Jump to content
Darkchilde

Doctor Who/ Torchwood (2006-2018)

Recommended Posts

Zaratoth

H season φαίνεται ήδη ανώτερη της προηγούμενης, που σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά της έλειπε η διασύνδεση. Το τρίτο επεισόδιο (Under the Lake) είναι ήδη το καλύτερο μέχρι στιγμής και περιμένω πως και πως τη συνέχεια. Μου είχαν λείψει αυτά τα creepy επεισόδια.

Nihilio

H season φαίνεται ήδη ανώτερη της προηγούμενης, που σε γενικές γραμμές μου άρεσε, αλλά της έλειπε η διασύνδεση. Το τρίτο επεισόδιο (Under the Lake) είναι ήδη το καλύτερο μέχρι στιγμής και περιμένω πως και πως τη συνέχεια. Μου είχαν λείψει αυτά τα creepy επεισόδια.

Ναι, εμφανώς καλύτερο το τρίτο επεισόδιο, αν και νομίζω έκανε κοιλίτσα προς το τέλος, κάτι που συμβαίνει σε πολλά από τα "διπλά" του Doctor. Αλλά ήταν creepy και το τέλος ήταν τρελό cliffhanger

• Like 1

OxAp0d0

Τι να σου πω, εγώ είδα το πρώτο..... δε με ξετρέλανε.... μιεχ μιεχ κατάσταση....

Μια από τα ίδια κι εγώ. Πέρα από το γεγονός που σκάει μύτη η Missy (δεν σποιλάρω το έχει ποστάρει και ο Ρομπέν στη φωτογραφία) που με εκνεύρισε, τα επεισόδια ήταν πολύ κακό μπαμ μπουμ και εφφέ για το τίποτα.

Επίσης, χέστε με με τα γυαλιά...

OxAp0d0

Ούτε το έχω δει, ούτε σκοπεύω, ούτε θα έπρεπε να είναι αναγκαίο να δω κάτι που γυρίστηκε 10-20-30 χρόνια πριν για να ευχαριστηθώ κάτι που γυριίστηκε τώρα.

Να το δεις γιατί λέει!

More to the point:

Ο Davis είχε φτιάξει ολόκληρο plot για να φέρει πίσω τον Davros και το εξέλιξε μέσα σε κάμποσα seasons της σειράς. Όλα τα Daleκ τα είχε σκοτώσει ο 9ος γιατρός -> Ένα σκάφος είχε χαθεί στο void ανάμεσα στις διαστάσεις και επιστρέφει, τα Dalek γυρίζουν και ένα από αυτά ταξιδεύει πίσω στο χρόνο για να σώσει τον Davros -> Καταλήγουμε στα καταπληκτικά επεισόδια με τα Dalek που απαγάγουν πλανήτες -> Ο κλώνος του γιατρού τα καταστρέφει πάλι.

ΟΚ, τώρα γιατί υπάρχει και ζει ακόμα ο Davros; 

Zaratoth

Επίσης, χέστε με με τα γυαλιά...

Τι το κακό είχαν τα γυαλιά. Για συνολικό χρόνο που τα έδειξε γύρω στα 30 δευτερόλεπτα (ίσως λέω και πολλά) μέσα σε 2 επεισόδια, έχει γίνει πολύς και χωρίς λόγο χαμός.

Nihilio

Τα 9x03 και 9x04 ήταν εξαιρετικά. Φορμουλαικα αλλά μέσα στην ένταση και με ωραίο ρυθμό. Να μην ήταν και οι ανατροπές έτσι προβλέψιμες...

Το 9x05 από την άλλη ηταν, αν όχι παιδικό, παιδιάστικο.

• Like 1

Zaratoth

Το 5 μου άρεσε πολύ, το 6 από την άλλη λιγότερο. Αν και μου άρεσε ο εξωγήινος του 6 που μου θύμισε φυλή/εξώφυλλο σε διαστημικό επιτραπέζιο.

Zaratoth

Επεισόδιο 8. Τα 15 τελευταία λεπτά τα θεωρώ την καλύτερη σκηνή στο νέο Doctor Who (δεν έχω δει όλο το παλιό να κρίνω)

• Like 1

Nihilio

Υπερβαλεις. Δυνατό φινάλε πάντως και ωραίο επεισόδιο το τελευταίο. Ή ατάκα I am over 2000 years old. I am old enough to be your Messiah πάντως είναι από τις καλύτερες του nuwho

• Like 2

RObiN-HoOD

Μόνο 2000 years old μου φάνηκε λίγο πάντως...  :p

• Like 1

Zaratoth

Υπερβαλεις.

Nope, είμαι 100% σίγουρος. Για μένα πάντα.

Nihilio

Μόνο 2000 years old μου φάνηκε λίγο πάντως... :p

Κοιτα, ο 9 ήταν 900 χρόνων έχοντας ήδη γεράσει μια φορά (ως ο 1), ο 10 πάτησε τα 1100 και ο 11 εφαγε τη ζωή του να φυλάει έναν πλανήτη. Τα 2000 είναι καλή εκτίμηση.

