Jump to content

Tim Burton (Poll)


Drunk Elf
 Share

Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία αυτού του μεγάλου σκηνοθέτη;  

66 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι η αγαπημένη σας ταινία αυτού του μεγάλου σκηνοθέτη;

    • Beetlejuice
      9
    • Batman
      5
    • Batman Returns
      2
    • Mars Attacks!
      4
    • Sleepy Hollow
      14
    • Edward Scissorhands
      16
    • Big Fish
      10
    • Άλλη
      6


Recommended Posts

Μα καλά,είναι δυνατόν να βάλουμε μόνο μια ταινία του Μπάρτον σαν αγαπημένη;Ολες είναι αξιολάτρευτες με τον δικό τους τρόπο.Για μένα ο Μπάρτον είναι ο καλύτερος σύγχρονος παραμυθάς.Η μόνη ταινία του που με ξένισε ήταν ο Πλανήτης των Πιθήκων.Αν και κέρδισε πόντους με το φευγάτο τέλος της,δε νομίζω οτι έπρεπε να την γυρίσει,γιατί αναπόφευκτα υπήρχε η σύγκριση με το παλιό αριστούργημα του Φράνκλιν Σάφνερ και υπήρχαν πολλά σημεία που δεν έμοιαζαν με Μπάρτον.Είχε βάλει πολύ χέρι το Χόλυγουντ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Drunk Elf

    4

  • D'Ailleurs

    7

  • araquel

    5

  • DinoHajiyorgi

    3

Δύσκολη επιλογή.. χμμ..... έβαλα το Speely Hollow γιατί κατ' εμέ είχε φοβερή ατμόσφαιρα και τα πάντα απο τους ηθοποιούς μέχρι τα σκηνηκά ήταν φανταστικα και μέσα στο κλίμα της ταινίας.

Και ο Ψαλιδοχέρης βέβαια άξιζε ψήφο, αλλα προτίμισα να βάλω κάτι πιο καινούριο χιχιχι

Όσον για το Beetlejuice... yuck! το είχα δει όταν ήμουνα παιδάκι και τότε θυμαμαι ότι δεν μου αρεσε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

έλα ρε συ!!!

όχι και yuck!!!!

ίσως να μην ήσουν προετοιμασμένος τότε για tim burton

ο μπάρτον είχε κεντήσει σε εκείνη την ταινία. την χορογραφία του φαγητού υπό τους ήχους του day-o (banana boat song) δεν τη θυμάσαι?

την winona ryder ως γκοθιό που στο τέλος χορεύει στον αέρα την έχεις ξεχάσει;;;;;

come, mister tally man, tally me banana

daylight come and me wanna go home...

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις δίκιο araquel. Ειλικρίνα δεν θυμάμαι και πολλά απο την ταινία και την κρίνω με τα μάτια ενος μικρου παιδιού. Τότε με είχε ψιλοφοβίσει οπότε ίσως και αυτο να παίζει ρόλο.

"την winona ryder ως γκοθιό που στο τέλος χορεύει στον αέρα την έχεις ξεχάσει;;;;;" LOL <---

κάτι μου θυμίζει αυτό αλλά ίσως θα το θυμόμουνα καλύτερα εάν ήμουνα αντρας, και όχι γυναίκα χιχιχι :-)

Link to comment
Share on other sites

oops!!! sorry, συμβαίνουν αυτά τα λάθη...

παρόλα αυτά, δεν έχει σχέση άμα είσαι γυναίκα ή άντρας. άλλωστε ήταν πολύ πολύ μικρή (τζόβενο) στην ταινία αυτή, θα πλακώσει η αστυνομία :Ρ.

 

και είχε και την άλλη θεϊκή σκηνή, στη γέφυρα με το σκυλί που τους ισορροπούσε...

και με τα σκουλήκια στην έρημο έξω από την πόρτα.... (αυτό υπήρχε όντως ή η ψύχωση με το dune εξαπλώνεται και στις άλλες ψυχώσεις μου???) αν και η winona παραμένει νούμερο 1, two very enthusiastic thumbs up...

 

daylight come and me wanna go home...

