Jump to content

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)


trillian
 Share

Φάντασμα
Message added by Φάντασμα,

Μπορείτε να διαβάσετε διάφορες απόψεις για το βιβλίο "Ο Μαύρος Πύργος V - Οι Λύκοι της Κάλα" εδώ.

Recommended Posts

Δύσκολο να το μεταφράσεις και να αποδώσεις καθώς πρέπει. Βγαίνει από το "στέκομαι" και αναφέρεται στη "ακλόνητη στάση" κάποιου ή κάποιων ενάντια σε κάτι. Π.χ. αυτό που έκανε ο Λεωνίδας με τους 300 του ήταν ένα stand κατά των Περσών. Και στο έργο αυτό του Κίνγκ, stand είναι το ταξίδι και η άφιξη των τεσσάρων μέσα στο στόμα του λύκου όπου παραδίδονται, μεσσιανικά, σαν αρνιά προς σφαγή, αλλά ακλόνητοι ενάντια στο πρόσωπο του κακού.

 

Αν δηλαδή κατάλαβα καλά θέλεις να πεις ότι δεν υπάρχει αντίστοιχη λέξη στα Ελληνικά. Μιλάμε πάντα για μία λέξη έτσι; Παρατήρησα ότι μερικές φορές όταν πάω να βάλω το ερωτηματικό μέσα σε παράνθεση μου βγάζει αυτή τη φιγούρα ;) . Γιατί;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.3k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Δημήτρης

    111

  • BladeRunner

    82

  • Μιχάλης

    94

  • terry283

    67

Νομίζω πως το «οχυρό» είναι λάθος μετάφραση, ο τίτλος μάλλον προέρχεται από τη φράση make a stand (περίπου η «ακλόνητη στάση» που προαναφέρθηκε). Εν πάση περιπτώσει, εγώ το λέω απλά το «Κοράκι»( ;) ) και είναι απλώς το κορυφαίο από τα βιβλία του Κινγκ που έχω διαβάσει. Θυμάμαι, όταν ήμουν Ε' ή ΣΤ' Δημοτικού, είχε δείξει την τηλεοπτική σειρά σε οχτώ επεισόδια το Mega ένα καλοκαίρι (το '95 ή το '96). Δεν τα είδα τότε όλα αλλά μου είχαν κάνει απίστευτη εντύπωση τα πρώτα με το αποκαλυπτικό/μεταποκαλυπτικό σκηνικό, το Don't fear the reaper να ακούγεται στην εισαγωγή και τη Νέα Υόρκη ένα τεράστιο νεκροταφείο. Μαζί με τα Μαντ Μαξ που είδα λίγα χρόνια μετά, το τηλεοπτικό Κοράκι για μένα αποτελεί την αρχετυπική μεταποκαλυπτική μυθοπλασία. Η αρχική ιδέα, της παράξενης επιδημίας που εξολοθρεύει στα γρήγορα τη μεγάλη πλειονότητα του πληθυσμού, ενώ η κυβέρνηση (προτού καταρρεύσει οριστικά) εκφυλίζεται σε ένα ημιφασιστικό καθεστώς που επιβάλλει στρατιωτικό νόμο λόγω της κρίσης, είναι εξαιρετικά γοητευτική (και πολυχρησιμοποιημένη πλέον).Το βιβλίο όμως δεν εστιάζει εκεί, μοιάζει περίπου με μία αμερικανοκεντρική και α λα Κινγκ εκδοχή του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών: η τελική, επική μάχη του Καλού με το Κακό σε έναν παρηκμασμένο κόσμο. Απ' όσο έχω ακούσει υπάρχουν σημεία επικάλυψης με τη σειρά Dark Tower, ισχύει;

 

Χειρότερο από τον Κινγκ που έχω διαβάσει θεωρώ το Αυτό. Περίπου 300-400 σελίδες θα μπορούσαν άνετα να λείπουν. Πιο τρομακτικό βρίσκω την Αϋπνία (δεν μπορούσα να κοιμηθώ όσο το διάβαζα, αλλά ήμουν και μόνο 15 χρονών τότε), ενώ ξεχωριστή ήταν και η Μίζερι.

