Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Και τι εννοείς με το ότι μπήκε στο τρελοκομείο; Εϊναι κάποια είδηση αυτό;

 

(και δε νομιζω ότι τα αθώα ματάκια μας χρειάζονται spoiler tags, αρκει να μην εκφραζόμαστε τόσο απόλυτα. Και πιο ευγενικά. )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

αρκει να μην εκφραζόμαστε τόσο απόλυτα. Και πιο ευγενικά.

 

Les o King na uixthke? O anurvpos egrapse me allo onoma, FFS egrapse to Misery

 

Bebaia egw ua huela na jerv pvs o Nihilio ua to ejhghsei afto ston Eric

 

Πάντως Gamawa-ίζεις έντονα darky

 

Kai telospantvn mh grafete asxeta post. Gia ton King milame panta.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, προκλητικά και δηκτικά κείμενα γράφει, αλλά δε διακρίνω την «παραλογοτεχνία» για την οποία μιλάς.

Link to comment
Share on other sites

Darky, παρακαλώ: γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες και προσπάθησε να εξηγήσεις την άποψη σου, ώστε να μπορούν όλοι να συμμετέχουν στη συζήτηση και να καταλαβαίνουν τι λες.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. Επίσης, από την Αnubis, ένα βιβλιο για τις ταινίες που γυρίστηκαν απο βιβλια του Κινγκ. Λέγεται η Σκοτεινή πλευρά του Χόλυγουντ, από έλληνα συγγραφέα όμως...

Link to comment
Share on other sites

Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. Επίσης, από την Αnubis, ένα βιβλιο για τις ταινίες που γυρίστηκαν απο βιβλια του Κινγκ. Λέγεται η Σκοτεινή πλευρά του Χόλυγουντ, από έλληνα συγγραφέα όμως...

 

Εδώ το σχετικό blog για το βιβλίο:

http://ruyllopezz.blogspot.com/2006/03/hollywood.html

Link to comment
Share on other sites

"Το επόμενο θα ειναι για τον Clive Barker". Δικός μας ειναι ο τύπος! Βέβαια λέει ότι ήταν και στο Cinefan, το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό γενικά (μέχρι που άρχισε να βουλιάζει και το κόψανε). Αναλόγως τα χρήματα του ταμείου, μπορει να το τσιμπήσω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Guest outis
Εκδόθηκε το On Writing του King στα ελληνικά, απο τη Bell :o. ...

Χαιρετώ την παρέα, καθώς είναι το πρώτο μου post εδώ.

Το On Writing είναι από τα αγαπημένα μου non-fiction το έχω διαβάσει 2-3 φορές (στ' αγγλικά). Γενικά ο Κινγκ μ' αρέσει - αν και όχι όλα του και πάντα - γιατί είναι πιο ευθής στο γράψιμο από τους "δήθεν". Αυτό που θέλει να πει το λέει απλά και όχι "λογοτεχνικά" (με την έννοια που δίνει στη λέξη ο μέσος Έλλην φιλόλογος "καθηγητής" λυκείου). Γι' αυτό και σηκώνει το "παραλογοτεχνία" - όχι όμως με την υποτιμητική έννοια με την οποία χρησιμοποιείται.

Αν γράφεις απλά και άμεσα, είσαι προσιτός και γράφεις "παραλογοτεχνία" (αλλά πουλάς καλά).

Αν γράφεις περίτεχνα και με λεκτικές ακροβασίες βρίσκεσαι σε δυσθεώρητα "λογοτεχνικά" και "ακαδημαϊκά" ύψη, είσαι "λογοτέχνης". Ονειρεύεσαι το Νόμπελ αλλά συμβιβάζεσαι και με τις κρατικές επιχορηγήσεις (αν έχεις τα σωστά κονέ...)

Link to comment
Share on other sites

Μπα, ο King είναι μια χαρά λογοτεχνικός. Δε χρειάζεται να είσαι ο γράφω-τις-λέξεις-που-δεν-καταλαβαίνει-κανένας για να είσαι λογοτεχνικός. Αυτή, όπως λες κι εσύ, είναι οι λογοτεχνία των "δήθεν". Εξάλλου, όλοι οι κλασικοί νορμάλ γλώσσα χρησιμοποιούσαν' τίποτα το ιδιαίτερα περίεργο.

 

Και, καλωσόρισες.