Link to comment
Share on other sites

Χεχ, αδυνατώ να διαλέξω, ψήφισα σχεδόν στην τύχη. Εγώ δε θα ξεχάσω στο Mars Attacks τη στιγμή που έχουν βάλει ένα τεράστιο κανόνι ακριβώς πίσω απ το κεφάλι της γιαγιάς κι ετοιμάζονταν να την κάνουν ψητή! Και όντως Araquel η σκηνή με το Banana Boat είναι από τις κορυφαίες και ξεκαρδιστικότερες, καθώς και η αίθουσα αναμονής στον άλλο κόσμο με τον τύπο με το συρικνωμένο κεφάλι :D

Link to comment
Share on other sites

Sleepy Hollow, σίγουρα.

 

[Αν και μ' αρέσει και το Corpse Bride που δεν είναι στη λίστα, και το Edward Scissorhands.]

Link to comment
Share on other sites

By the way, την τρισάθλια ταινία του με τον γκαίουλα Pee-Wee Herman και το γκέι ποδήλατο του την έχει δεί κανείς άλλος εκτός απο εμένα;

Link to comment
Share on other sites

εγώ εγώ!!!! :lol:

την έψαχνα πόσα χρόνια και την ανακάλυψα στα 7 κάπου στη δελφών στη θεσσαλονίκη.

 

δεν είναι και τρισάθλια... δεν είναι αριστούργημα, αλλά καλή ήταν. και αυτό κυρίως χάρη στη μουσική του danny elfman (κλασικό μπαρτονιταινιακό στοιχείο). και είχε και ωραίες σκηνές, όπως η παρασκευή πρωινού (υπό τη θεϊκή μουσική του danny elfman). η όλη ταινία ήταν κάπως, μία road movie made by burton, όπως μόνο αυτός θα μπορούσε να τη φτιάξει.

 

αλήθεια είναι ότι για μένα ανάμεσα στις υπόλοιπες ταινίες του πιάνει σχεδόν πάτο, άντε να μοιράζεται τη θέση με τον πλανήτη των πιθήκων (ούτε ο elfman δεν την έσωσε αυτήν). αλλά ακόμα και σχεδόν στον πάτο, παραμένει burton...

Link to comment
Share on other sites

εγώ την είχα δεί στο χαζοκούτι πρίν αιώνες μαζί με μια άλλη σαβούρα του Χέρμαν. By the way αυτόν δέν τον είχαν συλλάβει για παιδεραστία;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τον συνέλαβαν σε ένα πορνομάγαζο γιατί έπαιζε με τον εαυτό του.

Απ' ότι φαίνεαι εγώ είμαι το άλλο άτομο από τα 2 που είδαν αυτήν την ταινία του Μπάρτον στην τηλεόραση, και πραγματικά δεν θυμάμαι λέξη.

 

Στο θέμα μας τώρα. Αφού βασανίστηκα αρκετή ώρα,τελικά κατέληξα στο Σκαθαροζούμη. Νομίζω ότι είναι τα τραγούδια του Χάρι Μπελαφόντε που έκαναν τη διαφορά. It's fun to be dead! :D

Link to comment
Share on other sites

μόλις το έψαξα. αρχικά τον συνέλαβαν σε ένα τσοντοσινεμά για ... απρεπή περιβολή? κάτι τέτοιο, νομίζω όλοι καταλαβαίνουμε τι έκανε... *γκουχ γκουχ*, αν και σε τσοντοσινεμά τι άλλο να κάνει κανείς?

και μετά από μερικά χρόνια τον συνέλαβαν για κατοχή πορνογραφικού υλικού παιδεραστικού περιεχομένου.

 

what is this world coming to....?

Link to comment
Share on other sites

Sleepy Hollow

 

by far the best...

 

Και ναι,περναει στη δευτερη θεση και παλευει στηθος με στηθος με τον ψαλιδοχερη!Το περιεργο θα ηταν να πηγαιναν χερι-χερι με τον ψαλιδοχερη...(αουτς!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ετοιμάζοντας αφιέρωμα στον Τιμ για το νέο τεύχος του 2012, έμαθα το εξής. Στα επόμενα χρόνια θα γυρίσει το Spook's Apprentice, o Μαθητευόμενος του Σπουκ, που κυκλοφορεί στα ελληνικά από τις εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος. Cool επιλογή για όσους έχουν διαβάσει το βιβλίο.

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα Edward Scissorhands. Αυτό το συγκεκριμένο είναι τόσα πολλά μαζί. Και την Winona μπορεί να την ερωτεύτηκα πρώτα στο Beetlejuice, η ταινία ύμνος για εκείνη είναι το Scissorhands!

