Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

On 9/19/2024 at 11:45 AM, Steel Guardian said:



Το Salem's Lot από τις εκδόσεις Κλειδάριθμος (που τυχαίνει να διαβάζω τώρα), εκτός από το ίδιο το μυθιστόρημα, έχει δύο σχετικά διηγήματα (One for the Road και Jerusalem's Lot), που από όσο καταλαβαίνω υπάρχουν και τα δύο στη συλλογή Night Shift, μία εισαγωγή και έναν επίλογο από τον King που μιλούν για τις κύριες εμπνεύσεις, ιδέες κτλ που είχε για το βιβλίο καθώς και αρκετές σελίδες με "κομμένες σκηνές" (οι οποίες όμως δεν έχουν ξαναενταχθεί στο βασικό κείμενο, αλλά υπάρχουν όλες μαζί στο τέλος του βιβλίου, μετά και από τα διηγήματα).
Την έκδοση από το Κλειδί δεν την έχω πιάσει ποτέ στα χέρια μου, αλλά αν περιέχει μόνο το μυθιστόρημα η μεγάλη διαφορά στις σελίδες λογικά θα οφείλεται στα "έξτρα" που έχει η έκδοση του Κλειδάριθμου και όχι σε καινούργιο υλικό εντός του κυρίως κειμένου.
Επίσης η έκδοση του Κλειδάριθμου λέει ότι είναι εικονογραφημένη έκδοση. Στην πραγματικότητα απλά περιέχει 4-5 ασπρόμαυρες φωτογραφίες τοπίων και όχι κάτι παραπάνω. Το χαρτί και το δέσιμο μου φαίνονται πολύ καλής ποιότητας και η μετάφραση μια χαρά.

Οι εκδόσεις Κλειδί - Λιβάνη έκαναν σε ορισμένες περιπτώσεις περίληψη του κειμένου, επιπλέον ο Κλειδάριθμος χρησιμοποιεί "απλωμένη" γραμματοσειρά. Επίσης το Κλειδί είχε ωραία μαργαριτάρια όπως χρυσή κούπα τσάι (ή καφέ δε θυμάμαι τι έπινε) αντί για κρύα κούπα (το διάβασαν gold !!! cup αντί για cold cup) και οι περιβόητοι Κέλτες της Βοστώνης αντί Σέλτικς.

Όχι βέβαια και πως ο Κλειδάριθμος δεν έχει μεταφραστικά/ορθογραφικά λάθη, στη Λάμψη έγραφε χειροτροφός και έψαχνα να βρω τι είναι και εννοούσε χειροτροχό, τη στρόφιγγα.

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    112

  • Μιχάλης

    94

  • BladeRunner

    82

  • terry283

    67

Και οι δυο έχετε δίκιο.

Στις εκδόσεις "Κλειδί" η μετάφραση δεν ήταν και η καλύτερη. Υπήρχαν αρκετά μεταφραστικά και εκφραστικά λάθη., Τα περισσότερα μπορεί να πέρασαν σε μερικούς ως αμελλητέα ή υποκείμενα που πέρασαν δίχως σκέψη χάρην της ανάγνωσης. Παρόλ'αυτά, οι εκδόσεις σώζονται στο γεγονός πως ήταν οι πρώτες (έπειτα από τις εκδόσεις "BELL") που έτρεξαν το θέμα της έκδοσης του Βασλιά στις αρχές των 90's. Κι αυτό ήταν καλό! Πολύ καλό, μάλιστα!

Η "BELL" από την άλλη.,.. μας χάρισε τον Βασιλιά. Πρωτοπόρα, άσχετα με την ποιότητα των paper soft books της, τα οποία στην πρώτη ανάγνωση μπορεί να γίνονταν φύλλο και φτερό. Προσπάθησε, τουλάχιστον με καλό τρόπο, να αναθεωρήσει τις εκδόσεις της, παραθέτοντας μια κάποια πιο "σκληρή" έκδοση έπειτα από την έλευση του Μαύρου Πύργου.