Link to comment
Share on other sites

Το ''Σακος με κόκκαλα'' είναι ένα απο τα καλύτερά του(mainstream) βιβλία κατ έμε. Έπειτα ξεχνάς το Dark Tower και το Cell που βγήκε τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι καρδιές στην Ατλαντίδα, απλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφει συνήθως. Κατά τα άλλα το βρίσκω υπέροχο (αν κι εγώ ανυποψίαστη το διάβασα αρχικά). Δίνει μια εικόνα της Αμερικής του τότε, την οποία την έχω πετύχει ελάχιστες φορές. Το θεωρώ επίσης αντισυμβατικό και ειλικρινές αρκετά (παρόλο που τον ίδιο τον Κινγκ δεν τον διαβάζω για την ειλικρίνια του). Μου φαίνεται τρελό το να το κατατάσεις στο χειρότερα, πες τουλάχιστον γιατί.

 

Για την ονειροπαγίδα συμφωνώ, ούτε τη μισή δεν κατάφερα να βγάλω, απίστευτα βαρετή και ανούσια. Το σάκο με τα κόκκαλα δεν τον έχω διαβάσει, αλλά έχω ακούσει κι εγώ κόσμο που να το κατατάσει στα καλύτερα. Η Ντολόρες εμένα μ'αρέσει (αν και όχι τόσο όσο να το υποστηρίξω φανατικά :p ) όπως και όσο από τους νυχτερίτες έχω διαβάσει.

 

Επίσης, αυτές οι λεπτομέρειες είναι όντως αληθινές? Κι αν είναι, έχουν καμία σχέση με το ίδιο το βιβλίο ή είναι απλά οι "κακές γλώσσες" κι έτσι?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To American Gods δεν μου άρεσε και τόσο...ειλικρινά δεν μπορώ να ξεπεράσω τα σημεία που ο Gaiman ουσιαστικά κάνει οτι κάνουν τόσο καιρό άλλοι κι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Χαιρετώ την παρέα, καθώς είναι το πρώτο μου post εδώ.

Το On Writing είναι από τα αγαπημένα μου non-fiction το έχω διαβάσει 2-3 φορές (στ' αγγλικά). Γενικά ο Κινγκ μ' αρέσει - αν και όχι όλα του και πάντα - γιατί είναι πιο ευθής στο γράψιμο από τους "δήθεν". Αυτό που θέλει να πει το λέει απλά και όχι "λογοτεχνικά" (με την έννοια που δίνει στη λέξη ο μέσος Έλλην φιλόλογος "καθηγητής" λυκείου). Γι' αυτό και σηκώνει το "παραλογοτεχνία" - όχι όμως με την υποτιμητική έννοια με την οποία χρησιμοποιείται.

Αν γράφεις απλά και άμεσα, είσαι προσιτός και γράφεις "παραλογοτεχνία" (αλλά πουλάς καλά).

Αν γράφεις περίτεχνα και με λεκτικές ακροβασίες βρίσκεσαι σε δυσθεώρητα "λογοτεχνικά" και "ακαδημαϊκά" ύψη, είσαι "λογοτέχνης". Ονειρεύεσαι το Νόμπελ αλλά συμβιβάζεσαι και με τις κρατικές επιχορηγήσεις (αν έχεις τα σωστά κονέ...)

Α και το παρέλλειψα... το αγαπημένο που από fiction του King είναι το Buick 8. Απόκοσμο και προσγειωμένο μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Τα αγαπημένα μου είναι το Σάλεμ'ς Λότ και το Κρίστην. Γενικά είναι καλός συγγραφέας αν και έχει γράψει κατα καιρούς επικές μούφες (Το παιχνίδι του Τζέραλντ, Ονειροπαγίδα κ.α.). Πάντως τα τελευταία 10 χρόνια (απο το Ντεσπιρέησον και μετά) δέν πιστέυω ότι έχει γράψει κάτι αξιόλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

να βάλω το λιθαράκι μου και στον κινγκ...

προσωπική άποψη, ο τύπος είναι θεός. δεν ξέρω άμα έχει πρωτότυπες ιδέες, νομίζω ότι έχει, αλλά το σημαντικό αβαντάζ του είναι στο γράψιμο.