 

Συμφωνώ με αυτά που ειπώθηκαν σχετικά με την «ποιότητα» του έργου του. Έχει άψογη τεχνική αλλά υποτυπώδες περιεχόμενο. Και όταν υπάρχει το τελευταίο ο συγγραφέας δεν το υπαινίσσεται μέσω ενός δεύτερου επιπέδου ανάγνωσης (όπως, κατά τη γνώμη μου, πρέπει να κάνει η λογοτεχνία και η τέχνη γενικά), αλλά το πετάει μπροστά στα μούτρα σου. Ξεκάθαρα, και χωρίς να καταφύγει ο αναγνώστης σε καμία ανάλυση, στα περισσότερα βιβλία του το μόνο που μένει τελικά από άποψη περιεχομένου είναι ότι ο κόσμος και οι άνθρωποι έχουν και τη σκοτεινή τους πλευρά. Χαίρω πολύ. Εκεί εξαντλείται η όποια προσπάθεια έκφρασης των σκέψεων του συγγραφέα μέσω της αφήγησης και των χαρακτήρων. Ο Πόε, που προαναφέρθηκε, στα έργα τρόμου του (γιατί έγραφε και αστυνομικά, περιπέτειες κλπ) έχει πολύ περισσότερα υποκείμενα νοήματα. Και τα δύο είναι λογοτεχνία αλλά ο Πόε διακρίνεται από πλούσιο περιεχόμενο ενώ ο Κινγκ όχι (άποψή μου πάντα).

 

Σκέφτομαι να αγοράσω ή τη Μακριά Πορεία ή τον Δρομέα. Έχω ακούσει ότι μοιάζουν οπότε λέω να πάρω μόνο το ένα. Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω ή τη Μακριά Πορεία ή τον Δρομέα. Έχω ακούσει ότι μοιάζουν οπότε λέω να πάρω μόνο το ένα. Τι προτείνετε;

 

Προτείνω να πάρεις και τα δύο. Μοιάζουν σαν θέμα (η αγωνία και ο θάνατος δημόσιο θέαμα) αλλά υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

 

"Η Μεγάλη Πορεία" είναι φοβερή ιδέα (και περιέργως, μοιάζει περισσότερο με τον κινηματογραφικό "Δρομέα", αν και καλύτερο.) Ο δε "Δρομέας", πολύ ανώτερος του κινηματογραφικού, είναι απίστευτα "χιτσκοκικό" σε αίσθηση, με τον αθώο κατάδικο/παίκτη όχι αντιμέτωπο με γελοίους μονομάχους, αλλά κάθε κάτοικο του πλανήτη.

 

Και τα δύο!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι μερικές φορές όταν πάω να βάλω το ερωτηματικό μέσα σε παράνθεση μου βγάζει αυτή τη φιγούρα ;) . Γιατί;

 

Να αφήνεις ένα κενό μετά το ερωτηματικό πχ ( ; )

Link to comment
Share on other sites

Να αφήνεις ένα κενό μετά το ερωτηματικό πχ ( ; )

 

(;) ( ; )

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάρεις και τα δύο. Μοιάζουν σαν θέμα (η αγωνία και ο θάνατος δημόσιο θέαμα) αλλά υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

 

"Η Μεγάλη Πορεία" είναι φοβερή ιδέα (και περιέργως, μοιάζει περισσότερο με τον κινηματογραφικό "Δρομέα", αν και καλύτερο.) Ο δε "Δρομέας", πολύ ανώτερος του κινηματογραφικού, είναι απίστευτα "χιτσκοκικό" σε αίσθηση, με τον αθώο κατάδικο/παίκτη όχι αντιμέτωπο με γελοίους μονομάχους, αλλά κάθε κάτοικο του πλανήτη.

 

Και τα δύο!

 

 

Σε όποιον αρέσει το σενάριο τύπου 'μετααποκαλυπτικα παιχνίδια θανατου για θέαμα' ας τσεκάρει (αν δεν εχει δει) το παλιό 'Ατρωτος' με τον Μπρατσενέηκερ, το φρέσκο Death Race με τον Statham και το upcoming 'The Game' (see below) με τον Gerard Butler. Oι ταινίες είναι fun, οπότε μη περιμένετε φιλοσοφικές αναζητήσεις.. ;)

 

post-1610-1233097828_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σνομπάρεις το παλιό Death Race;-) Λατρεύω την αφελή καλτίλα που αναδίδει... Το καινούργιο από το τρέιλερ μου φάνηκε υπερβολικά μπαμ μπουμ για τα γούστα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σνομπάρεις το παλιό Death Race;-) Λατρεύω την αφελή καλτίλα που αναδίδει... Το καινούργιο από το τρέιλερ μου φάνηκε υπερβολικά μπαμ μπουμ για τα γούστα μου.

