Jump to content

Doctor Who (2005-2024)


Darkchilde
 Share

Recommended Posts

The Doctor, the Widdow and the Wardrobe.

Απλά βαρετό και άνευρο επεισόδιο. Ο τρελός επιστήμονας 11 έχει τις σκηνές του αλλά ο Matt Smith, όσο καλά κι αν παίζει όταν έχει σενάριο, δεν κρατάει μόνος του επεισόδιο. Κρίμα, το περσινό χριστουγεννιάτικο ήταν εξαιρετικό, αλλά φέτος ο Tintin μας έκανε χοντρή ζημιά...

Link to comment
Share on other sites

The Doctor, the Widdow and the Wardrobe.

Απλά βαρετό και άνευρο επεισόδιο. Ο τρελός επιστήμονας 11 έχει τις σκηνές του αλλά ο Matt Smith, όσο καλά κι αν παίζει όταν έχει σενάριο, δεν κρατάει μόνος του επεισόδιο. Κρίμα, το περσινό χριστουγεννιάτικο ήταν εξαιρετικό, αλλά φέτος ο Tintin μας έκανε χοντρή ζημιά...

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου πολύ ανιαρό επεισόδιο , και εκείνο το αγοράκι μου έσπασε τα νεύρα με την περιέργεια του.dazzled.gif Το μόνο καλό πού βγήκε απ'το επεισόδιο είναι ότι αρχίζω και συμπαθώ τον Matt Smith.

Link to comment
Share on other sites

Somebody give me back those 50 minutes of my life.... :dazzled:

 

Πιθανόν το πιο παιδιάστικο επεισόδιο ever... αν και τυπικότατο dr who, μέχρι το σημείο με το τραβηγμένο-από-τα-μαλλιά-happy-end-εις-διπλούν!!!!!!! Έλεος πια.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σορρυ αυτό το ποστ μπηκε καταλαθος εδω γι'αυτο το εσβησα!!!

 

 

Edited by karatasiospa
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για να φρεσκάρουμε τη μνήμη μας:

 

 

Έχει spoilers, αν δεν έχετε δει τα series 5 και 6, μη πατήσετε play!

http://www.youtube.com/watch?v=vilOir6GQZE

 

 

 

 

Και για να πάρουμε μια γεύση από αυτό που έρχεται:

 

http://www.youtube.com/watch?v=P8YLb4Z4jU0

 

 

 

yahoo.gif yahoo.gif yahoo.gif yahoo.gif yahoo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

7x01 - Assylum of the Daleks

Τρομερή ιδέα, "λίγη" η υλοποίηση.

Ο Doctor απάγεται από Daleks που τον στέλνουν σε ειδική αποστολή στον πλανήτη-φυλακή των τρελών Daleks. Εκεί πέφτει πάνω σε ένα διαστημόπλοιο που έπεσε στον πλανήτη και στους επιζώντες της πτώσης.

Το βασικό πρόβλημα του επιεσοδίου είναι ότι δεν έχει χρόνο να εξερευνήσει την ιδέα του. Χωρίς να είναι βιαστικό ή υπερβολικά γεμάτο, δεν είναι τόσο κουλ και εντυπωσιακό όσο θα ήθελε κανείς. Σε τελική, αν οι dalek φοβούνται έναν πλανήτη, ε, θα ήθελα να δω ποιος είναι ο πλανήτης αυτός λίγο περισσότερο.

Όμως υπάρχουν εξαιρετικές σκηνές διάσπαρτες στο επεισόδιο, πολύ καλοί διάλογοι και η κατάληξη, αν και προβλέψιμη, είναι τόσο άρτια εκτελεσμένη που με είχε κάνει να ανατριχιάσω. Από τα πολύ καλά επεισόδια, αν και δεν συγκρίνεται με προηγούμενα πρώτα επεισόδια όπως τα The impossible astronaut και The eleventh hour.

 

Επόμενο επεισόδιο: Dinosaurs on a spaceship

Link to comment
Share on other sites

  • Management

Όντως ... δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο "πρόχειρο" το επεισόδιο από άποψη βάθους όταν η ιδέα είναι τόσο δυνατή με προοπτικές ... αλλά επειδή είναι και το 1ο της σεζόν μπορεί να υπάρξει κάποιο μυστικό αργότερα ... θα δούμε ..