Link to comment
Share on other sites

By the way, την τρισάθλια ταινία του με τον γκαίουλα Pee-Wee Herman και το γκέι ποδήλατο του την έχει δεί κανείς άλλος εκτός απο εμένα;

Η ταινία είναι από τις αγαπημένες μου. Μα: Στέκι μηχανόβιων, ψηλοτάκουνες πλατφόρμες και..."Tequila!" Ολέ!

Link to comment
Share on other sites

Ole πρέπει να φώναζε και ο Πι-Γουι οταν τον επιασαν να αυνανίζεται σε δημόσιο χώρο :D

βασικα μάλλον φταει που δεν καταλαβαίνω το χιούμορ αυτής και της επομενης ταινίας του. Απλά το βρίσκω πολύ κρύο για τα μεσογειακά μου γουστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντε ωραια μου θυμισατε το Μπιγκ Φις κ πηγα κ την αντεγραψα να την εχω,....Να στε καλα παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Απόψε έχει το Big Fish, στην τηλεόραση αλλά δεν θυμάμαι σε ποιο κανάλι. Τα μεσάνυχτα νομίζω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το Ed Wood είναι το μόνο που δεν έχω δει. Το Sleepy Hollow το είδα πολύ πρόσφατα (ντροπή μου!) και γι' αυτό ίσως να μη μου έκανε και τόσο φοβερή εντύπωση. Για μένα το κορυφαίο του ήταν ο Scissorhands. Αγγίζει τις χορδές μου (χωρίς να τις κόβει!)

 

Το Big Fish ήταν συγκινητικό αλλά όχι τόσο ατμοσφαιρικό όσο τα άλλα (κατ' εμέ). Και το Mars Attacks με απογοήτευσε...

 

Α, και μια ερώτηση. Η μετάφραση του Sleepy Hollow στα ελληνικά σας άρεσε; Δεν ξέρω, εγώ την ένιωσα αποπροσανατολιστική. Άλλη ταινία ήμουν έτοιμος να δω (κάτι πιο πολύ σε τρόμο) και άλλη είδα τελικά (κάτι με περισσότερο χιούμορ)

Link to comment
Share on other sites

Το Ed Wood είναι το μόνο που δεν έχω δει. Το Sleepy Hollow το είδα πολύ πρόσφατα (ντροπή μου!) και γι' αυτό ίσως να μη μου έκανε και τόσο φοβερή εντύπωση. Για μένα το κορυφαίο του ήταν ο Scissorhands. Αγγίζει τις χορδές μου (χωρίς να τις κόβει!)

 

Το Big Fish ήταν συγκινητικό αλλά όχι τόσο ατμοσφαιρικό όσο τα άλλα (κατ' εμέ). Και το Mars Attacks με απογοήτευσε...

 

Α, και μια ερώτηση. Η μετάφραση του Sleepy Hollow στα ελληνικά σας άρεσε; Δεν ξέρω, εγώ την ένιωσα αποπροσανατολιστική. Άλλη ταινία ήμουν έτοιμος να δω (κάτι πιο πολύ σε τρόμο) και άλλη είδα τελικά (κάτι με περισσότερο χιούμορ)

 

Scissorhands+Sweeney Todd ειναι τα κορυφαια του! απο κοντα κι ο Σκαθαροζουμης (το'χω δει απειρες φορες κι ακομα η σκηνη στο δειπνο-που μπαινει το πνευμα μεσα τους και χορευουνε ολοι- μου φερνει κοιλοπονο απο τα γελια)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το πιο φοβερό ήταν το Ψαλιδοχέρης. Φοβερή μουσική, απίθανη ιστορία, καταπληκτικά σκηνικά. Πολύ συγκινητική.

Link to comment
Share on other sites

corpse bride η καλύτερη στιγμή του ως τώρα

Γι' αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, ακόμη δεν το έχω δει δυστυχώς. Θα επανορθώσω πάραυτα!

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, ακόμη δεν το έχω δει δυστυχώς. Θα επανορθώσω πάραυτα!

 

Είναι απίθανη ταινία! Γοτθικό στυλάκι, σκοτεινούλα αλλά με απίθανα οπτικά gags που μόνο σε animation μπορείς να δεις! Make it so! (ας δούμε ταυτόχρονα εσύ τη Νύφη κι εγώ τον Βασιλιά...)

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Tim Burton (Poll)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..