Ο "Κλειδάριθμος" για μένα... ξεκίνησε να σκουπίζει ότι άφησαν οι άλλοι. Για τους νέους μια καλή κίνηση, αλλά όχι τόσο για τους παλιούς και τους fan του είδους. Και δεν μιλάω για τα εξώφυλλα (που όντως ΔΕΝ αξίζουν πια. Με λίγες εξαιρέσεις σε μερικά, όπως το Κοράκι, Νεκρωταφείο Ζώων και -ίσως- μερικά άλλα). Η μετάφρασή τους ήταν μια χαρά. Πολύ λιγότερα μαργαριτάρια από τις άλλες εκδόσεις. Πραγματικά ψάχνονται για να εμπλουτίσουν το περιεχόμενο τους, ώστε να πάρουν προβάδισμα από τις άλλες εκδοτικές. Αλλά θέλουν λιγάκι ακόμη δουλειά μέχρι να φτάσουν σ'αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου... Τουλάχιστον ελπίζω να βγάλουν κι άλλους τίτλους που περιμένω, όπως "Από Μια Μπουικ  8", "Το Κινητό", "Joyland", "Ντούμα Κη" κ.α. (ΚΑΙ ΝΑΙ!!! Περιμένω πως και πως το "Storm Of The Century!!!!")

Τέλος... cross my finger για την εκδοτική που θα ξεκινήσει τις σκληρόδετες εκδόσεις στα Ελληνικά. Δεν νομίζω να τα προλάβω σ'αυτή την ζωή, Εύχομαι τουλάχιστον οι απόγονοι να αξιοποιήσουν την Stephen King section στην βιτρίνα της βιβλιοθήκης μου με τα εν λόγο βιβλία.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salem's Lot/Σάλεμς Λοτ (Εκδόσεις Κλειδάριθμος)
Το τελειώσα λοιπόν. Καιρό είχα να διαβάσω τόσο μεγάλο, σε έκταση, βιβλίο. Επίσης είχα πολύ καιρό να διαβάσω βιβλίο του King. Συγκεκριμένα από το 2018, όπου διάβασα το Pet Cemetary (για 'μένα το καλύτερό του απ' όσα έχω διαβάσει).
Νομίζω ότι το Salem's Lot είναι ξεκάθαρα το πιο φιλόδοξο και μεγαλεπήβολο από τα βιβλία του King που έχω διαβάσει, αλλά είναι επίσης και, με διαφορά, το πιο άγουρο συγγραφικά, με πολλά σημάδια του ότι έχουμε έναν ταλαντούχο, αλλά καθόλου έμπειρο και ανά φάσεις κάπως "ατσούμπαλο" συγγραφέα, που δεν έχει ακόμα 100% πίστη ούτε στις δυνατότητές του, ούτε στο κοινό του.
Από τη μία όλα αυτά μου έκαναν μια σχετικά κακή εντύπωση, από την άλλη εκτίμησα πάρα πολύ όλο αυτό που ο King προσπάθησε να κάνει (άλλοτε πετυχαίνοντας, άλλοτε όχι, πολλές φορές κάτι ενδιάμεσο). Σε κάθε περίπτωση όμως η ανάγνωση του βιβλίου ήταν μια αρκετά ευχάριστη εμπειρία και δεν θα δίσταζα να το προτείνω σε οποιονδήποτε έχει όρεξη για μια μακροσκελή ιστορία τρόμου.
Πολλές φορές ο King κατηγορείται για ακατάσχετη φλυαρία στα βιβλία του (κατά τη γνώμη μου δικαίως), αλλά εδώ θεωρώ ότι , αν και το βιβλίο είναι αρκετά μεγάλο, αυτό δεν ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα. Σίγουρα θα μπορούσαν να λείπουν μερικές σελίδες, αλλά όχι κάτι τρανταχτό.
Από την άλλη θεωρώ ότι, με εξαίρεση τον πατέρα Κάλαχαν, οι χαρακτήρες στο βιβλίο είναι σχετικά αδύναμοι/αδιάφοροι, κάτι που δεν περίμενα να δω ποτέ σε βιβλίο του King. Συγκρίνοντας με το The Shining, που είναι το ακριβώς επόμενο μυθιστόρημά του, η διαφορά στον συγκεκριμένο τομέα είναι χαοτική. Τεράστια βελτίωση από το ένα στο άλλο.

Η συγκεκριμένη έκδοση περιέχει και δύο διηγήματα (One for the Road και Jersulame's Lot) τα οποία βρήκα και τα δύο πολύ καλά. Νομίζω η επόμενη επαφή μου με τον King θα είναι με κάποια συλλογή διηγημάτων και όχι κάποιο μυθιστόρημα.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..