Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

 

 

Η "DoctorWho"δίαση που κόλλησα αυτές τις μέρες συνεχίζεται ακάθεκτη. :atongue2:

Είδα το 4.02 και 4.03 που ήταν πολύ δυνατά επεισόδια. Το Fires of Pompeii δεν είχε κάποιο ιδιαίτερα πρωτότυπο θέμα αλλά ήταν τόσο εντυπωσιακό και συγκινητικό που με καθήλωσε. Εκτός από τα υπέροχα εφφέ είχε πολύ δυνατό characterization και πάνω σ'αυτό βασιζόταν το επεισόδιο. Η σχέση της Donna και του Doctor καθορίστηκε περισσότερο, πήγε σε άλλο επίπεδο και αν συνεχίσει έτσι να μου το θυμηθείτε πως η Donna Noble θα μείνει στην ιστορία σαν μία από τις καλύτερες συντρόφους του Doctor.

Mάλιστα σε αντίθεση με τις περισσότερες άλλες γυναίκες-companions οι οποίες έτειναν να ερωτεύονταν τον Doctor ή τουλάχιστον να τον είχαν ανεβάσει σε κάποιο είδος "βάθρου", η Donna τον βλέπει περισσότερο σαν ίσο της, αν και καταλαβαίνει βέβαια πόσο ιδιαίτερο άτομο είναι. Η Donna θα ταίριαζε πολύ για Time Lord και η ίδια!!

 

 

 

 

Έχει πολύ πλάκα που έγραψες την τελευταία φράση πολύ τόσο νωρίς χωρίς να έχεις προχωρήσει καθόλου στο 4ο season (και δεν είχες δει ακόμα την τελεταία ιστορία)!!! Κι εμένα η Ντόνα είναι ο αγαπημένος μου χαρακτήρας της σειράς, αλλά εσύ ρε παιδί μου έδειξες ένα απίστευτο insight ή έπιασες κάποια μηνύματα που εμένα μου διέφυγαν στα πρώτα 2 επεισόδια του 4ου season.

 

 

-Oi !

-What?

-Oi !

-What?

-Oi! Where the hell am I?

-What?

 

 

Το θυμάμαι κι εγώ τι κατραπακιά έφαγα στο τέλος της σαιζόν, γιατί είχα διαβάσει από πριν το σχόλιο και δεν πίστευα ότι το έβλεπα live.

Κι εγώ αγαπάω Donna. Αν μη τι άλλω, επειδή στην τέταρτη σαιζόν υπήρχαν επεισόδια που το δίδυμο Tennant-Tate κράταγαν μόνοι τους επεισόδια που δεν είχαν καν σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

Για τι από όλα λες;

 

 

Από όσο θυμάμαι οι ρωγμές στο χωροχρόνο (που δεν ξέρουμε από που προέρχονται, ελπίζω από το waters of mars) στέλνουν ripples που, επιρεασμένες από τη νοήμονα ζωή που είναι για χρόνια κοντά στο επίκεντρό τους (την Amy) γεμίζουν τα ταξίδια τους με σκηνικά από τα παραμύθια που έβλεπε μικρή.

Με το να ξαναπροκαλέσει το Big Bang ο Doctor επανέφερε σε κάποια τάξη το σύμπαν, αλλά ακόμα δε γνωρίζει από που ξεκίνησε το Χάος, αυτό ελπίζω να το μάθουμε με τη νέα σαιζόν.

 

 

 

 

Αυτό το κατάλαβα, αυτό που ΔΕΝ κατάλαβα είναι

τι έκανε και τον επανέφερε από το void! Δηλαδή, τι, απλά τον θυμήθηκε;;; Πολύ lame και πολύ cuddly!!! Ξενέρωμα στο τετράγωνο....

Είδα στα ΠΟΛΥ γρήγορα (no time) και τα confidentials!! Είναι απίστευτα για μένα, γιατί δείχνουν πώς φτιάχτηκαν όλα τα εφφέ (κάτι που με απασχολεί πολύ γενικά). Μετά έχιε και κάτι χαζο-συνεντεύξεις, trivia και οι συντελεστές που ευλογούν τα γένια τους και επαινούν ο ένας τον άλλο.