 

ε, καλα είναι ναι, αλλά έχει και nasty σκηνές. Το παλιό παραδόξως δεν το έχω δει..

Link to comment
Share on other sites

Είδηση :

Ο Φιλ Μπούλερ, ένας παθιασμένος φαν του Στήβεν Κίνγκ, δημοσίευσε μια εκδοχή 80 σελίδων του βιβλίου που γράφει με μανία ο ήρωας του Κίνγκ, συγγραφέας Τζακ Τόρανς, κατά την διάρκεια του μυθιστορήματός του "Η Λάμψη".

 

Η κατάδυση του Τόρανς προς την τρέλα αποκαλύπτεται όταν η γυναίκα του ανακαλύπτει πως το έργο του αποτελείται από μια αέναα επαναλαμβανόμενη φράση : "όλο δουλειά και καθόλου παιχνίδι κάνει τον Τζακ ένα βαρετό παιδί".

 

Ο Μπούλερ παίζει με την φράση, κατασκευάζοντας διαφορετικά την κάθε σελίδα. Φυσικά, ως συγγραφέας του βιβλίου εμφανίζεται ο.. Τζακ Τόρανς.

 

 

(χμ... ενδιαφέρον roject... :D )

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον αρέσει το σενάριο τύπου 'μετααποκαλυπτικα παιχνίδια θανατου για θέαμα' ας τσεκάρει (αν δεν εχει δει) το παλιό 'Ατρωτος' με τον Μπρατσενέηκερ

Αυτό εδώ λες; Για κοίτα μία τα writer credits :p

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, έλα ρε! Βασισμένο στου Κινγκ? Έπρεπε να το περιμένω. thanks

 

Μα το Running Man δεν είναι το "Δρομέας";

 

Έργα του King που βγήκαν σε μικρή και μεγάλη οθόνη:

 

• 1976 - Carrie

• 1979 - Salem's Lot

• 1980 - The Shining

• 1982 – Creepshow

• 1982 - The Boogeyman (short film)

• 1983 - Cujo

• 1983 - The Dead Zone

• 1983 - Christine

• 1983 - Disciples of the Crow (short film)

• 1983 - The Woman in the Room (short film)

• 1984 - Children of the Corn

• 1984 - Firestarter

• 1985 - Cat's Eye

• 1985 - Silver Bullet

• 1985 - Stephen King's Nightshift Collection (Two short films: "The Woman in the Room" and "The Boogeyman")

• 1985 - Word Processor of the Gods (episode of Tales from the Darkside)

• 1986 - Gramma (episode of The Twilight Zone)

• 1986 - Maximum Overdrive

• 1986 - Stand By Me

• 1987 - Creepshow 2 (Three short films: "Old Chief Wood'n'head," "The Raft," and "The Hitchhiker")

• 1987 - A Return to Salem's Lot

• 1987 - The Running Man

• 1987 - The Last Rung on the Ladder (short film)

• 1987 - Sorry, Right Number (episode of Tales from the Darkside)

• 1989 - Pet Sematary

• 1990 - The Cat From Hell (short film)

• 1990 - Graveyard Shift

• 1990 - It (TV mini-series)

• 1990 - Misery

• 1990 - The Moving Finger (Monsters episode)

• 1991 - Golden Years (TV miniseries)

• 1991 - Sometimes They Come Back

• 1992 - Sleepwalkers

• 1993 - The Dark Half

• 1993 - Needful Things

• 1993 - The Tommyknockers (miniseries)

• 1993 - Chinga (episode of The X-files)

• 1994 - The Shawshank Redemption

• 1994 - The Stand (miniseries)

• 1995 - The Langoliers (miniseries)

• 1995 - The Mangler

• 1995 - Dolores Claiborne

• 1995 - Stephen King's Nightshift Collection

• 1996 - Thinner

• 1997 - The Shining (TV miniseries)

