Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω μάλλον, αλλά το Cold Earth με είχε αφήσει απίστευτα απογοητευμένο. Όχι ότι δεν ήταν καλό, αλλά μέχρι τα μισά του έδειχνε ότι θα μπορούσε να πάει ένα βήμα παραπέρα το όλο στόρυ και να καταλήξει άφοβα στο λογικό επακόλουθο των όσων είχαν γίνει

δηλαδή οι Silurians να εξαφανίσουν επιτέλους την ανθρωπότητα

 

Ήδη από την εποχή εκείνη (τα έβλεπα όταν παίζονταν) το ξέραμε όλοι ότι μπορούσαν να κάνουν πλέον οτιδήποτε στη σειρά και θα το άλλαζαν έπειτα με περισσή άνεση. Αντ' αυτού πέταξαν στο τέλος ένα μάτσο εύκολοες λύσεις που χάλασε το επεισόδιο, τουλάχιστον για εμένα.

 

Και από όσο θυμάμαι, θα συνεχίσεις να βλέπεις τον πλανήτη Γη και στα επόμενα επεισόδια.

Link to comment
Share on other sites

Καθόμουν σήμερα και έβλεπα το Day of the Daleks, πρώτο serial της 8ης σαιζόν του Doctor Who.

 

Και πριν με ρωτήσετε πού βρήκα το Tardis και πήγα στο μέλλον, μιλάω για την παλιά σειρά, την 8η σαιζόν του 1972 με ήρωα τον τρίτο Doctor (Jon Pertwee).

 

Το στόρυ: Αντάρτες από το μέλλον ταξιδεύουν στο παρελθόν για να

σκοτώσουν έναν διπλωμάτη που θεωρούν υπέυθυνο για το παρόν τους, όπου οι Dalek έχουν υποτάξει την ανθρωπότητα και τους χρησιμοποιούν σαν σκλάβους

.

Κλασικά, για Doctor Who εκείνης της εποχής, η παραγωγή κια τα εφέ είναι τόσο χάλια και ο ρυθμός τόσο αργός (απλά όχι τόσο όσο συνήθως) που πλέον δύσκολα βλέπεται η σειρά, όμως το σενάριο είναι τόσο "μπροστά" (συγκρίνετε τις ημερομηνίες με όλα αυτά τα παρόμοια έργα ΕΦ που ξέρετε και μόνο οι X-men κάπως πλησιάζουν χρονολογικά - 9 χρόνια αργότερα) και τόσο καλογραμμένο που ανταμείβει το θεατή. Σε αυτό βοηθάει και το θεατρικό στήσιμο των παλιών σήριαλ, που αφήνει χώρο για ερμηνείες και διαλόγους.

Κάπου εκεί καταλαβαίνω όσους διαμαρτύρονταν για το revamp και γιατί πολλοί που είχαν μεγαλώσει με τα παλιά serial πλεόν τα απέρριπταν ως "έργο για παιδάκια" (ιδίως Βρετανοί...)

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Με το Doctor Who εφαγα κολλημα το καλοκαιρι τελειωσα ολοι την σειρα (2005 και μετα  :chinese:) μπορω να πω οτι εθιστηκα πολυ ασχημα με τον Doctor και περιμενω το xmas show, Μπορω να πω οτι συνηθισα και τον νεο γιατρο. :D 

Link to comment
Share on other sites

And it goes on....

 

10ο: Αξιοπρεπέστατος ο Van Gogh!

11ο: .... μου άρεσε μέχρι την τελική "λύση" όπου και ξενέρωσα πολύ, το ομολογώ με το τι έπρεπε να γίνει (και ούτε κατάλαβα γιατί, χωρίς υπότιτλους...)

 

Μένει το διπλό που θα κλείσει τη σεζόν. Δεν πιστεύω να το έχουν καταστρέψει, στο trailer φαίνεται πολύ καλό.

Link to comment
Share on other sites

Για το 11ο, ούτε κι εγώ κατάλαβα τι έγινε στο τέλος.