Link to comment
Share on other sites

Όντως ... δεν κατάλαβα γιατί ήταν τόσο "πρόχειρο" το επεισόδιο από άποψη βάθους όταν η ιδέα είναι τόσο δυνατή με προοπτικές ... αλλά επειδή είναι και το 1ο της σεζόν μπορεί να υπάρξει κάποιο μυστικό αργότερα ... θα δούμε ..

Επειδή η ιδέα δε σήκωνε two-parter φαντάζομαι. Είναι το κλασικό πρόβλημα του Dr Who του 2005 που τα επεισόδια χρειάζονται 60 ή 120 λεπτά για να ξετυλήξουν την πλοκή τους, αλλά έχουν μόνο 45 ή 90 λεπτά (μονό ή διπλό επεισόδιο).

Επίσης, έχω την αίσθηση ότι μέχρι τα Χριστούγεννα όλα τα επεισόδια θα είναι "μονά" και σε παρόμοιο action στυλ.

 

Επίσης, η έκπληξη του επεισοδίου ήταν το ότι

το κορίτσι στο διαστημόπλοιο το έπαιζε η ηθοποιός που θα είναι η νέα companion της σειράς. Και έχω να πω: yum yum

 

Link to comment
Share on other sites

7x02 - Dinosaurs on a spaceship

Η πρώτη εντύπωση που είχα από το τρέηλερ ήταν ότι θα είχαμε ένα μάπα επεισόδιο με ένα φτηνό gimmick ("Snakes. On a Plane").

 

Αλλά διαψεύστηκα. Σίγουρα "παιδικό" σε σημεία, αλλά με δυνατές ερμηνείες (ακόμα και τα ρομπότ, τις φωνές των οποίων έκαναν οι κωμικοί Mitchell & Webb), σωστό pacing και πετυχημένα δοσμένη κορύφωση. 2/2 ως τώρα η νέα σαιζόν και ελπίζω και τα 3 ακόμα επεισόδια με τους Pond να είναι σε επίσης υψηλά επίπεδα.

 

Στο επόμενο επεισόδιο, Cyborg στην Άγρια Δύση

Link to comment
Share on other sites

7x03 - Α Τοwn Called "Mercy" ή αλλίως το hat trick της φετεινής σαιζόν.

 

Καουμπόις-σάιμποργκ τρομοκρατεί μικρή πόλη της Άγριας Δύσης και ο Doctor προσπαθεί να λύσει το πρόβλημα. Εξαιρετικό pacing, ωραίες ατάκες, καλές ανατροπές, καλογραμμένοι χαρακτήρες. Α, και ψιλοεύκολες λύσεις αλλά αυτό είναι αναμενόμενο πλέον από Doctor Who και εδώ έχουν δοθεί με ωραίο τρόπο.

 

Συνολικά, όχι μόνο οι δημιουργοί αποφάσισαν να δώσουν 5 one-off επεισόδια τα οποία θα είναι διασκεδαστικά και απλά, αλλά το έχουν πετύχει κιόλας, τουλάχιστον μέχρι στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

7x04 - The power of the three.

 

εισβολή μυστηριωδών κύβων στη σύγχρονη Γη, οι οποίοι παραμένουν αδρανείς. Ο doctor, μαζί με το ζεύγος Pond και τον μπαμπά του Rorry μελετούν τους (αδρανείς) εισβολείς, σε συνεργασία με τη UNIT.

 

Ενδιαφέρον χτίσιμο μέχρι και τη μέση του επεισοδίου, με δυνατές στιγμές και αρκετά διαφορετικό από το συνηθισμένο επεισόδιο εισβολής. Από τη μέση και μετά όμως η ποιότητα πέφτει πολύ, μέχρι που φτάνουμε στο πολύ αδύναμο φινάλε. Όχι το καλύτερο επεισόδιο της φετεινής σαιζόν (μάλλον τον τίτλο κερδίζει το Dinosaurs. On a Spaceship) αλλά ενδιαφέρουσα παραλλαγή της κλασσικής συνταγής.

