Jump to content

Nanowrimo


northerain
 Share

Recommended Posts

Δεν ξέρω πόσοι απο σας το έχουν ακουστά, είναι ενα πρόντζεκτ οπου ουσιαστικά πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου να γράψει ενα βιβλίο(νουβελα ίσως 50.000) σε 30 ημέρες, αρχίζοντας απο τον Νοεμβριό.

 

http://www.nanowrimo.org/

Link to comment
Share on other sites

Το Nanowrimo έχει πολύ πέραση στο εξωτερικό, και δεν είναι μόνο για το βραβείο, αλλά και γιατί σε "αναγκάζει" να βγάλεις έναν ορισμένο όγκο δουλειάς μέσα σε ένα μήνα. Οπότε, δεν έχει να πεις "βαριέμαι", μ'έπιασε "writer's block", κτλ. Πρέπει να κάτσεις και να γράψεις, και ό,τι βγει, βρε αδελφέ. Όπως και νάχει, στο τέλος, κάτι θα έχεις μάθει από την όλη διαδικασία.

 

Προσωπικά, δεν τις θεωρώ 50.000 λέξεις/μήνα πολλές. Άνετα γράφονται. Μιλάμε για περίπου 350 λέξεις/ημέρα, ή μια σελίδα Α5.

 

Αν θέλετε και έχετε όρεξη, μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο κι εδώ, στο Εργαστήρι Συγγραφής. Αλλά όχι "Δεν προλαβαίνω, αυξήστε το όριο λίγο," και τέτοια. Σε ένα μήνα ακριβώς, 50.000 λέξεις.

Edited by Bardos
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το βγάλεις... πατώντας κάποιο λάθος πλήκτρο. :Ρ My bad. Ωραία, είναι 1.700. Πάλι λίγες.

Link to comment
Share on other sites

Αχα.. καλό!

 

Όχι πως θα πάρω μέρος, αλλά είναι καλή αφορμή να κάτσω να στρωθώ λίγο και να γράψω, μια που άρχισα πρόσφατα και μια καινούρια ιστορία!

Ας κάνουμε όλοι το ίδιο! Ας τιγκάρουμε τη βιβλιοθήκη μας!

Link to comment
Share on other sites

1700/ημέρα. Δε το πιάνω το νούμερο αυτό με τίποτα. Αν πούμε 15.000 - 20.000 υποθέτω ότι μπορώ. Αλλά περισσότερα δύσκολα.

Link to comment
Share on other sites

  • Management
Το Nanowrimo έχει πολύ πέραση στο εξωτερικό, και δεν είναι μόνο για το βραβείο, αλλά και γιατί σε "αναγκάζει" να βγάλεις έναν ορισμένο όγκο δουλειάς μέσα σε ένα μήνα. Οπότε, δεν έχει να πεις "βαριέμαι", μ'έπιασε "writer's block", κτλ. Πρέπει να κάτσεις και να γράψεις, και ό,τι βγει, βρε αδελφέ. Όπως και νάχει, στο τέλος, κάτι θα έχεις μάθει από την όλη διαδικασία.

 

Αν θέλετε και έχετε όρεξη, μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο κι εδώ, στο Εργαστήρι Συγγραφής. Αλλά όχι "Δεν προλαβαίνω, αυξήστε το όριο λίγο," και τέτοια. Σε ένα μήνα ακριβώς, 50.000 λέξεις.

 

Όταν σου είπα πριν μια εβδομάδα να κάνουμε κάτι αντίστοιχο από εκεί πήρα την ιδέα. Μέσω του site μπορείς να δεις και λεπτομέρειες. Νομίζω ότι μια προσαρμογή μπορούμε να κάνουμε για τα Ελληνικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άσχημη ιδέα. Ειδικά για το εργαστήρι. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω αλλά θα ήθελα να προσπαθήσω.

Και ίσως είναι και κατάλληλη εποχή τώρα. Ναι, θα ήθελα να προσπαθήσω και οτι βγει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, δεν έχω γράψει στη ζωή μου πάνω από 10.000 λέξεις. Πλάκα κάνετε; Πιο στενά όρια please.

Link to comment
Share on other sites

Βάρδουλα, μαζεμένες ούτε εγώ έχω γράψει τόσες λέξεις. Αλλά εδώ μιλάμε για μυθιστόρημα, και για μια προσπάθεια. Go crazy, man! :D

Edited by Dain
Link to comment
Share on other sites

Λέω να το παλέψω κι εγώ, αν και...χμμμ...η σχέση μου με το χρόνο είναι τελείως αφηρημένη. Ακριβώς γιαυτό μάλλον, γιατί είναι πρόκληση.

 

Θα του βάλουμε όρια, τι γράφουμε? που? πότε και τέτοια?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον, και μάλλον δουλεύει γιατί σε βάζει σε μια σειρά. Εγώ δυστυχώς δεν έχω χρόνο, τρέχω με τη σχολή και όταν δεν τρέχω θέλω να κάνω πιο χαλαρά πράγματα για να μην πνιγώ στο άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα δει κι εγω αλλα οντας τεμπελης αποκλειεται να εκανα κατι.Αν ηταν λιγο χαμηλοτερο το οριο,τυπου 17 λεξεις/μερα μπορει να εγραφα...

:p

Ρε παιδια,το θεμα ειναι να πιεστεις να γραψεις γρηγορα.Δεν ειναι αναγκη να γραψεις και πολυ καλα-εκτος αν πας για Νομπελ η εστω πουλιντζερ.

Link to comment
Share on other sites

Oπότε τι λέτε? Το κανονίζουμε? Να βάλουμε και μια αρχή και ένα dealine, να δούμε και μερικές λεπτομέρειες, και να το δοκιμάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,το θεμα ειναι να πιεστεις να γραψεις γρηγορα.Δεν ειναι αναγκη να γραψεις και πολυ καλα-εκτος αν πας για Νομπελ η εστω πουλιντζερ.

 

You've got it. Το θέμα είναι να γράφεις. Τα άλλα τα βελτιώνεις συν τω χρόνω. Έτσι κι αλλιώς, δεν μπορείς να τα μάθεις μέσα σε τρεις μήνες, ούτε καν σε ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Μίνιμουμ 50.000 λέξεις, σωστά;

 

Ωραία, αν είναι στα ελληνικά το έχω. Αν είναι στα αγγλικά ΜΟΝΟ, την έβαψα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φοβερή πρόκληση για μένα που γράφω διαρκώς μικρά κείμενα...Η θεματολογία είναι ελεύθερη;

Έχω ήδη χάσει μια βδομάδα...χμ...το σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..