Όπως και να έχει, τα συστήνω ανεπιφύλακτα! :)

 

 

 

 

Μιας που μόλις τώρα σας έφτασα κι εγώ, παραθέτω αυτά που κατάλαβα για τα 2 τελευταία επεισόδια του δόκτωρα:

 

- Για τις ρωγμές:

 

 

Τις ρωγμές τις προκάλεσε το TARDIS όταν εξεράγη - δυστυχώς δε νομίζω να γίνει κάποια σύνδεση με το Waters of Mars. Δημιουργήθηκαν ρωγμές παντού, σε κάθε χρονικό σημείο του σύμπαντος με αποτέλεσμα να φτάσει το τέλος του κόσμου στις 26/10/2005, όταν η Amy ήταν πιτσιρίκα. Γιατί έσκασε το TARDIS και ποιος το είχε υπό τον έλεγχό του, δε ξέρουμε ακόμα, υποθέτω ότι θα πάει για το επόμενο season. Σημείωση: Μια παράξενη φωνή ψυθιρίζει στη Ρίβερ "The silence is coming" λίγο πριν την έκρηξη, μάλλον το πρώτο hint. Ο γιατρός δεν προκάλεσε το Big Bang, απλά πήγε το pandorica στο Big Bang και μετέδωσε έτσι την ενέργειά του σε όλο το σύμπαν, κλείνοντας τις ρωγμές.

 

 

 

- Για τον Ρόρυ (μιας και υπήρξε απορία παραπάνω):

 

 

Τον Ρόρυ δεν τον επανέφερε η Amy απλά επειδή τον θυμήθηκε. Το όλο σκηνικό με τους Ρωμαίους, το pandorica και το stonehenge ήταν κατασκευασμένο από τη συμμαχία Daleks - Cybermen και όλων των άλλων. Οι ρωμαίοι είναι πλαστικοί, όπως και ο Ρόρυ, ο οποίος είναι βασισμένος σε μια φωτογραφία του με την Amy που είναι ντυμένος εκατόνταρχος και όλο αυτό έγινε για να νομίζει ο γιατρός πως υπάρχει κάποια σχέση της Amy με τις ρωγμές και να βρει το pandorica ώστε να τον φυλακίσουν εκεί. Θυμηθείτε το πρώτο επεισόδειο της σειράς με τον Eccleston, τότε που συναντούσε τη Rose, ε, αυτά τα πλαστικά πλάσματα. Το κακό είναι πως και οι δυο τους αρχίζουν να θυμούνται, οπότε το πλαστικό ανδρείκειλο του Ρόρυ αποκτά συνείδηση.

 

 

Τώρα βέβαια τα δικά μου ερωτήματα είναι άλλα, ώπως τι είδους υφή έχει πλέον ο Ρόρυ ή αν είναι "fully equipped"... :chinese:

 

 

 

 

 

- Για το τέλος:

 

 

Απο ότι κατάλαβα ο Doctor δεν ήταν νεκρός, ούτε είχε "σβήσει" όπως ο Ρόρυ, απλά παγιδευμένος στο κενό, όπως οι Daleks στο επεισόδιο με το Torchwood corp. Ήθελε μόνο μια δίοδο ώστε να ξαναμπέι στο σύμπαν της Amy και αυτό έγινε όταν τον θυμήθηκε. Ναι ήταν λίγο "too easy" το φινάλε, αλλά οκ, κάπως έπρεπε να γίνει στον περιορισμένο χρόνο που είχαν. Θα προτιμούσα βέβαια να γίνει σε ένα ολόκληρο επεισόδιο αντί για 2-3 λεπτά, αλλά τι να κάνουμε.