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω Dr Who!! Το επ. 4 δεν το εχω δει ακομα, μαλλον σημερα! Ποτε δεν μου ειναι αρκετος ο αριθμος επεισοδιων που εχει καθε σεζον.

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω Dr Who!! Το επ. 4 δεν το εχω δει ακομα, μαλλον σημερα! Ποτε δεν μου ειναι αρκετος ο αριθμος επεισοδιων που εχει καθε σεζον.

Βασικά είναι λίγες οι καλές σειρές ΕΦ που δεν υπεραναλύουν το κάθε τι ή που δεν έχουν ένα υπερπολύπλοκο σενάριο με τόνους σαπουνόπερας, αντίθετα έχουν λίγο από τα παραπάνω και πολύ δράση, φαντασία και χιούμορ σε σχεδόν αυτοτελή επεισόδια.

Τουλάχιστον τώρα υπάρχει μόνο ο Doctor Who.

Link to comment
Share on other sites

  • Management

7x04 dislike, πολύ παιδικό...

 

7x05 γιάμι γιάμι για το τι έρχεται ... :D (the statues are moving ... hehe :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

7x06 - The Bells of Saint John

Ακούω γκρίνια στο ίντερνετ, αλλά το επεισόδιο μου άρεσε. Είχε ωραίες ατάκες, ενδιαφέροντες κακούς, λογική επίλυση (αν και δε δυσκολεύτηκε και πολύ ο Doctor) αν δεν είχε και όλη αυτή την κουραστική arc με τη νέα companion, που κάνει τo storyline της River Song να μοιάζει απλό θα το είχα απολαύσει περισσότερο.

 

ΥΓ: Me wants a snoggbox too

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας. Μόλις είδα την 1η σεζόν του Torchwood και θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες.

 

Ξεκίνησα τη σειρά επειδή με ενδιέφερε η σχέση του Jack Harkness με τον Ianto. Δεν κατάλαβα όμως ποια είναι η πραγματική σχέση τους. Γιατί ο Jack τον φίλησε στο 4ο επεισόδιο και ο Ianto δεν αντέδρασε, ενώ πριν μας είχε δείξει ότι είχε κοπέλα (την Cyberwoman). Πέρασε η σεζόν και ενώ περίμενα να εξελιχθεί κάπως η σχέση τους δεν υπήρξε καμία νύξη. Στο τελευταίο επεισόδιο της 1ης σεζόν τον ξαναφιλάει στα ξαφνικά και ο Ιαντο δεν αντιδρά. Τί συμβαίνει τελικά γιατί θα με τρελάνουν. Είναι απλά fuck buddies και ο Ianto το πουτανάκι του, όπως του είπε ο Owen; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν σαφές;

 

Θα ήθελα να μου πείτε εάν η σχέση τους (όποια κι αν είναι αυτή) εξηγείται καλύτερα στις επόμενες σεζόν.

Επίσης αν ο Ιαντο θα έχει μεγαλύτερο μέρος στην πλοκή και όχι απλά μια ατάκα σε κάθε επεισόδιο.

Το Τοrchwood τελειώνει στον 4ο κύκλο; Διότι το imdb δεν το αναφέρει.

Σκέφτομαι να αρχίσω και το Doctor Who. Έχει κανέναν gay χαρακτήρα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Μόλις είδα την 1η σεζόν του Torchwood και θα ήθελα να μου λύσετε μερικές απορίες.

 

Ξεκίνησα τη σειρά επειδή με ενδιέφερε η σχέση του Jack Harkness με τον Ianto. Δεν κατάλαβα όμως ποια είναι η πραγματική σχέση τους. Γιατί ο Jack τον φίλησε στο 4ο επεισόδιο και ο Ianto δεν αντέδρασε, ενώ πριν μας είχε δείξει ότι είχε κοπέλα (την Cyberwoman). Πέρασε η σεζόν και ενώ περίμενα να εξελιχθεί κάπως η σχέση τους δεν υπήρξε καμία νύξη. Στο τελευταίο επεισόδιο της 1ης σεζόν τον ξαναφιλάει στα ξαφνικά και ο Ιαντο δεν αντιδρά. Τί συμβαίνει τελικά γιατί θα με τρελάνουν. Είναι απλά fuck buddies και ο Ianto το πουτανάκι του, όπως του είπε ο Owen; Και αν ναι γιατί δεν το κάνουν σαφές;

 

Θα ήθελα να μου πείτε εάν η σχέση τους (όποια κι αν είναι αυτή) εξηγείται καλύτερα στις επόμενες σεζόν.

