως θα ήθελα να μου πεις αυτός ο συγγραφέας που γράφει προπαγάνδα, αλλά τα βιβλία του είναι πολύ καλά όσον αφορα τον τρόπο γραφής, την πλοκή και το βάθος των χαρακτήρων, δεν είναι καλός συγγραφέας;

Δηλαδή ο φανατισμος, ο εθνικισμός αν θέλεις ή σύγχιση στην ιστορική γνώση δεν μπορουν να υπάρξουν σε ένα ταλέντο στη συγγραφή έργων Φαντασίας;

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις, θα έλεγα πως το ταλέντο του συγγραφέα μετριέται στο κατά πόσο μπορεί να επηρεάζει τους αναγνώστες: δηλαδή, κατά πόσο καταφέρνει, όντως, να τους κάνει να πειστούν από αυτά που γράφει και, ίσως, να αλλάξουν και ιδεολογίες, ή, αν βρίσκονται στο μεταίχμιο, να "αποφασίσουν".

 

Το πρόβλημά μου μ'αυτού του είδους το ταλέντο --το οποίο είναι, ομολογουμένως, ένα ταλέντο-- είναι ότι προσπαθεί να ακυρώσει την ελεύθερη βούληση και να στρέψει τον νου προς μία κατεύθυνση. Για μένα αυτό είναι λάθος' σωστό είναι να βάζεις τον αναγνώστη σε προβληματισμό, ώστε να βγάζει τα δικά του συμπεράσματα, ύστερα από μια προσωπική νοητική διεργασία, όχι να τον μπουκώνεις με το έμμεσο ζόρι.

 

Πχ, Frank Herbert. Πόσες ιδεολογίες και κοινωνικοπολιτικές αντιλήψεις αναλύει μέσω της σειράς Dune. Όμως ποτέ δεν "δασκαλεύει", ποτέ δεν ταΐζει. Σε αφήνει να βγάλεις τα δικά σου συμπεράσματα.

 

Θεωρώ ότι για σένα δεν θα είναι καλός, θα τον καταλάβεις και θα τον απορρίψεις. Ισχύει το ίδιο και σε ένα πιο άπειρο αναγνώστη; Αυτό το πρότυπο του εκπληκτικού ήρωα που θα του παρουσιάζει στα βιβλία του αλλά μόνο σωστό δεν θα ΄ναι, δεν θα τον επηρεάσει; Δεν υπάρχει περίπτωση ο αναγνώστης να ενστερνιστεί τις απόψεις του συγγραφέα;

 

Ίσως ναι, ίσως όχι. Εξαρτάται από τον αναγνώστη, και από την ικανότητα του συγγραφέα (δεδομένου ότι ο συγγραφέας σκοπεύει στον επηρεασμό).

 

Επιπλέον, αν ο συγγραφέας "πείθει" εκείνους που ήδη ασπάζονται τις απόψεις του, αυτό δεν είναι και κάνα μεγάλο κατόρθωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφερθήκαμε σε πολιτική και το συνδυάσαμε και λιγάκι με τους Αμερικάνους συγγραφείς, μπορείτε να επισκεφθείτε το δικτυακό τόπο ενός από τους μεγαλύτερους και με μια ματιά θα καταλάβετε ότι αυτά που έλεγα δεν είναι και τόσο αβάσιμα! Τουλάχιστον ο συγκεκριμένος είναι εξαίσιος (μεγάλη αδυναμία πολλών από μας) και ευτυχώς τα βιβλία του δεν έχουν κάτι μεμπτό. :glare:

 

George Martin

 

ΥΓ: Αναφέρομαι στην απάντηση που έδωσα στον Iced-Archon περί συστράτευσης του λόγιου κόσμου της Αμερικής σε οργανώσεις πολιτικού περιεχομένου!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι ο Μάρτιν είναι στρατευμένος με κάποια "παράταξη"; Σε ποιο σημείο του ιστοχώρου του αναφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλό παράδειγμα αντιιδεαλιστικής πρακτικής έχουμε στα βιβλία του Feist, ο οποίος γενικά έχει χαρακτήρες όπως ο Martin που τοξεύει τον έναν, ας πούμε, από τους ανθρώπους της «κακιάς» πλευράς σε ανύποπτη χρονική στιγμή για να δημιουργήσει την ανάλογη σύγχηση.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι ο Μάρτιν είναι στρατευμένος με κάποια "παράταξη"; Σε ποιο σημείο του ιστοχώρου του αναφέρεσαι;

 

Στην αρχική του σελίδα ακριβώς στο κέντρο!

 

http://volunteer.johnkerry.com/redirs/www/

 

Το link καταλάβατε που θα σας μεταφέρει!

 

Πιστεύω ότι είναι πασιφανές εκτός και αν είμαι τελείως βλάκας! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα τώρα τι λες. Αλλά νομίζεις ότι προσπαθεί να περάσει πολιτική ιδεολογία μέσα από το γράψιμό του; Απλά, ως άτομο, ως George Martin, είναι με τον Kerry. Στην τελική, ποιος ευφυής άνθρωπος θα ήταν με τον Bush;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε για μένα όλοι ίδιοι είναι! Βέβαια ο Bush ήταν ο χειρότερος όλων, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και ο Kerry θα ασχοληθεί με τα παιδιά που πεινάνε ή δεν θα ρίξει μπόμπες όπου μπορεί, αν του δοθεί η ευκαιρία! Επίσης και οι δυό τους ανήκουν στη ίδια οργάνωση ‘‘Skulls & Bones’’!

 

Όσον αφορά τον Martin δεν πιστεύω ότι θέλει να περάσει κάποια πολιτική ιδεολογία στα βιβλία του, αλλά καλό είναι οι λόγιοι να είναι λίγο προσεκτικοί με τις ιδεολογίες τους, για να μην παρεξηγούνται και για να μην συγκρίνονται με άλλους! ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..