Υπερβαλεις.

Nope, είμαι 100% σίγουρος. Για μένα πάντα.
για εμένα είναι το The imposible astronaught, ή σκηνή που η Amy βλέπει το χέρι της γεμάτη γραμμές. Edited by Nihilio
  • Like 2

Zaratoth

Πολύ ωραίο το νέο Gatissινό επεισόδιο. Νομίζω το καλύτερό του.

Zaratoth

Όχι ρε φίλε.... Όχι ρε φίλε....  :crybaby:  :crybaby:  :crybaby:

RObiN-HoOD

Doctor Who season 10 episode 1 aired. :D

Nihilio

Αν σας πω ότι βαριέμαι να το δω θα με πιστέψετε;

RObiN-HoOD

Φυσικά αλλά είναι καλό ειδικά όταν δεις τι έρχεται στο 2ο όπως δείχνει το teaser στο τέλος... και ίσως αλλάξεις γνώμη :D.

OxAp0d0

H δέκατη σειρά έχει ξεκινήσει πολύ καλά. Τα πρώτα τρία τα 'φχαριστήθηκα, αν εξαιρέσει κανείς το υπερβολικό fanservice (αναφορές σε παλιότερες σειρές) είχαν σωστή δομή και έλειπε το άθλιο εξυπνακίστηκο στυλ στο οποίο μας είχε φλομώσει ο Moffat.

• Like 1

Zaratoth

Πολύ ωραίο το Χριστουγεννιάτικο επεισόδιο! Θα ήθελα λίγο μεγαλύτερο tease της καινούργιας αλλά τι να κάνουμε.

• Like 1

Dreamer

ΕΠΕΞΗΓΗΣΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
Κακή
⭐⭐Μέτρια
⭐⭐⭐Καλή
⭐⭐⭐⭐Εξαιρετική

Τι μου άρεσε:
Ο Christopher Eccleston απλά εξαιρετικός σαν Doctor Who μου άρεσαν πολύ οι γκριμάτσες που έκανε.
Η βοηθός του η Rose εξαιρετική επίσης συμπαθέστατη και αυτή με μία δόση αφέλειας όπου σχεδόν πάντα θα κάνει κάποια γκάφα όπου θα θέση την ίδια ή τον doctor who σε κίνδυνο 
Ο κάθε χαρακτήρας η κάθε περιπέτεια το κάθε πλάσμα απλά μοναδικά
"Συνδέθηκα" χωρίς δυσκολία και με την Rose αλλά και με τον Doctor Who πραγματικά ένιωθα ότι παίρνω και εγώ μέρος στις περιπέτειες του.
Από τις σπάνιες φορές που καταφέρνει μια σειρά να μου κρατήσει το ενδιαφέρον.
Όποιος δεν την έχει δει και του αρέσει η επιστημονική φαντασία του την προτείνω.

Τι δεν μου άρεσε:
Δεν βρήκα κάτι που να μην μου αρέσει στην σειρά αυτή.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: ⭐⭐⭐⭐

Edited by Dreamer
Έγιναν προσθήκες - διορθώσεις

RObiN-HoOD

Doctor Who season 11 episode 1 aired. 😀

Edited by Dreamer
Προσθήκη trailer Season 11
  • Like 1

Dreamer

O νέος Doctor -ή καλύτερα να πούμε η νέα Doctor) μπήκε για τα καλά στο πετσί του ρόλου μπορώ να πω ότι μου θύμισε έντονα την ερμηνεία του David tennant (o 10ος Doctor Who).

Δεν βρήκα κάποιο αρνητικό στοιχείο στο πρώτο επεισόδιο της Season 11 από ότι είδα μέχρι τώρα το BBC εξελίσσει την ίδια πετυχημένη συνταγή και την πάει παραπέρα έντονο το Sci-Fi αλλά και το δραματικό στοιχείο με σκηνές αγωνίας, δράσης, καλή επιλογή ηθοποιών και μία Doctor γκαφατζού, παλαβιάρα αλλά αποτελεσματική στο να αντιμετωπίζει δύσκολες καταστάσεις.

• Like 1

Nihilio

Εμένα η Ντόκτορ μου θύμισε Σμιθ - γεροπαράξενο άντρα σε λάθος κορμί, ενώ η ερμηνεία θύμιζε επίτηδες Capaldi. Σίγουρα ήταν το καλύτερο κομμάτι του επεισοδίου (μαζί με τη σκηνή που φτιάχνει το νεό Swish Army Sonic)

Το πρώτο επεισόδιο μου φάνηκε άνευρο, νομίζω ήθελε να κοπούν στο μοντάζ 15-20 λεπτά για να σιάξει.

RObiN-HoOD

Συμφωνώ αλλά είναι πρώτο επεισόδιο... οι Άγγλοι είναι περίεργοι οπότε ας δώσουμε λίγο να δούμε και τη συνέχεια.

Αν οι εκτιμήσεις για τη νέα doctor είναι σωστές θα πάει καλά... ίδωμεν...