Επίσης αν ο Ιαντο θα έχει μεγαλύτερο μέρος στην πλοκή και όχι απλά μια ατάκα σε κάθε επεισόδιο.

Το Τοrchwood τελειώνει στον 4ο κύκλο; Διότι το imdb δεν το αναφέρει.

Σκέφτομαι να αρχίσω και το Doctor Who. Έχει κανέναν gay χαρακτήρα;

ΟΚ, ας τα πάρουμε ένα ένα:

  1. Η πρώτη σαιζόν Torchwood είναι κακή. Η δεύτερη παλεύεται, η τρίτη είναι συμπαθητική έως καλή η τέταρτη είναι αρκετά καλή. Ως εκ τούτου τα hook-ups της πρώτης σαιζόν είναι σχεδόν κωμικά, στις επόμενες οι σχέσεις αποκτούν σάρκα όσο οι χαρακτήρες εξελίσσονται.
  2. Όπως είπα και πριν, οι χαρακτήρες αποκτούν σταδιακά ουσιαστικό ρόλο στις επόμενες σαιζόν
  3. Θεωρητικά είναι ανοιχτό το ενδεχόμενο για 5η σαιζόν, στην πράξη όμως ο παραγωγός/σεναριογράφος Russel Davies έχει κάποια σοβαρά οικογενειακά προβλήματα που τον εμποδίζουν από το να προχωρήσει σε 5η σαιζόν. Δεδομένου του ότι ο πρωταγωνιστής John Barrowman όχι μόνο παίζει σε άλλη πετυχημένη σειρά αυτή την περίοδο αλλά και είναι δυσαρεστημένος που ο σεναριογράφος τον έχει κρεμάσει, τότε ίσως να μη δούμε 5η σαιζόν ποτέ. Κάθε μία πάντως είναι αυτοτελής.
  4. Οι τέσσερεις πρώτες σαιζόν Doctor Who είχαν παραγωγό τον Russel Davies, τον άνθρωπο που έγινε γνωστός από το Βρετανικό Queer as folk. Ο βασικός χαρακτήρας με gay... αναφορές είναι ο πανσεξουαλικός Captain Harkness (κάτι που στο Torchwood έγινε γρήγορα ομοφυλοφιλία). Αλλά είναι τόσοι πολλοί οι gay δευτερεύοντες χαρακτήρες και τόσο συχνές οι αναφορές στους gay που σύντομα έγιναν ανέκδοτο μεταξύ των οπαδών της σειράς. Με άλλα λόγια είναι μία gay friendly σειρά για παιδιά όλων των ηλικιών. Αλλά σαφώς με λιγότερη σεξουαλικότητα (ο πρωταγωνιστής είναι ένας εξωγηίνος χρονοταξιδιώτης 900 χρόνων). Και πολύ καλύτερη σειρά από το Torchwood φυσικά...
Link to comment
Share on other sites

Τιποτένιε ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Αν έχω κάτι νεότερο, θα επανέλθω. Τελικά με έπεισες να ξεκινήσω και το Doctor Who..!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ο μόνος που είδε το επεισόδιο για τα 50 χρόνια της σειράς;

 

Αν όχι, είμαι ο μόνος που του άρεσε, κι ας τον είχε αφήσει με χλιαρές εντυπώσεις η προηγούμενη μισή σαιζόν;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σαφώς κι εγώ το είδα, αγάπησα, λάτρεψα, καρδούλες ροζ και κόκκινες.

 

Η τελευταία σεζόν δεν νομίζω ότι ήταν μέτρια, απλά είχε να συναγωνιστεί τις δυο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ προηγούμενες, η καψερή...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, σαφώς κι εγώ το είδα, αγάπησα, λάτρεψα, καρδούλες ροζ και κόκκινες.

 

Η τελευταία σεζόν δεν νομίζω ότι ήταν μέτρια, απλά είχε να συναγωνιστεί τις δυο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ προηγούμενες, η καψερή...