 

 

 

- Και η μεγάλη δική μου απορία:

 

 

OK, άλλαξε ο παραγωγός της σειράς, άλλαξαν οι συντελεστές της, καταλαβαίνω να θέλουν νέα πρόσωπα και καταστάσεις και προσωπικά οι ιστορίες του 5ου κύκλου μου αρέσουν περισσότερο από την αίσθηση του "ήρθαν και μας έφαγαν" που υπήρχε πριν (ανά 2 επεισόδια σχεδόν καταστρεφόταν η Γη, έλεος). Αλλά γιατί έγινε αυτό το reboot; Υπάρχει κάποιο πλάνο ή όχι; Για να γίνω πιο συγκεκριμένος, η Amy δε θυμαται τίποτα από αυτά που είχαν γίνει στις 4 προηγούμενες σεζόν. Ούτε τα Dalek ούτε τους Cybermen και την εισβολή των φαντασμάτων, ούτε τη φωτιά στον ουρανό, ούτε τη μετακίνηση της Γης. Συγκεκριμένα ο γιατρός λέει: Time can be rewritten όταν το διαπιστώνει. Ελπίζω να μας το εξηγήσουν.

 

 

 

Αυτά τα ολίγα. Σε αναμονή τώρα για τη συνέχεια, το trailer πάντως ήταν απολαυστικό! :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καθόμουν σήμερα και έβλεπα το Day of the Daleks, πρώτο serial της 8ης σαιζόν του Doctor Who.

 

Και πριν με ρωτήσετε πού βρήκα το Tardis και πήγα στο μέλλον, μιλάω για την παλιά σειρά, την 8η σαιζόν του 1972 με ήρωα τον τρίτο Doctor (Jon Pertwee).

 

Το στόρυ: Αντάρτες από το μέλλον ταξιδεύουν στο παρελθόν για να

σκοτώσουν έναν διπλωμάτη που θεωρούν υπέυθυνο για το παρόν τους, όπου οι Dalek έχουν υποτάξει την ανθρωπότητα και τους χρησιμοποιούν σαν σκλάβους

.

Κλασικά, για Doctor Who εκείνης της εποχής, η παραγωγή κια τα εφέ είναι τόσο χάλια και ο ρυθμός τόσο αργός (απλά όχι τόσο όσο συνήθως) που πλέον δύσκολα βλέπεται η σειρά, όμως το σενάριο είναι τόσο "μπροστά" (συγκρίνετε τις ημερομηνίες με όλα αυτά τα παρόμοια έργα ΕΦ που ξέρετε και μόνο οι X-men κάπως πλησιάζουν χρονολογικά - 9 χρόνια αργότερα) και τόσο καλογραμμένο που ανταμείβει το θεατή. Σε αυτό βοηθάει και το θεατρικό στήσιμο των παλιών σήριαλ, που αφήνει χώρο για ερμηνείες και διαλόγους.

Κάπου εκεί καταλαβαίνω όσους διαμαρτύρονταν για το revamp και γιατί πολλοί που είχαν μεγαλώσει με τα παλιά serial πλεόν τα απέρριπταν ως "έργο για παιδάκια" (ιδίως Βρετανοί...)

 

ακόμα περιμένω να δω στο καινούργιο Doctor Who ένα σενάριο σαν το inferno, genesis of the daleks, city of death η caves of androzani. και κάτι μού λέι ότι θα περιμένω πολύ ακόμα. Δεν λέω καλό είναι και το καινούργιο αλλά δεν έχει τα σενάρια του παλιού αν και ενίοτε έχει κάποιες από τις ανοησίες του παλιού!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για άλλη μια φορά φαίνεται η διαφορά Αμερικάνικου-Ευρωπαϊκού τρέηλερ.

 

Και η διαφορά Moffat-RTD αν η σαιζόν είναι τόσο επική όσο υπόσχεται το Βρετανικό τρέηλερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

The impossible Austronaut: Η πιο δυνατή αρχή σε σαιζόν Doctor Who, και μάλιστα με cliffhanger. Αρχή που σε κάνει να τρως νύχια, ατάκες που σπάνε κόκαλα, υποδειγματική ανάπτυξη χαρακτήρων και ένα τέλος που με κάνει να περιμένω για την επόμενη εβδομάδα... Προβλέπεται μια πολύ δύσκολη σαιζόν φέτος...

