Jump to content

Fantasy Novelist's Exam


Βάρδος
 Share

Recommended Posts

37. Do any of your main characters have names longer than three syllables?

Ως εδώ άντεξα. Βασικά αν το πάρει κανείς στα σοβαρά θα καταλήξει να μη γράψει τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα. Αν και δε γράφω fantasy novel απάντησα:

 

14 YES,

61 NO.

 

Απάντησα ΝΑΙ στις ερωτήσεις 8,9,13,19,24,25,32,36,37,49,54,60,67,72.

Και όχι δεν με ενδιαφέρει πότε εφευρέθηκε το Hay baler, αν υπάρχει τέτοιο πράγμα, ειδικά σε fantasy novel :p

 

Πλάκα είχε, όντως. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

Καλό :icon_yea: . Ευτυχώς απάντησα όχι σε όλα. Πάλι καλά γιατί περίμενα από στιγμή σε στιμή να εμφανιστεί κάποιος και να κάψει τις σημειώσεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,με αγχωσατε...δεν εχω διαβασει...αλλα θα προσπαθησω να γραψω καλα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα 2 YES τα οποία αλλάζουν πανεύκολα.. πρέπει να είμαι ευτυχισμένος? :D

Link to comment
Share on other sites

"52 Heaven help you, do you ever use the term "hit points" in your novel? "

 

LOOOOOOOOOOOOOOL!

 

Πλάκα είχε... αναφέρει όλα τα κλισέ

Link to comment
Share on other sites

Απαντησα ναι στα 4,6,11,18,25,40,61.

Βεβαια ειχα κατα νου μια ιστορια που δεχομαι οτι εχει πολλα κλισε κι αυτο ειναι ενας απο τους λογους που δεν την ποσταρω...

Φαση ειχε εκει με τον Τζορνταν-πειμενα να αναφερει και τον Σαλβατορε αλλα τζιφος...

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα σε όλα όχι εκτός από τα τρισύλλαβα ονόματα. :p Λες να αξίζει να συνεχίσω τα fantasy πράγματα που γράφω;

Link to comment
Share on other sites

Φαση ειχε εκει με τον Τζορνταν-πειμενα να αναφερει και τον Σαλβατορε αλλα τζιφος...

Προς το τέλος ο Σαλβατόρ έχει την τιμητική του.

Edited by Nihilio
Link to comment
Share on other sites

  • 17 years later...

Ενδιαφέρουσα συζήτηση ανοίγεις. Φαντάζομαι πως αυτός που το έγραψε ήθελε να προειδοποιήσει ενάντια στην στείρα αντίγραφη/μίμηση που συναντάμε δυστυχώς πολύ συχνά σε βιβλία φαντασίας. Μου θύμισε κάτι που είχε πει ο Σάντερσον, για τη γέννηση του "Ομιχλογέννητου". Είχε βαρεθεί να επαναλαμβάνονται ιστορίες στυλ Τόλκιν (στο τέλος ο καλός ήρωας ρίχνει το κακό δαχτυλίδι στη φωτιά) ή Χάρι Πότερ (κάνεις τόσα σχέδια ως σκοτεινός άρχοντας για να στα χαλάσει ένα παιδί). Στο Mistborn λοιπόν έχουμε έναν κόσμο όπου ο κακός άρχοντας νίκησε και οι ήρωες της ιστορίας ζουν με τις συνέπειες (και spoiler alert 

Spoiler

δεν είναι τελικά τόσο σατανικός, υπάρχει ένα χειρότερο κακό εκεί έξω

. Φυσικά και ο Σάντερσον έχει διαβάσει τους κλασσικούς. Φυσικά και έχει επηρεαστεί, αλλά με σκοπό να ανατρέψει την πλοκή τους. Πιστεύω πως αυτό το ερωτηματολόγιο είναι must read για συγγραφείς. Και όπως είπαν σε κοινή συνέντευξη Sanderson και Abercrombie, ένα από τα ωραία πράγματα στο φάνταζι, είναι που σου δίνει την δυνατότητα να πειραματιστείς και να φτιάξεις έναν πρωτότυπο κόσμο. 

Edited by Roubiliana
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..