• 1997 - Ghosts (music video)

• 1997 - The Night Flier (HBO Movie)

• 1997 - Quicksilver Highway (segment Chattery Teeth)

• 1997 - Trucks (TV Remake of Maximum Overdrive)

• 1998 - Apt Pupil

• 1999 - The Green Mile

• 1999 - The Rage: Carrie 2

• 1999 - Storm of the Century (TV miniseries)

• 1999 - Llamadas (short film)

• 2000 - Paranoid(short film)

• 2001 - Hearts in Atlantis

• 2001 - Strawberry Spring (short film)

• 2002 - Rose Red (TV miniseries)

• 2002 - The Dead Zone (TV Series)

• 2002 - Night Surf (short film)

• 2002 - Rainy Season (short film)

• 2002 - Carrie (TV movie remake)

• 2003 - Dreamcatcher

• 2003 - The Diary of Ellen Rimbauer (TV movie)

• 2003 - Autopsy Room Four (short film)

• 2003 - Here There Be Tygers (short film)

• 2003 - The Man in the Black Suit (short film)

• 2004 - Secret Window

• 2004 - Kingdom Hospital (TV series)

• 2004 - Salem's Lot (TV miniseries)

• 2004 - Luckey Quarter (short film)

• 2004 - The Secret Transit Codes of America's Highways (short film)

• 2004 - All That You Love Will Be Carried Away (short film)

• 2004 - Riding the Bullet

• 2006 - Desperation (TV miniseries)

• 2006 - Nightmares and Dreamscapes: From the stories of Stephen King

• 2007 - 1408

• 2007 - The Mist

Edited by DinoHajiyorgi
Link to comment
Share on other sites

Trivia: Υπάρχουν τόσες πολλές ταινίες μικρού μήκους επειδή ο Κινγκ προσφέρει την εξής συμφωνία σε φοιτητές που θέλουν να βγάλουν ταινίες μη κερδοσκοπικες βασισμένες στα διηγηματά του: 1 δολλάριο για τα δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Κινγκ έχει το ρεκόρ γκίνες συγγραφέα που τα βιβλία του έχουν γίνει ταινίες. Όχι ότι σας κάνει έκπληξη δηλαδή μετά από όλο αυτό το κατεβατό του Ντίνου)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 'Εφιάλτες και Ονειρότοποι" που βγήκε σχετικά πρόσφατα σε dvd αξίζει να του ρίξετε ενα οφθαλμό. Η πρώτη ιστορία με τον Γουίλιαμ Χαρτ είναι φοβερά γυρισμένη. Αξίζει μόνο γιαυτή η συλλογή. Τσεκάρετε το. ;)

Link to comment
Share on other sites

το 1408 ειναι βασισμενο σε βιβλιο του King?

δεν το περιμενα!!!! :huh:

Ωραια η ταινια παντως!

 

Το 1408 είναι διήγημα του Κινκ που θα το βρεις στη συλλογή ''Όλα είναι Δυνατά'' η οποία κυκλοφορεί στα ελληνικά από τα Bell. Επίσης ο Anubis έχει βγάλει ένα βιβλίο με τίτλο Η Σκοτεινή Πλευρά του Χόλλυγουντ που περιέχει όλες τις τηλεοπτικές μεταφορές των βιβλίων του Κινκ, εκτός από τις τρεις ή τέσσερις τελευταίες. Επίσης από σήμερα ξεκινάει η mini series της Νεκρής Ζώνης σε μία πολύ ποιοτική ώρα: 02:15. Τι άλλο όμως μπορεί να περιμένει κανείς από το Star...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης από σήμερα ξεκινάει η mini series της Νεκρής Ζώνης σε μία πολύ ποιοτική ώρα: 02:15. Τι άλλο όμως μπορεί να περιμένει κανείς από το Star...