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι!! Το είδα χθες το βράδυ και δεν μπόρεσα καν να ξεκολλήσω για να πάω εκκλησία :) :)

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ οι νέοι εχθροί, εγώ το βάζω 2ο μετά το Blink σε όλα τα καινούρια επεισόδια!

 

 

Grey Men in Black! How wicked humour!!! :) :)

 

 

 

 

 

Και θεΪκη η ατάκα εκεί που λένε ότι "σιγά μη μας πυροβολήσουν, έχουμε τα χέρια ψηλά, ή κάτι τέτοιο" : "THEY ARE AMERICANS!" χαχαχαχα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και θεΪκη η ατάκα εκεί που λένε ότι "σιγά μη μας πυροβολήσουν, έχουμε τα χέρια ψηλά, ή κάτι τέτοιο" : "THEY ARE AMERICANS!" χαχαχαχα

απίστευτη η ατάκα αυτή. Αν και το δεύτερο επεισόδιο είναι τόσο καλό, τότε θα μιλάμε για το καλύτερο "διπλό" της σειράς.

 

ΥΓ:

Μόνο εμένα μου φάνηκε ότι το διαστημόπλοιο είναι ίδιο με εκείνο στην σοφίτα της προηγούμενης σαιζόν;

 

Link to comment
Share on other sites

Και θεΪκη η ατάκα εκεί που λένε ότι "σιγά μη μας πυροβολήσουν, έχουμε τα χέρια ψηλά, ή κάτι τέτοιο" : "THEY ARE AMERICANS!" χαχαχαχα

απίστευτη η ατάκα αυτή. Αν και το δεύτερο επεισόδιο είναι τόσο καλό, τότε θα μιλάμε για το καλύτερο "διπλό" της σειράς.

 

ΥΓ:

Μόνο εμένα μου φάνηκε ότι το διαστημόπλοιο είναι ίδιο με εκείνο στην σοφίτα της προηγούμενης σαιζόν;

 

 

Ποιο διαστημόπλοιο;; Διαστημόπλοιο ήταν;; :) :)

 

Και ναι, πρέπει να είναι το ίδιο. Και εγώ είχα deja vu. :p (άτιμη κρίση)

Link to comment
Share on other sites

Και θεΪκη η ατάκα εκεί που λένε ότι "σιγά μη μας πυροβολήσουν, έχουμε τα χέρια ψηλά, ή κάτι τέτοιο" : "THEY ARE AMERICANS!" χαχαχαχα

απίστευτη η ατάκα αυτή. Αν και το δεύτερο επεισόδιο είναι τόσο καλό, τότε θα μιλάμε για το καλύτερο "διπλό" της σειράς.

 

ΥΓ:

Μόνο εμένα μου φάνηκε ότι το διαστημόπλοιο είναι ίδιο με εκείνο στην σοφίτα της προηγούμενης σαιζόν;

 

 

Ποιο διαστημόπλοιο;; Διαστημόπλοιο ήταν;; :) :)

 

Και ναι, πρέπει να είναι το ίδιο. Και εγώ είχα deja vu. :p (άτιμη κρίση)

 

 

TARDIS ήταν το ειπε στο The loger (ή όπως γράφεται) αλλά πρέπει να ήταν πράσινο όχι κόκκινο

 

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

Ο Moffat πάει να μας τρελάνει.

 

Πολύ δυνατό δεύτερο μέρος που αφήνει τόσα ερωτήματα όσα απαντάει.

Οι Greys είναι με διαφορά ότι τρομαχτικότερο έχουμε δει στη σειρά.

Προσωπικά μπερδεύτηκα πολύ με το pacing της ιστορίας που αποπροσανατόλιζε αρκετά το θεατή - και που μάλλον ήταν ηθελημένο.

Στο soapy κομμάτι βλέπουμε επιτέλους χαρακτήρες με συναισθήματα και μια αρκετά μπερδεμένη κατάσταση.

Λυπήθηκα πραγματικά τον Rory.