 

Στο 12ο/13ο θα δεις δύο από τα πιο τρομαχτικά όντα στο σύμπαν.

Και το 13ο είχε πλάκα όταν το έβλεπα, επειδή επί ένα χρόνο πέρσι πέρναγα σχεδόν καθημερινά έξω από το κτήριο στο οποίο έχει γυριστεί.

Link to comment
Share on other sites

S5E12: The Pandorica opens

 

OMG, that was GOOD!!!

 

 

 

 

PS: To προλαβαίνω το Xmas Special? :p

Χαλαρά.

Μη μου πεις ότι δεν βλέπεις κιόλας το 13 (έχω και "λογοτεχνικές" ιστορίες για το κτήριο στο οποίο γυρίστηκε)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το είδα.

 

Τι καταπληκτικό επεισόδιο επίσης (και τι ξενέρωμα το φινάλε.... Κατάλαβε κανείς ΤΙ $%32$#@$#@ ΕΓΙΝΕ;;; )

 

Just in time για αύριο ;)

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο ήταν λίγο ξενερουά, πράγματι, αλλά το αυριανό προβλέπεται καλό. Πέρασε πολύς καιρός χωρίς το Δόκτωρα.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ το είδα.

 

Τι καταπληκτικό επεισόδιο επίσης (και τι ξενέρωμα το φινάλε.... Κατάλαβε κανείς ΤΙ $%32$#@$#@ ΕΓΙΝΕ;;; )

 

Just in time για αύριο ;)

Για τι από όλα λες;

 

 

Από όσο θυμάμαι οι ρωγμές στο χωροχρόνο (που δεν ξέρουμε από που προέρχονται, ελπίζω από το waters of mars) στέλνουν ripples που, επιρεασμένες από τη νοήμονα ζωή που είναι για χρόνια κοντά στο επίκεντρό τους (την Amy) γεμίζουν τα ταξίδια τους με σκηνικά από τα παραμύθια που έβλεπε μικρή.

Με το να ξαναπροκαλέσει το Big Bang ο Doctor επανέφερε σε κάποια τάξη το σύμπαν, αλλά ακόμα δε γνωρίζει από που ξεκίνησε το Χάος, αυτό ελπίζω να το μάθουμε με τη νέα σαιζόν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για τι από όλα λες;

 

 

Από όσο θυμάμαι οι ρωγμές στο χωροχρόνο (που δεν ξέρουμε από που προέρχονται, ελπίζω από το waters of mars) στέλνουν ripples που, επιρεασμένες από τη νοήμονα ζωή που είναι για χρόνια κοντά στο επίκεντρό τους (την Amy) γεμίζουν τα ταξίδια τους με σκηνικά από τα παραμύθια που έβλεπε μικρή.

Με το να ξαναπροκαλέσει το Big Bang ο Doctor επανέφερε σε κάποια τάξη το σύμπαν, αλλά ακόμα δε γνωρίζει από που ξεκίνησε το Χάος, αυτό ελπίζω να το μάθουμε με τη νέα σαιζόν.

 

 

 

 

Αυτό το κατάλαβα, αυτό που ΔΕΝ κατάλαβα είναι

τι έκανε και τον επανέφερε από το void! Δηλαδή, τι, απλά τον θυμήθηκε;;; Πολύ lame και πολύ cuddly!!! Ξενέρωμα στο τετράγωνο....

Είδα στα ΠΟΛΥ γρήγορα (no time) και τα confidentials!! Είναι απίστευτα για μένα, γιατί δείχνουν πώς φτιάχτηκαν όλα τα εφφέ (κάτι που με απασχολεί πολύ γενικά). Μετά έχιε και κάτι χαζο-συνεντεύξεις, trivia και οι συντελεστές που ευλογούν τα γένια τους και επαινούν ο ένας τον άλλο.