στο παιχνίδι του τζέραλντ (από τα πιο αγαπημένο μου) έχει την απλή κατάσταση γυναίκα δεμένη με χειροπέδες στο κρεβάτι σε απομονωμένο σπίτι, νεκρός σύζυγος, αδέσποτο πεινασμένο σκυλί (ονόματι πρίγκηπας) να πλησιάζει. και χτίζει ολόκληρο βιβλίο με αυτό. που δεν το βαριέσαι. πόση δράση μπορεί να έχει με ένα πτώμα (που εξ'ορισμού δεν μπορεί να συμμετέχει), ένα σκυλί και μια δεμένη γυναίκα που προσπα8εί να ελευθερώσει τα χέρια της; σχεδόν καθόλου. και όντως δεν γίνονται τόσα πολλά. αλλά δεν το βαριέσαι. γιατί γράφει όμορφα.

το ρόουζ μάντερ είναι απίστευτο (1-2 επιρροές από τον κατά γκαρπ κόσμο;;;), και γενικότερα δεν είναι τόσο οι ιδέες, που ο ίδιος τις είχε σχολιάσει ως πολλές φορές "χαζές, ηλίθιες, αλλά αυτές κόλλησαν", που και ιδέες έχει πολλές φορές πρωτότυπες και έξυπνες, όσο το γράψιμο.

θυμάστε - όσοι το διαβάσατε - το κομμάτι που μιλούσε ο πώς-τον-λένε αρχιθραύστης στον μπόμπυ γκάρφινλντ στις καρδιές; ότι ένα βιβλίο είναι σαν ένα πηγάδι; πρέπει να προσπαθήσεις πρώτα εσύ, να του αφιερώσεις χρόνο και κόπο και μετά θα αποκομίσεις ό,τι έχει να σου προσφέρει. *τελειο;* όπως και το άλλο με των τριων ειδών βιβλία; οκ, εγώ ακόμα δεν βρήκα βιβλίο του κινγκ να αξίζει και για τα δύο, (γράψιμο + ιδέα), μην ξεχνιόμαστε, ο ίδιος έθεσε ψηλά τον πήχη με τον άρχοντα των μυγών, αλλά νομίζω ότι πολλοί που τον κατατάσσουν στους μη-αξιόλογους συγγραφείς ανήκουν σε αυτούς, σαν τους οποίους ο αρχιθραύστης συμβουλεύει τον μπόμπι να μην καταλήξει.

αγαπημένα;

*christine

*gerald's game

*the gunslinger (dark tower i)

*cujo (θεϊκό, απλώς θεϊκό)

*misery

*the shawsank redemption

*the langoliers (άσχημη μεταφορά των πλασμάτων στην οθόνη)

*the body

 

α, και σχετικά με τις αναφορές του στον τόλκιν, όντως τις κάνει (όπως το είχε θέσει παλιότερα η trillian, είναι ένα κουιζ που μπορείς να κάνεις. ψάξε και βρες την αναφορά στον άρχοντα... :bleh: )

επιπλέον, μετά που έγραψε το σενάριο για ένα επεισόδιο των x-files (5ος κύκλος νομίζω, china νομίζω ο τίτλος, με μια κούκλα -φάση τσάκι, η κούκλα του σατανά περίπου), άρχισε να κάνει αναφορές και στα x-files.

και αν δεν κάνω λάθος, σε μερικά από τα τελευταία του βιβλία (πλην μαύρου πύργου) έβαλε ομοφυλόφιλους γυναικείους χαρακτήρες, το οποίο μπορεί να είναι έμμεσο αποτέλεσμα του ότι η μία κόρη του είναι ομοφυλόφιλη (κάπου το διάβασα αυτό πριν μερικά χρόνια). παίζει να κάνω και λάθος...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διαβασα χτες το κινητό. Λοιπόν...μπορώ να πω ότι οταν ειχα ακουσει το θέμα, ειχα αναφωνήσει "ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΖΟΜΠΙ!". Είχα ξενερώσει απο τη ζωή μου μιλάμε. Τώρα, γιατι εφόσον ειχα ξενερώσει, πηγα και το αγορασα και μάλιστα το διαβασα και αμέσως, μην το ψάχνετε :p.

Και τελικά βεβαια, το βιβλιο δεν ειχε καμια σχεση με ζομπι. (Κι ας εχει στην αρχη αφιερωση στο Ρομέρο και στον Μάθεσον :p). Eϊναι όντως ενας φόρος τιμης θα το ελεγες σ αυτους, (ειδικά τα κομμάτια στη μεση του βιβλίου) αλλά σε τελείως άλλη βάση.