To πρώτο μισό ήταν πολύ δυνατό, το δεύτερο μισό μου φάνηκε τόσο meh που ούτε κριτικές επεισοδίων δεν έγραψα σε αυτό το τόπικ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το είδα, το βρήκα πολύ συγκινητικό και αξιοπρεπές και μου άρεσε το πώς έδεσαν loose ends στο lore του Doctor, όμως κάποια πράγματα με "χάλασαν" ΠΟΛΥ.

 

Εξηγούμαι:

 

 

 

1. ZYGONS? come on, REALLY?? ZYGONS?????? Για όνομα....

2. Αυτό το βολικό "επειδή δεν ήταν το βασικό σου timeline (WTF? Σαφώς και ήταν!) θα ξεχάσεις τα πάντα, ώστε να συμβούν όλες οι επόμενες σεζόν που είχαμε γράψει, οπότε εσύ 400 χρόνια πίστευες ότι τους είχες σκοτώσει, αλλά στην πραγματικότητα τους είχες σώσει σε αυτό το parallel αλλά not so parallel τελικά timeline!!"

 

 

 

 

Είμαι ο μόνος που είδε το επεισόδιο για τα 50 χρόνια της σειράς;

 

Αν όχι, είμαι ο μόνος που του άρεσε, κι ας τον είχε αφήσει με χλιαρές εντυπώσεις η προηγούμενη μισή σαιζόν;

 

PS: A nice link : http://www.buzzfeed.com/paulaersly/greatest-easter-eggs-from-the-doctor-who-50th-anniver

Edited by SpirosK
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ξεκίνησα το Doctor Who και είδα τις δύο πρώτες σεζόν.

Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά ''παιδικό'' το στυλ της και έχει πολλές ασάφειες για κάποιον που θέλει πιο πολλές λογικές εξηγήσεις. Από κάποιο σημείο και μετά άρχισαν να εμπλέκουν συλλήβδην και μεταφυσικά φαινόμενα.

Ήταν αρκετά συγκινητικός ο χωρισμός της Ρόουζ με τον Δόκτωρ, αν και αυτή η κοπέλα μου ήταν άκρως αντιπαθητική και αδιάφορη. Δεν μπορώ να καταλάβω πως τους ταίριαξε και την έχωσαν μέσα στην ιστορία. Δεν μπορεί με τίποτα να μας πείσει το γεγονός ότι ένα σαχλοκούδουνο 19χρονο, χωρίς ιδιαίτερες δυνατότητες, δέχτηκε να πάει σε τόσο επικίνδυνα μέρη με έναν εξωγήινο. Μάλιστα στα μισά περίπου της 2ης σεζόν, αυτή η κοπέλα βρέθηκε να είναι τόσο ''φιλοσοφημένη'' και με υψηλά ιδανικά που θα θαύμαζε και ένας Γκάντι ή ένας Τόμας Χάξλεϊ. Δεν μπορεί μια χαζογκόμενα, από τη μια στιγμή στην άλλη να θέλει να ρισκάρει τη ζωή της για να σωθεί ο κόσμος. Βασικά ένας τόσο έμπειρος εξωγήινος 900 ετών δεν θα έκανε ποτέ την πρόταση σε μια τέτοια τύπισσα να γίνει συνεργάτης του. Τι πνευματικές ή σωματικές ικανότητες διέκρινε σ' αυτή; Σόρυ αλλά τα έχω πάρει πολύ στο κρανίο με τον Ράσσελ που έχει πέσει σε τέτοια λογικά ατοπήματα.

 

Δεν είχε και τόσο gay στοιχείο που μου είπες Nihilio. Άσε που μια ολόκληρη 2η σεζόν δεν είχε καθόλου Τζακ Χάρκνες.

 

Βέβαια να πω ότι έχει ενδιαφέρον σαν σειρά και μου αρέσει πολύ ο ηθοποιός που παίζει τώρα τον Δόκτωρ (David Tennant). Θα συνεχίσω να τη βλέπω γιατί διαισθάνομαι ότι γίνεται καλύτερη αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Doctor Who (2005-2024)
  • Φάντασμα featured, unfeatured, pinned and unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..