Όπως και να έχει, τα συστήνω ανεπιφύλακτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Για τι από όλα λες;

 

 

Από όσο θυμάμαι οι ρωγμές στο χωροχρόνο (που δεν ξέρουμε από που προέρχονται, ελπίζω από το waters of mars) στέλνουν ripples που, επιρεασμένες από τη νοήμονα ζωή που είναι για χρόνια κοντά στο επίκεντρό τους (την Amy) γεμίζουν τα ταξίδια τους με σκηνικά από τα παραμύθια που έβλεπε μικρή.

Με το να ξαναπροκαλέσει το Big Bang ο Doctor επανέφερε σε κάποια τάξη το σύμπαν, αλλά ακόμα δε γνωρίζει από που ξεκίνησε το Χάος, αυτό ελπίζω να το μάθουμε με τη νέα σαιζόν.

 

 

Όπως κατάλαβα

επειδή τίποτα δεν ξεχνιέται. Εφόσον η Amy θυμάται τον Doctor αυτός επιστρέφει.

 

Αλλά γενικά, αν περιμένεις λογική από Βρετανικό Sci Fi...

 

 

Αυτό το κατάλαβα, αυτό που ΔΕΝ κατάλαβα είναι

τι έκανε και τον επανέφερε από το void! Δηλαδή, τι, απλά τον θυμήθηκε;;; Πολύ lame και πολύ cuddly!!! Ξενέρωμα στο τετράγωνο....

Είδα στα ΠΟΛΥ γρήγορα (no time) και τα confidentials!! Είναι απίστευτα για μένα, γιατί δείχνουν πώς φτιάχτηκαν όλα τα εφφέ (κάτι που με απασχολεί πολύ γενικά). Μετά έχιε και κάτι χαζο-συνεντεύξεις, trivia και οι συντελεστές που ευλογούν τα γένια τους και επαινούν ο ένας τον άλλο.

Όπως και να έχει, τα συστήνω ανεπιφύλακτα! :)

Το μόνο confidential που είχα δει ήταν αυτό του Waters from mars και του 12ου επεισοδίου της πέμπτης σαιζόν. Το πρώτο από περιέργεια (και είχε πλάκα το εφέ με τα κεφάλια που ξέρναγαν νερό - το είδα και από κοντά στο Doctor Who museum του Cardiff) και το δεύτερο επειδή έπρεπε να περιμένω μια εβδομάδα να δω το 13ο οπότε έβαλα το confidential στο BBC i-player μήπως και δω τίποτα για το επόμενο, αλλά έβλεπα μοναχά την Alex Kingston να μιλάει για τα blue screen (που είναι πράσινα) της εισαγωγής.

 

Επίσης σκεφτόμουν σοβαρά να αναστήσω το i-player και να ψάχνω για proxies, αλλά τελικά θα βολευτώ στις παραδοσιακές γνωστές σε όλους μας μεθόδους για το Christmas Special οπότε αύριο το πρωι θα έχετε τη γνώμη μου.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Ο Doctor προσπαθεί να σώσει ένα διαστημικό κρουαζιερόπλοιο που είναι έτοιμο να συγκρουστεί (μέσα στο οποίο περνούν το μήνα του Μέλιτος Amy και Rory) αλλά πρέπει να κάνει άνθρωπο έναν διαστημικό Σκρουτζ...

 

Ναι, ακούγεται derivative και είναι μελό σε πολλά σημεία, αλλά όμως είναι ένα υπερκινητικό επεισόδιο, έχει απίστευτες ατάκες, έναν Matt Smith που δίνει ρεσιτάλ, τις τρελές ιδέες που θα περίμενε κανείς από ένα καλό επεισόδιο Doctor Who, έξυπνη χρήση του Time travelling (Moffat είναι αυτός) και χορταίνει το θεατή όπως δεν το έκαναν τα προηγούμενα specials.