Μου άρεσε γενικά. Το μόνο που με χάλασε ήταν η τελείως κουλή εξήγηση του τέλους, όπου την όλη εξήγηση για τα κινητα την τραβάει λιγο απο τα μαλλιά. Αλλά και πάλι, αυτό αποτελεί ένα πρώτης τάξεως μάθημα για το πώς το γράψιμο τελικά κάνει την ιστορία, και όχι η ιδέα αυτή καθαυτή. Γράφει τόσο καλά ο άτιμος, που ειλικρινά δεν προκειται να ξανα αμφισβητήσω ιστορία του από το θέμα και μόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εκτός και αν έχει τον τίτλο "ονειροπαγίδα 2", ε trillian? (και μην πεις για τη σκηνή στο κεφάλι του. οκ, συμφωνώ, ήταν ωραία, αλλά πολύ μικρή ανταπόδοση για τον υπομονετικό αναγνώστη που ανέχτηκε τις κουραδονυφίτσες. :D στη φάση που έμπαιναν στον ντέρυ, δεν είχε και μια αναφορά στον pennywise the clown? σε ένα graffitti? )

 

(i know, i know... spam...) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι τα βιβλία του Stephen King είναι εκπληκτικά.Εγώ προτιμώ περισσότερο το Green Mile γιατί ίσως είναι το μόνο βιβλίο που με έχει συγκινήσει τόσο αλλά και το ανεπανάληπτο The Dark Tower που σε κάνει να υποκλιθείς σε αυτό τον συγγραφέα. Respect :yessir:

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν έχει τον τίτλο "ονειροπαγίδα 2", ε trillian?

 

Xεχεχε :D. Ναι, οκ, ομολογω ότι ενα βιβλιο με αυτο τον τιτλο θα το επαιρνα μετα απο καιρο, και για καθαρα στατιστικους/μουσειακους λόγους :p.

 

αλλά και το ανεπανάληπτο The Dark Tower που σε κάνει να υποκλιθείς σε αυτό τον συγγραφέα. Respect

 

Xαιρομαι που βλέπω ότι κάποιος άλλος έχει διαβάσει τη σειρα! :D. Δυσκολευομαι να πεισω τον κοσμο ο,τι ειναι κάτι απλά θεϊκό - ρώτα τα παιδιά πόσο τους έχω πρήξει εδώ μέσα :p.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και τους πρήζεις μήπως βάλουν μυαλό και το διαβάσουν γιατί πράγματι αξίζει τον κόπο. :p. :thmbup:

Link to comment
Share on other sites

trillian, με ανγοείς, ε? :bleh: :bleh:

δεν μου απάντησες άμα όντως είχε στην ονειροπαγίδα, όταν έμπαιναν στο derry, μια αναφορά στον pennywise the clown... σε γκραφίτι.

αφού το ξέρω ότι τα θυμάσαι αυτά. (άντε, σε κολακεύουμε κιόλας... :D :bleh: ) μου κόλλησε τώρα άμα όντως ήταν εκεί, και άμα υπονοούσε ότι ο pennywise δεν είχε πεθάνει. εγώ έτσι το θυμάμαι...

 

(επιπλέον καλόπιασμα ---->) υποκλίνομαι στη μνήμη που διαθέτεις :worshippy: (θυμάμαι τους διαγωνισμούς ονομάτων στον άρχοντα... ξεχνιούνται???)

Link to comment
Share on other sites

Oυπς, ναι, σόρυ, είπαμε, ο εγκεφαλος δε λειτουργούσε χτες :p. Λοιπον, ναι, όντως εμφανίζεται ενα τέτοιο γκραφίτι. Εϊναι στο λοφάκι που υπηρχε το υδραγωγείο αν θυμάμαι καλά. Υπάρχει κάτι σαν αγαλματάκι, και μια αφιέρωση - η οποία είναι και καλά από τα παιδιά (τους μεγάλους δηλαδή) που επέζησαν από τον Πενυγουάιζ. Και πάνω στη αφιέρωση έχει ένα γκραφίτι που υποννοεί αυτό ακριβως, ότι ο κλόουν δεν πέθανε τελικα ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


  • Upcoming Events

×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..