 

Στο επίσημο σάιτ του σταθμού μας πληροφορούν πως ξεκινάει ο δεύτερος κύκλος. Πήρε κανείς σας χαμπάρι τον πρώτο; :death:

Link to comment
Share on other sites

Στο επίσημο σάιτ του σταθμού μας πληροφορούν πως ξεκινάει ο δεύτερος κύκλος. Πήρε κανείς σας χαμπάρι τον πρώτο; :death:

 

Αλήθεια λες; Είσαι σίγουρος πως είναι ο δεύτερος κύκλος; Γιατί αν είναι έτσι τότε δεν αξίζει τον κόπο να τον παρακολουθήσω αφού δεν έχω δει ακόμη τον πρώτο

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το 'Εφιάλτες και Ονειρότοποι" που βγήκε σχετικά πρόσφατα σε dvd αξίζει να του ρίξετε ενα οφθαλμό. Η πρώτη ιστορία με τον Γουίλιαμ Χαρτ είναι φοβερά γυρισμένη. Αξίζει μόνο γιαυτή η συλλογή. Τσεκάρετε το. ;)

 

Και το βιβλιο ειναι αχτυπητο...

Link to comment
Share on other sites

King Not A Fan Of Twilight Author

 

3 February 2009 5:25 PM, PST

 

Horror writer Stephen King has served up a fright for Twilight author Stephenie Meyers, insisting she "can't write worth a darn". King, the writer of classics like Carrie and Misery, has gone public with his critique of in-vogue Utah-based novelist Meyers in the upcoming issue of USA Weekend magazine.

 

He starts by complimenting J.K. Rowling on her Harry Potter books, and then slates Meyer.

 

He says, "Both Rowling and Meyer, they’re speaking directly to young people... The real difference is that Jo Rowling is a terrific writer and Stephenie Meyer can’t write worth a darn. She’s not very good.

 

"It’s very clear that she’s writing to a whole generation of girls and opening up kind of a safe joining of love and sex in those books. It’s exciting and it’s thrilling and it’s not particularly threatening because it’s not overtly sexual.

 

"A lot of the physical side of it is conveyed in things like the vampire will touch her forearm or run a hand over skin, and she just flushes all hot and cold. And for girls, that’s a shorthand for all the feelings that they’re not ready to deal with yet."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όπως είπα και σε άλλο τοπικ, τον Κινγκ τον συμπαθώ κάθε φορά και περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Λατρεύω τον King καθώς και τα έργα του.

 

Βασικά η ιστορία με εμένα και τον King ξεκίνησε ως εξής. Διαβάζω πολύ και διαβάζω και γρήγορα. Αυτό δεν είναι κακό θα μου πείτε αλλά κάνει κακό στην τσέπη. Μικρός είχα και εγώ ο καημένος ένα χαρτζιλικάκι να τα βγάλω πέρα. Επρεπε να βρώ έναν τρόπο να πάρω ένα βιβλίο που θα μου κρατήσει και θα είναι και περιπέτεια μαζί και δράση και τρόμο και ψυχολογικό. Ηξερα οτι ο King ήταν περιγραφικότατος (απο άλλους που τον είχαν διαβάσει, μάλιστα όλοι λέγανε σε υπερβολικό σημείο). Εεε με την απλοική και παιδική μου σκέψη είπα οτι θα αγοράσω ένα βιβλίο του King είναι που είναι περιγραφικός και ίσως να καταφέρει να με κρατήσει περισσότερες μέρες ένα βιβλίο του (ολα τα άλλα τα τελείωνα αν όχι σε 2 μέρες σε 4 το πολύ). Ετσι αν θυμάμαι καλά αγορασα το Stand (στα Αγγλικά μάλιστα για να καθυστερήσω ακόμα ποιο πολύ το διάβασμα μου). Μπορεί να σας φαίνετε χαζό και ίσως να είναι αλλά είχα Χ χιλιάδες δραχμές για βιβλία τον κάθε μήνα και έπρεπε με αυτά να δείξω αυτοσυγκράτιση. Ε απο κεί και μετά τον λάτρεψα.

 

Αγαπημένο μου βιβλίο του είναι το IT (υπόψιν χρησιμοποιώ την λέξη αγαπημένο οχι ποιο θεωρώ πως είναι καλύτερο).

 

Καλύτερη δουλειά για μένα είναι η σειρά Dark Tower στο σύνολό της. Απλά καταπληκτική. ΑΛΛΑ την προτείνω σε κάποιον που έχει κάτσει και έχει διαβάσει και τα υπόλοιπα βιβλία του King. Επειδή αναφέρονται πράγματα και καταστάσεις που έχουν να κάνουν με προηγούμενά του βιβλία και είναι όλα αλλυλένδετα. Μια τεράστια περιπέτεια στο κλασσικό στυλ και ύφος του King.