 

Και σα να μην έφτανε η γερή αυτή δόση doctor, βγήκε και τρέηλερ της επόμενης σαιζόν που μου άνοιξε την όρεξη: http://www.youtube.com/watch?v=qpe1Ywz8azM

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι'αλλο Doctor!!!!! Μόλις είδα το Xmas special και μπορώ να πώ ότι μου άρεσε αυτή η μίξη Doctor Who με Charles Dickens. Ναι μεν είχε συγκινητικά σημεία αλλά ήταν αρκετά έξυπνο και είχε κίνηση, δράση. Τέλειωσε χωρίς καν να καταλάβω πως και για πότε πέρασε η ώρα, και θέλω και άλλο. Επίσης το τραίηλερ της 6ης σαιζόν μου άνοιξε τελείως την όρεξη...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο confidential που είχα δει ήταν αυτό του Waters from mars και του 12ου επεισοδίου της πέμπτης σαιζόν. Το πρώτο από περιέργεια (και είχε πλάκα το εφέ με τα κεφάλια που ξέρναγαν νερό - το είδα και από κοντά στο Doctor Who museum του Cardiff) και το δεύτερο επειδή έπρεπε να περιμένω μια εβδομάδα να δω το 13ο οπότε έβαλα το confidential στο BBC i-player μήπως και δω τίποτα για το επόμενο, αλλά έβλεπα μοναχά την Alex Kingston να μιλάει για τα blue screen (που είναι πράσινα) της εισαγωγής.

 

Επίσης σκεφτόμουν σοβαρά να αναστήσω το i-player και να ψάχνω για proxies, αλλά τελικά θα βολευτώ στις παραδοσιακές γνωστές σε όλους μας μεθόδους για το Christmas Special οπότε αύριο το πρωι θα έχετε τη γνώμη μου.

 

 

Δες Confidential S5E9.: "Special Effects" :)

Link to comment
Share on other sites

Το Christmas Special ήταν πολύ γλυκούλι!!!

Η δε ανατροπή στο "Christmas future" ήταν ιδιοφυής!! :)

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

 

 

Η "DoctorWho"δίαση που κόλλησα αυτές τις μέρες συνεχίζεται ακάθεκτη. :atongue2:

Είδα το 4.02 και 4.03 που ήταν πολύ δυνατά επεισόδια. Το Fires of Pompeii δεν είχε κάποιο ιδιαίτερα πρωτότυπο θέμα αλλά ήταν τόσο εντυπωσιακό και συγκινητικό που με καθήλωσε. Εκτός από τα υπέροχα εφφέ είχε πολύ δυνατό characterization και πάνω σ'αυτό βασιζόταν το επεισόδιο. Η σχέση της Donna και του Doctor καθορίστηκε περισσότερο, πήγε σε άλλο επίπεδο και αν συνεχίσει έτσι να μου το θυμηθείτε πως η Donna Noble θα μείνει στην ιστορία σαν μία από τις καλύτερες συντρόφους του Doctor.

Mάλιστα σε αντίθεση με τις περισσότερες άλλες γυναίκες-companions οι οποίες έτειναν να ερωτεύονταν τον Doctor ή τουλάχιστον να τον είχαν ανεβάσει σε κάποιο είδος "βάθρου", η Donna τον βλέπει περισσότερο σαν ίσο της, αν και καταλαβαίνει βέβαια πόσο ιδιαίτερο άτομο είναι. Η Donna θα ταίριαζε πολύ για Time Lord και η ίδια!!

 

 

 

 

Έχει πολύ πλάκα που έγραψες την τελευταία φράση πολύ τόσο νωρίς χωρίς να έχεις προχωρήσει καθόλου στο 4ο season (και δεν είχες δει ακόμα την τελεταία ιστορία)!!! Κι εμένα η Ντόνα είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας της σειράς, αλλά εσύ ρε παιδί μου έδειξες ένα απίστευτο insight ή έπιασες κάποια μηνύματα που εμένα μου διέφυγαν στα πρώτα 2 επεισόδια του 4ου season.

 

 

-Oi !

-What?

-Oi !

-What?

-Oi! Where the hell am I?

-What?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..