 

 

Το τέλος του επεισοδίου πάντως με έκανε να βρίζω με τις ώρες που βλέπω τη σειρά ενώ παίζεται και δεν περιμένω να τη δω μαζεμένη το φθινόπωρο - αν δεν αντέχετε τα cliffhangers αφήστε τη σειρά εδώ και τώρα, πάει να γίνει διάδοχος του Lost όπως το κόβω.

Link to comment
Share on other sites

Αρρώστια αυτο με τον εκάστοτε γκόμενο της κάθε companion...Είπαμε, Dr Who αλλά μας τα ζαλίσατε.

Link to comment
Share on other sites

Αρρώστια αυτο με τον εκάστοτε γκόμενο της κάθε companion...Είπαμε, Dr Who αλλά μας τα ζαλίσατε.

Εδώ βέβαια το κάνανε

ποιου 'ναι γυναίκα το παιδί

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε σε λίγο θα πηδάει ο Δοκτορας και θα παίρνει μάτι ο αρραβωνιαστικός.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα δώ μαζεμένα όλη την σαιζόν μαζί. Δεν μπορώ να κάθομαι να βλέπω ένα ένα, το έχω ξεσυνηθίσει τελείως.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τι εγινε στο τελος? ειναι timelord το κοριτσι?

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

 

ρε παιδια τι εγινε στο τελος? ειναι timelord το κοριτσι?

 

Από ότι φαίνεται ναι, και ίσως να εξηγούσε πολλά για την προηγούμενη σαιζόν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι, έρχεται από τα παλιά ή είναι κάποιος καινούριος χαρακτήρας;

Link to comment
Share on other sites

 

ρε παιδια τι εγινε στο τελος? ειναι timelord το κοριτσι?

 

Από ότι φαίνεται ναι, και ίσως να εξηγούσε πολλά για την προηγούμενη σαιζόν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι, έρχεται από τα παλιά ή είναι κάποιος καινούριος χαρακτήρας;

 

 

 

και η amy ειναι το ενα δευτερο ειναι εγκυος και το αλλο δεν ειναι

 

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

 

ρε παιδια τι εγινε στο τελος? ειναι timelord το κοριτσι?

 

Από ότι φαίνεται ναι, και ίσως να εξηγούσε πολλά για την προηγούμενη σαιζόν κάτι τέτοιο. Το θέμα είναι, έρχεται από τα παλιά ή είναι κάποιος καινούριος χαρακτήρας;

 

 

 

και η amy ειναι το ενα δευτερο ειναι εγκυος και το αλλο δεν ειναι

 

 

To ξέρω.

Από την άλλη όμως

Οι Silence είχαν έναν timelord αιχμάλωτο. Άρα θα μπορούσαν άνετα να χρησιμοποιήσουν τεχνολογία των Timelords για να πείραξαν την εγκυμοσύνη της Amy και να συμβαίνει αυτό το παράδοξο - ή να συμβαίνει αυτό λόγω του TARDIS - ή επειδή ο πατέρας ήταν Auton που ξαναγράφτηκε στο Big Bang. ΑΝ δεν ήταν πατέρας ο Doctor κάπου ανάμεσα στα επεισόδια - αυτό βέβαια είναι το πλέον δύσκολο.

Καταλαβαίνεις λοιπόν πόσα πιθανά σενάρια υπάρχουν. Πιστεύω μέχρι το καλοκαίρι θα έχουμε πάρει μια απάντηση σε αυτό.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλός ο Moffat.. όλο ανατροπές και εκπλήξεις! :) :)

 

Ειδικά αυτό στο φινάλε που συζητάτε "τόση ώρα" με άφησε και μένα άναυδο! !

 

Άντε να δούμε!

 

(το επόμενο φαίνεται usual πατάτα πάντως :( )

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

o moffat ειναι ιδιοφυια

 

 

συνηθησα να ακουω κρυφες λεξεις (bad wolf.torchwood) και τωρα με την silence (ή οτι αλλο αρθρο παιρνει) ... {το βαζω μεσα σε spoiler επειδη εχει τις λεξεις bad wolf και torchwood}

 

Edited by doctor who
Link to comment
Share on other sites

To επόμενο επεισόδιο Doctor Who είναι γραμμένο από τον Neil Gaiman.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..