 

 

Απο οτι είδα εδώ μέσα ο ένας αναφέρει πως του άρεσαν 1-2 άλλα 1-2 λέει κάποιος άλλος και πάει λέγοντας. Σχεδόν θα αναφέρετε όλη του την βιβλιογραφία. Αυτό για μένα είναι που κάνει τον King έναν πολύ καλό συγγραφέα. Εχει γράψει πολλά καλά βιβλία. Ναι μπορεί να μην έχει γράψει το σούπερ καταπληκτικό βιβλίο αλλά μεταξύ ενός συγγραφέα που έγγραψε 1 καταπληκτικό βιβλίο και ενός άλλου που έχει βγάλει 10 πολύ καλά, τουλάχιστον εγώ, θαυμάζω τον πρώτον αλλά παραδέχομαι και θεωρώ καλύτερο τον δεύτερον.

 

Φυσικά και μετά απο τόσα βιβλία θα επαναλαμβάνετε. Θέλει τρελή μαγκιά να μην πέσεις σε αυτή την παγίδα και σπανιότατα έχω δει άτομα να το καταφέρνουν πραγματικά. Φανταστείτε οτι έχει αλλάξει και 3-4 κατηγορίες βιβλίων, απο τρόμου σε κοινωνικό σε θρίλερ σε ψυχολογικό.

 

Η μανία του με το Μειν μου αρέσει. Δηλαδή ο Lovecraft που έγγραφε όλο για το Arkham δεν κουράζει? Εμένα καθόλου. Είναι σαν να ξέρω την πόλη και πως κάτι καλό και ενδιαφέρον θα συμβεί πάλι. Δένεσαι με το μέρος μετά απο τόσα που έχεις διαβάσει.

 

Θεωρώ οτι είναι περιγραφικότατος σε σημείο υπερβολής. Προσωπικά μου αρέσει έτσι αλλά μπορώ να καταλάβω και συμφωνώ με τα άτομα που λένε πως τους κουράζει αφάνταστα. Ξεκινάω να διαβάζω King και ξέρω πως μέχρι και το πρώτο μισό του βιβλίου τουλάχιστον δεν θα έχω δει και μάθει σχεδόν τίποτα, απλά θα μου πετάει κόκκαλα του τι με περιμένει απο δω και απο κει.

 

Εχω όλα του τα βιβλία. Μεγάλωσα με αυτόν. Ναι, δεν πιστεύω οτι είναι ο καλύτερος που υπάρχει εκεί έξω και πως στην κάθε κατηγορία που έχει συμμετάσχει υπάρχουν και άλλα μεγαθήρια του είδους του που είναι κλάσης ανώτερα. Ασχετα απο το αν σου αρέσει το πως γράφει δεν παυει να είναι καλός χειριστής του γραπτού λόγου. Αλλά εγώ έχω δεθεί με τον King. Είναι μία άλλη σχέση (δεν ξέρω αν έχετε κάτι αντίστοιχο με άλλους συγγραφείς). Είναι με μια λέξη ΜΑΓΚΑΣ και τον παραδέχομαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Κινγκ έγραψε (για μένα προσωπικά) μόνο 2 κακά βιβλια. Το From a Buick 8 και το Liseys Story. Και τα δυο γράφτηκαν όσο ακόμα ανάρωνε απο το ατύχημά του, αν και δεν ξέρω πόσο τον επηρέασε αυτό. Απ' αυτά, το From a buick 8 έχει και καλές ιδέες, απλά είναι λίγο μπερδεμένο. Blame the editor.

 

Μερικά άλλα είναι άνισα, αλλά δεν μπορείς να τα πείς κακά. Απλά έχει βάλει ψηλά τον πήχη. To Cell και το πρόσφατο Duma Key για παράδειγμα, δεν μπορείς να πείς οτι είναι ''κακά'' βιβλία. Δεν είναι όμως και όσο καλά ήταν τα παλαιότερα. Γενικά οτι και να γράψει εγώ θα το διαβάσω, αργά η γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

  • Φάντασμα changed the title to Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
 Share


×
×
  • Create New...

Important Information

You agree to the Terms of Use, Privacy Policy and Guidelines. We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue..